Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Har da fått tips om å prøve en diett uten mel for å se om det påvirker allergien på noen måte, er vist en del som blir bedre i huden da. Så jeg spør sonenorakelet. Noen som har tips på måltider eller matvarer uten mel i?

Helst med minimalt sukkerinnhold også.

Er usikker på om maismel osv er greit, fikk ikke mer utdypet svar en mel.

Tar litt utgangspunkt i dette:

"Dette funker på veldig mange med hudgreier: Spis kjøtt, fisk, grønnsaker, noe frukt, bønner og erter, nøtter og frø. Ikke spis noe som helst av sukker eller sukkererstatninger, men spis gjerne fett. Karbo fra de matvarene jeg nevnte er helt OK. Det går også bra med melkeprodukter for noen. Bruk så lite foredlede produkter som mulig, altså rene råvarer."

Jeg er også student og har ikke verdens beste økonomi så det må være relativt rimelig. Og jeg er lat i forhold til å tilberedeting, men det er en vanesak da :P Har blitt en del hermetikkmat, rett å slett fordi det er enkelt å tilberede.

Det jeg da sliter mest med er frokost og kvelds. Hvordan effektivt bytte ut brødet/knekkebrødet.

Jeg prøvde ut Osteknekk som ble nevnt i lav karbo tråden, men det ble litt mektig smak for min del, men godt i små mengder da :)

Takker på forhånd for svar :)

Skrevet

Lavkarbo.no inneholder mange tråder og er et godt sted å starte om man skal begynne på lavkarbo, enten du skal på diett eller endre livsstil.

First Price kyullingfilet er alltid en kjekk ting å ha i huset.

Kiwi har billig kyllingkjøttdeig.

Følg med i reklameavise rog handle inn kjøttdeiger og ting når det er på tilbud.

Rema1000 har billig og god frossen torskefilet.

Du kan lage egne lavkarbo knekkebrød, søk oppskrifter på lavkarbo.no. Der er det også en egen tråd med forslag til alle dagens måltider. Ellers er egg i alle varianter super frokost. Det inneholder masse vitaminer, fett og proteiner.

Ta deg tid til å planlegge ukesmenyer og ta en dag i uka hvor du lager mat som du kan fryse og ta ut ved anledning. Da sparer du tid og du slipper tilberedning hver dag, selv om det er, som du skriver, en vane.

Hadde droppet maismel også. Mais inneholder masse karbohydrater. Minimais kan man bruke litt i matlagning for innholdet av karber er ikke så stort.

Googler du lavkarbo kommer det opp mange gode sider med oppskrifter og tips/råd. HER er et sted å starte.

Skrevet

Å leve uten mel er en omstilling, men ikke vanskelig. Det eneste du må lære deg nå, er å alltid lese på innholdfortegnelser til matvarer, fordi mel og sukker er ekstremt vanlig i utrolig mye hel og halvfabrikat. Det beste er selvfølgelig å lage maten fra bunnen av, da har du full kontroll på hva du får i deg. Latskap er mulig å gjøre noe med, det handler litt om din innstilling til det. Mye mat er raskt å lage også, selv om man lager det fra bunnen av. Ellers er det jo eksempel mye forskjellige grønnsaksblandinger man finner i frysedisken som er lette og raske å varme opp. Glutenfrie produkter er dyre, og kanskje ikke det beste for en studentøkonomi, siden du ikker har så store muligheter for å være matflyktning til Sverige om du bor i Ålesund.

Frokost er smoothie enkelt, raskt og lettvint. I tillegg til at det finnes sukkerfrie youghurt som man eksempel kan blande kanel og nøtter i for å gjøre det mer mettende og mer smakfult. Om man ikke kjører lavkarbo, så finnes det riskaker også, som er glutenfrie, og da er det jo bare å velge å vrake i pålegg du kan spise. Eller du kan spise kesam med bær eller cottage cheese med grønnsaker blandet i.

Siden du er student og har en begrenset økonomi, er det nok viktig å planlegge menyer framover. Slik at du ikke kjøper mer enn du trenger og ikke ender med å kaste ting som ikke blir brukt. Det er også en vanesak, men mer økonomisk er det også, siden man unngår alle impulskjøpene. Handle 1-2 ganger i uka alt etter hvor god oppbevaringsmuligheter du har.

Lunsj og kveldsmat er det mulig å spise eksempel middagsrester også. Salater (der du eksempel bruker litt av kjøttet fra middagen) er jo raske og enkle å lage. I tillegg til at du kan spise frukt og rå grønnsaker også.

