Gå til innhold
Hundesonen.no

Bilbur


Kitano
 Share

Recommended Posts

Trenger litt råd til kjøp av bilbur. Tidligere har jeg fått med meg at bilbur ikke bør være for store, men nå ser jeg at de godt kan ha litt ekstra plass slik at hunden får strukket seg ved lange turer. Det finnes ganske mange alternativer og siden jeg aldri har hatt bilbur før, spør jeg de som har :)

Bilen er en RAV4 (03-modell hvis det betyr noe). Har sett på Herkules, Variocage, ArtFex, Kela osv. Har ikke peiling på hva jeg bør gå for, men jeg liker Herkules. Og Variocage. Heller litt mer mot ferdiglagde bur av aluminium kontra spesialtilpassede bur.

Jeg får nok plass til et Herkules nr. 10 i bilen. Finnes det bedre alternativer? Noen andre som har RAV4 og anbefalinger som passer denne bilen?

Noen tips?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har lest ganske mange tråder om bilbur på forumet (søkte først), men synes det er greit å opprette ny tråd da jeg ikke vil bumpe de gamle med spørsmål :)

Jeg synes nå det er et poeng å samle informasjon om slikt i minst mulig ulike tråder jeg da. Og de fleste spørsmålene dine er svart på der.

Jeg mener at buret ikke skal være så stort at hunden kan strekke seg ut. Da vil hunden bli kastet ganske kraftig rundt ved kollisjon.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det hadde vært veldig fint om dere som har bilbur skriver hvilket type det er og hvilken rase dere har. Da får jeg et perspektiv på hvilke størrelser folk bruker i forhold til rase. Det er det jeg sliter mest med. Det er ganske enkelt å måle bil og kjøpe et bur med godt rykte, men størrelsen skal passe hunden også.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jag har hatt mange typer bilbur, men må nok si at jeg er mest fornøyd med de som er spesiallaget til hund og bil. De ferdiglagde finner jag alltid noe å være misfornøyd med (stjeler unødig plass, skrår for mye/lite o.l). Det jeg synes er viktig, som tulip skriver, at den er dyp nede så hunden får mulighet til å strekke seg på langturer (vi kjører gjerne 10 - 23 timer i strekk), men at den da ikke er breiere enn at hunden akkurat kan snu seg og ikke så høy at hunden kan velge å stå over lengere tid.Synes Herkules og Variocage ser veldig solide ut, men begge synes jeg har sine feil i henhold til hundens størrelse, ene str. er for stor og den andre for liten... + at prismessig så ble det billigere for med spesialbur (både 'kompt-buret' og trønderburet). PS: Nå har jeg 'kompt' bur fra Sverige med uttagbar skillevegg og rømningsluker mot baksetene i tilfelle man smadrer bakenden på bilen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg mener å huske jeg sendte en prisforespørsel på Kela-bur og fikk et ganske høyt overslag tilbake (bortimot 4k). Skal sjekke igjen.

Ring til han som lager Kelaburene, det er nok bedre enn å maile. :)

Jeg er veldig innmari med både buret, prisen, servicen og alt. Det tok vel fire dager fra jeg bestilte til jeg kunne hente buret.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Da har jeg tenkt og målt og lander sannsynligvis på Herkules med mindre jeg får noen gode pristilbud på epost i morgen.

Spørsmålet er da hvilket. Jeg har store problemer med å tolke størrelsene på Herkules, fordi importør og forhandler bruker noe forskjellige betegnelser på målene.

I følge Morene er målene i denne rekkefølgen: Lengde x Bredde x Høyde

Sommerbutikken oppgir følgende målerekkefølge: Dybde x Bredde x Høyde

Spørsmålet mitt er da følgende:

Når man står foran burdøren, måles da lengde/dybde fra bak til foran eller fra venstre til høyre?

For å omformulere: Hvis mitt bagasjerom er 100 cm fra venstre til høyre og 75 cm fra bak til foran, skal jeg da ha NR 8 (93.5 x 68 x 68,6) eller NR 9 (73,5 x 81,5 x 68,6)?

Personlig tror jeg NR 9 blir det riktige da dette, stående foran døren, er 81,5 cm fra venstre til høyre og 73,5 cm bak til foran. Slik jeg tolker det.

Hva tror dere?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er masse ekle planter der ute. I områder med f.eks. borree (urt), hundegress eller boress (også gress) er det høyst sannsynlig noe plantemateriale som sitter fast i svelget. De nevnte gressartene har blader som kan forårsake skader, men det finnes mange flere gressarter som har frø med mothaker fra *******. 
    • Det kan være at strået har forårsaket et sår eller noe som holder på å gro. Hvis du er usikker, ta en telefon til dyrlegen og hør hva de sier. Jeg ville sett det an et par dager til om hunden ikke er plaget ellers.
    • For ca 3 dager siden startet hunden min å nyse noe voldsomt. Plutselig kom det masse neseblod, og mens jeg hastekjørte til vetrinæren kom det plutselig et gress-strå ut av nesa hans… Dro det forsiktig ut, og da stanset både blødning og nysing og lillemann var like kvikk og glad som ellers!  Bare snu bilen å komme seg hjem…  De siste to dagene har han gått rundt å «harket» innimellom. Det virker som om han har noe ubehag i halsen. Ser ingen gress eller noe annet som sitter bak i svelget… Såå kan det være ubehag fra strået som kom ut av nesa?  Eller bør jeg ta han til vetrinær og få sjekket? Føler meg som en hysterisk hundeeier her jeg sitter, så hvor lenge skal jeg se an «harking» før jeg ringer dyrelege?🤣 Han har ingen problemer med pust, og harkingen kommer hvis han blir litt gira 
    • Ede er bra i magen igjen, etter en lang periode på kost bedre egnet for gris enn en hund. He doesn't seem to mind ^^ Jeg uttalte nylig at det som en periode har tedd seg som Sir Edeward nå har begynt gjenoppta mange uvaner han hadde som yngre. Kampen om kjøkkenbenken, motvilje mot utgangsstlling, vil ikke slippe leker på kommando. Han har begynt te seg valpete igjen, på alle måter.  When Dickhead Awakes var en boktittel jeg lekte med da jeg planla hundeholdet. Selv om han fortsatt sitter og tisser som en jente og spiser som en toåring, så blir nok de neste sidene i denne dagboken hetende nettopp det.
    • Labrador Golden  Toller?  Det jeg gjorde når e skulle velge rase var å møte opp på treninger/konkurranse jeg synes var spennende og snakke med eiere og observere rasene e likte. Da får en bedre feeling for hvordan rasene er, hvis man møter flere individ av samme rasen. Mitt forslag -lykke til!  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...