Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Har da fått tips om å prøve en diett uten mel for å se om det påvirker allergien på noen måte, er vist en del som blir bedre i huden da. Så jeg spør sonenorakelet. Noen som har tips på måltider eller matvarer uten mel i?

Helst med minimalt sukkerinnhold også.

Er usikker på om maismel osv er greit, fikk ikke mer utdypet svar en mel.

Tar litt utgangspunkt i dette:

"Dette funker på veldig mange med hudgreier: Spis kjøtt, fisk, grønnsaker, noe frukt, bønner og erter, nøtter og frø. Ikke spis noe som helst av sukker eller sukkererstatninger, men spis gjerne fett. Karbo fra de matvarene jeg nevnte er helt OK. Det går også bra med melkeprodukter for noen. Bruk så lite foredlede produkter som mulig, altså rene råvarer."

Jeg er også student og har ikke verdens beste økonomi så det må være relativt rimelig. Og jeg er lat i forhold til å tilberedeting, men det er en vanesak da :P Har blitt en del hermetikkmat, rett å slett fordi det er enkelt å tilberede.

Det jeg da sliter mest med er frokost og kvelds. Hvordan effektivt bytte ut brødet/knekkebrødet.

Jeg prøvde ut Osteknekk som ble nevnt i lav karbo tråden, men det ble litt mektig smak for min del, men godt i små mengder da :)

Takker på forhånd for svar :)

Skrevet

Lavkarbo.no inneholder mange tråder og er et godt sted å starte om man skal begynne på lavkarbo, enten du skal på diett eller endre livsstil.

First Price kyullingfilet er alltid en kjekk ting å ha i huset.

Kiwi har billig kyllingkjøttdeig.

Følg med i reklameavise rog handle inn kjøttdeiger og ting når det er på tilbud.

Rema1000 har billig og god frossen torskefilet.

Du kan lage egne lavkarbo knekkebrød, søk oppskrifter på lavkarbo.no. Der er det også en egen tråd med forslag til alle dagens måltider. Ellers er egg i alle varianter super frokost. Det inneholder masse vitaminer, fett og proteiner.

Ta deg tid til å planlegge ukesmenyer og ta en dag i uka hvor du lager mat som du kan fryse og ta ut ved anledning. Da sparer du tid og du slipper tilberedning hver dag, selv om det er, som du skriver, en vane.

Hadde droppet maismel også. Mais inneholder masse karbohydrater. Minimais kan man bruke litt i matlagning for innholdet av karber er ikke så stort.

Googler du lavkarbo kommer det opp mange gode sider med oppskrifter og tips/råd. HER er et sted å starte.

Skrevet

Å leve uten mel er en omstilling, men ikke vanskelig. Det eneste du må lære deg nå, er å alltid lese på innholdfortegnelser til matvarer, fordi mel og sukker er ekstremt vanlig i utrolig mye hel og halvfabrikat. Det beste er selvfølgelig å lage maten fra bunnen av, da har du full kontroll på hva du får i deg. Latskap er mulig å gjøre noe med, det handler litt om din innstilling til det. Mye mat er raskt å lage også, selv om man lager det fra bunnen av. Ellers er det jo eksempel mye forskjellige grønnsaksblandinger man finner i frysedisken som er lette og raske å varme opp. Glutenfrie produkter er dyre, og kanskje ikke det beste for en studentøkonomi, siden du ikker har så store muligheter for å være matflyktning til Sverige om du bor i Ålesund.

Frokost er smoothie enkelt, raskt og lettvint. I tillegg til at det finnes sukkerfrie youghurt som man eksempel kan blande kanel og nøtter i for å gjøre det mer mettende og mer smakfult. Om man ikke kjører lavkarbo, så finnes det riskaker også, som er glutenfrie, og da er det jo bare å velge å vrake i pålegg du kan spise. Eller du kan spise kesam med bær eller cottage cheese med grønnsaker blandet i.

Siden du er student og har en begrenset økonomi, er det nok viktig å planlegge menyer framover. Slik at du ikke kjøper mer enn du trenger og ikke ender med å kaste ting som ikke blir brukt. Det er også en vanesak, men mer økonomisk er det også, siden man unngår alle impulskjøpene. Handle 1-2 ganger i uka alt etter hvor god oppbevaringsmuligheter du har.

