Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Da jeg ble konfirmert i 2009, gikk pengene jeg fikk til innkjøp at et speilreflekskamera. Valget falt på Canon Eos 450d. Jeg synes å huske at jeg var veldig, veldig fornøyd da. Men det kan jo ha noe å gjøre med at det absolutt var mye bedre enn de små digitale jeg hadde brukt før.

Jeg har brukt kameraet mye i perioder, men jeg har også hatt lange perioder hvor det har blitt liggende. Jeg er sånn, jeg får litt "dilla" på ting. Nå har jeg tatt det i bruk igjen, men jeg har begynt å legge merke til en ting. Kameraet tar helt greie bilder når objektet jeg tar bilde av står sånn noen lunde stille.

Sånn som her:

11jpg.jpg

Men med en gang hunden er i bevegelse, blir bildene sånn som dette:

15jpg.jpg

Jeg er ikke så veldig avansert, og har alltid kameraet på auto-greia. Jeg har også prøvd med sportsinnstillingen og det funker heller ikke.

Er det noe jeg kan gjøre for å få bildene klarere? Eller er kameraet mitt blitt for gammelt, eventuelt objektivet? Jeg har virkelig ikke penger til å kjøpe noe nytt, og kommer ikke til å ha det på en stund heller, så jeg håper det finnes en forklaring fra en av dere teknisk flinke!

eos.png

Her er kameraet, om det skulle være til noe hjelp :)

  • Svar 207
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

du bør kanskje ikke redigere bildene som blir lagt inn her? Da man kan gjøre MYE i lightroom og photoshop og vi ser ikke hvordan bildet egentlig er

Men du har fortsatt ikke kontroll på lukkertiden som jo er det viktigste for å fryse bevegelser hos et hevegelig objekt (men selvsagt - det er vel ikke rare bevegelsen i en halvdævv golden... sorry -

Velkommen til et DISKUSJONSforum!

Skrevet

Funkar ikkje sportsinnstillinga!? :huh: Det er stort sett alltid den eg brukar når eg er ute i parken med udyret, og det funkar supert, og eg har Canon eos 500D.

Ellers så kan du bruke TV/AV (hugsar ikkje heilt kass det var av dei) og så snurrar du på "hjulet" som står rett opp og ned, ikkje det flate med innstillingane på. Då ser du eit tall på skjermen som forandrar seg. Er best om det er lavt for lav lukkertid, men prøv deg fram med forskjellige tall. :)

305776_10150804444910468_791750467_20755326_1186528302_n.jpg

Er slike bilder eg får med sportsinnstillinga. Lyset har også mykje og sei, er det dårleg lys funkar ikkje sportinnstillinga noko særleg.

Skrevet

Objektivet ja. Det kan vel også ha noko med det å gjere trur eg. Mitt lille objektiv (det som følger med kameraet) EF - S 18 - 55mm f/3,5 - 5,6 ll funkar ikkje overhode til fartsfyllte action bilder. Så det kan nok desverre ha noko med det og gjere også x)

Skrevet

Takk for svar, jeg skal prøve det du foreslo. Ser ut til at det blir fint vær og. Fa får vi ta en liten photosession senere i dag, så får vi se :)

Men så æsj hvis det er objektivet. For nye sånne er vel fryktelig dyrt?

Skrevet

Tja, kjem vel heilt an på kvar du kjøper det, og kva objektiv du vel. Veit om ei norsk fotoside på nett som selger utstyr til ein heilt OK pris, og eg har hørt det ofte er billig der. Ellers har vi den svenske tvspelsweb.se der du kan sjå om du finner noko. Kan sjå om eg finner igjen den norske sida seinare i dag om du ønsker det? Så sant du ikkje klarar og få klare bilder seinare i dag då :)

Skrevet

Tja, kjem vel heilt an på kvar du kjøper det, og kva objektiv du vel. Veit om ei norsk fotoside på nett som selger utstyr til ein heilt OK pris, og eg har hørt det ofte er billig der. Ellers har vi den svenske tvspelsweb.se der du kan sjå om du finner noko. Kan sjå om eg finner igjen den norske sida seinare i dag om du ønsker det? Så sant du ikkje klarar og få klare bilder seinare i dag då :)

Det hadde vært veldig fint.

