Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hunden min skal gjete kaninene og å løpe og gjete de sånn at de blir redde og løper og gjemmer seg. Hvordan skal jeg trene på at bikkja ikke skal gjete kaninene sånn? La kaninene være i fred? Er bare slitsomt når hun skal leke med de og gjete de hver eneste dag sånn at kaninene blir redde stakkars.

Skrevet

Du lar vel ikke valpen din få løpe fritt og jage kaninene med vilje, håper jeg?

I så fall er det ekstremt stessende for hunden å være i konstant jaktmodus og for ikke å snakke om hvor fryktelig det er for kaninene å bli så skremt.

Hold de adskilt til du har mer kustus på hunden. Grinder som enten valpen eller kaninene er vel forvart i - forskjellige rom, dele opp hagen eller hvasomhelst. Slik jakting fører troligvis kun èn ting med seg - plagede eller døde kaniner.

Og ja - gjeting ER en form for jakt. Og hvis man skal ha kontroll på dette så løses det på helt andre måter enn "frislipp". FØRST skal man ha en lydig hund, SÅ kan man vurdere å trene inn gjetingen.

Så for alles skyld (særlig kaninene) - ikke la dette fortsette.

Susanne

Skrevet

Jeg lar ikke valpen gjete kaninene med vilje. Jeg tar vekk valpen og roper på den og prøver å flytte fokus fra kaninene men rett etterpå går valpen bort til kaninene igjen og gjeter igjen. Jeg har kompostbinge til kaninene og jeg har ikke ett ekstra rom til kaninene. Jeg har tatt tepper rundt buret sånn at ikke valpen skal se kaninene og dette har gått bedre. Men så synes jeg det er så trist for kaninene å ikke få selvskap av oss menneskene. Men tror jeg skal gå mere for tepper foran kaninburet jeg. Jeg hadde bare håpet på at valpen ville gå lei og å slutte med kaninene men det gjør hun ikke. Noen andre løsninger enn teppe? Jeg hadde også håpet på at det gikk ann å trene bort dette. Men tepper er det fin ting :) brukes til mye det :) Noen andre bedre forslag?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
    • Hva som er best kommer jo an på deg, og din hunds behov. Jeg brukte et sammenleggbart tøybur. 
    • Hva slags bur bruker dere på utstilling? Eller tralle? Passer Stroller best? Eller tøybur? Eller metallbur? Har du link? Bilder av alt utstyr? Har prøvd litt forskjellig men usikker på hva som er best?
    • Det er veldig stor forskjell på dem. (På norsk skrives forøvrig rasenavn med liten forbokstav) Collie deles i korthår og langhåret, men det er ikke veldig stor forskjell på dem. Begge er myke raser som er avlet et godt stykke bort fra opprinnelsen som gjeterhunder. De er ganske førerorienterte, men krever mindre enn de mest aktive gjeterhundene. De er likevel smarte og aktive, og krever litt mental aktivisering for å trives. Eurasier er en veldig selvstendig rase, kan ha mye jakt, og er krevende å trene og ha løs.  Begge rasene har mye pels, røyter i perioder når de skifter pels, og må børstes regelmessig. Begge rasene har også hatt en del dårlig avl med mye usikkerhet og dårlig mentalitet, men det er lenge siden jeg var aktiv nå så forhåpentligvis har dette bedret seg. Jeg ville uansett vært veldig nøye med oppdretter, foreldrehunder osv.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...