Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Er det ikke det ene, ja så er det det andre :thumbsdown: Og nå spør jeg her før jeg hysterisk ringer dyrlegen, for jeg har lært at det av og til kan være lurt å slappe av bittelitt før hønemor setter inn!

Hun har ikke spist siden i går i 15.00 tiden! Og kastet opp to ganger i natt, men det trooor jeg er fordi hun ikke spiste kveldsmat. Tok 3 fôrkuler i dag da, men det er jo ikke en munnfull en gang liksom. Jeg har hatt hund tidligere som lett sultet seg i 2-3 dager i unghund fasen sin, men Shensi har aldri vært sånn. Hun kan godt ha spist lite i perioder, men aldri stått over et helt måltid. Avføring er som vanlig. Hun er ikke sånn kjempeslapp heller egentlig, men var ikke like ivrig på tur, lå under dyna i natt og ser litt pjusk ut. Slimhinner er fine og lyserosa, ser kvikk ut i blikket. Bjeffer og styrer når hun hører folk i yttergangen, følger med på hva jeg gjør osv. Sover mye da, men er jo ikke rart når hun ikke har spist på et døgn liksom.

Lillesnupp fikk løpetid forrige helg, kan det være en sammenheng der? Hun blir litt slapp og treig under løpetiden, så at hun virker litt pjusk å sånn kan være av det også.

Forøvrig vil hun gjerne ha kattemat, knekkebrød, baconost osv. Hun får det ikke altså! men hun gir klare signaler for at hun gjerne kan få litt av det. Godbit tok hun også imot på tur... Woot?! Kan det være noe med fôret? Hun er veeeldig kresen, men liker dette fôret godt, så kan det ha blitt dårlig og at hun dermed ikke vil ha? Bør jeg prøve å servere henne noe annet, for å se om hun spiser da? Hun står nå på leverfôr, men vi har den andre typen mat hun står på til vanlig også liksom.. Det kan nesten se ut som hun ikke liker det liksom, men det gir jo ikke mening når hun i forrigårs danset rundt meg for hun kunne ikke få det fort nok. kan det ha skjedd noe med fôret på så kort tid? Det oppbevares i forpakningen, lukket! Men har stått åpent over en periode.

Blæ at det er fredag :angry:

Skrevet

Løpetia har nok skylda. Gi henne de faste måltidene, og ikke dill. Noen ganger vil hun spise, andre ganger ikke, helt normalt når løpetia herjer ;) Hadde hun derimot ikke ville hatt godbiter osv kunne du beg å bekymre deg.

Skrevet

Løpetia har nok skylda. Gi henne de faste måltidene, og ikke dill. Noen ganger vil hun spise, andre ganger ikke, helt normalt når løpetia herjer ;) Hadde hun derimot ikke ville hatt godbiter osv kunne du beg å bekymre deg.

Ååh, takk og pris! Ja for godbiter går ned, akkurat som før :D Og dilling skal jeg holde meg fra! Selv om det er vaaanskelig, jeg liiiker ikke at vofsene ikke spiser.

Og se der, godt jeg ikke ilte til veten tvert :lol: Ikke alltid lett å være hønemor gitt :icon_redface:

Tusen takk for raskt svar, jeg satt klar med tlf for å si det sånn. Hehehe!

EDIT: hun spiser! :banana:

Iih, happy happy! :D Da får jeg sove godt i natt om ikke annet!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei. En 12-ukersvalp skal ikke alene en hel arbeidsdag. Start på sekunder og gå tilbake før den piper. Når dere senere faktisk går ut: spør en nabo, eller la en gammel iPhone ligge i gangen med skjermen på, så dere vet om det er 20 sekunder eller 20 minutter. Jeg har laget en liten iPhone-app for akkurat det: BarkPing. Varsel når den bjeffer. Ingen kamera. Den får ikke bjeffingen til å slutte — den gjør bare at du vet. https://apps.apple.com/se/app/barkping-dog-monitor/id6798404076
    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
    • Velkommen tilbake!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...