Gå til innhold
Hundesonen.no

Fly og priser, hjelp?


idaa.sp
 Share

Recommended Posts

Hei, jeg skal reise med fly med hund i lasterommet. Men jeg skjønner meg ikke helt på prisene. Altså jeg skal reise innen Norge, og da koster det 240kr. Men så står det også om bure overstiger en viss grense(se i tabellen) Jeg skjønner ikke hvordan jeg skal finne det ut? Må jeg regne sammen alle sidene på buret da eller?

Land _______________________________ Pris en vei

Innen Norge, Sverige, Danmark og Skandinavia 240,-

Innen Europa, inkl. Grønland 480,-

Mellom Europa og Midtøsten 640,-

Mellom Europa og Asia/USA 1210,-

Bur som overstiger totalt 158cm (lengde+bredde+høyde) 2 x normal pris

Buret mitt er 100 + 70 + 76cm

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg vil tro det er i "any of the given" - altså at buret er over 158 enten i lengde, bredde eller høyde... Men skal du være sikker kontakter du SAS :)

En kjapp måte å få hjelp til slikt no er å kontakte chat'en til wideroe.no - den er nesten døgnbemannet og kan hjelpe deg med alt du lurer på hos Widerøe OG SAS :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ville ogsaa tatt kontakt med flyselskapet. Husk aa faa alt skriftlig, der gikk jeg paa en blemme. Ente opp med aa staa paa Gardermoen og skulle ha med bikkja til USA, plutselig var det ikke mulig lenger, de hadde ikke faatt beskjed, ikke kunne de gaa god for informasjonen jeg hadde faatt fra kundeservice heller. De hos kundeservice aner stort sett ikke hva de snakker om da de gjelder reise med dyr, og gir ofte ut feil informasjon - det har iallefall jeg erfart. Derfor viktig aa faa slike ting skriftlig

Total sett kan ikke buret overstide 158cm hvis du ikke vil betale dobbelt, totalt betyr til sammen, ikke enten den ene eller andre siden som Kangerlussuaq sier. Du maa regne ut den totale summen av alle sidene (lenger + bredde + hoyde = totalsum) :) Ditt blir da 246cm totalt, og da maa du betale dobbel pris.

Ellers saa stemmer prisen ganske saa godt.

Husk for all del aa sjekk opp selv om buret passer i flyet du skal paa. Kundeservice har en tendens til aa overse slike ting.

Vet jeg virker skikkelig skeptisk til kundeservice, men hadde skikkelig problemer med SAS sin kundeservice (og alle andre flyselskaper ogsaa) da vi skulle reise.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi har Atlas 50 til hundene når vi flyr.

Målene er 81x55x58.

Aldri opplevd å måtte betale dobbel billett, og vi flyr ganske ofte.

Så det stemmer nok det Kangerlussuaq skriver at buret ikke må overstige 158 cm i lengde, bredde eller høyde.

Men du må jo uansett ringe SAS når du skal bestille billett for hund.

Så da er det jo bare å spørre der i samme slengen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Snusmumrikk

Å høre med flyselskapet er vel eneste måten å få skikkelig svar på. Det var klundrete skrevet, men jeg har aldri måttet betale dobbelt og mitt bur er definitivt over 158 om du legger sammen alle sidene. Jeg har bare måttet oppgi vekt og hvilken størrelse det er på buret (som er hakket undergigant, altså det største du får ha med på alle flytyper) og alltid betalt litt over 200 kr.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ville ogsaa tatt kontakt med flyselskapet. Husk aa faa alt skriftlig, der gikk jeg paa en blemme. Ente opp med aa staa paa Gardermoen og skulle ha med bikkja til USA, plutselig var det ikke mulig lenger, de hadde ikke faatt beskjed, ikke kunne de gaa god for informasjonen jeg hadde faatt fra kundeservice heller. De hos kundeservice aner stort sett ikke hva de snakker om da de gjelder reise med dyr, og gir ofte ut feil informasjon - det har iallefall jeg erfart. Derfor viktig aa faa slike ting skriftlig

Total sett kan ikke buret overstide 158cm hvis du ikke vil betale dobbelt, totalt betyr til sammen, ikke enten den ene eller andre siden som Kangerlussuaq sier. Du maa regne ut den totale summen av alle sidene (lenger + bredde + hoyde = totalsum) :) Ditt blir da 246cm totalt, og da maa du betale dobbel pris.

Ellers saa stemmer prisen ganske saa godt.

Husk for all del aa sjekk opp selv om buret passer i flyet du skal paa. Kundeservice har en tendens til aa overse slike ting.

Vet jeg virker skikkelig skeptisk til kundeservice, men hadde skikkelig problemer med SAS sin kundeservice (og alle andre flyselskaper ogsaa) da vi skulle reise.

