Gå til innhold
Hundesonen.no

Hejsan.


Jonathan Malm
 Share

Recommended Posts

Jonathan här, 29 år gammal. Bor i småland Sverige, satsar på att flytta till Norge nästa år, risk för att jag blir kvar för evigt. Jobbade i Tromsö och Narvik 2010, men då utan hunden. Är intresserad av hundar, natur, foto, fiska osv. Tror på mjuka metoder.

Har en jdj Amerikansk bulldog på lite över 2år. Min 3e ambull. Haft Chihuahua, tax innan och levt med andra raser genom åren innan. Uppvuxen med kennel, flera hundar från min Mors kennel bor i Norge.

Ha det bra. Hälsningar Jonathan

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hei, og velkommen hit. :) Hva betyr jdj foran rasenavnet?

jdj är en linje inom amerikansk bulldog. John D Johnson är en av de som började bevara rasen. Jag skriver jdj först då hon endast har sådant blod i sig, alltså linjeavel. Vissa kallar det Johnson bulldog bara, då enligt många är det en egen ras. Skiljer sig ofta mentalitet jämnfört med andra linjer.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Aha, det er sånne Dorset-bulldoger som er svært lite typelike (noen ser ut som amstaffer, noen som engelske bulldoger, noen som amerikanske bulldoger, noen som ridgebacker og noen som cane corsoer)? Har aldri hørt dem omtalt som amerikansk bulldog bare før, men din frøken ser definitivt ut som en. :) Jeg kjente en amerikansk bulldog som heter Kåre. Han er også hvit, og veldig, veldig kul. :wub:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Aha, det er sånne Dorset-bulldoger som er svært lite typelike (noen ser ut som amstaffer, noen som engelske bulldoger, noen som amerikanske bulldoger, noen som ridgebacker og noen som cane corsoer)? Har aldri hørt dem omtalt som amerikansk bulldog bare før, men din frøken ser definitivt ut som en. :) Jeg kjente en amerikansk bulldog som heter Kåre. Han er også hvit, og veldig, veldig kul. :wub:

Amerikansk bulldog är väldigt splittrad. Finns 2 typer, Standard och Classic blandar man dessa får man en hybrid. Standard ser mer ut som terrier och har också terrier inblandat. Classic ser mer bulldog ut. Sen skiljer det sig mentalt och fysiskt. Finns mycket ja inte gillar i jdj men endå mer än i andra. och ja vill ha atletiska hundar, inte tjocka :D

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange måter å gjøre dette på. Og man bør definitivt ha en plan, for alenetrening fram til en hel arbeidsdag kan ta tid. Med den siste hunden vår tok det 6 mnd. Jeg var da delvis ufør, så mannen hadde ham med på kontoret de dagene jeg var på jobb. Personlig mener jeg at man bør være hjemme med valpen minimum en uke, helst to, for å bruke tid sammen, bli kjent både med hverandre og den nye hverdagen, og etablere litt rutiner, før man i det hele tatt kan starte alenetreningen gradvis. Så bruker man tiden man har, men minst et par uker med systematisk alenetrening hjelper for de fleste. Når man må tilbake på jobb er det mange muligheter. Det viktigste er å ikke pushe valpen for lenge for tidlig, da risikerer man i verste fall å få en hund som ikke tåler å være alene hjemme i det hele tatt, og det er ganske slitsomt. Hjemmekontor. Ta med hunden på jobb.  Hundepasser/hundebarnehage (NB! Vær ekstremt nøye på hundebarnehage, der trenger valpen også tilvenning, og 5 dager i uken er alt for mye. Det er MYE stimuli, stress og påvirkning på slike steder, og det bør være en god plan for hvordan hundene får nok ro i løpet av dagen. Sjekk gjerne at de som håndterer hundene til daglig, altså ikke bare daglig leder, har kursing og faktisk kunnskap om språk og adferd hos hund, å "bare være glad i hunder" er ikke nok på slike steder). Om man er flere i huset, kan man flekse på jobbtid slik at en kan dra tidlig på jobb og komme tidlig hjem, og den andre drar sent. Nabo/familie/venn som passer valpen på dagtid og etterhvert stikker innom og lufter. Omplasseringshund som er vant til å være alene hjemme, heller enn valp. Da bør man også bruke tid på å bli kjent, og starte rolig og gå forsiktig frem med alenetrening på nytt sted, men så lenge de er vant til (og komfortabel med!) å være alene så bør treningen gå ganske raskt.  
    • Jeg lurer på hvor lenge man bør ta fri fra jobb for å være hjemme med den nye valpen, dersom man ikke har mulighet for hjemmekontor? Jeg har en valpebok der det anbefales 5-6 uker, men dette er jo ikke så enkelt i praksis. Det kan sikkert variere mye når valpen er tilvendt å være alene hjemme også. Noen tips?
    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
    • Ser at det er nesten 6 år siden noen har skrevet her, men jeg prøver likevel:  Har et par spørsmål om whippet som jeg lurer på. 1) Leser her og der at det er veldig lett at de får overflatiske skader på kroppen, pga av full fart under "fri leik". Hvordan er det å kombinere tur  i typisk norsk skog med en løs whippet?  2) Whippet har jo jaktlyst. Er det mange som har erfaring med at naboens katt har fått en ublid skjebne? 3) Når det gjelder jaktlyst; er det helt "på trynet" å sette munnkurv på en whippet som skal få rase fra seg i fritt løp? Bare noen spørsmål fra en som har whippet på lista over "hunder jeg kanskje kunne tenkte med, når den hunden jeg har nå rusler til de evige jaktmarker"...
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...