Gå til innhold
Hundesonen.no

få tisse turen morsom


Krilo

Recommended Posts

Skrevet

Ja, nå synes Leo plutselig at det ikke er noe gøy å komme til døra når vi skal på tisseturer, han legger seg paddeflat, later som han sover og nekter å høre når vi roper på han :P kan til nød klare å lokke han med en godbit forran nesa på han og helt frem til døra for å få på bandet, men når vi da kommer ut legger han seg paddeflat igjen.. Og på hver eneste tur så tisser han jo, så han må jo på do.

Men ja, er det noen som har noen forslag/idér for å få tisse turene morsomme? når han tisset ute i starten fikk han godbit og masse ros, men godbitene ville han plutselig ikke ha mer, trengte ikke lenger vist, så nå er det bare ros og kos.

Skrevet

Hvorfor trenger tisseturene være så innmari morsomme da? Turene ut blir morsomme tidsnok, når hormonene strømmer på ;) Selvsagt legger han seg paddeflat, da får han jo godbit for å gå til døra, tjohei! Valper er noen ganger mye lurere enn de burde være :getlost:

Jeg hadde gått for en "no nonsense"-taktikk; valpen skal ut, basta. Legger den seg paddeflat, så får dere bare bære ham ut, da. Eller, enda bedre, bare klipse på ham båndet og ta ham ut uten forvarsel :) Så får han kjede seg så mye han orker ute, han kommer jo ikke inn før han har tissa uansett! Ikke for det, etter at han er ferdig med å tisse, så kan dere jo iblant leke litt, finne på noe gøy, gå på en liten oppdagelsesferd eller noe; men ikke belønn at han nekter å gå ut.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Med ausse, mener du da australsk gjeterhund? I Norge finner vi australsk kelpie, working kelpie, australsk gjeterhund og australsk cattledog. I tillegg er australsk gjeterhund delt i show- og arbeidslinjer. Alle er gjeterhunder med litt forskjellig opprinnelse og bruksområder. Den beste måten å finne informasjon om en rase på er å sjekke raseklubben i hjemlandet dens.  Begge kelpierasene vil jeg si er en del mer energisk og både fysisk og mentalt mer krevende enn australsk gjeterhund. Working kelpie mer enn australsk kelpie. Australsk gjeterhund er mildere og mer brukt som familiehund, men krever fortsatt en del aktivisering.
    • Ja og nei. De har medfødte instinkter, men de lærer masse kommunikasjon de første 8-10 ukene i valpekassa med mor og søsken. Etter det er det også viktig med sosialisering med voksne, trygge hunder som viser dem hva som er normal oppførsel.
    • Er de ganske like i gemytt og væremåte?
    • Kan en hund fødes uten hint til hvordan den oppfører seg til andre hunder? Spør for en jeg kjenner.
    • Skye terrier skiller seg jo en del ut fra de andre her, både i utseende og type. Jeg kjenner de ikke veldig godt, så anbefaler å sjekke raseklubben i hjemlandet. De andre har jeg møtt en del av. De er jevnt over ganske egenrådige og har høyt jaktinstinkt. Hvis du er vant til gjeterhund så tror jeg det kan bli en ganske brutal overgang. Det er ikke bare å "jobbe mer og hardere", det er rett og slett en helt annen type hund og mye som ikke vil kunne fungere på samme måte. En utfordring er for eksempel å ha de løse. Pinscher er vagt mildere enn terrierene. Dansk-svensk gårdshund er også en pinscherhund, som er veldig lik brasiliansk terrier og parson russel, men mildere i gemyttet. Jeg har kjent folk som har kunnet kalle inn sine pinschere og dsg fra jakt på vilt. Pinscherene er også større enn manchesterterrier. Det er nok i stor grad trenbarhet, jaktinstinktet og selvstendigheten som skiller terrierene fra gjeterhundene, og i litt ulik grad. De er ikke interessert i å gjøre deg til lags eller høre på hva du sier, de er avlet for å jobbe selvstendig og jakte på og drepe smådyr. Du kan ikke regne med å kunne ha dem løs utenfor inngjerdede områder eller under tett kontroll. Jeg har f.eks. sett mange i konkurranse- og treningssammenheng, men veldig sjelden løse i skogen.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...