Jeg ville også tro at jeg måtte plusse sammens alle sidene å se om det ble mere enn 158. Men da må jo til og med medium betale dobbel pris... Høres litt rart ut det også. :huh:

Small 53x41x38 = 132

Medium 69x51x48 = 168

Intermedium 81x56x58 = 195

Large 91x61x66

x-Large 102x69x76

Gigant 122x81x89

Neeei, jeg tror nok jeg bare bør spørre dem! :P Takk får tipset forresten! Dette blir første gang jeg reiser med hund på fly, håper ikke det bli noe tull!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Å høre med flyselskapet er vel eneste måten å få skikkelig svar på. Det var klundrete skrevet, men jeg har aldri måttet betale dobbelt og mitt bur er definitivt over 158 om du legger sammen alle sidene. Jeg har bare måttet oppi vekt og hvilken størrelse det er på buret (som er hakket undergigant, altså det største du får ha med på alle flytyper) og alltid betalt litt over 200 kr.

Okei, høres flott ut! :thumbs:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for råd 😊.Han har opplevd å utforsket mye på de 2 uker han har vært med meg .Men tror det lett kan bli for mye inntrykk på en gang .Mulig jeg skal ta frem Valpe gården .Kom på at den brukte jeg til forrige hund .Den er 90* 90 .Jeg satt stoff buret der når min forrige hund skulle slappe av .Jeg har som sagt helt glemt rutiner jeg hadde på forrige hund .Takk for «oppfriskning «
    • Det er lett å glemme hvor krevende valpetiden faktisk er. Å holde lek utendørs synes jeg er en fin regel, men ha gjerne tyggeleger tilgjengelig innendørs for å begrense tygging på uønskede ting. Han er jo fortsatt en baby som vokser og oppdager verden i stort tempo. Det er viktig å ha noen rolige dager innimellom, men jeg tenker også at det er viktig å dra litt rundt og oppleve ulike miljøer, treffe ulike folk, underlag, lyder, lukter osv. Dra på oppdagelsesferd ihvertfall et par dager i uken. Lek og oppdagelse i eget tempo er fint. Her går det an å skille mellom kjedelige, korte lufteturer for å gjøre fra seg, og lengre turer for å leke, oppdage og trene litt. Lær valpen tydelig skille mellom disse. Inne tenker jeg også at det er greit å skille tydelig mellom ro og aktivitet. Men såklart, er valpen aktiv så bruk det, tren en kort økt med kontakt eller øvelser, ta en kort pause og en liten økt til, og så prøv å avslutte. Du kan jo gjerne avlutte alle økter med å jobbe med å gå å legge seg i senga/teppet/plassen, så han lærer å gå dit og slappe av etter aktivitet.
    • Hei  Jeg har en chi valp gutt på nå 12 uker .Dette er min andre chihuahua valp . Min forrige ble 12 år. Merker jo at denne valpen er 10 ganger mer hyper en den jeg hadde .   Føler jeg har glemt ut igjen Valpe stadiet .vet jo at det er en periode der man må forvente at det går litt i « hundre «  Den forrige chi var mye roligere og var lettere å roe ned . Håper å få noe råd -føler meg som en nybegynner igjen . Vi er mye ute -leker og han får sosialisering  vi holder lek til utendørs -inne forsøker jeg mental stimulering .Han klarer ikke roe seg inne .Han har nå vært hos meg i nesten 2 uker .Ble veldig raskt husvarm  Han har leker og tygge ting tilgjengelig inne Er det en ide å fjerne leker inne ? Er heller ikke lett å vite om han er understimulert eller overstimulert Håper på noen innspill her for hva som har fungert for andre           
    • Vi hadde en skikkelig ups and downs tur i går. Skulle "bare" på Posten og hente en pakke. Dr. Jekyll og Mr. Hyde ble med. På tur til bussen vekslet han mellom å være nevnte. Knallbra adferd avbrutt av skikkelig problematferd. Det ble bykset og bjeffet og knurret. Det ble gått aldeles eksemplarisk pent. Vanskelig å si hva som utløste det ene eller det andre. Han reagerte da naboer kom syklende med hund. De var åpenbart også på opplæring, gitt hvordan vi fikk et stresset og angstfylt tilrop bakfra om vi kunne stå i ro mens de passerte. Det skulle gå fint, trodde jeg, og ba Ede om en sitt jeg forventet han skulle mestre. Fysisk nærkontakt med en annen hund har han ikke hatt siden han flyttet fra oppdretter, så ingen forventninger om det når han ser en, og sladretrening på passering av mennesker har resultert i en svært høy suksessrate nå. Han bare overser de fleste uten å engang forvente belønning. Passerende syklister