Gå til innhold
Hundesonen.no

Hva er magedreining?


Ulvinnen

Recommended Posts

Søk på Canis eller Google.

Enkelt forklart: Det skjer hos store hunder, og hunder med dyp brystkasse. Det er uenigheter om det er sammenheng mellom mavedreining og mat/mosjon. Under en mavedreining snurrer mavesekken rundt, og alt stoppes opp innvendig, tilførselen ned i mavesekken snurpes igjen, og ingenting kommer heller ut bak (siden mavesekken er snudd rundt, og tar,er o.l. blir vridd og tett).

You see?

Det er en smertefull tilstand, og kommer man seg ikke raskt nok til dyrlegen så dør hunden.

Det skjer ikke på små raser (jeg har aldri hørt om det) fordi maven rett og slett ikke har plass til å snurre.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

ja magen blir som en ballong og som en tromme hvis du tar/dunker på den. kan også prøve å brekke seg uten at det kommer noe, siden det er tett. De viser tydelig ubehag, så du vil nok oppfatte at noe er galt! Bare dra veldig fort til dyrlegen. Er du veldig langt unna kan du gjøre noe selv, men det anbefales KUN i nødsituasjoner, hvor du stikker noe skarpt inn i siden (må få dyrlegen til å vise hvor) slik at det letter på trykket, slik at du kan spare tid på veti til dyrlegen.

Moren til min hund døde nå i høst av det. Fikk hjertestopp i forbindelse med magedreining. :D Det er fælt!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Man har rundt 20minutter på seg til å komme til vetrinæren før hunden kan dø hvis den har fått magedreining. Men kjenner en hund som har overlevd en hel natt' date=' og det var han 3.mavedreining.[/quote']

åh herregud, får skikkelig angst jeg nå! Det tar ca en halvtime å kjøre til dyrlegen herfra

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men ingen som vet hva det kan komme av? Som mat/mosjon? Har lest en plass at man ikke skal mosjonere hunden en time før maten og og ikke mosjonere en time etter maten? Stemmer dette?

noen mener det har med mosjon og gjøre, andre ikke. jeg lever ikke helt etter den regelen om ikke å mosjonere før en time er gått, men jeg mosjonerer han aldri hardt før en time er godt. ikke jogging, løpe løs, og hard aktivitet. samme gjelder før mat. systemet i kroppen må roe seg etter hard aktivitet :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

:-o Kan man være heldig og magedreiningen blir bra igjen av seg selv? Hadde en episode rett etter sommerferien hvor magen til Yrja bare ble helt oppblåst og hard. Hun la seg ned og reiste seg opp igjen hele tida. Orket ikke å ligge. Hun peip og viste ubehag. Vi skulle dra til dyrlegen, men før vi kom dit hadde magen nesten blitt normal igjen! :-o Viste ikke lenger tegn til ubehag, så vi drøyde den litt. Hun ble helt normal igjen. :lol: Heldigvis!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Fikk skrekk når jeg hørte om dette jeg å..

På fjørstehjelp kurset så fikk vi noen tips som kan gi deg mere tid...

Når mage sekken har vrengt seg helt så buler magen ut på den ene siden.. og du ser det på hudnen at den har ubehag...

Når den har vridd seh helg rundt kan ti ta en Nål eller noe spist tynnt og stikke et hull på mage sekken.. når luften har gått ut.. tar du nålen rolig ut og haster til vetten...( stikk hardt inn.. du må jo gjennom hus å..)

Høres brutalt ut.. men kommer du deg ikke til vetten på 20 min så er jo dette et bedre alternativ enn å gi opp..

Jeg husker ikke hvordan det ser ut når magesekken er på veil til å dreie seg... slik halvt.. men har du en tynn lange skal du føre den ned i mage sekken gjennom munnen. ( for å vite at du er kommet i magesekken i stede for luft røret er lukten... det lukter jo litt vondt i magesekken..)

Blås.. så kan du få rettet opp magesekken igjen og fort til vetten...

Så Anbegaler jo å ha med førstehjelps skrin men nål og en slik slange.. det skal jeg gjøre..Prøv å kom dere på førstehjelps kurs... kan komme til nytt en dag..

Dette hører jo brutalt ut.. men kan redde hunden din sitt liv..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 4 weeks later...

Selv om dette er en relativt gammel tråd, så kommmer jeg med noen ord.

De lærde blir nok aldri enige om årsaken til magedreining. Men at det har kun med inntak av mat i forbindelse med mosjon kort tid før eller etter måltidet, det er de lærde enige om at ikke stemmer.

En hund kan få magedreining uten at den har fått mat på mange, mange timer. Ved magedreining danner det seg gass i store mengder, og det skal bare en liten bevegelse til før magesekken snurrer rundt. Ofte snurrer milten rundt også. Gassen som dannes er meget giftig, og den reduserer hundens almentilstand betraktelig. Hunden er nå som regel betydelig påkjent, og selv om den blir operert, så dør hunden i mange tilfeller, fordi den giftige gassen har påvirket hjertet til hunden i så stor grad at hunden ikke tåler anestesien.

