Gå til innhold
Hundesonen.no

Tips til å få hunden til å tisse i hagen?


insolita

Recommended Posts

Skrevet

Jeg er alt i gang med å si "gå og tisse" når vi går på tur når jeg ser at han er i ferd med å tisse. Han får da ros (og innimellom belønning i snop) for det. Forhåpentligvis vil han etter hvert kunne "kommanderes" også i hagen, men jeg skulle gjerne hatt litt fortgang på prosessen og spør derfor om flere tips. Hagen er relativt stor og grenser til litt skog/fjell så det er mye å tisse opp etter. Jeg leier han rundt i hagen men kun en sjelden gang har han tisset og da har han selvsagt fått masse ros. Forslag til å få fortgang på prosessen?

Skrevet

Halvannet år og omplassert. Han gjorde det heller aldri der han bodde før, men det var mer flat gressplen også. Her er det litt bedre muligheter sånn sett.

Skrevet

Jeg sier kun "tiss" og "bæsj". Er lettere for hunden med korte kommandoer når de skal innlæres. Senere kan du ta ordet med i en setning.

Gi godbit hver gang til det sitter, så kan du fase det ut.

Du kan også klikke når han tisser, om han er langt unna.

Etter en stund sier du "tiss" når han har begynt å tisse, så klikker du, så får han godtbit.

Etter en stund når du lettere klarer å lese han, sier du "tiss" før han tisse, så klikker du når han tisser.

Har du inngjerdet hage? Kan være lettere å finne seg en tisseplass når man er løs, men du kan evt leie han til det samme punktet hver gang, for i samme slengen å innlære en bestemt tisseplass.

Dette kan ta tid, gjerne noen månedere.

Skrevet

Kan forsåvidt korte ned kommandoen, den bare sitter der fra forrige hund for min del. Jeg har prøvd å gi snop ved hver gang, men erfarte bare at han ble mer skvettete og mer masete enn om jeg bare gir snop innimellom (hver fjerde gang han tisser kanskje? Han markerer jo mye på tur). Skal sies at han er en som setter veldig pris på litt kos også, så han er fornøyd når han blir klødd raskt som belønning, men ikke like oppjaga som hvis han får godis.

Hagen er dessverre ikke gjerdet inn og det er også helt umulig å gjøre. Jeg skal prøve å sette opp løpeline etter hvert, men foreløpig er han en del ute i hagen bundet fast i en sånn man skrur i bakken. Da har han noen meter tau og kan nå ut til egnede tissesteder, men han gjør det ikke til tross for at han ligger ute i 3-4 timer når det er fint vær.

Skrevet

Mine sier jeg bare "tisse litt" for det brukes på de andre hundene, og etterhvert har de skjønt det og piler for å tisse, ogs kommer de inn og får kos. Jeg roser svakt og rolig så jeg ikke forstyrrer. og gir ikke godbit etc, da tror jeg mine hadde fortett seg litt vel mye.

I starten med hun jeg fikk som omplasseringhund gjorde hun ikke fra seg hos oss med mindre hun var løs, etter en ukes tid begynte hun å tørre i bånd etc. Dette var fortsatt bare i hagen vår. Slow and steady

Skrevet

Han er jo ikke dum, så jeg regner med at han tar det etter hvert, men grunnet min situasjon hadde det vært veldig deilig om dette løste seg fortest mulig.

Skrevet

Min erfaring er at snoppen tisser mindre i hagen jo mer han er der ute...han kan fint skvette hvorsomhelst første dagen han får være i en ny hage (eller en hage han ikke har vært i på lenge), men etterhvert må han lenger og lenger inn i hjørnene og til slutt skal han være bra nøden før han vanner i hagen. Lurer på om det er litt sånn "mi casa no toaletto" :lol:

Skrevet

Pudder'n skjønte åpenbart kjapt hva som var "hans" hage, or andres hage er han jo på god vei inn i hele tiden for å tisse så... Kjekt at ikke hagen blir et digert toalett altså, men her er det jo sååååå mange fine steder å løfte beinet opp mot! Kom igjeeeen da!

Skrevet

Kanskje du skal få inn en anna hannhund for å markere i hagen hans, bare sånn for å få igang engasjementet til krølltoppen? :whistle:

Skrevet

Er allerede minst to hannhunder som markerer i hagen innimellom, uten at det har hjulpet. Kanskje ikke de "rette" hannhundene ;)

Skrevet

Min erfaring er at snoppen tisser mindre i hagen jo mer han er der ute...han kan fint skvette hvorsomhelst første dagen han får være i en ny hage (eller en hage han ikke har vært i på lenge), men etterhvert må han lenger og lenger inn i hjørnene og til slutt skal han være bra nøden før han vanner i hagen. Lurer på om det er litt sånn "mi casa no toaletto" :lol:

Samme var det med min forge hannhund, han gjorde ikke fra seg i egen hage, ikke snakk om, og han kunne virkelig holde seg. Så de dagene jeg ikke hadde mulighet til å ture, gikk vi bare rett over veien, da gjorde han sitt :D "mi casa no toaletto"

