Gå til innhold
Hundesonen.no

Høy tynn ting-Labrador & utstilling


Guest Jonna
 Share

Recommended Posts

Jeg skal stille en jaktlabbe av type høy-tynn-ting som jakter på premiering til jaktchampionat. Men akkurat labbis og dommere har jeg ikke helt kontroll på. Jakter vel egentlig på en dommer som ikke er så alt for svar med gulsløyfen *host*

Har funnet to utstillinger og lurer på deres mening og om dere har sett disse dommerene dømme tidligere med litt rundhåndet kvalitets bedømning:

Sanches Delerue & Rui Oliveire.

(Personlig tror jeg Rui KAN havne under den katagorien på kvalitet, men ikke så rundhåndet med CK. Noen som har annen mening?)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Prøv hos ekteparet Hancock fra Irland , har sett ihvetfall henne gi exc. til en såkalt jaktlabbe.

Har tittet etter de, men finner desverre ikke noen utstilinger nå i nærmeste framtid hvor de dømmer. Siste var på elverum (var der vi fant ut at de ikke slo så hardt ned på det :P )

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er jeg enig i :) Men jeg må beklage og rette meg - det var ikke Jan Roger Sauge - men svenske Henric Fryckstrand som var bastant på at denne hunden er for tynn. Og hadde for lange lende. Og diverse diverse. Brain malfunction in le sun eller no.

Nå skal det sies at også andre norske oppdrettere (som også er dommere) har "uttalt seg" utenfor utstillingsringen, med kåmments om at bikkja er for tynn. Så be aware, jeg ville også satset på noe britisk.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Skal vi se... Letet frem kritikker på Cita hvor dommeren har gitt henne god premiering til tross for at de har kommentert at hun er litt utenfor standarden mtp høyde (2 cm for lav). Hun er jo ikke like lett som en tynn og høy jaktlabb, men det kan fint være håp for gul ettersom min fikk rød. Kan ikke huske at de kommenterte at hun er lettere enn den vanlige type labrador hvertfall.

Både Moa Persson og Dan Ericsson har gitt Cita 1AK.

Kritikk fra Dan Ericsson:

"Typisk helhet. Bra kropp/rygg. Gode vinkler frem/bak. Kunne hatt mer underull og kraftigere hale. Typisk hode/uttrykk. Rører seg vel, gir et lavstilt helhetsinntrykk"

Kritikk fra Moa Persson:

"Utmerket type, liten størrelse. Behøver litt mer selvfortreande. Herlig hode og vennlig uttrykk, nøttebrune øyne. Bra hals og vinkler fremme. Dyp brystkorg, tilstrekkelige vinkler bak. En aning marktrang. Skulle hatt henne høyere for bedre balanse. Myk, dobbel pels. Gode bevegelser fremme."

Så vet du hvertfall hva de to er ute etter :) Det skal sies at Cita har flere blå enn rød, så jeg vil tro at de som har gitt henne rød ikke er så streng :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

- Den hunden din skulle hatt litt mer masse!

- At det var massehvaforno?

- Jo, de skal ha litt mer masse

- Hva mener du med masse?

- Altså at de skal være ... krafigere

- Åja, den har for lite muskler, mener du?

- Neeeei, den har jo kjempefine muskler og ser skikkelig sprek ut altså, men skulle altså hatt litt mer masse!

- Mener du fett?

- Nåånjanei, ikke fett, jeg mener ... masse.

*sukk*

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg skal hente valp om 14 dager, og nå ser det ut som tispen min får løpetid svært snart. Har noen erfaring med å få en ny valp inn i familien samtidig med at den voksne hunden får løpetid? Bør jeg be om å utsette henting av valpen?
    • Det er mange måter å gjøre dette på. Og man bør definitivt ha en plan, for alenetrening fram til en hel arbeidsdag kan ta tid. Med den siste hunden vår tok det 6 mnd. Jeg var da delvis ufør, så mannen hadde ham med på kontoret de dagene jeg var på jobb. Personlig mener jeg at man bør være hjemme med valpen minimum en uke, helst to, for å bruke tid sammen, bli kjent både med hverandre og den nye hverdagen, og etablere litt rutiner, før man i det hele tatt kan starte alenetreningen gradvis. Så bruker man tiden man har, men minst et par uker med systematisk alenetrening hjelper for de fleste. Når man må tilbake på jobb er det mange muligheter. Det viktigste er å ikke pushe valpen for lenge for tidlig, da risikerer man i verste fall å få en hund som ikke tåler å være alene hjemme i det hele tatt, og det er ganske slitsomt. Hjemmekontor. Ta med hunden på jobb.  Hundepasser/hundebarnehage (NB! Vær ekstremt nøye på hundebarnehage, der trenger valpen også tilvenning, og 5 dager i uken er alt for mye. Det er MYE stimuli, stress og påvirkning på slike steder, og det bør være en god plan for hvordan hundene får nok ro i løpet av dagen. Sjekk gjerne at de som håndterer hundene til daglig, altså ikke bare daglig leder, har kursing og faktisk kunnskap om språk og adferd hos hund, å "bare være glad i hunder" er ikke nok på slike steder). Om man er flere i huset, kan man flekse på jobbtid slik at en kan dra tidlig på jobb og komme tidlig hjem, og den andre drar sent. Nabo/familie/venn som passer valpen på dagtid og etterhvert stikker innom og lufter. Omplasseringshund som er vant til å være alene hjemme, heller enn valp. Da bør man også bruke tid på å bli kjent, og starte rolig og gå forsiktig frem med alenetrening på nytt sted, men så lenge de er vant til (og komfortabel med!) å være alene så bør treningen gå ganske raskt.  
    • Jeg lurer på hvor lenge man bør ta fri fra jobb for å være hjemme med den nye valpen, dersom man ikke har mulighet for hjemmekontor? Jeg har en valpebok der det anbefales 5-6 uker, men dette er jo ikke så enkelt i praksis. Det kan sikkert variere mye når valpen er tilvendt å være alene hjemme også. Noen tips?
    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...