Gå til innhold
Hundesonen.no

Ulveklør bak


Hundeliv

Recommended Posts

Jeg er i ferd med å velge meg en lancashire heelervalp fra et kull jeg synes virker svært lovende. I dette kullet ble to av valpene født med ulveklør/sporer på bakbeina. Disse ble fjernet av veterinær innen et døgn, men på en av valpene vokste den ene kloen ut igjen. I Norge er det ikke lenger tillatt å fjerne disse klørne med mindre de beviselig er til sjenanse for hunden. Jeg regner derfor med at sporer eller ikke sporer på bakbeina vil bli noe avlen må ta stilling til.

Loven er såpass ny og rasestandarden nevner ikke baksporer, så det er vanskelig å tenke seg hvordan dette vil utvikle seg. Jeg tenker at enten blir baksporer ikke tatt hensyn til i det hele tatt, eller så vil man prøve å fjerne disse gjennom å avle på hunder uten slike. Enkelte vil nok fortsette sin praksis med å fjerne sporene på valper selv, men det er en annen diskusjon.

Avl er noe jeg har i bakhodet når jeg nå henter valp. Eksteriøret til valpene er ellers veldig lovende, mentaliteten likeså (skal trenes aktivt). Det jeg lurer på er om noen har erfaring med å stille ut hunder som har gjenstående baksporer der disse ikke er nevnt i rasestandarden eller "vanlig" i rasen. Hvordan har de i så tilfelle blitt vurdert? Helsemessig ser jeg ingen problemer med disse, så jeg anser at dette kun kan vektlegges ifm eksteriøret, og hvorvidt man vil avle på hunder som selv er født med ulveklør bak og kan gi disse videre til framtidig avkom.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

På han vi har i hus nå (og kull søsknene) er det ulveklør, vår har bare en og en halv. Vi spurtslo hvordan det ville bli på ustillineger og slikt siden det fortsatt står ikke ønskelig i rase beskrivelsen. Og da sa de at noen dommere ikke ser på det, andre trekker for det. Men det var vist en hund som hadde blit bir (tror det var det han ble) som hadde ulveklo/sporer på alle bena. Og de jobber for å få endret rase beskrivelsen til at ulveklør/sporer ikke vil være ikke ønskelig lengre, nå som loven har blitt slik.

Det som er dumt med disse er at det fort kan bli skader, Leo her har allerede rivd ut sin ene halve. Og vi venter bare på når neste skal bli skadet da den er neye mer utsatt, og de kan ikke fjernes for forebygging heller..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Personlig er jeg veldig glad i bichon-rasene, selv om de krever litt klipping og børsting. Med riktig sosialisering og trening så er de fine familiehunder som kan være med på det meste. Om dere lener mot spaniel så synes jeg personlig at springeren er et bedre valg. Cockeren og de mindre (king charles og cavalier) har mye helseproblemer. De er fine familiehunder, men krever også litt pelsstell. Shetland sheepdog kan være et alternativ. Hvis dere ikke vil ha pelsstell i det hele tatt så ta en titt på dansk/svensk gårdshund. De kan bjeffe når det kommer besøk, går folk på veien, osv. men ikke noe mer enn de fleste andre små raser. De er glatthåret, men røyter da korte hår minst et par ganger i året, som er normalt for alle røytende raser. De er aktive og trenger både fysisk og mental aktivisering, og kan kanskje minne litt om beagle hvis det er utseende som trekker der. Mellompuddel eller dvergpuddel er morsomme og allsidige hunder, de må klippes/børstes.
    • Takk for utfyllende svar og gode råd!  Hvis vi skulle se på en mindre hund, er det noen raser du vil anbefale da?   Hvis vi lener mot spaniel: vil en cocker spaniel eller springer spaniel være et bedre valg? 
    • Har jobbet i kafé tidligere, og etter det jeg kan huske så benyttet vi oss av et spesifikt middel for å bløtlegge bestikk i noen minutter før steamer. Het vel «Dip-It» eller noe sånt.
    • Det ser jo ut som at det virker å bruke strup, men jeg ønsker ikke å bruke det på hundene mine uansett. Mykere metoder tar nok lengre tid, og krever sikkert mer av meg som hundefører, men jeg ønsker heller å legge inn den innsatsen enn å påføre smerte på hundene mine. Hva forskning sier er ikke så relevant for meg, når jeg ser at jeg klarer å oppnå det jeg ønsker uten å bruke brutale metoder så gjør jeg selvsagt det.  Ingen av mine hunder er enkle typer, så når det går an å få de til å fungere godt uten bruk av vold så tenker jeg det skal være mulig for de fleste. 
    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...