Skrevet

Takker for gode tips! :)

Lavkarbo er forsåvidt ikke viktig i seg selv, men har forstått det slik at det sjeldent er mel inkludert i den dietten :)

Skrevet

Du kan vel fint droppe lavkarbo men allikevel leve som en med glutenallergi? Det krever ikke en så voldsom endring av kostholdet som det å bytte helt over til lavkarbo. Jeg er en av dem som nekter å tro at lavkarbo passer for alle :P finnes masse alternative dietter!

Skrevet

Hehe ja jeg aner ikke jeg :P Lavkarbo er ingen prioritet nei, bare jeg som slang ut en tanke da jeg har fått det får meg at lavkarbo inneholder lite mel så kan ta noen matidèer derifra. Hva er egentlig forskjell på vanlig og glutenfri mat? Hvetemel byttet ut med maismel etc? Er jo i hovedsak melet som er hovedpunktet for min, vet ikke om det innebærer ALT mel eller vare "vanlig" mel (hvetemel?), skal se om jeg får utdypet det av hun jeg fikk tipset av. :)

Skrevet

Ja, det kan være greit å sjekke hva det er i mel du skal prøve å holde deg unna. Hvis det er gluten kan du erstatte det vanlige hvetemelet (og andre typer med gluten) med andre ting. Tror maismel er glutenfritt, ja. Også har du soyamel f.eks.

Vet flere som har gått på dietter der gjær, sukker og gluten er fyfy. Men vet ikke hva den typen diett kalles. Og som du selv sier - uten at du skal leve lavkarbo kan du hente masse gode mattips fra lavkarboeietter av ulike typer :) Pizza f.eks.! Lavkarbopizza inneholder jo ikke mel :)

Skrevet

Er det mel eller gluten du skal unngå? Min søster tåler ikke mel, uansett om det er glutenfritt, havre, eller hva det skulle være. Er du så "heldig" å "bare" ha glutenallergi så er det ikke så vanskelig i disse moderne tider.

Skrevet

Ja, det kan være greit å sjekke hva det er i mel du skal prøve å holde deg unna. Hvis det er gluten kan du erstatte det vanlige hvetemelet (og andre typer med gluten) med andre ting. Tror maismel er glutenfritt, ja. Også har du soyamel f.eks.

Vet flere som har gått på dietter der gjær, sukker og gluten er fyfy. Men vet ikke hva den typen diett kalles. Og som du selv sier - uten at du skal leve lavkarbo kan du hente masse gode mattips fra lavkarboeietter av ulike typer :) Pizza f.eks.! Lavkarbopizza inneholder jo ikke mel :)

Jeg får ta å spørre damen en dag snart ^^

Er det mel eller gluten du skal unngå? Min søster tåler ikke mel, uansett om det er glutenfritt, havre, eller hva det skulle være. Er du så "heldig" å "bare" ha glutenallergi så er det ikke så vanskelig i disse moderne tider.

Har ingen allergier ift mat, skal bare se om et mel fritt kosthold kan bedre eksem min ;)

Lever du glutenfritt, så kan du spise ris foreksempel. Det utgår i lavkarbodietter.

Jupp, har vurdert ris, men jeg lurer meg på hvordan det skal gå å tilberede. Er flink på å overkoke sånt jeg :lol:

Og potetgull - min store, stygge akilleshel! :P

Potetgull er nam! Vist det er rett type og i passe mengder :sleep:

Skrevet

HVis det er stivelsels delen i melet du skal unngå så er ikke maismel bra, men er det gluten i melet så har du mange alternativer. Siden du sier du skal unngå sukker i maten så vil jeg tro at det er stivelsen i melet du skal unngå. Da kan du spørre om du kan bruke teff eller bokhvete begge er gluten frie, Teff vet jeg er lavkarbo ut fra hva dem sier Bokhvete er lett optakelig. Du kan også spørre om du kan bruke Cornells . Ellers så er det å lage ting fra bunnen av for i hel/halvfabrikater så blir det puttet inn mel og sukker. Mel for å binde sammen produktet og sukker for å runde av smaken. Disse her har mye forskjellig mat innenfor allergi og er greie å handle av. Ellers så er det en dansk familie som har laget mye med minimalt med sukker og som har gjort mange gode ting men husker ikke navnet på dem. Du kan se på lavkarbo oppskrifter og du kan se på candida kurer hvis det er stivelse som du skal kutte ut. Stivelsen i melet blir omgjort til Glukose i tarmen et annet ord for druesukker. Kan du erstatte sukker med kunstig søtstoff for eks?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk! Vi har vurdert Toller, Flatcoated Retriever og husky faktisk! Synes selv at huskyer er så fantastiske, men ville ha noe litt mer førerorientert. Tror selv at en flat og belgisk fårehund blir for mye hund igjen. Men tusen takk for gode tips! Og når det kommer til røyting har vi tatt dette i betraktning ja! Fordelen med husky er jo at de har røyte perioder! Så satser på at robotstøvsugeren vår får kjørt seg!
    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...