Gå til innhold
Hundesonen.no

Knekt hjørnetann


Zera
 Share

Recommended Posts

Hei

Valpen min på 3 mnd har knekt tuppen på den ene hjørnetanna oppe. Er det nødvendig å dra til dyrlegen, ta røntgen og ev trekke tanna? Det er jo en melketann og hun kommer jo til å miste den snart uansett. Er det uansvarlig av meg å heller se den an, og ta det om jeg ser hun begynner å få vondt? :)

Koster jo sikkert litt også, så jeg syns det blir litt bortkastede penger på en tann hun ikke kommer til å ha om 3 mnd. Spes hvis det ikke plager henne.. Hva syns dere?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Amira har i løpet av noen knekt alle hjøretennene og alle fortennene (fange fluer på hellene om sommeren er en fin hobby...), og har fått de kontrollert av flere veterinærer. Alle har sagt at så lenge hun ikke har vondt skal det ikke gjøres noe. Jeg ser en nerven (som nå er død og sort) på samtlige tenner, men hun har aldri vært plaget. Selv om jeg stiller en nål inn i "nerven" reagerer hun ikke :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Og jeg fikk beskjed av dyrlegen om at en sånn tann må trekkes selv om valpen ikke plages av det akkurat i øyeblikket. Jeg husker ikke helt hva begrunnelsen var, men tror det kunne ha vært at det kan sette seg betennelse i den, eller noe slik? I hvert fall kunne ting bli veldig ille for valpen om tanna ikke ble trukket, i følge veterinæren.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Valpen jeg har knakk sin rundt den alderen han også, hønemor som jeg er, sprang jeg til veterinæren. Men veterinæren sa at nervene allerede var døde (de pleier å miste tennene rundt 4 måneder), så det er ikke noe man kan gjøre med det, og det er ikke spesielt lurt å legge en så ung valp i narkose.

Hjørnetanna har han mista nå, vi titter jevnt og trutt på alt, så det ikke vokser noe feil eller noe, men vi har blitt godt beroliget. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har spurt en vetrinær. Sist jeg var der og tok røntgen kostet det meg 3000 kr. Hun ville at jeg skulle ta røntgen så fort som mulig. (men jeg er litt skeptisk av natur, så tenkte kanskje de bare ville ha pengene mine før tanna datt ut :P)

Dessuten har katten min hatt samme problem. Dvs han knakk hjørnetanna for et par år siden, og det er ikke en melketann. Vet sa at det ikke var noe særlig å gjøre med, men at det kunne gå betennelse og at den da måtte trekkes (og at dette var en litt stor operasjon). Han er fortsatt frisk og fin nå, 2 år senere, så da mener jeg at et par mnd ikke kan gjøre så mye? Spes siden hun skal få en ny frisk og fin tann. Hvis det ikke hadde vært melketann hadde det jo vært en annen sak.

Det er ikke mye av tanna som er knekt, men jeg kan se en liten svart prikk i midten der.

Takk for svar :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg dro til dyrlegen med Lazy da hun var valp og tanna var knekt, jeg viste jo ikke at det var det da, men det viste seg at hun hadde fått kraftig betennelse pga ei knekt hjørnetann.. så ville anbefalt deg og trekt den..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

min hund knakk hjørnetanna som sjuåring. Også der kunne man se nerva. Han reagerte ikke om man (veterinær) pirka borti tanna. Levde til han ble 14, uten problem med tanna. Hør med veterinæren din. Forhåpentligvis er det ikke en som er ute etter å fylle på lommeboka mest mulig.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

I dag så jeg at tannkjøttet over tanna som er knekt hadde blitt litt rødt. Så da tenkte jeg at nå må det røntges og narkoses og trekkes :P

Så jeg ringte dyrlegen (ikke samme som sist), og spurte hva jeg skulle gjøre. H*n sa at jeg skulle se det an litt lenger, gi henne harde biteleker (fryste gulrøtter) og vrikke, gnikke på den knekte tanna flere ganger om dagen (altså prøve å løsne den selv). Måtte følge med om hun hovnet opp eller begynte å få vondt, for hvis det skjedde måtte de nok trekke den.

Så jeg har glemt på tannkjøttet der det er rødt... ingen reaksjon.. og hun har spist all maten sin uten problem. virker ikke som hun har vondt :)

Følte at denne dyrlegen var mye mer oppriktig og ærlig (og ikke bare ville ha penger). Likte han/henne kjempegodt, da h*n ikke bare sa "kom hit så får vi trekt den", men faktisk sa flere ting og ga gode alternativer, sa hva man burde bli bekymret hvis man så osv. Var jo sikkert litt fordi de ikke hadde tid til oss før helga uansett, men syns allikevel det viser hvor forskjellige dyrleger kan være, og hvor viktig det er å finne en man stoler på :)

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har spurt en vetrinær. Sist jeg var der og tok røntgen kostet det meg 3000 kr.