Lunsj og kveldsmat er det mulig å spise eksempel middagsrester også. Salater (der du eksempel bruker litt av kjøttet fra middagen) er jo raske og enkle å lage. I tillegg til at du kan spise frukt og rå grønnsaker også.

Skrevet

Takker for gode tips! :)

Lavkarbo er forsåvidt ikke viktig i seg selv, men har forstått det slik at det sjeldent er mel inkludert i den dietten :)

Skrevet

Du kan vel fint droppe lavkarbo men allikevel leve som en med glutenallergi? Det krever ikke en så voldsom endring av kostholdet som det å bytte helt over til lavkarbo. Jeg er en av dem som nekter å tro at lavkarbo passer for alle :P finnes masse alternative dietter!

Skrevet

Hehe ja jeg aner ikke jeg :P Lavkarbo er ingen prioritet nei, bare jeg som slang ut en tanke da jeg har fått det får meg at lavkarbo inneholder lite mel så kan ta noen matidèer derifra. Hva er egentlig forskjell på vanlig og glutenfri mat? Hvetemel byttet ut med maismel etc? Er jo i hovedsak melet som er hovedpunktet for min, vet ikke om det innebærer ALT mel eller vare "vanlig" mel (hvetemel?), skal se om jeg får utdypet det av hun jeg fikk tipset av. :)

Skrevet

Ja, det kan være greit å sjekke hva det er i mel du skal prøve å holde deg unna. Hvis det er gluten kan du erstatte det vanlige hvetemelet (og andre typer med gluten) med andre ting. Tror maismel er glutenfritt, ja. Også har du soyamel f.eks.

Vet flere som har gått på dietter der gjær, sukker og gluten er fyfy. Men vet ikke hva den typen diett kalles. Og som du selv sier - uten at du skal leve lavkarbo kan du hente masse gode mattips fra lavkarboeietter av ulike typer :) Pizza f.eks.! Lavkarbopizza inneholder jo ikke mel :)

Skrevet

Er det mel eller gluten du skal unngå? Min søster tåler ikke mel, uansett om det er glutenfritt, havre, eller hva det skulle være. Er du så "heldig" å "bare" ha glutenallergi så er det ikke så vanskelig i disse moderne tider.

Skrevet

Ja, det kan være greit å sjekke hva det er i mel du skal prøve å holde deg unna. Hvis det er gluten kan du erstatte det vanlige hvetemelet (og andre typer med gluten) med andre ting. Tror maismel er glutenfritt, ja. Også har du soyamel f.eks.

Vet flere som har gått på dietter der gjær, sukker og gluten er fyfy. Men vet ikke hva den typen diett kalles. Og som du selv sier - uten at du skal leve lavkarbo kan du hente masse gode mattips fra lavkarboeietter av ulike typer :) Pizza f.eks.! Lavkarbopizza inneholder jo ikke mel :)

Jeg får ta å spørre damen en dag snart ^^

Er det mel eller gluten du skal unngå? Min søster tåler ikke mel, uansett om det er glutenfritt, havre, eller hva det skulle være. Er du så "heldig" å "bare" ha glutenallergi så er det ikke så vanskelig i disse moderne tider.

Har ingen allergier ift mat, skal bare se om et mel fritt kosthold kan bedre eksem min ;)

Lever du glutenfritt, så kan du spise ris foreksempel. Det utgår i lavkarbodietter.