som kommer bakfra er vi IKKE i mål med. De ser antakelig ut som en kombinasjon av leketøy og deilige kjøttstykker, men disse kom så sakte, jeg trodde ikke det skulle trigge noen byttedrift. Til min overraskelse reagerte Ede mer enn han vanligvis gjør på Tour de Finance racerne som pleier trene på denne strekningen. Først ble jeg bekymret for et nyoppstått problem med utagering på hunder. Så forsto jeg at dette handlet om en slags misunnelse og en reaksjon på lovbrudd. Brudd på naturlovene. Hunder og sykler har vi nemlig ikke observert sammen før. Sykler er kjempespennende, og disse hundene fikk altså lov til å løpe sammen med syklene?! "The audacity! Stop in the name of the law! Jeg vil også være med! Hvem **** tror dere dere er?! Er ikke vi i familie? Dere lukter kjent! SVIKERE!" Vel. Han roet seg ned igjen en stund etter at de var forsvunnet ut av syne, og alt gikk vel til vi kom av bussen. Nå var han høy på mestring fra å gå ned trappen og en trang til å undersøke og kontrollere kjente omgivelser han ikke har vært i på en stund. Vanskelig å få kontakt med. Brukte lang tid på å komme oss til Posten fordi han var helt i sin egen verden angående omgivelsene. Ham ville utforske og kontrollere, han ville FREM og han var vokal om det. Det ble full stopp hver gang han strammet båndet uten å stoppe og vente på meg. Det ble full stopp hver gang han bjeffet av frustrasjon. Det ble lange stopper for å vente på kontakt. Heldigvis har han forstått hva som skal til for å utløse fremdrift og hva som er "straffen" for stressbetont dårlig adferd. Jeg trenger knapt be ham, han legger seg rett ned og later som han slapper av - regelrett skuespiller avslappet. Om ikke haka på bakken temmelig umiddelbart utløser videre fremdrift, så slenger han seg på hofta, krøller den ene fremlabben og SKUESPILLER relaxed AF for å komme fortere videre.  Strekningen fra bussen til Posten tok så lang tid fordi han ikke evnet oppføre seg, vi måtte avblåse planen om å busse tilbake, og istedenfor ta beina fatt og trene mer på å gå pent og rolig for å komme oss hjem igjen.  Omsider fremme ved Posten brukte vi også lang tid på å komme oss inn, pga ivrige byks frem fra hver eneste pent utførte straffestopp med bøtesitt. Virker som han gjør det med viten og vilje. Trigger en ny straffesitt i håp om å innkassere. Ikke helt forstått konseptet ennå. At en straffesitt belønnes med videre fremdrift. For ham er en sitt en sitt, foreløpig. Sitt pleier som regel å medføre en eller annen form for belønning, enten ved å holde den en stund eller å bli bedt om noe annet som så belønnes, så han bykser altså ut av sitten når jeg gir klar for å gå videre uten å ha belønnet, for å trigge meg til å be om en ny sitt i håp om belønning. Dette kan ta litt tid. Endelig inne på Posten kom vi oss for første gang gjennom seansen uten lyd, fordi jeg var godt forberedt. Kjørte en sitt med belønning (tørrforkule, jeg prøver fase ut, men lek var malplassert i settingen) for hver halvmeter inn gjennom døren og slapp ikke fokus fra ham mens betjeningen scannet kode og hentet pakke. Han var IVRIG spent, men vi kom oss gjennom det hele uten en lyd og uten poter på disken. Gedigen lettelse. Her er det håp.  Så var det å ta fatt på den 40 minutter lange driiiikjedelige strekka langs bilveien. Nesten strakt. Laaaange rett frem strekker med åker på ene siden og vei på den andre. Veldig lite som skjer og det føles som det går frustrerende sakte fordi en kan se så langt fremover. Denne strekningen har vi gått mange ganger før, både hele og deler av den, og HVER GANG har Ede fått utbrudd. Den er for kjedelig. Det er frustrerende å se bilene fare forbi mens vi nær snegler avgårde på stedet hvil ifht landskapet.  I tillegg lukter det tydeligvis hund fra enkelte av bilene. Jeg forstod det da en schæferoppdretter kom fra treningsbane og kjørte ut på hovedveien ~20 meter foran oss. Det tok sekunder før Ede ble merkbart alert og gikk opp i stress. Han forbinder lukten av andre hunder med trening. Utløser sterke forventninger i ham. Jeg innså med ett at dette antakelig er tilfellet med mange av bilene som passerer på veien. De eimer av hund. Ga meg delvis svar på hva som får ham til å gå så opp og ned i stress langs den strekningen der. Det har tidligere vært en gåte for meg hvorfor han plutselig stresser, så roer seg ned og går avslappet, for så å plutselig gå opp i stress igjen. Den passerende schæferoppdretteren ga meg svaret på det.  