Jeg kan absolutt ingen ting om foto. Trykker på knappen og håper på det beste, nærmest :lol: Så det å finne et objektiv som i det hele tatt passer til mitt kamera ville blitt en utfordring. Det beste hadde vel vært å dra dit jeg kjøpte det for å høre, men det er jo ikke det billigste.

Men la oss først satse på at det ordner seg med riktige innstillinger! :)

Skrevet

Du trenger mye bedre lys.

For å si det helt enkelt, for å fange noe i fart slik at det blir skarpt så må du ha lav lukkertid (f.eks 1/1000 sekund). For å kunne ha så lav lukkertid så trenger du bra (mye) lys.

De bildene du har tatt ser ut til å være inne i skogen med dunkelt lys. Kom deg ut en dag det er fint vær og dra til en åpen plass, et jorde eller noe. Sett kamera på sportsinnstillingen for å gjøre det enkelt, og du vil se en helt annen kvalitet på bildene.

Objektivet ditt er kjapt nok til å ta greie fartsbilder tror jeg. Å investere i ny optikk er jo aldri en dårlig ide, men med mindre du er interessert i foto og å utforske så synes jeg du skal vokse ut av det objektivet du har istedet. Optikk er jo dyrt.

Skrevet

En annen ting som er minst like viktig som Mari nevner er fokusering. Det å skulle ta bilder av hunden i det den flyr forbi i kjempefart er ikke så enkelt, Selv med mye lys og lav lukkertid. kameraet er nødt til å klare å fokusere på hunden før du trykker på knappen. Øv på å følge hunden med kamera. Hold knappen halvveis nede så vil du høre at den prøver å fokusere på objektet/hunden. Først når du ser i søkeren at hunden er skarp knipser du. Med øvelse vil du kunne klare å følge hunden i fart og ta mange bilder på rad, men husk at kameraet må fokusere skarpt på hunden for hvert bilde du tar.

Skrevet

Vi har noe så bedritent som et Nikon D40, med billiglinser. Zoomlinsa har nederste blendertall på 4 liksom, har falt i gulvet og er stort sett plastikk. Allikevel tar det bra bilder synes nå både kameraeier og jeg.

Som folk har nevnt, her er mine anbefalinger:

*Sett kameraet på lukkertid-prioritering (ikke Av eller M, men den andre greia Canon har) - sett lukkertiden til 1/800, 1/1000, 1/1250 - avhengig av hvor bra lys du har. Har du litt dårlig med lys kan du kompensere med å sette opp ISO-verdien.

*Ikke "tro" (haha) at du kan ta actionbilder i overskyet/skygge-lys. Med mindre du har ei linse med blendertall 1.8 kan du gjøre det, og når du går så langt ned i blendertall er fokuset ca umulig å få helt korrekt :lol:

*Ta en HAUG med bilder, for som Margrete sier blir 1 av 30 bilder bedritne. Stort sett :P

Skrevet

Et godt objektiv er gull. Jeg kjøpte et billig ett - demo vare på komplett. Brukte vel 800 kr og har et knall objektiv. Det funker bra i dårlig lys og er bra til å ta bilder i fart ol.

Kit objektivet (18-55) synes jeg ikke funker godt i noe annet enn veldig masse lys og med ekstern blitz :P

Så masse sol, sport og prøv. Må ta mange før man får 1 skikkelig fint.

Skrevet

Jeg vil bare legge til at du trenger KORT lukkertid for å fange noe i fart, slik at det blir klart.

Med LAV (LANG) lukkertid tar det lengre tid før kameraet "tar bildet", og bildet vil derfor bli blurete.

Bare for å pirke litt på eventuelle skriveleifer... :P:rofl:

Skrevet
Lær deg å bruke M i stedet for sport eller auto, da kan man stille inn selv etter forholdene :)

Jeg har erfart at bruk av manuelle innstillinger blir for klundrete når man skal være kjapp og ta bilder av ting som beveger seg raskt og uforutsigbart. Da er det bedre å bruke halvautomatikk - som TV på Canon. Da kan du selv styre lukkertiden (som bør være så kort som mulig: 1/800, 1/1000, 1/1250 fungerer bra om det er godt lys).