Jupp, har vurdert ris, men jeg lurer meg på hvordan det skal gå å tilberede. Er flink på å overkoke sånt jeg :lol:

Og potetgull - min store, stygge akilleshel! :P

Potetgull er nam! Vist det er rett type og i passe mengder :sleep:

Skrevet

HVis det er stivelsels delen i melet du skal unngå så er ikke maismel bra, men er det gluten i melet så har du mange alternativer. Siden du sier du skal unngå sukker i maten så vil jeg tro at det er stivelsen i melet du skal unngå. Da kan du spørre om du kan bruke teff eller bokhvete begge er gluten frie, Teff vet jeg er lavkarbo ut fra hva dem sier Bokhvete er lett optakelig. Du kan også spørre om du kan bruke Cornells . Ellers så er det å lage ting fra bunnen av for i hel/halvfabrikater så blir det puttet inn mel og sukker. Mel for å binde sammen produktet og sukker for å runde av smaken. Disse her har mye forskjellig mat innenfor allergi og er greie å handle av. Ellers så er det en dansk familie som har laget mye med minimalt med sukker og som har gjort mange gode ting men husker ikke navnet på dem. Du kan se på lavkarbo oppskrifter og du kan se på candida kurer hvis det er stivelse som du skal kutte ut. Stivelsen i melet blir omgjort til Glukose i tarmen et annet ord for druesukker. Kan du erstatte sukker med kunstig søtstoff for eks?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg har noen til å passe inni,men ikke noe fast. Jeg jobber skift, og hunden har noen å være med når jeg jobber natt. Han har også noen å være med litt på kvelden når jeg jobber ettermiddag. Det er de dagene jeg jobber dag som er problemet. Det er ikke sånn at jeg ikke har tenkt på at det er ansvar med hund. Men jo, jeg trodde han var klar for å være alene nå.. Oppdretter sa valpene klarte det greit etter ca 12 uker...med trening så klart. Mulig jeg ikke har trent godt nok..har jo aldri dratt lenge fra han. 
    • Takk for et veldig fint og beroligende svar. Det betyr mye å høre det fra noen som har litt erfaring med hvordan oppdrettere tenker. Diva er akkurat sånn du beskriver en trygg voksenhund. Vi har aldri hatt problemer med henne ingen utagering, ingen aggresjon, ingen ressursforsvar eller noe som helst i den retningen. Hun er en hund som alltid har vært stabil rundt både folk og andre hunder, og hun har vokst opp med små hunder rundt seg helt siden hun var valp selv. Hun er typen som går mellom hvis to hunder bråker, men uten å lage noe drama ut av det. Bare rolig og tydelig. I tillegg er hun vant til et veldig rolig og forutsigbart hjemmemiljø, siden det alltid er noen hjemme på grunn av hjemmekontor. Hun får masse nærhet, rutiner og trygghet, og det smitter veldig over på hvordan hun oppfører seg. Det er nok mest meg som syns det er litt skummelt å bli dømt før folk faktisk har møtt henne. Jeg vet jo at hun er en fantastisk hund, men man hører så mye forskjellig, og jeg vil ikke at noen skal misforstå situasjonen. Jeg kommer til å fortelle oppdretteren om Diva når vi vet at sjansen er større for at vi faktisk får valpen, så det ikke blir unødvendig stress eller misforståelser. Men det du skriver roer meg veldig. Det er godt å høre at en trygg voksenhund som Diva faktisk kan være et pluss, og ikke noe negativt.
    • Det du beskriver er dessverre ganske vanlig hos valper i den alderen, og det betyr ikke at du har gjort noe feil. Noen valper takler alenetrening helt fint, mens andre trenger mye lengre tid enn det «boka» legger opp til. Det viktigste nå er å unngå at han får panikk hver gang du går, for det kan gjøre treningen tyngre for dere begge. Når en valp hyler sammenhengende i 30 minutter, så er det et tegn på at han ikke er klar for det nivået av alenetid ennå. Det handler ikke om stahet, men om at han blir oppriktig stresset. Da er det lurt å gå noen steg tilbake i treningen og gjøre det lettere for ham. Noen ting som ofte hjelper: •     Start helt på nytt med bittesmå steg, og hold deg på det nivået han faktisk mestrer. Det kan være 5 sekunder, 10 sekunder, 30 sekunder – det er helt greit. Det viktigste er at han opplever at du alltid kommer tilbake før han får panikk. •     Unngå