Tidligere ble hunden først operert en gang. Da man la ut magesekken, slik at den kunne tømmes helt for gass og også ble skylt gjennom flere ganger om dagen. Hunden ble så reoperert etter 2-3 dager, hvis den da levde så lenge. Denne reoperasjonen bestod i å sy igjen magesekken og huden rundt den.

Nå i dag blir magesekken sydd fast i bukhinnen, slik at den ikke har noen mulighet til å snurre rundt. Og da holder det med bare en operasjon. Noe som kan hjelpe en hund med magedrining er at man tar en steril nål, helst en kanyle, og stikker inn i magesekken, slik at gassen kommer ut, men da må man være sikker på å treffe riktig, hvis ikke kan man risikere å gjøre vondt verre.

En magedreining er meget smertefullt for hunden. Hvis den får magedreining så er man aldri i tvil om hva det er, det hører man på hundens store smertehyl.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja det har versert endel teorier om det, jeg er en av dem som dessverre har opplevd å få megedreining på en hund, med tragisk utfall, kan love at jeg har satt meg inn i det jeg har funnet av litteratur om dette fenomenet.

Det flere faktorer som kan spille inn faktisk, det behøver ikke ha noe med mat å gjøre en gang.Hunden jeg hadde hos meg som fikk md.lå og sov og hadde ikke spist noe på over 7timer, så det hadde ikke noe med det å gjøre.Det som skjer er at hunden blir urolig og tasser rundt og vil ut.Man kan ikke se noe på hunden i starten, men etterhvert så begynner hunden å brekke seg, og det kommer ingen ting opp.da ser man at buken begynner og fylles.En ting å gjøre kjør til Vetten..jeg skal ikke gå videre i detaljer her ikke nødvendig å skremme vannet av folk.

Sterke varme og kuldeperioder kan utløse MD, særlig på tynnpelsede hunder. intr, men det var en av årsakene som ble konkludert med da min hund fikk dette.En anne ting redusert nyrefunksjon, ekstrem mosjonering like etter at hunde har inntatt ett stort måltid og likeså foring like etter mye trening.Stress .Det er derfor man anbefaler å gi flere små måltider fremfor et stort for dagen, for å forbygge MD, det er nok i forbindelse med foring det fleste MD oppstår.

