Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Vi får vite mer fra veterinæren i morgen, men jeg tenkte å først høre her inne om noen har erfaring med forhøyede verdier av serum-alanin-aminotransferase i lever?

Venninnen min sin hund har vært i et huggormbol og blitt bitt over hele seg. Nyrene er i orden, men som sagt er ALAT-verdiene veldig høye (460, mens det vanligvis liggerpå 120). Veterinærene vil ikke si noe særlig før i morgen, og det i seg selv lover jo ikke så godt. Men er det noen som har erfaring med dette og har noen solskinnshistorier - eller ikke solskinnshistorier? :/

Skrevet

Dalmatinertispen som jeg hadde (og som spiste ALT hun kom over) hadde skyhøye verdier på ALAT og ASAT etter at hun hadde spist trøfler i 4 timer...husker ikke eksakt verdien, men tror det var 12 eller 1400 og noe... Ifølge veterinæren skulle hun vært død med de verdiene, men hun spratt lykkelig rundt på veterinærkontoret og tigget godbiter av alle som var der :D Og hun levde i MAAAAANGE år etter det :P

Leveren kan være ganske skadet, uten at det får varige mèn for hunden...

Skrevet

Fohøyet ALAT kan komme av mange forskjellige ting, i denne sammenhengen vil jeg annta det er sjokk.. Grunnen til at de ikke vil si mer er vel at de vil ha en ny blodprøve. Forhøyet ALAT kan komme av andre årsaker (sykdomer) som ikke er forbundet med hendelsen hunden har hatt, og at de da må ha nye blodprøver for å utelukke dette (hemolyse i blodet kan også gi falsk forhøyet verdi). Om dette kommer av eks. sjokk, anemi, dehydrering, vil verdiene ha sunket med ca.50% 48 timer etter traume. Man skal heller ikke glemme at alle verdiene i prøven MÅ ses i sammenheng, om det var bare ALAT som var forhøyet ville jeg ikke vært bekymret.

Skrevet

Etter det jeg klarte å google meg til er det ikke farlig i seg selv, og halveringstiden er 2 døgn. Leveren er jo selvreparerende, så verdiene vil nok falle fort når ormegiften er ferdigprossert i kroppen.

Skrevet (endret)

Nedsatt verdi av hvite blodlegemer (laukocytter) ses også ved traume/stress, sjokk, forgiftning, kraftig bakterie infeksjon. Det som er viktig er å vite hvilke av de totalt 7-celler dette er snakk om (hvite blodceller deles i 7 "egen"celler, der 3 av de utgjør omkring 70%).

Edit: lagt til noe

Endret av Gullulven
Skrevet

Okei. Jeg fikk ikke vite det, og jeg vet ikke om eieren vet det heller. Jeg fikk bare vite at hunden har lite leukocytter.

Hunden er også blitt en skikkelig tyv - stjeler mat fra de andre hundene, stjeler mat fra bordet, rapper mat ut av hendene til eieren og har aldri vist tegn til dette før. Noen tanker?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hadde vært gøy med litt mer aktivitet her inne ja. Føler jeg ser det der ute i den virkelige verden også, er synkende aktivitet på mange arenaer. Her går det fremdeles i hund og konkurranser, mest RL.
    • Veldig synd egentlig at det er blitt sånn. For det var himla gildt her en stund.  Lurer også på hvordan det går med de eldre brukerene, og lurer på om de holder på med hund fortsatt. 
    • Det er et helt greit alternativ for hunder som ikke tåler kylling. Man må nesten prøve det på egen hund for å se om det funker. Jeg har prøvd det bare for gøy, hverken eller synes min hund
    • Tror en vanlig golden hadde passet dere ypperlig, bare vær nøye med linjene. En flat coated hadde også fungert bra.  Jeg har jaktgolden, og har hatt , og kjenner flere. Jeg tror ikke det vil passe for dere, de trenger mer arbeid. En god golden er vel så bra. Dere kan vurdere labrador, de har ofte mer futt i ræva:) Men vær obs på linjer med alt for tunge hunder, og noen hannhunder kan være skikkelig hannhunder med mye hormoner.
    • Da ville jeg jo ha byttet madrass, men kanskje ventet til du har fått litt mer kontroll på problemet. Det er veldig mange ting som spiller inn her. Aktivitetsnivå og hverdagslydighet generelt, får hundene det de trenger av aktivisering og trening, har de grunnleggende hverdagslydighet inne, osv.  Når de har lært seg at det hjelper å begynne å bjeffe midt på natten er det nok en større jobb å snu det, men ikke umulig. En mulig måte å trene de til å sove et annet sted er å legge en madrass i nærheten der og sove i samme rommet, men adskilt med grinder. Det forutsetter først at de er trygge og slapper av i sengene sine i utgangspunktet. Dette krever masse trening av hundene både sammen og hver for seg. Det er vanskelig å gi veldig spesifikk hjelp uten å ha sett hundene. Det kan være du har nytte av å få hjelp av en hundetrener/adferdskonsulent for å legge en plan. Hvis du ikke vet om noen du kjenner og stoler på kan du lete her: https://atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...