Jeg vil foreslå at du finner fra brukerveiledningen til kameraet - om du har den, evt laster ned fra nettet - og finner ut hvilke knapper osm styrer hva - også drar du ut og tar masse bilder. Forsøk litt ulike innstillinger, vær tålmodig, og forsøk teknikken med å følge hunden som løper med kameraet - det kan gi artige effekter :).

  • Like 1
Skrevet

Men hva slags objektiv må man se etter da, hvis man vil ha et som fungerer til å ta bilder av ting i bevegelse og fart?

Jeg har også Canon speilrefleks, 400 D er det jeg har, og jeg har samme problemet som trådstarter :) Bare knipser og håper det beste, kan ingenting om kameraet selv om jeg har hatt det i flere år... :P Har standard kit linse, 18-55 mm.

Skrevet

Kameraet er absolutt bra nok. :) Jeg sier som resten her: godt lys, og kort lukkertid! Minimum 1/500. Du kan leke deg med lukkertid ved å ta på "Tv"-knappen, og så justere lukkertiden der ved å snurre på hjulet ved selve bildeknappen. Hvis det var forståelig. :P Og så kan du justere iso etter forholdene.

Skrevet

Men hva slags objektiv må man se etter da, hvis man vil ha et som fungerer til å ta bilder av ting i bevegelse og fart?

Jeg har også Canon speilrefleks, 400 D er det jeg har, og jeg har samme problemet som trådstarter :) Bare knipser og håper det beste, kan ingenting om kameraet selv om jeg har hatt det i flere år... :P Har standard kit linse, 18-55 mm.

Dess mer lyssterkt objektiv, dess raskere lukkertid. Se etter lavt blendertall på objektivet, helst lavere enn f.2,8 :) Jo lavere tall, jo dyrere objektiv. Standardkitobjektiv har gjerne f.4,5-6. Etter at jeg kjøpte med objektiv med f.1,8 har jeg sluttet å bruke mine andre objektiver!

Skrevet

Du trenger mye bedre lys.

For å si det helt enkelt, for å fange noe i fart slik at det blir skarpt så må du ha lav lukkertid (f.eks 1/1000 sekund). For å kunne ha så lav lukkertid så trenger du bra (mye) lys.

Du mener kort lukkertid. 1/1000 sekund er kort lukkertid. 1/30 sekund er lav lukkertid.

Men som Mari sier så trenger du mer lys. Det er vanskelig å ta skarpe bilder av hunder i fart inne i en skog. Jeg vil anbefale deg å bruke "TV" fremfor "Auto". Her stiller du inn på lukkertiden, mens kamera velger blender innstillinger for deg. Med ditt kamera og objektiv tipper jeg at det beste du kan få til på en overskyet dag er 1/500 sekund. Bruk gjerne høyere ISO også. 400 i ISO vil være greit på ditt kamera. Det vil gi deg mer lys, men samtidig ikke ødelegge bildene dine alt for mye.

6155947759_9aba50bea8_z.jpg

Dette bilde har jeg tatt med 1/500 sekund, ISO 400 og blender f/2. Du vil ikke få et så lavt blender tall med ditt objektiv, tipper det laveste du kan få er f/3.5. Men du får ihvertfall illustrert sånn ca hvilke bilder du kan ta. Dette bilde er heller ikke helt skarpt når du ser det i maks størrelse, men i en mindre størrelse, ser det mer skarpt ut :)

Skrevet
Er det ingen som bruker Nikon og som kan hjelpe en frustrert og hjelpeløs foto-mongis med lignende eksempler...? :whistle:

Nikoneier her :D.

Jeg bruker S (for shutterspeed = lukkertid) på mitt kamera, stiller inn lukkertiden og lar kamera gjøre resten av jobben :)

  • Like 1
Skrevet

Nikoneier her :D.

Jeg bruker S (for shutterspeed = lukkertid) på mitt kamera, stiller inn lukkertiden og lar kamera gjøre resten av jobben :)

Takk, Siri! Jeg får bare unntaksvis til noe som ser ut som shiba on the go, og da de stor sett er i veldig stor fart, så er det litt urettferdig, hehe. Og bare så det er sagt, så har jeg lært meg åssen jeg stiller ISO, altså! :ahappy:

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...