*klipp

Tror noen vetter er glad i penger, jeg :icon_redface:

Tenker det samme som ida! Jeg betalte 845kr for røntgen av tenna til GG når han 6mnd'r, dog måtte han trekke 2 tenner som var kjempe betente uten å være knekt, de falt liksom bare ikke ut og tenna under lå å presset.

Gjør som veterinær nr.2 sa, se det ann, kjenn på den og bare forsikr deg om at hunden ikke har smerter :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ja - det har nok vært lite struktur på tilværelsen på landet.  Han er svært lite interessert i lek. Har prøvd diverse leker, biteleker og dra-leker - men han skjønner ikke poenget. Apportering er også null interessant. Har tydeligvis ikke vært aktivisert med dette tidligere. Oppdaget i går kveld at jeg kan fremprovosere "krypingen" hans også hvis jeg bare står og jogger på stedet innendørs. Så det er noe med hoppingen/løpe-bevegelsen som gjør han redd eller usikker. Har ikke forsøkt med ball - men har noen tennisballer liggende - så skal prøve ut neste gang vi går ut. Hva angår turområder - så varierer jeg turene i helgene - da er det tid å kjøre til ulike steder  - mens i hverdagen blir det nok ofte litt de samme stiene siden jeg bor i skogkanten.   
    • Fordommene mine sier "vokst opp på landet uten mye rammer eller struktur, og heller ikke mye sosialisering og miljøtrening". Det trenger ikke å være riktig, men hvis det er tilfelle kan det ta ganske lang tid å venne seg til et nytt sted, nye folk og nye rutiner. Jeg ville startet med en fysioterapeut for å utelukke muskulære problemer, og så bare gitt det tid. En måned er ikke lenge å omstille seg på for en voksen hund. Prøv heller å aktivisere med lydighetsøvelser, triks, lek og søk. Hva skjer hvis du har ham løs og bare går? Går dere på samme sted, har du evt. mulighet til å prøve ulike områder? Ikke ofte jeg anbefaler ballkasting, men hvordan er han der?  
    • Han er en omplasseringshund som jeg tok over for en måned siden. Har tidligere bodd hos oppdretter på landet - hvor han har løpt i timesvis rundt i fjellene og på heiene. Det er ikke det fysiske det står på. Problemet nå er at jeg ikke får gitt han det han egentlig trenger. Jeg er selv ute og løper mye - og skulle gjerne hatt ham med. Men med en gang jeg begynner å løpe begynner han å "krype" og legger seg nesten umiddelbart ned.  Det er som om han blir redd når min fart blir stor...Eller at frekvensen på skrittene mine blir høyere enn vanlig gange. Har prøvd både med sele og ha han løs.  Ingen forskjell.  Har også prøvd å sette han i hanefot med en annen hund for å skape tryggere ramme og kanskje mer motivasjon - men ingen forskjell. Må være eneste engelske setter i Norge som ikke liker å løpe.... 😆
    • Yoshi fylte 3 år den 31. august og har begynt å bli voksen selv i hode. Siden sist har vi: Deltatt i og vunnet endel blåbær, til og med 2 cuper. Også plassert seg i åpen hopp. Kommet igjennom mer enn en offisiel hopp bane, og faktisk kommet på en 3. plass. Konkurrert hos søta bror, de hadde vist merkelig slalåm så Yoshi skjønte ikke hvordan den skulle passeres 😆 Vært på japaner spesialen og fått exc og ck (mye bedre en den gule i fjor). Begynt surfetrening
    • Er det tatt røntgenbilder? Er dette et nytt problem, har det oppstått plutselig, eller gradvis? Hvor mye tur får han til daglig? Hvor langt/lenge går dere? Går dere på samme sted hver dag, eller ulike steder?  Bruker dere alltid sele?  Det er slett ingen selvfølge at det ikke er noe fysisk galt selv om veterinær ikke finner noe. Jeg ville vurdert å få en hundefysio til å undersøke grundig.  Ellers avhenger det veldig av svarene på spørsmålene over. Det kan ha med ubehagelige opplevelser å gjøre, det kan være utstyret du bruker, det kan være fysisk ubehag eller noe i området han reagerer på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...