Gå til innhold
Hundesonen.no

Klikker med mangen lyder


Anne

Recommended Posts

Skrevet

Vi har fem klickertränade hundar, men känner inget behov av en sådan (även om vi har en liggandes i en låda). Hundarna vet ju vem som tränas i alla fall

Skrevet
Vi har fem klickertränade hundar' date=' men känner inget behov av en sådan (även om vi har en liggandes i en låda). Hundarna vet ju hvem som tränas i alla fall[/quote']

Ok, da forstetter jeg slik jeg har gjort :)

Skrevet

Det der har jeg lurt litt på og...En ting er når man trener bevisst en og en hund,men hva hvis man har med flere hunder på tur feks og skal"fange"inn noe en av de gjør? Jeg pleier å klikke og belønne for at han plukker opp gjenstander,at han legger seg spontant ned og venter på meg o.l og jeg ser for meg at slikt kan bli vanskelig hvis man har 2 på tur? :?

Nå er det et noen år til det blir krøllbelger på meg da :wink:

  • 3 weeks later...
Skrevet

Jeg bruker både vanlig klikker (ikke i-click, syns den var vanskelig å holde :? ) og den elektroniske med ulike lyder og lydnivå. Den vanlige klikkeren bruker jeg alltid ute når jeg trener bare en hund. Bruker den elektroniske når jeg trener den ene innendørs (trener litt inne hver dag i vinterhalvåret. Prøv å få en nakenhund til å krype e.l. i snø :wink: ) mens den andre ser på. Slik at de har hver sin el-lyd som betyr "ingenting" for den andre hunden. Syns dette fungerer bedre for oss enn å putte den andre hunden i et annet rom e.l. siden jeg da samtidig får trent den ventende hunden på å være rolig og stille i en veldig stressende situasjon (begge blir jo veldig geara av å se den andre få godis og lek og har impulser til å skulle gjøre øvelsen selv også. Den jeg ikke trener blir mest sliten..). Og bruker den laveste lyden inne da, siden det er mer enn nok lyd innendørs når det ikke er forstyrrende lyder. Funker ok.

Ulempen syns jeg er at den elektroniske klikkeren er for treg. Du taper ca ett halvt sekund med den i forhold til den vanlige. Med en veldig aktiv (klikker)hund er det mye værre å treffe riktig atferd. Har bl.a feil-innlært knurring under baklengs marsj med den ved å bomme to ganger på rad hvor hunden tilfeldigvis kosepratet :roll: Så jeg foretrekker den andre når det lar seg gjøre :cry:

Skrevet

Jeg har en klikker som heter multi clicker, det er 4forskjellige lydnivåer, fra lavt til høyt :wink: Funker greit på mine hunder da jeg har en hund som merker klikket godt(da kan jeg ha det lavt) og en som man så å si(ikke bokstavelig talt) kan putte klikkeren i øret på å først da skjønner hu noe :cry:

Skrevet
Noen som vet om det finnes klikker man kan ha i munnen?

Du kan jo ha den vanlige i munnen? Hihi :lol: (ikke at jeg har prøvd men) :D Iclickeren skulle det i alle fall få med, men den er kanskje litt stor da :P Hehe.. Ellers så kan du jo klikke med tunga, det pleier jeg. Men kan være vanskelig å få til bra nok lyd da.

Skrevet
Er det ikke egentlig ganske uhygienisk å ha klikkeren i munnen? Vaske den før og etter hver trening liksom. :lol:

Prippen eller? Hihi :D

Skrevet

HEHE.. den klikkeren jeg har klarer jeg ikke klikke med munnen da jeg ikke har lange nok tenner:) hihi..

vi som stiller hundene på bor må ofte stille dem opp skikkelig.. jeg har så lyst å lære dem å stille fritt på bordet, og da er det så kjipt med en sambo som klikker på feil tid:)

Skrevet
HEHE.. den klikkeren jeg har klarer jeg ikke klikke med munnen da jeg ikke har lange nok tenner:) hihi..

vi som stiller hundene på bor må ofte stille dem opp skikkelig.. jeg har så lyst å lære dem å stille fritt på bordet, og da er det så kjipt med en sambo som klikker på feil tid:)

Det er det jeg har begynt med. Kjøp en klikker med sånn armbånd så kan du bare slippe den når du skal justere på hunden. Men det jeg gjør er så stille henne på bordet og vente..........Når hun stiller seg noenlunde slik jeg vil ha det klikker jeg. SÅ øker du kravene :wink:

Skrevet
jeg har jo bånd på min.. som jeg har rundt halsen vettu... må kjøpe meg ett bord.. utstillingsbord.. dyrt.. sukk.. : )

Huff ja, jeg og :lol:

Skrevet

Jeg hadde en klikker med 4 forskjellige lyder, men den er borte. Den fungerte i hvert fall supert, så når jeg får ny pels i huset skal jeg kjøpe meg en igjen :D Klikkertrener kaninen min bak huset, og Cita står i vinduet og spinner rundt :lol:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...