Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

På torsdag ble Yatzi dårlig i magen og bæsjer helt flytende. Har blitt noen turer i dusjen for å vaske og spyle ren, for å si det sånn.

To dager etterpå, altså lørdag, oppdaget jeg at hun har fått sin første løpetid.

Selv om hun har fått Zoolac vil ikke den flytende avføringen gi seg, og den er gulaktig i farge. Zoolac har ikke hjulpet overhodet.

Spørsmålet er om tisper kan få trøbbel med løs mage i forbindelse med løpetid? Det var jo den aller første løpetiden hun fikk lørdag, så jeg har ingen erfaring med det.

Jeg må snart ta henne til veterinær om det ikke gir seg. Nå har jeg bestemt meg for å faste henne litt, hun fikk ikke mat i går kveld og ikke i dag morges.

Noen råd eller tips?

Skrevet

Min første tispe husker jeg ble dårlig i magen ved løpetid, hun jeg har nå pleier være helt fin derimot.

Så jeg tror absolutt det kan påvirke dem, men om hun har flytende diare over mange dager ville jeg passet på at hun får i seg nok væske! Hold et øye med henne å se at hun ikke blir dehydrert. For å stabilisere magen pleier det alltid hjelpe med fiskepudding til mine hunder :)

Skrevet

Det er mye rart med mage/tarm som går nå, og iom at diareen er gul, ville jeg tatt en avføringsprøve til vet. Det er mye mulig hun har en infeksjon, og den vil du helst ikke skal gå over i livmora, iom at hun har løpetid og er mer åpen for slikt nå..

Skrevet

Tilbakemelding:

Akkurat i det jeg tenkte at " er det nok, nå går vi til veterinæren", så ga det seg og plutselig var hun fin i magen igjen. Det varte i fem dager.

Sannsynligvis hjalp det at jeg leste bruksanvisningen til Zoolac litt bedre :P Jeg trodde først de bare kunne få av den en gang om dagen. Hvor jeg fikk det fra, vet jeg ikke. Men da jeg leste at det kunne gis hver 6-8 time, økte jeg til hver sjette time. Og da tok det ikke så lang tid før hunden ble bra igjen :-)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Mat fremme hele tiden er generelt en dårlig metode for småspiste hunder. Noen få, små måltider om dagen er bedre.  Antar du har testet med vårfôr og råfôr også.  Jeg ville nå uansett tatt en tur til dyrlegen og utelukket at det er noe galt, og få en profesjonell vurdering på om hunden er undervektig eller bare naturlig tynn.
    • De får mat til forskjellig tidspunkt. Hunden virker helt frisk og rask. Ellers hadde jeg tatt hun med til veterinæren alt. Når jeg gir henne godbiter vil hun alltid ha.  Hun er også lavere enn rasestandarden i mankehøyde og er ellers liten på alle områder.
    • Parasitter er det ikke da hun også lever med andre hunder og de er normalvektige. Ellers hadde de også blitt smitta. Hun får lik mat som de andre. Noen ganger er det mat fremme hele dagen mens andre dager blir det spist opp. Har ikke merka noen forskjell men gjør dette for at det skal være en forandring. Har prøvd flere for. Burde jeg da dra til dyrlegen for å sjekke stoffskifte?
    • Første som slår meg er parasitter eller stoffskifte. Om ikke hun har synlige parasitter av kjent type i avføringen, som kan fikses med en reseptfri markkur fra apoteket -> veterinær.  Det er antakelig stoffskifte, om hun alltid har vært sånn. Ikke sikkert at mer energirikt for løser det, for det kan hende hun instinktivt vil spise mindre av det for å holde systemet sitt i balanse. Selv har jeg alltid vært så tynn at folk blir støtt av det og skinny shamer skamløst. Det er åpenbart hormoner. Sult og apetitt regulerer seg veldig annerledes enn hos de som sliter med motsatt problem. Det er vondt for meg å "overspise" ifht eget system, hva som er passende eller utilstrekkelig for andre   Da jeg var gravid la jeg på meg "normalt" (mye, selv til gravid å være), men med hornonene ute av kroppen rant den vekten av igjen i en rasende fart selv om jeg fortsatt spiste mer enn tilstrekkelig for å skulle holde den, så hormoner, hornoner, hormoner.  Om hunden ellers virker frisk og rask.. Hvilke(n) rase(r) er hun?   
    • En dyrlegesjekk er absolutt lurt. Hun kan ha helseproblemer som gjør at hun ikke tar opp næring riktig. Hva dyrlegen sjekker kommer helt an på vurderingen av hunden, rase, vekt, hva hun spiser osv. Jeg antar du har prøvd ulike fõr og fõrtyper? Har du prøvd å gi mat til ulike tidspunkter? Det som funket best for min småspiste hund var å gi lite nok til at han alltid spiste opp. Du kan jo bare tenke deg selv om du ikke har matlyst, og stadig får servert mer mat enn du orker. Jeg fôret også en kombinasjon av rått og tørt, og varierte mellom typer og merker. Å ha litt lakseolje over maten kan også hjelpe.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...