håper dette var litt forklarende

mvh

Hildur

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dytter denne opp. Her har jeg kontret forventingsbjeff med: "Legge i bakken" (forsiktig press i halsbåndet) og tatt en på stedet hvil. Ingen effekt utover tiden vi står i hvil, hvor han skuespiller avslappet for å komme videre, og begynner bjeffe igjen med en gang. Ignorert og ventet ham ut. Øker bare i stress. Bedt om øvelse (sitt/dekk/spinn/fot../) og så belønnet det med en leke for å gi ham litt godfølelse. Resultatet? Han ser bjeffing som et cue for å få meg til å utføre den adferden. Avledet med å ta en "strafferunde" rundt oss selv. Heller ikke effektivt utover i øyeblikket vi gjør det.  Gitt ham en kald skulder. Vist at jeg er skuffet og synes han er teit og snudd meg bort med et litt foraktelig fnys. Går opp i stress fordi han blir såret og synes jeg er urettferdig.  Jeg er clueless. Antakelig skulle en av disse metodene appliseres konsekvent, right? Det er antakelig veldig forvirrende med det random utvalget av ulike adferder fra meg - men hvilken er riktig å velge som en konsekvent reaksjon? Da hestene her ga ham sosial avvisning med foraktelige fnys og snudde ryggen til ham forstod han umiddelbart greia og responderte med å slutte bjeffe. Hvorfor har ikke det der samme effekten fra meg? Er det fordi jeg gir ham oppmerksomhet når jeg forstår/synes at han bjeffer av såkalte legitime årsaker? Jeg kan jo ikke slutte med det.   
    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
    • Jeg ser ingen skam med å slite med å trene gå pent i bånd. Noe av det vanskeligste å få en hund stabil på. Ikke mål deg mot de som har fått det til eller la noen andre få demotivere deg med sammenligning. De har ikke din hund.  Du forteller ikke hvilken rase/blanding du har, men noen er virkelig vanskeligere/lettere enn andre. Av egen erfaring med veldig førerorientert hund, så hadde den standard stopp og snu metoden ingen effekt. Hunden tok det som en morsom lek. Det der var like interessant som å komme fremover.  Den jeg har nå kan ikke bare gå. Det er for kjedelig. Det som fungerer her er oppgaver, og de må gis fortløpende så han ikke rekker å kjede seg.  Belønning med lek er bedre enn mat på min. Energinivået er høyt, det blir mye stresshormoner når sterke forventninger til noe ikke umiddelbart blir innfridd og lek utløser endorfiner, som kontrer kortisol. Får ikke samme effekten av å belønne med mat, det risikerer jeg at stresset bare øker, dersom maten er av høy verdi. Min girer seg opp i forkant når han vet vi skal ut på tur, noe som resulterer i outbursts når vi kommer ut. Å leke litt før vi går avgårde, slippe ut litt damp på en kontrollert måte, det har en beroligende effekt.  At enkelte fnyser av verktøy som frontfestet sele og grime skal en ikke bry seg om. Det er mange profesjonelle som kritiserer disse verktøyene på sosiale medier, men de lever jo også av kunder som trenger hjelp med gå pent i bånd trening, så det gir mening, sant? Selv bruker jeg frontfestet sele heller enn halsbånd fordi min bykser impulsivt og ukontrollert. I tillegg til potensialet for skade på strupen er det sterkt ubehagelig for ham. En bykseraptus i halsbånd kan utvikle seg til et sinneutbrudd mot meg som holder båndet, noe som aldri skjer i selen.  Jeg har begynt trene min på å gå med grime fordi han nærmer seg pubertet og er stor og sterk. Bedre føre var enn etter snar om han plutselig endrer personlighet overfor passerende hunder - men min er ulik i ulike miljøer. Grime kan brukes i bymiljø, hvor han ikke bykser, men så har vi andre typer omgivelser hvor jeg ikke tør bruke grime før byksing er en utslukket adferd, av samme grunn som jeg bruker sele istedenfor halsbånd.  Også: det er alltid lys i enden av tunnelen. Alderen din er i er verste perioden, synes jeg ihvertfall. Teflonbelegg på hjernen og lite mottakelig for ny læring, glemmer ting den kan, selektiv hørsel, lett distrahert, nysgjerrig søkende på omgivelsene, ... Mye blir bare bedre "av seg selv" senere, når mer moden. 
    • For det første høres det ut for meg som du trenger litt hjelp med båndtreningen. Er det noe kurs å finne i nærheten? Ihvertfall anbefaler jeg deg å søke opp tråder om båndtrening her på forumet. Hvis du har holdt på å snudd retning i evigheter ser det ikke ut til å fungere, og du må gjøre noe annerledes. En ting kan jobbe med inne er kontakt, og det å få hunden til å følge med på deg. Si kontaktord når du står foran hunden - gi godbit så fort hunden ser på deg,gjenta dette fem ganger. Ta et par-tre slike økter i løpet av dagen, beveg deg etterhvert litt lengre unna. Så kan du si "fot" og bruke enten godbiten eller håndtarget om du har det, til å få hunden til å følge ved siden av deg et par meter. Når dette sitter godt inne, kan du bruke det for å få inn hunden og holde seg ved deg litt ute. Generelt vil jeg heller anbefale å bruke en sele og langline og la hunden bevege seg slik den vil, og heller trene korte økter med kort bånd i løpet av turen. Da kan du gå uforstyrret til nærmeste grøntområdet eller parkeringsplass, og trene slik som beskrevet over. Det er ikke et mål at hunden skal gå fot hele turen, men at du kan få ham inn til deg og under kontroll ved behov, og forhåpentligvis sjekke inn med deg underveis på turen.  Antitrekkbånd er vanligvis ikke det samme som struphalsbånd, og jeg vil si at det er bare en positiv ting om folk bruker det ved behov. Men det vil ikke lære hunden å gå pent i bånd, det må du gjøre ved siden av. Hvis trekkingen er et stort problem går det an å bruke grime når du ikke vil trene på båndtreningen eller bruke langline.  Det finnes også seler med feste foran (noen "vanlige" seler har feste på ryggen og foran i tillegg, så det er enkelt å flytte mellom"), slik at hunden blir snudd mot deg når den trekker. Igjen må dette brukes sammen med trening, men det gjør det litt lettere. Ellers ville jeg ikke brydd meg så mye om hva andre tenker og mener så lenge du gjør det som er best for hunden. Lykke til!
    • Er redd noen skal tro jeg er slem med han. Har en på ett år og som fortsatt drar i begynnelsen av dagens første tur. Dermed må jeg snu rundt mye og få han til og fokusere på meg. Overhørte naboen si jeg hadde antidra bånd på hunden til andre og det syntes jeg var skikkelig ubehagelig. Jeg bytter til kort bånd vist han drar i stede får og gå rundt med langline så jeg får mer kontakt bare. Ikke noe anti dra bånd ( vet ikke hva det er men går ut i fra hun mener strammehalsbånd noe han ikke bruker men han bruker halsbånd vist han skal gå der det er vann får han elsker og bade så slepper jeg at lykta på selen skal bli ødelagt. Kan ikke akuratt trene på dette inne og jeg må trene han på det. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...