Men, så hadde Ede noen virkelig stygge utbrudd. Plutselige raptuser med påfølgende aggresjon mot meg pga frustrasjon med de selvpåførte rykkene i halsbåndet, tror jeg. Raptusene starter med vill byksing og så vender han seg mot meg i raseri fordi han sitter fast i båndet. I sele har han ikke blitt aggressiv mot meg under disse plutselige raptusene. Halsbåndet er tydeligvis mer smertefullt når han rykker til sånn. Nå var han direkte truende. RASENDE. Truet med å gjøre alvor av å rive meg i filler i sinne. Såpass skremmende at jeg vurderte om han kanskje skal gå med munnkurv en stund fremover. Han nærmer seg pubertet.. Men han roer seg fort og oppfører plutselig eksemplarisk igjen. Avslappet kroppsspråk. Går pent. Massivt hodebry å prøve forstå triggerene for både stress og ro. Det hele ga lite mening for meg. Omtrent halvparten av turen var eksemplarisk adferd. Utbruddene utgjorde kun en liten del. Det i mellom der var irriterende, men tolererbar vimsing, stramt bånd uten å trekke i fremdriftsstress. Han er flink til å ikke trekke, men det bygger seg tydelig opp frustrasjon over min ufattelige treghet. Hvorfor kan jeg ikke alltid løpe? Han vet at jeg KAN løpe. Har gjort det før, så hvorfor gjør jeg det ikke hele tiden? Antakelig en tung medvirkende trigger for utbrudd mot meg.  Han var glad da vi nærmet oss hjemme. Lettet og glad og ville inn. Vel inne forventet jeg at han skulle sovne som en stein, som han pleier gjøre. Istedenfor å sovne forble han stresset. Peste. La seg ned, men sluttet ikke pese. Ble turen for lang? Nope. Dette har vi gjort før. Resultatet pleier å være rett i søvn. Det slo meg etterhvert at han kan ha fått i seg noe. Han har beitet en del i det siste, også tidligere på dagen. En lengre konsultasjon med Grok senere er jeg sikker på at den merkelige Jekyll og Hyde adferden, hvor han vekslet uforutsigbart mellom eksemplarisk avslappet adferd og voldsomme utbrudd skyldes ubehag fra smørblomst og hundekjeks. Jeg kan erindre at han var borti den ene hundekjeksen langs veggen rett utenfor her, og han kan ikke ha unngått å få i seg smørblomst sånn som han har gresset midt i klaser av dem. Han holdt på å kveles av å drikke vann (krampe i øsofagus?) da vi kom hjem, hvilket passer symptomene fra smørblomst.  Regner det som en case solved. Han hadde sterkt ubehag i slimhinnene og muligens også noe ubehag fra hundekjeks. Han ble frustrert de gangene han var oppmerksom på det, og avslappet når han hadde fokus på annet og ignorerte det. Antar munnkurv er unødvendig på tur så lenge vi klarer unngå beiting. Smørblomst har høysesong frem til juli og er ALL OVER THE PLACE her hvor vi bor, så dette blir spennende. 
    • Massiv milepæl nådd: Ede mestrer å gå av turbuss på egne bein 🥳 Det startet med at jeg holdt på å falle ned trappen med ham i armene. Løftet ham for tidlig. Bussen ble uventet stående i kø foran rundkjøring før holdeplassen. Det meste jeg hadde av krefter var allerede brukt på å løfte ham fra gulvet. 30 kg med lealaus teddybjørn i den fasongen der viste seg å være i overkant av min bæreevne over tid. Ikke bare armene, men alt av stabiliserende muskulatur fikk kjørt seg mens bussen stod, hakket og rykket, deretter ga full gass og svingte fort og brutalt gjennom den rundkjøringen, for så å svinge like brutalt inn i busslommen og nær bråstoppe. 30 kg ekstra på overkroppen er uvant å balansere på en buss i store bevegelser. Jeg forstår nå de som utfører brystreduksjon på en annen måte. Da det endelig ble tid for å gå av den ufrivillige karusellen der holdt jeg på å falle ned trappen og Ede fikk en overraskende bråslutt på mammadalttilværelsen på gullstol midt i den, uten noen annen mulighet enn å adlyde tyngdekraften og fartsretningen og fortsette ned trappen på egne bein — og det gikk FINT, til hans store overraskelse. Ny motivasjon til å lære Mr.T å gå ned den trappen der var født, og vi har nå, en uke senere lykkes med avstigning fra turbuss på egne ben 🥳 Det ble feiret med Vom og softis 🥰
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...