Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg lurer litt på å kjøpe et nytt objektiv til kameraet mitt, Canon 350D. I dag har jeg kun originalt objektiv. Vil ikke bruke mye penger på det, da jeg på lengre sikt vil ha nytt kamera og sikkert flere objektiv. Brukes først og fremst ute, til hunde- og naturbilder. Noen lure tips? Jeg er ganske grønn.

Skrevet

Hvis du på sikt uansett kommer til å oppgradere kamera, så ville jeg satset litt penger på skikkelig optikk som du kan flytte over til andre kameraer senere.

Deter mange som missforstår tror jeg og mener at mest mulig zoom er den beste og den mest prisgunstige løsningen, men det er feil. Det er en grunn til at folk gir flere tusen kroner for objektiv som ikke kan zoome noe som helst. Slike objektiver har i 90% av tillfellene bedre optikk og høyere lysstyrke og gir dermed også bedre bilder.

Litt zoom skader jo ingen, men å gå for en såkalt "superzoom" til ett par tusenlapper vil ikke akkurat være spesielt fremtidsrettet.

Hadde jeg vert deg, så ville jeg kjøpt et objektiv du mener du bruker mest til å begynne med. Du sier hundebilder og naturbilder, og da trenger du kanskje ikke så veldig mye zoom, og kan da heller invistere i en såkalt "normalzoom" av høy kvalitet.

Nå har jeg bare L-optikk selv og skal ikke prakke på deg det, men Sigma har et objektiv som heter 17-70 f/2.8. Her har du et objektiv med god lysstyrke og jeg vil tippe at dette objektivet holder langt bedre kvalitet enn en billig superzoom.

http://www.pixmania.com/no/no/4909174/art/sigma/objektiv-17-70-mm-f-2-8-4.html

Nå har ikke jeg testet Sigma objektivet selv, så jeg vet ikke om den optiske kvaliteten er bra. Jeg prøver bare å komme med generelle råd anngående zoomrange og hva du bør satse på anngående dette.

Bare husk på at hvis du kjøper Canon objektiv som kaller seg for "EF-S" så virker disse bare på kameraer opp t.o.m. Canon 7D. Invisterer du om noen år i en 5D Mark II og eller 1D** så får du ikke brukt disse objektivene og da blir det veldig dyrt og bygge opp en ny "park" med objektiver.

Mitt råd er da altså:

Tenk langsiktig ved kjøp av objektiv. Det er objektivene som gir deg 80% av bildekvaliteten, ikke kamera. Kameraet gir deg mulighetene, men objektivet gir deg bildene.

Høres sikkert banalt og teit ut, men det absolutt beste valget med tanke på objektiv som mest sannsynlig kommer til å vare livet ut, uansett hvilken Canon modell du har er å velge deg ut eller evt. kjøpe gradvis objektiver i L-serien til Canon.

Dette blir sef. veldig dyrt og kanskje unødvendig av meg å nevne, men det er nå uansett noe jeg vil nevne for deg.

Nå finnes det også utmerkede objektiv fra andre produsenter som Sigma og Tamron, men kan ikke annbefale konkrete objektiver ut fra kvaliteten dem gir, da jeg ikke har testet noen av dem.

Men ikke la deg "Lure" til å betale slikk og ingenting for masse zoom. Kan virke som et kupp der og da, men med på kjøpet får du ofte dålig byggekvalitet og dårligere optikk.

Det er med objektiver som med alt annet. Man får stort sett hva man betaler for. :)

  • Like 1
Skrevet

Takk for utfyllende svar.

Jeg var ikke ute etter noe billig "superzoom". Jeg bruker svært sjelden zoom når jeg tar bilder. Så vi er nok enige om akkurat den saken.

Det jeg tror jeg er ute etter er et godt allround-objektiv, og først og fremst med tanke på å knipse ute i dagslys. Det jeg kanskje tenkte var at jeg kunne kjøpe et slikt objektiv først, så nytt kamera, så kanskje mer spesialiserte objektiv med tiden. Med "rimelig" vet jeg ikke helt hva jeg mener, men jeg vil nok ikke bruke veldig mange tusenlapper på et nytt objektiv akkurat nå.

Skrevet

Skal jeg være ærlig med deg så hadde jeg holdt ut med objektivet du allerede har til du har spart opp til et "skikkelig" objektiv. Glassene eller linsene i objektivet blir jo ikke slitt, så bildekvaliteten blir jo ikke dårligere med årene så lenge det ikke er skadet på noe måte.

