Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Kaizer har nå kastet opp 3 dager på rad- dvs én gang natt til fredag, èn gang i går ettermiddag og 2 ganger natt til i dag! Han har ikke kastet opp siden i natt. Han blir fastet i dag, med unntak av litt biola!

Han er forøvrig 100% kaizer ellers, og drikker normalt, samt at matlysten er stor som alltid! Bæsjen er helt fin, og han tisser like mye som før:p

Når han har kastet opp, har det vært lite som har kommet opp, og man kan tydelig se at han spiser tørrfor(det er ikke helt fordøyd).

Sånn ellers så kaster han opp med jevne mellomrom, da han smaker på ALT han kommer over! gitt dette er en død fugl, et spennede tre, sølepytt, hybelkanin osv!

Når burde jeg begynne å bekymre meg?

Skrevet

pokkern, der kasta han opp biolaen å!

Han er veeeldi flink til å drikke selv, så han får tørrforet tørt. Vil tro at han skulle kastet opp med litt jevnere mellomrom dersom det var derfor?

Skrevet

pokkern, der kasta han opp biolaen å!

Han er veeeldi flink til å drikke selv, så han får tørrforet tørt. Vil tro at han skulle kastet opp med litt jevnere mellomrom dersom det var derfor?

Amiga begynte helt plutselig med å kaste opp tørrfor når hun fikk tørt. så jeg la til vanen om å bare slenge litt over før jeg ga henne, ikke bløte det men bare ha litt over i det hun fikk for da drakk hun mens hun spiste.

Om han fortsetter lenge ville jeg ringt dyrlegevakta og sagt hvordan hunden er og gjør. Har du tatt temp?

Skrevet

har alt snakka med dyrlegevakta, ettersom kaizer kastet opp 2 ganger til etter jeg laget det tråden her! De sa at jeg skulle faste han helt, gi litt og litt vann, og avvente til i morgen. Dette basert på at han tisser som normalt, drikker, har fine gommer og oppfører seg som han alltid gjør.. Spørs om jeg sover på stua i natt ja, innflyttingsfesten er i allefall avlyst!:P Store hyperaktive mosetryner skal jo ikke bli syke de, de er jo laget av titan! *hmprf*

Skrevet

Lazy, rottweileren min kastet også opp ganske mye til tider, jeg bytta fôr og dermed ble det slutt på oppkastet. Så kanskje fôr bytte?

Skrevet

Dennis kaster opp om jeg fôrer ham for tett opptil aktivitet, f.eks. rett etter at vi kommer fra trening...han trenger litt tid på å "gå seg ned igjen" :D Eller om han er veldig sulten, da sluker han fôret, kaster opp, og spiser det på nytt...lovely...NOT! :D

Skrevet

Bare hold et godt øye med han. Jeg kjenner at episoden men ei vennine sin hund hatt satt sine spor. Den begynte å kaste opp flere ganger til dagen i 2 dager så sluttet den å spise og då var det rett til dyrlegen og den hadde fått akutt nyresvikt men var enda oppegående, glad og livlig. Den fikk sovne inn hos dyrlegen i går etter nesten 3 døgn på drypp uten at det ble bedring(blodprøvene ble bare verre). Det kom sannsynligvis av forgiftning.

Sier ikke at det er tilfellet med din hund men bare hold en god øye med han og tenkt gjennom om han kan ha fått i seg noe :)

Skrevet

Bare hold et godt øye med han. Jeg kjenner at episoden men ei vennine sin hund hatt satt sine spor. Den begynte å kaste opp flere ganger til dagen i 2 dager så sluttet den å spise og då var det rett til dyrlegen og den hadde fått akutt nyresvikt men var enda oppegående, glad og livlig. Den fikk sovne inn hos dyrlegen i går etter nesten 3 døgn på drypp uten at det ble bedring(blodprøvene ble bare verre). Det kom sannsynligvis av forgiftning.

Sier ikke at det er tilfellet med din hund men bare hold en god øye med han og tenkt gjennom om han kan ha fått i seg noe :)

Tanken har vært der, siden han smaker på alt han har mulighet til. Holder derfor nøye øye med hvor mye han drikker, og hvor mye han tisser(fører faktisk skjema:P). Men ja, kommer til å sove på stua i natt, slik at jeg har kontroll! Har også ordnet en venninne på tlf vakt, slik at vi har bli til dyrlegen så fort som mulig om det skulle bli noen endringer i spy- eller tissemønster, eventuelt om han endrer oppførsel:)

Skrevet

Min hund har også perioder han kaster opp.Kan være ting han får i seg ute når han er på tur kanskje?Jeg fikk ett råd som hjalp en gang:

Koke opp litt usaltet ris og gulerot.Mos dette og bruk litt nan pulver til det tykner,så det blir akkurat som en velling.Gi hunden kunn dette i noen dager og se om det gir seg.Viss det hjelper gi han litt og litt for etter hvert:)

Skrevet

om han ikke blir bedre, og vetten ikke finner noe bestemt, så blir det forbytte:)

Jeg ville faste hunden middelbart ved oppkast, jeg. Eller ikke sånn gress spying, eller alt kommer opp ên gang spying, men med èn gang du ser at noe er utenom normalen. Faste betyr ingen godbiter, ikke noe næring i det hele tatt, bare vann. Det kan også være lurt med tanke på hvisomattedersomatte det blir operasjon. Så ville jeg ha gitt bittelitt kokt ris og fiskebollegrøt neste dag (1 spiseskje fem ganger om dagen eller noe). Kommer det også opp igjen, ville jeg nok ringt dyrlegen. Hvis ikke ville jeg begynt å gi litt vanlig mat blandet i den risen og fiskebollene fra dagen før, men fremdeles lite og kanskje tre ganger om dagen, for så å fôre som normalt fra dag fem. Det som kan skje, er at hundemagen trenger hjelp til å funke normalt igjen, selvom hunden i og for seg er blitt frisk. Vi har også stående en boks med probiotica pellets (kjøpes hos dyrlegen. Ikke så dyrt, men veldig drøyt) og har en tube pro - coli i skapet. Ikke fordi hundene her har så mye problemer med magen, men for raskt å kunne trå til med hjelp ved behov. Slik sparer vi både bekymring og dyre vetrinærregninger.

Dennis kaster opp om jeg fôrer ham for tett opptil aktivitet, f.eks. rett etter at vi kommer fra trening...han trenger litt tid på å "gå seg ned igjen" :D Eller om han er veldig sulten, da sluker han fôret, kaster opp, og spiser det på nytt...lovely...NOT! :D

Venter ikke alle med å fôre hundene sine etter aktivitet? :o Etter båndturer i nabolaget spiller det ingen rolle, men er de virkelig slitne får de mat etter en god hvil, ja. Er mer redd for magedreining enn oppkast, egentlig.

Skrevet

Nå har han vært fastet ett døgn, og han har ikke kastet opp siden i går-ettermiddag! Han fikk en liten håndfull mat for ca 20min siden, og han har så langt holdt på det! Han har heller ikke kastet opp noe av vannet han har fått. Krysser fingrene for at han er begynt å bli bedre!

Skrevet

Så bra, men det er altså viktig at han får mat som er skånsom for magen til å begynne med :D Sier hun med tolleren som akkurat har spydd opp en hel hvitløk, nå fedd og klumper, pent pakket inn i nettet sitt :icon_redface:

Skrevet

Ikke for å skremme, men kaster ikke hunder opp hvis det er magedreining (bloat) som er problemet også...? Sa vet'en noe om det var fare for det? (boxer er vel en rase som er så stor at det kan være fare for det?)

Hvorfor skjer alltid sånne ting i en helg? Aldri i kontor-tiden til veterinæren liksom :P

Skrevet

Venter ikke alle med å fôre hundene sine etter aktivitet? :o Etter båndturer i nabolaget spiller det ingen rolle, men er de virkelig slitne får de mat etter en god hvil, ja. Er mer redd for magedreining enn oppkast, egentlig.

Selvfølgelig fôrer jeg ikke rett etter en anstrengelse, men vi har alltid minimum 45 minutter å kjøre hjem fra trening, og det er ikke alltid det er nok...ofte trenger han en time eller to hjemme før han får mat...

Skrevet

En hund med magredreining VETman at har magedreining for å si det sånn.

Nettopp. En hund kan ofte spy fordi den får mat litt for tidlig etter tjo og hei og hurra meg rundt. Det er jo ikke farlig, men er absolutt en indikasjon på at du bør vente enda lenger med fôring. Fordi den neste gang kan være litt mindre heldig. Sånn tenker nå jeg. iallfall.

Jeg ville ha ventet i to timer etter at dere kom hjem, jeg.

Skrevet

Han får aldri mat rett etter trening/aktivitet:) Han fikk ca 10tørrforkuler i sted, og har ikke kastet opp:) fikk også vann med litt leverpostei i(for å få i han mer væske), og litt biola, uten at det har kommet opp igjen! *bank i bordet*

Skal overkoke ris, gulerøtter og kylling etterpå, og forsøke å gi han pittelitt:) tørrforet fikk han for å sjekke at matlysten fortsatt var der, tenkte det var greit å sjekke med noe kjedelig:p

Magedreining er det nok ikke, for da vil jeg tro han alt hadde vært død:S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...