Gå til innhold
Hundesonen.no

Klikker med mangen lyder


Anne

Recommended Posts

Skrevet

Vi har fem klickertränade hundar, men känner inget behov av en sådan (även om vi har en liggandes i en låda). Hundarna vet ju vem som tränas i alla fall

Skrevet
Vi har fem klickertränade hundar' date=' men känner inget behov av en sådan (även om vi har en liggandes i en låda). Hundarna vet ju hvem som tränas i alla fall[/quote']

Ok, da forstetter jeg slik jeg har gjort :)

Skrevet

Det der har jeg lurt litt på og...En ting er når man trener bevisst en og en hund,men hva hvis man har med flere hunder på tur feks og skal"fange"inn noe en av de gjør? Jeg pleier å klikke og belønne for at han plukker opp gjenstander,at han legger seg spontant ned og venter på meg o.l og jeg ser for meg at slikt kan bli vanskelig hvis man har 2 på tur? :?

Nå er det et noen år til det blir krøllbelger på meg da :wink:

  • 3 weeks later...
Skrevet

Jeg bruker både vanlig klikker (ikke i-click, syns den var vanskelig å holde :? ) og den elektroniske med ulike lyder og lydnivå. Den vanlige klikkeren bruker jeg alltid ute når jeg trener bare en hund. Bruker den elektroniske når jeg trener den ene innendørs (trener litt inne hver dag i vinterhalvåret. Prøv å få en nakenhund til å krype e.l. i snø :wink: ) mens den andre ser på. Slik at de har hver sin el-lyd som betyr "ingenting" for den andre hunden. Syns dette fungerer bedre for oss enn å putte den andre hunden i et annet rom e.l. siden jeg da samtidig får trent den ventende hunden på å være rolig og stille i en veldig stressende situasjon (begge blir jo veldig geara av å se den andre få godis og lek og har impulser til å skulle gjøre øvelsen selv også. Den jeg ikke trener blir mest sliten..). Og bruker den laveste lyden inne da, siden det er mer enn nok lyd innendørs når det ikke er forstyrrende lyder. Funker ok.

Ulempen syns jeg er at den elektroniske klikkeren er for treg. Du taper ca ett halvt sekund med den i forhold til den vanlige. Med en veldig aktiv (klikker)hund er det mye værre å treffe riktig atferd. Har bl.a feil-innlært knurring under baklengs marsj med den ved å bomme to ganger på rad hvor hunden tilfeldigvis kosepratet :roll: Så jeg foretrekker den andre når det lar seg gjøre :cry:

Skrevet

Jeg har en klikker som heter multi clicker, det er 4forskjellige lydnivåer, fra lavt til høyt :wink: Funker greit på mine hunder da jeg har en hund som merker klikket godt(da kan jeg ha det lavt) og en som man så å si(ikke bokstavelig talt) kan putte klikkeren i øret på å først da skjønner hu noe :cry:

Skrevet
Noen som vet om det finnes klikker man kan ha i munnen?

Du kan jo ha den vanlige i munnen? Hihi :lol: (ikke at jeg har prøvd men) :D Iclickeren skulle det i alle fall få med, men den er kanskje litt stor da :P Hehe.. Ellers så kan du jo klikke med tunga, det pleier jeg. Men kan være vanskelig å få til bra nok lyd da.

Skrevet
Er det ikke egentlig ganske uhygienisk å ha klikkeren i munnen? Vaske den før og etter hver trening liksom. :lol:

Prippen eller? Hihi :D

Skrevet

HEHE.. den klikkeren jeg har klarer jeg ikke klikke med munnen da jeg ikke har lange nok tenner:) hihi..

vi som stiller hundene på bor må ofte stille dem opp skikkelig.. jeg har så lyst å lære dem å stille fritt på bordet, og da er det så kjipt med en sambo som klikker på feil tid:)

Skrevet
HEHE.. den klikkeren jeg har klarer jeg ikke klikke med munnen da jeg ikke har lange nok tenner:) hihi..

vi som stiller hundene på bor må ofte stille dem opp skikkelig.. jeg har så lyst å lære dem å stille fritt på bordet, og da er det så kjipt med en sambo som klikker på feil tid:)

Det er det jeg har begynt med. Kjøp en klikker med sånn armbånd så kan du bare slippe den når du skal justere på hunden. Men det jeg gjør er så stille henne på bordet og vente..........Når hun stiller seg noenlunde slik jeg vil ha det klikker jeg. SÅ øker du kravene :wink:

