Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Som overskriften sier: hvordan få gutten til å skjønne at han skal sitte ved foten under trening og ikke en halv meter bak?

Noen som har gode råd til meg? :)

Prøver tappert å føre ham med godbit litt lengre fram enn han egentlig skal, da han ALLTID tar ett til to steg bak når han setter seg, men uansett hvordan jeg prøver det klarer han alltid å havne en halvmeter bak meg...snodige gutten min :P

Skrevet

Hvordan innsitt har du? Hvis han ikke går rundt deg, hadde det kanksje funka at du sto med ryggen inntil en vegg for å tvinge han lengre fram?

Skrevet

Husk å aldri belønne for at han sitter skeivt. Jeg måtte bryte opp alt og jobbe med utgangsstilling igjen for litt siden og jeg konsekvent bare går litt vekk om hun setter seg skvær skeivt ol, og får bare belønning og ros når hun er riktig. Etter masse terp satte jeg på de andre momentene igjen.

og bruk f.ex vegger for å få han rett innat ol.

Skrevet

Forstår det slik at dette gjelder lineføring/fri ved foten?

Er han tidligere korrigert for å ha vært for langt fremme? Er det hans måte å sette seg på generelt? (å ta et skritt bakover når han setter seg) Gjør han det på avstandskontroll fra stå til sitt også? Har han lært at det er slik man setter seg? (tidligere blitt belønnet for feil sitt) regner med han er på riktig sted når dere går/løper? Bare noen ting å tenke over.

Du kan jo prøve å starte fra sitt og ta kun et skritt frem (eller i ulike retninger), og belønne i det han (eventuelt) setter seg riktig. Å gå et par skritt og avslutte med en vending kan også hjelpe. Du kan begynne å gå fremover igjen i det hunden trakker bak for å sette seg. Hunden begynner å følge på, og du stopper igjen... Du kan gå med hunden på plass baklengs og stoppe, og se om han setter seg riktig da. Kanskje ikke noe av dette virker, men det er egentlig veldig mye du kan gjøre som kan få hunden i en riktig sitt, og belønne dette. Belønn alltid riktige sitter, og belønn aldri uriktige.

det er også mulig å forsterke negativt med å "tvinge" hunden i en riktig sitt. Men om du ikke har trent slik før og ikke er komfortabel med slik trening, er det ingen grunn til å begyne med det nå heller.

Om det gjelder innkalling, bør du trene inn en riktig sitt før du kombinerer øvelsen. (inkalling + sitt på plass)

Skrevet

Hei, og takk for svar :)

Problemet gjelder både lineføring/fri ved fot og ved avstand...han tar automatisk et skritt bak uansett.

Det å trene mot en vegg var ikke dumt, det skal prøves.

Skal også fokusere på å heller ta et skritt fram hvis han prøver å sette seg feil...må nok smøre meg med en god dose "tålmodighetskrem" :P

Er nok jeg som har feilet og belønnet ved feil stilling tidligere, før interessen for lydighet tok seg skikkelig opp.

Vi har mye å jobbe med og tenkte å starte med sitten. Kom gjerne med andre forslag til videre jobbing når sitten er i boks (for det skal den bli :) )

Skrevet

Bare et spørsmål ...ser du på han over skulderen når han skal sette seg? I såfall kan dette "presse han" litt bakover. Jeg har nemlig gjort det uten å tenke på det før noen sa det til meg.. Det er så mange småting man gjør uten å tenke på det.

Forsøk å se rett frem neste gang (om du ikke allerede gjør det).Jeg vet ikke hva du belønner med, men om du bruker kongball/tennisball el. lign så legg den i venstre armhule og se om han ikke blir sittende lenger frem da. Jeg holder selv på å rette opp skjeve sitter med tispen min. Har slitt veldig med at hun sitter med rumpa litt ut og det er jo fordi jeg har vært dum og belønnet for at hun sitter, ikke for hun sitter perfekt. Pluss at jeg har holdt godis i feil hånd. Men det var ikke sååå viktig for meg før. Nå skal jeg forsøke å ta FP så nå jobber jeg med feilretting...

Jeg belønner nå KUN rette sitter og det har hjulpet meg veldig å legge belønningen (skinnbiterulle) i armhulen. Lykke til!!

Skrevet

Natrisha:

Når jeg tenker meg om så ja...jeg ser nok over skulderen på ham ja.

Skal prøve å være litt bevisst på den...takk for tipset :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...