bur akkurat nå, siden du allerede ser at det gjør ham mer stresset. Det er ikke alle valper som finner ro der. •     Gi ham et mindre område, men ikke bur. Et valperom, grind eller et avgrenset område kan gjøre det lettere for ham å finne ro. •     Tren på ro før du går. Mange valper blir mer stresset hvis det skjer mye aktivitet rett før du forlater leiligheten. •     Gå ut og inn mange ganger uten at det betyr noe. Ta på sko, gå ut, kom inn igjen. Gjenta til det blir kjedelig for ham. •     Bruk lyder som gjør at han ikke føler seg helt alene. Radio, hvit støy eller en vifte kan hjelpe noen valper. Når det gjelder jobbsituasjonen: Det er helt forståelig at du må på jobb, men valper på 15 uker klarer som regel ikke å være alene i lange perioder uten at det går utover tryggheten deres. Hvis det finnes noen muligheter for midlertidig hjelp nabo, familie, hundepasser et par timer, eller en venn som kan stikke innom, så kan det gjøre en enorm forskjell mens dere trener. Du gjør så godt du kan, og det er tydelig at du prøver å gjøre dette riktig. Det viktigste nå er å ta det i hans tempo og unngå at han får panikkopplevelser som setter dere tilbake. Det blir bedre, men noen valper trenger litt mer tid og litt mer støtte i starten. eller så vil du oppleve med at du vil få en hund som er stresset og kan bli `farlig` når han blir stor. om du har skaffet deg valp og ikke viste at valpen ikke kan være alene, så kanskje tenke på å sette den bort til noen som kan ta seg av den til den har blitt større. veit mange kan få det til og funke. men fleste hunder som vokser opp med å være alenen så mange timer av dagen sliter ofte med stress og sånnt ting.  det er ikke enkelt men noen ganger må man tenke på dyre og ikke seg selv, så kan være lurt å kanskje finne noen. se eter barnevakt eller hundebarnehage. for å sette en liten valp så lenge alene er ikke bra for han. jeg håper du finner ut av det og at han slipper unna å bli en nærvøs hund som voksen. ikke ment vondt eller sårende 
    • Det er jo nettopp det jeg sier, at de færreste har mulighet til å være hjemme fra jobb i 6 mnd. Hvis du leser litt rundt på forumet her vil du se ulike løsninger. Noen har med hunden i bil og lufter i pausene. Såklart uaktuelt i denne kulden. Noen har venner, naboer eller familie som passer halv dag eller stikker innom og lufter. Noen har hjemmekontor eller kan ta med hund på jobb. Når man er flere i familien har man kanskje mulighet for å tilpasse slik at noen starter sent på jobb, andre tidlig, og/eller har barn som kommer hjem fra skolen og lufter hund. Det er mange løsninger. Men det er ikke naturlig å forvente at den 4 mnd gammel valp skal kunne være alene hjemme en hel arbeidsdag. Om du ikke har mulighet for å tilrettelegge dette er det stor fare for at hunden utvikler separasjonsangst og ikke kan være alene i det hele tatt. Det er 20 år siden jeg fikk min første  hund, jeg har vært aktiv i hundesport og ulike hundemiljøer, og alle som har skaffet seg valp har planer og løsninger for dette. Som du også vil finne på forumet her vil alle som spør bli anbefalt å ha en plan og ikke forvente at en valp kan være alene hjemme en hel arbeidsdag.  Og så kan du jo se på finn.no hvor mange unghunder som omplasseres fordi de ikke "får tiden til å gå opp". Det er mange av disse "normale menneskene" som ikke har hatt en god plan for alenetreningen når de har skaffet seg hund.
    • Ja, jeg går gode turer først, og aktiviserer han. Gir han kong eller tyggebein når jeg går. Prøvd å lage en god rutine hjemme.  Men at du sier jeg skal levere hunden tilbake fordi jeg må på jobb, det blir for dumt! Han er 4 mndr, og ytterst få mennesker har mulighet til å være så lenge hjemme.  Rart så mange bikkjer klarer seg greit i hverdagen egentlig,  mtp at alle må være hjemme minimum 6 mndr(noe ganske få har vært..)  Og ikke alle har mulighet for å dra hjem fra jobb i lunsjen, eller ha bikkja med på jobb.. Hvor er dere normale mennesker med hund henn? Er dere ikke på forumer kanskje? Er dere jeg gjerne ville hørt fra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...