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei. Takk for svar.  Nei, jeg har alltid ment og prøvd å unngå å hilse på hunder. At hunden min bare skal lære seg at andre hunder eksisterer, men at han ikke har noe med de å gjøre. Annet enn de 2-3 hundevennene han har. Det skal jo sies at vi bor på landet, så ferdes mest i skog og fjells, så vi møter ikke folk eller hunder så ofte hjemme. Men han er veldig trygg og grei, mtp han har vært med meg på jobb over hele landet siden han var 10 uker. Har tatt han med meg inn til byen ved noen anledninger for sosialisering, altså se men ikke røre, og det går stort sett kjempe flnt. Men da er det mer avstand, og jeg har prøvd med alle mulig godbiter og ball, og det er som en bc flest at det er ballen som er best. Men det bruker vi svært sjeldent da han girer seg opp altfor mye og mister fokus. Med ballen kan han være løs blant hunder og folk uten å bry seg om de. Hadde vært morsomt å hatt halvparten av fokuset hans uten ball, som han har med ball 😀 Nå blir han 2 år om en mnd, og problemet rundt hunder har blitt mye bedre. Og vi har ikke gjort noe annerledes egentlig, annet enn å prøve å få mer avstand. Han kan løfte litt på halen og pelsen, men ingen bjeffing eller knurring. Han lander veldig fort etter vi har passert også. Hadde ett tilfelle hvor en liten hund løpt mot og bjeffet og herjet i inngjerdet hage, da dro han i båndet og reiste litt pels. Men ingen lyd da heller, men ble fint med videre og snuste for seg selv i grøfta mens den andre holdt på i bakgrunn. Mye av det er nok pga båndet virker det som også. I langline hvor han får fler forsøk og muligheter til å tenke selv, før lina blir stram så går det bedre enn i kort bånd hvor det kanskje blir stramt med en gang. Så jeg tror jo vi er på bedringens vei, og at det vil bli enda bedre mellom 2 og 3 år 🤞
    • Ikke et dumt spørsmål i det hele tatt! Det er faktisk veldig lurt å tenke på både helse, mengde og hva slags belønning man bruker. Til valp ville jeg brukt små, myke godbiter som er lette å spise raskt. Poenget er at bitene skal være bittesmå, spesielt når du belønner ofte. Bruker du mye godbiter i trening, kan du gjerne ta litt av dagsrasjonen og bruke den som treningsmat. I starten belønner man ofte, fordi valpen skal forstå hva som lønner seg. Etter hvert som atferden blir mer stabil, kan du begynne å belønne mer variert: noen ganger godbit, noen ganger ros, noen ganger lek, noen ganger å få snuse, hilse eller løpe videre. Lek kan også være en veldig god belønning, særlig for valper som synes drakamp, jaktlek eller leke sammen med deg er gøy. Du trenger ikke ha alle lommer fulle for alltid, men i valpeperioden er det smart å ha belønning lett tilgjengelig. Etter hvert faser du ikke belønningen helt ut, men du belønner sjeldnere og mer strategisk. Jeg har skrevet mer om ulike typer belønning her: Belønning – hvordan og med hva belønner jeg hunden min?
    • Jeg har en venninne som har to hunder mad navn Emmy og Lilly, så det var litt morsomt! Jeg synes Emmy er finest av de tre
    • Ja, det kan absolutt virke som om en hund har “null sosiale ferdigheter”, spesielt hvis hun har hatt lite gode erfaringer med andre hunder, dårlig sosialisering, mye stress eller har lært at konflikt er den tryggeste strategien. Men ofte handler det ikke om at hunden “ikke gidder å forstå”, men at hun blir så stresset, usikker eller gira at hun ikke klarer å lese signalene godt nok. Da kan hun enten bli for intens, gå for tett på, overse dempende signaler eller reagere kraftig når andre hunder sier ifra. Jeg ville ikke latt henne “finne ut av det selv” med andre hunder hvis det stadig ender i konflikt. Da får hun bare mer trening i feil strategi, og de andre hundene får en dårlig opplevelse. I stedet ville jeg jobbet med veldig kontrollerte møter: god avstand, rolige hunder, korte økter, parallelle turer og pauser før det bikker over. Målet er ikke nødvendigvis at hun skal bli sosial med alle hunder, men at hun lærer å være rolig rundt andre hunder uten å måtte bort, mase, kjefte eller skape konflikt.
    • Hei! Jeg ville vært litt forsiktig med å tolke dette som “bølling”, selv om det kan se sånn ut. Hos usikre hunder kan bjeffing fort bli en strategi som fungerer: “jeg bjeffer, og da får jeg mer kontroll / den andre hunden holder avstand”. Selv om nabohunden er snill, betyr ikke det nødvendigvis at Lilje opplever situasjonen som trygg. Jeg ville derfor ikke latt henne være tett på ham når hun kjefter, men heller bruke ham som en trygg treningshund på større avstand. Gå parallelle turer der hun slipper direkte kontakt, blikk og press. Belønn rolig atferd, snusing, kontakt med deg og det å kunne se ham uten å reagere. Hvis hun begynner å kjefte, er dere sannsynligvis for nærme eller situasjonen varer for lenge. Målet er ikke at hun skal “skjerpe seg”, men at hun lærer en annen strategi enn å skremme bort. Og for nabohundens skyld er det helt fair å skjerme ham fra å bli kjeftet på tett oppi. Jeg ville fortsatt brukt snille hunder i treningen, men med mer avstand, kortere økter og mindre direkte samhandling. Jeg har skrevet mer om dette her: Hunden bjeffer på andre hunder – hva kan du gjøre?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...