Gå til innhold
Hundesonen.no

Border collie


Sanne

Recommended Posts

Skrevet

Jeg og samboer har det siste året diskutert rundt hvilken rase som skal bli den neste (snakker minst ett år frem i tid). Og som overskriften sier, vi har falt for border collie, men så ser man alle advarslene folk får mot "slike" raser. Vel jeg kan jo egentlig bare skrive ned vår hverdag med hundene vi har nå, hva vi kan tilby, interesser og drømmer o.l. Kom gjerne med anbefalinger hvis dere mener andre raser kan passe bedre!

Først hverdagen vår:

Hundene får minimum 1 times tur til dagen. Det vanlige er 1 time morgen (rolig rusletur da jeg sliter veldig med ledd og er fryktelig stiv om morgenen), 2 timer ettermiddag, halvtime kveld og småturer for å få tisse ellers. Ellers er vi generelt veldig mye ute og bare er i ro, da har vi selvfølgelig med hundene, så det er dager der de er ute hele dagen og bare får tusle rundt oss eller bare slappe av. Selvfølgelig har vi noen "rolig"dager, men vi er veldig turmennesker, så vi folka blir fort rastløs. Hundene er avslappet uansett hvor mye tur de får :lol: Så aktivisering er ikke et problem i det hele tatt, der har vi ikke noe problem med å tilpasse oss hunden.

Hjernetrim blir det også endel av. Blant annet passeringstrening, innkalling og generell kommandotrening(dere skjønner tegninga?) osv. Målet vårt med Shensi har vel hele veien vært spor eller lydighet. Eller begge deler ofc. Hun har vist seg å være en drømmehund på veldig mange områder. Hun er førerorientert, lærevillig og har masse pågangsmot og energi. Men hun er litt liten.

Det vi vil ha i en fremtidig hund:

-førerorientert og lærevillig

-en hund som vil jobbe

-litt størrelse, men ikke kjempestor. 30 kg er absolutt maks. Tror jeg.. :lol:

Ting vi helst vil unngå:

-Ikke altfor mye bjeffing. Altså, jeg vet man ikke kan gardere seg mot det, men helst ikke en rase som er "gneldrete". Vi har allerede ei og det er egentlig nok :lol:

-Ikke for mye pelsstell. Altså ikke hunder som må klippes ofte osv. Børsting og stussing er ikke noe stress.

Drømmer:

-Spor, lydighet (evt konkurranse også) og slike ting.

Vi har en aktiv hverdag og hele dagen går stort sett med til hundene. Vi reiser så og si ingenting fordi vi ikke har interesse av å dra fra dyrene. Mye har forandret seg veldig etter vi har hatt Shensi det siste året nå, nye drømmer har dukket opp og hverdagen er lagt opp på en helt annen måte, derfor har raseønske endret seg også!

Tja, vet ikke hva mer jeg kan skrive i grunn, men vil gjerne ha litt input. Har på ingen måte falt bastant på at vi skal ha border collie, men det er en stor drøm! Ouch, ble langt dette! På forhånd takk til alle som orker lese det hele!

Guest Gråtass
Skrevet

Sanne, gled deg, Border Collier er et behagelig bekjentskap og en enkel rase syns jeg. Det passer garantert flott inn i deres liv :)

Skrevet

Sanne, gled deg, Border Collier er et behagelig bekjentskap og en enkel rase syns jeg. Det passer garantert flott inn i deres liv :)

Aww, godt å høre fra deg! Jeg hadde håpet på svar fra deg og vurderte i utgangspunktet å sende deg en PM se :ahappy:

Vi føler virkelig selv at det er en rase som kan passe oss perfekt :ahappy:

I skrivende stund har jeg verdens herligste border collie i armkroken faktisk :wub: Fine vofsen til bestevenninna! :ahappy:

Guest Gråtass
Skrevet

Aww, godt å høre fra deg! Jeg hadde håpet på svar fra deg og vurderte i utgangspunktet å sende deg en PM se :ahappy:

Vi føler virkelig selv at det er en rase som kan passe oss perfekt :ahappy:

I skrivende stund har jeg verdens herligste border collie i armkroken faktisk :wub: Fine vofsen til bestevenninna! :ahappy:

Send meg en Pm når det blir aktuelt for dere med hund, så kan jeg gjerne hjelpe dere med å finne et passende individ.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
    • Hva som er best kommer jo an på deg, og din hunds behov. Jeg brukte et sammenleggbart tøybur. 
    • Hva slags bur bruker dere på utstilling? Eller tralle? Passer Stroller best? Eller tøybur? Eller metallbur? Har du link? Bilder av alt utstyr? Har prøvd litt forskjellig men usikker på hva som er best?
    • Det er veldig stor forskjell på dem. (På norsk skrives forøvrig rasenavn med liten forbokstav) Collie deles i korthår og langhåret, men det er ikke veldig stor forskjell på dem. Begge er myke raser som er avlet et godt stykke bort fra opprinnelsen som gjeterhunder. De er ganske førerorienterte, men krever mindre enn de mest aktive gjeterhundene. De er likevel smarte og aktive, og krever litt mental aktivisering for å trives. Eurasier er en veldig selvstendig rase, kan ha mye jakt, og er krevende å trene og ha løs.  Begge rasene har mye pels, røyter i perioder når de skifter pels, og må børstes regelmessig. Begge rasene har også hatt en del dårlig avl med mye usikkerhet og dårlig mentalitet, men det er lenge siden jeg var aktiv nå så forhåpentligvis har dette bedret seg. Jeg ville uansett vært veldig nøye med oppdretter, foreldrehunder osv.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...