Gå til innhold
Hundesonen.no

Eksempler på feltsøkgjenstander


Line&Luna

Recommended Posts

Skrevet

skal på første sporkurs snart, og har null peiling på hva jeg skal ha med...

Har skjønt at det er lurt med ting som ikke er for store, så tenkte på en liten bit av en trelist, en finger fra en vante eller noe sånt, en gammel sliten ankelsokk (eller ikke? :icon_confused: ). Noen som har noen forslag til meg?

Og hvor mange gjenstander bør vi ha med 5? 15? 30?

Setter stor pris på alle forslag, er helt blank på dette :P

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Skal dere lære felt også på sporkurset? For felt og spor er to forskjellige øvelser (felt kommer i tillegg til spor i de to høyeste klassene i NBF-konkurranse). I konkurransespor i NBF ligger det ikke gjenstander, men små trepinner (type klippet fra et tre i skogen). Men det er selvfølgelig ingen ting i veien med å putte andre gjenstander i sporet på trening. Det er bare moro. Og skal du ikke konkurrere er det jo moro med en hund som kan gå sporet ditt og finne igjen ting du har mista :)

Felt-gjenstander brukes i feltet (hunden skal søke over et område som på konkurranse er 50x50 m)er ofte på størrelse med en hanske el. pluss/minus :lol: Husker ikke ordrett hva reglementet sier, men du kan lese det der. Det er ting av forskjellige materialer som f.eks. stoff, skinn, tre, past osv. Så hva som brukes som feltgjenstander er bare å bruke fantasien på.

Første dag på sporkurs tror jeg ikke du trenger bekymre deg for dette i det hele tatt. Ta med en sele til hunden, en lang line og godbiter/leker hunden gjerne vil jobbe for (og vann). Så kan du heller spørre instruktøren hva du vil trenge fremover.

Skrevet

Vi hadde ikke mye felt når vi var på samme kurs i fjor. Var vel bare hunden min som hadde en oppvisning, så da trenger du ikke å tenke så mye på det. Uansett er det nok mange som har med feltgjenstander. Men kan være greit å ta med 2-3 stk? En sokk, en hanske, en gammel og flat sko, en oppvaskkost, et halsbånd. Hva som helst :)

Skrevet

Jeg aner ikke hva som er opplegget :icon_confused: men det sto i infoskrivet at vi skulle ha med feltsøkgjenstander. Ikke noe om hva eller hvor mange, så ble litt usikker :blink: Men kanskje de ikke regner med så mange nybegynnere...? :whistle:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette har funket i alle år for meg og mine hunder.  Det er spesielt viktig for røytefrie hunder, der pelsen er mye finere og glattere enn andre pelstyper.  Ørepulveret gjør at hårene i ørene blir "trå" så det blir lett å få tak i dem og alle mine (har og har hatt mange) godtar dette. Det er viktig å få tak i de innerste hårene ellers kan det bli klumpete og da er det vanskelig og tar tid å få ut. Det er aldri feil å bruke hjelpemidler som er helt ufarlig og gjør jobben lettere.  Mindre plagsomt for hunden.
    • Det er vel nyttig uansett hva slags pels hunden har vil jeg tro. Du skrev i startinnlegget at du har en "ikke røytefri hund"? Mente du omvendt? Det er jo stor variasjon i pelstype på hunder som ikke røyter også, men uansett må jo ørene nappes.
    • Er det nødvendig? Altså om det er lurt å ha og å bruke på pels som ikke røyter? Om det funker bra?
    • Det var jo en himla krangel her om "etikette" for noen (mange) år siden. Mange sluttet å bruke forumet etter det, antageligvis fordi de "tapte". Ironisk nok forsvant de som vant også, så den diskusjonen var jo mye vits i 😛  Ellers er det vel som flere sier, andre arenaer og livssituasjoner har tatt over. Jeg kikker innom av og til. Blir forhåpentligvis valp i september   
    • Jeg har hunder som jeg napper hår i ørene på.  Bruker earpowder, det gjør det lettere å få tak i hårene og de slipper lettere.  Noen ganger når hårene sitter langt inne, bruker jeg veneklemme (arterieklemme) for å få de ut.  Dette får du i dyrebutikk. Håper dette kan hjelpe deg.  Hvis hunden stritter imot, må det bare trenes på, så går det fint.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...