Gå til innhold
Hundesonen.no

Fiender i ett øyeblikk, venner i neste og jeg blir gaaaaal!


Recommended Posts

Skrevet

Hjelp!

Har et stk papillon og et stk katt, som er en innekatt. Og jeg aner virkelig ikke hva jeg skal gjøre med dem og raptusene deres.

Det fortoner seg slik at hunden jakter på katta og det går over stokk og stein, eller rettere sagt, over sofa og bord. Dette er jo en ting jeg med masse tålmodighet og korrigering kan få stoppet. Men så har vi jo alle de gangene katta erter bikkja på seg og de løper att og fram og opp i møbler osv. Da er det jo faktisk katta som begynner. Og hvis katta får satt ei skarp klo i bikkja, reagerer denne med å knurre og fly på katta, istedenfor å trekke seg unna, og katta tar jo da igjen, slik at de regelrett sloss. Det er skikkelig bråketet, begge knurrer og biter etter hverandre. Dette begynner å føles helt håpløst. Det skaper stadig mer uro i heimen at de driver på sånn. Føler det er så håpløst å korrigere bikkja, når det er kattefaen som egger opp stemningen. Ikke kan jeg hive`n heller, liksom. Noen som har noen gode råd`?

Skrevet

Syns det blir vanskelig å gjennomføre når katta "tilfeldigvis" går innom og erter. Men skjønner jo at det er bikkja jeg må prøve å oppdra, ikke katta. Den gjør jo akkurat som den vil.

Skrevet

Det kan jeg prøve. Er bare redd jeg ikke klarer å gjennomføre dette 100% konsekvent, da jeg ikke sitter stanby v dem, liksom. For noe av greia er jo at han skal nektes enhver kontakt med katta, hele tiden. Og det tror jeg ikke er gjennomførbart med tanke på at jeg ikke er der 24/7.

Skrevet

Selvfølgelig kan du oppdra katta - hunden skal ikke løpe etter, men katta skal ikke terge opp slik. Ta tingene ved rota og det er katta i dette tilfellet. Har 2 katter selv og de prøver noe av det samme (den ene egentlig). Den prøver tilogmed å spise av hundematen. Hunden har ikke lov å røre deres mat, så selvfølgelig gjelder samme regel dem.

Skrevet

Nå har du innekatt, men her i huset blir kattene kastet ut hvis de gjør noe galt, som å kaste opp, sitte på hamsterburet, krangle eller rive ned ting. Etter en stund løper de til døra frivillig når de skjønner de tråkket over streken. Det var heller ikke noe problem å få hunden til å la kattematen som står på gulvet til å være i fred. Sa klart ifra en og en halv gang, siden har hun ikke prøvd seg. Hun lurer til seg de som ligger på utsiden av skål, men sånt må da være lov :D

Hva med å sprute vann på katten når den tuller med hunden? Dette kan katten fort gjennomskue at det er du som spruter, katter er litt for smarte he he. Eller løft den opp og steng den inn på ett kjedelig rom i ti sekunder? En annen metode jeg har brukt er å reise meg opp fra sofaen og si ØY og klappe i hendene, da tar katta hintet. Den ene katten min er STA, han må det mye hardere lut til enn med de andre to for at han skal orke å høre etter. De to andre holder det bare å i navnet litt strengt til. Du kjenner vel din katt best :)

Skrevet

Nå har du innekatt, men her i huset blir kattene kastet ut hvis de gjør noe galt, som å kaste opp, sitte på hamsterburet, krangle eller rive ned ting. Etter en stund løper de til døra frivillig når de skjønner de tråkket over streken. Det var heller ikke noe problem å få hunden til å la kattematen som står på gulvet til å være i fred. Sa klart ifra en og en halv gang, siden har hun ikke prøvd seg. Hun lurer til seg de som ligger på utsiden av skål, men sånt må da være lov :D

Hva med å sprute vann på katten når den tuller med hunden? Dette kan katten fort gjennomskue at det er du som spruter, katter er litt for smarte he he. Eller løft den opp og steng den inn på ett kjedelig rom i ti sekunder? En annen metode jeg har brukt er å reise meg opp fra sofaen og si ØY og klappe i hendene, da tar katta hintet. Den ene katten min er STA, han må det mye hardere lut til enn med de andre to for at han skal orke å høre etter. De to andre holder det bare å i navnet litt strengt til. Du kjenner vel din katt best :)

Altså what?? Er det galt å kaste opp :huh: Blir kattene dine seriøst straffet for det :|

Ellers, jo du kan fint oppdra en katt. Helt uten å sprute noe som helst på den eller noe. Vis den rett og galt, som man gjør med en hund. Tar kanksje litt lengre tid, men det funker og du vil få et godt forhold til katten! Her vet kattene hva nei er, fordi de har lært det! :D

Skrevet

Kaster du ut katten når den kaster opp?

Den ene katten har det med å spise altfor altfor fort, og da kommer det rett opp igjen. Prøver egentlig å lære han å ville gå ut for å kaste opp, vi jobber med saken :P Han er sjekka hos dyrlege, og alt av fortyper er prøvd, men han kaster stort sett opp 3-4 ganger i uka. Helst på tepper eller i sofaen. Prøvde også å flytte han til gulvet når han starter, men det skjønte han ikke, derfor prøver jeg å lære han å gå ut... Tenker det er litt som å ta ut hunden når den tisser inne? Løfter han jo pent opp og setter han på trappa. Han liker å være ute :)

Skrevet

Blir stort sett veldig mye roping og klapping og NEI her i gården. Er ganske slitsomt sånn midt under middag eller lekser med minsten. Kan prøve med husarrest på både bikkja og katta, kanskje. Katta må inn på et kjedelig rom og bikkja kommanderes på plassen sin. Tar de den tro?

Men uansett så lurer jeg jo veldig på om hvor vanlig det er at hund og katt nærmest sloss!?? Har alltid hatt hund og katt sammen og hunden har alltid lært at katt er vondt, ergo respekterer vi den. Men bikkjedotten her har enda ikke, etter 1,5 år, skjønt det. Og jeg syns det blir værre og værre. Må jo også nevne at innimellom kan de ligge i samme sofa og sove, så de er jo venner også, men mest av alt kranglefanter.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
    • Velkommen tilbake!
    • Å, så herlig! Jeg har siklet på den rasen innimellom. Arbeidshund med en del vokt, jeg har hørt den beskrevet som en blanding av rottweiler og berner sennen? Håper du poster her og oppdaterer, veldig spennende!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...