Hva er det du savner med objektivet du har i dag da? Er det noe feil med det? Tar det ikke skarpe bilder?

Skrevet

Hva er det du savner med objektivet du har i dag da? Er det noe feil med det? Tar det ikke skarpe bilder?

Syns vel ofte jeg kommer hjem med uskarpe bilder, ja, men det kan vel være min egen feil og ikke objektivet sin skyld. Jeg er litt ustå på hånden min (kunne hverken blitt kirurg eller fotograf, hehe). Jeg har standard objektiv som fulgte med. Hadde tenkt å gjøre en innsats å lære litt mer om foto. Blir fort at jeg bare tar bilder for å dokumentere, uten å tenke så mye på innstillinger og slikt. Og med et bedre objektiv kommer jeg jo kanskje litt lengre også.

Skrevet

Syns vel ofte jeg kommer hjem med uskarpe bilder, ja, men det kan vel være min egen feil og ikke objektivet sin skyld. Jeg er litt ustå på hånden min (kunne hverken blitt kirurg eller fotograf, hehe). Jeg har standard objektiv som fulgte med. Hadde tenkt å gjøre en innsats å lære litt mer om foto. Blir fort at jeg bare tar bilder for å dokumentere, uten å tenke så mye på innstillinger og slikt. Og med et bedre objektiv kommer jeg jo kanskje litt lengre også.

Hvis bildene blir uskarpe grunnet bevegelse, så vil det nok ikke hjelpe med nytt objektiv.

Hvis skarpheten du nevner faktisk skyldes dårlig optisk kvalitet, så vil du tjene på og kjøpe nytt, men kanskje ikke nytt i samme klasse.

Jeg vil nok gjette på at det kanskje kan være brukerfeil.

Last opp et uredigert bilde du mener er uskarpt. Gi oss noen eksempler, så tror jeg vi fort kan gi deg svaret ut fra eksifdata :)

Skrevet

Har altfor mange uskarpe bilder, men de fleste skyldes bevegelse i bildet eller at jeg ikke har holdt kamera i ro. Her er et tilfeldig valgt bilde. Jeg kan ikke se at det er skikkelig skarpt noen steder. Fokus ligger vel på fremste hunden, eller kanskje rett bak. Syns også det er noe kornete, men usikker på hva ISO var stilt inn på her.

img7629g.jpg

Skrevet

Jeg ser ISO står på 400, lukkertiden er 1/120, blender er f/5.6 og brennvidden er 55mm.

Bildet var litt "ullent" men jeg kan huske jeg hadde det samme problemet med mine bilder når jeg hadde 350D m/ kit-objektivet. Ble liksom aldri noe "smell" over bildene mine.

Det KAN jo så klart være bevegelsesuskarphet, men med den lukkertiden, så bør ikke dette være noe problem, og hvis INGEN av bildene dine blir skarpere enn dette, så kan det rett og slett være at objektivet ikke strekker opp til dine forventninger.

Jeg TROR det vil hjelpe svært lite og bytte ut dette med et tilsvarende objektiv til en tilsvarende pris. Jeg kan ikke tenke meg at det kan være verdt prisen.

Kan hende det er andre her som har erfaringer med objektiver i den klassen, men skal komme tilbake her i morgen, for nå skal jeg legge meg. :)

Skrevet

Noen objektiver fokuserer tregere enn andre. Lenge siden jeg har brukt mitt 18-55 mm på løpebilder, men det kan tenkes at det er en del tregere enn det jeg har til vanlig ihvertfall. Hadde ikke objektivet mitt fokusert så fort, så hadde ikke jeg fått mange skarpe bilder.

Jeg kan anbefale deg det objektivet jeg har. Syns det er et supert allround objektiv og jeg bruker det så og si til alt. Det er et Canon EF 85 mm f/1.8. Jeg føler jeg både kommer nærmt nok, langt nok unna, fokuserer godt nok, har lav nok blender til mørke og til å skape blurry bakgrunn, det fokuserer raskt osv osv. Det eneste jeg ikke kan bruke det til er bilder inne. Da kommer jeg for nærmt med mindre jeg er på andre siden av rommet. Jeg vet ikke hva prisen på det nå er, men jeg kjøpte det for 2 år siden for 3400 kr eller noe slikt.