Skrevet
jeg har jo bånd på min.. som jeg har rundt halsen vettu... må kjøpe meg ett bord.. utstillingsbord.. dyrt.. sukk.. : )

Huff ja, jeg og :lol:

Skrevet

Jeg hadde en klikker med 4 forskjellige lyder, men den er borte. Den fungerte i hvert fall supert, så når jeg får ny pels i huset skal jeg kjøpe meg en igjen :D Klikkertrener kaninen min bak huset, og Cita står i vinduet og spinner rundt :lol:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har ikke vært borti det selv personlig, men har hørt om andre som har det; og som da har betalt 'ekstra'. Dette har vært blandingsrase i tillegg.   Men som Simira skriver, avtalebrudd ja.
    • Det er avtalebrudd. Jeg har aldri hørt om eller vært borti det, men hvis de har annonsert en "vare" til en pris så er de forpliktet til den prisen hvis de har inngått en avtale med kjøper uten at noe annet er nevnt.  Hvis de FØR avtale om kjøp sier at annonsen bare er veiledende og valpen koster så mye mer så er det noe annet.  Jeg ville uansett tenkt meg grundig om før jeg evt. kjøpte av en slik oppdretter.
    • Jeg har opplevd det selv, nær familie har opplevd det, og mange jeg kjenner.    De er interessert i et kull, setter seg på valpeliste, blir godkjent som valpekjøpere, møter oppdretter. Oppdretter kyder av kjøper,og forteller at det er akkurat slike kjøpere hen er ute etter, og er veldig nøye med hvem hen selger til. Så skal valpen hentes, penger overleveres- og da har prisen vært en annen en det som sto i annonsen.  Oppdretters unnskyldninger er: Det er veldig gode valper Alle andre tar de prisene Raseannonsen er bare veiledende De har så mange på liste at de velger de som betaler mest   Og hvis en setter spørsmåltegn med det så: Ja hvis du ikke gidder å betale så mye så har jeg mange andre i kø Disse linjene selges ikke til hvilken som helst pris har du  et problem med det så er du ikke rett kjøper..   Har dere vært borti dette? 
    • Det kommer an på hunden, treningen og målet.Jeg vil alltid belønne innkalling og innkallingstrening med noe av de beste godbitene hunden kan få, fordi det er den absolutt viktigste treningen. Men belønning er ikke bare godbiter. Belønning er alt hunden vil ha. For noen hunder er det kos, mange liker leker, men godbiter er ofte den beste måten å belønne presist på. I valpe- og unghundtiden ville jeg alltid hatt en godbitpose tilgjengelig på meg, og gjerne en draleke/tauleke. De fleste som driver aktivt med hund bruker godbitposer som er enkle å åpen og lukke, og som flyttes over i lommen på det man har på deg. De første par årene er det mye godbiter "hele tiden", fordi hunden skal lære så mye nytt. Hva slags godbiter kommer an på hvor matfokusert hunden er og hva den liker. Her må du prøve deg fram litt. Til enkle hverdagsøvelser som "sitt", "gi labb" osv. kan du godt bruke tørrfõr fra dagens matrasjon hvis hunden er matglad. Godbiter fra butikk eller dyrebutikk er som oftest helt ok, men å skjære opp rent kjøtt fra påleggsskiver eller ost for eksempel er gjerne billigere. Rester av pannekaker, fiskepudding, pølser osv. er fint. Skinkeost på tube er en annen variant. Variasjon er også generelt fint. Ferske godbiter er ofte mer populært og sterkere enn tørre godbiter.  Når valpen/hunden har lært en øvelse kan man fase ut belønningen, men det kan være lurt å belønne innimellom og forsterke øvelsene over tid. Om belønningene plutselig forsvinner kan hunden miste motivasjonen for det, om den ikke finner belønning i øvelsen i seg selv. Jeg belønnet fortsatt mine hunder på 13 og 17 for innkalling (alltid), og innimellom for kontakt, lydighetsøvelser osv., men ikke hver gang slik jeg ville gjort med en valp eller unghund for eksempel.
    • Hei!  Sikkert dumt spørsmål, men jeg er likevel usikker. Det står at man skal bruke godbiter og belønne alt i starten, det er jeg helt med på, men hva slags godbiter belønner man med? Tenker på helseaspektet, dette kommer jo i tillegg til for. Hva slags godbiter bruker man til valp, og har man alle lommer fulle til en hver tid, belønner man hele tiden i lang periode? Når faser man ut? Hva slags godbit bruker man? 😊
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...