  • Like 1
Skrevet

Hvis du skulle anbefalt noen bedre objektiv, som passer til mine formål, hva ville du da anbefalt?

For det første så vil jeg bedeg gjøre følgende, for å utelukke mennesklige feil:

Sett kameraet ditt på stativ og ta et tilsvarende bilde. Ta fler bilder. Zoom inn på ting og zoom ut etc.

Så laster du opp bildene her helt uredigerte.

Hvis bildene da er uskarpe og litt "ullne" så er det nok objektivet som rett og slett ikke er bedre.

Ta også en kikk på begge sider av linsen for å sjekke om det er smuss. En rens av kamerasensor hadde vel egentlig heller ikke skadet vil jeg tro. Dette kan du gjøre selv med det rette utstyret.

Skrevet

Faste brennvidder vil i 90% av tilfellene gi deg de skarpeste og de beste bildene. Objektiver med fast brennvidde holder generelt sett høyere kvalitet, men dette går da på bekostning av fleksibiliteten med tanke på zoom.

Skrevet

Mye gode råd her, og jeg tenkte det samme som Bjerknez angående de uklare bildene - forsøkt å rens både speil, bildebrikke og objektiv. Nå har du jo både et gammelt kamera og billig objektiv (Canons billige 18-55 mm er vel ikke holdt for å være spesielt bra heller) og det kan rett og slett være slark i fokusmekanismen også.

Når det kommer til pris og merke, så er det dessverre som Bjerknez også sier at pris og kvalitet henger sammen. Jeg har litt erfaring med Sigmaobjektiver, og det som er gjennomgående på dem er at bokeh'en (altså bakgrunnsbrurringen om jeg kan kalle det det) er litt dårligere enn på "originalobjektivene", dvs jeg synes den er litt mer kantete enn på mine Nikkor-objektiver (jeg har Nikonkamera). Dette er forsåvidt bagateller i det store og hele, men har blitt noe jeg har hengt meg litt opp i. Jeg har dog fått et Sigma 24-70 f2.8 som jeg skal teste ut litt mer nå framover, og jeg synes det virker lovende både mht fokushastighet og bokeh :).

Skrevet

Hei.

Veldi enig med de andre her

Jeg har Sigma 18-70mm og er veldig fornøyd med dette objektivet. Tar fine bilder innendørs også

Er mitt favoritt objektiv av de jeg har.

Har såvidt prøvd 24-70mm fra Canon L-serien men ikke nok til at jeg kan sammenligne med Sigma sitt.

Skrevet

Nå har ikke det KIT-objektivet til 350D (som vel er 18-55 f/3.5-5.6 ? ) den som har fått best kritikk av de testene jeg har lest.

Men ta som sagt noen fler testbilder og legg ut her, så blir det lettere og analysere hva som er galt.

Skal du kjøpe nytt objektiv, så ikke gå i samme felle en gang til ved å kjøpe et objektiv til tilsvarende pris og med tilsvarende egenskaper uten å ha testet det først.

Du vil komme langt bedre ut av det ved å kline til med et objektiv i de øvre sjiktene.

Prioriter følgende med objektivet:

1. Minst mulig zoomrange som du tror du kan leve med. (Ikke tenk mest mulig zoom for minst mulig penge)

2. Best mulig lysstyrke. Jo mindre "f-tall" jo bedre lysstyrke. (f/3.5-4.0 er vanlig, og f/2.8 og mindre er bra)

3. Vurder om du trenger "IS" (Bildestabilisator). Alltid kjekt og ha forsåvidt, men drar nok opp prisen.

4. Sjekk om objektivet virker robust og solid "skrudd sammen".

Sats på og legg litt penger i et skikkelig objektiv i "allround"-klassen.

Så når det gjelder oppgitte egenskaper, så kan jeg annbefale følgende objektiver med tanke på allround bruk:

Sigma 17-70 f/2.8

Sigma 17-50 f/2.8

Velger du å slå på stortrommen og kline til med det "beste" så velg følgende objektiver:

Canon 16-35 f/2.8L

Canon 24-70 f/2.8L

Canon 70-200 f/2.8L

Skrevet

Men ta som sagt noen fler testbilder og legg ut her, så blir det lettere og analysere hva som er galt.

Skal forsøke å få gjort dette, men er lite hjemme på dagtid de neste dagene, og er jo så mørkt når jeg kommer hjem. Er det greit å bare ta bildene inne kanskje?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...