Gå til innhold
Hundesonen.no

Gimp


Poter

Recommended Posts

Er det noen her som kan bruke Gimp? Har brukt photoshop i flere år, men er vanskelig å få gratisversjoner til å fungere på mac`en, så tenkte derfor prøve ut Gimp. Problemet er at jeg ikke skjønner bæret av det! Når jeg skal åpne et bilde finner jeg ikke en gang ut hvor mappen med bildene er. Ikke skjønner jeg hvordan jeg skal croppe et bilde og i det hele tatt. Noen som kan hjelpe meg litt på vei?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja er uvandt når man er vandt med et annet oppsett, nå bruker jeg linux og kanskje det ser litt anderledes ut, men har ingen problemer med å finne bildene mine, men du kan prøve å høyreklikke på bildet(i mappen din) også velge "åpne i"(funker her og i windows ihvertfall).

For å croppe et bilde klikker jeg <bilde> øverst i menyen på bildet, så <Størrelse på lerret>. Eventuelt kan man bruke den rektangulære boksen i "Verktøykassen" for å merke det området som skal croppes, så for å klippe ut eller hva du vil med bildet.

Legger ved noen linker til How to og tutorials for Gimp.

http://www.gimp.org/tutorials/

http://gimp-tutorials.net/

http://www.gimp-tutorials.com/

http://www.ghuj.com/

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 3 weeks later...

Vet ikke om mac har "gimp-shop"...?

Linux hadde denne, det ble vertfal litt mer likt photoshop...

Ideen er å legge om gimp slik at det blir nærmere photoshop, derfor gimpshop... :rolleyes2:

Takker meg til Elements 8...

Gimp gav meg frustrasjoner... Det er kraftig og avansert, men herre så rotete...

(Det ække en gammel tråd,, den er bare veldigveldig lite ny...)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er masse ekle planter der ute. I områder med f.eks. borree (urt), hundegress eller boress (også gress) er det høyst sannsynlig noe plantemateriale som sitter fast i svelget. De nevnte gressartene har blader som kan forårsake skader, men det finnes mange flere gressarter som har frø med mothaker fra *******. 
    • Det kan være at strået har forårsaket et sår eller noe som holder på å gro. Hvis du er usikker, ta en telefon til dyrlegen og hør hva de sier. Jeg ville sett det an et par dager til om hunden ikke er plaget ellers.
    • For ca 3 dager siden startet hunden min å nyse noe voldsomt. Plutselig kom det masse neseblod, og mens jeg hastekjørte til vetrinæren kom det plutselig et gress-strå ut av nesa hans… Dro det forsiktig ut, og da stanset både blødning og nysing og lillemann var like kvikk og glad som ellers!  Bare snu bilen å komme seg hjem…  De siste to dagene har han gått rundt å «harket» innimellom. Det virker som om han har noe ubehag i halsen. Ser ingen gress eller noe annet som sitter bak i svelget… Såå kan det være ubehag fra strået som kom ut av nesa?  Eller bør jeg ta han til vetrinær og få sjekket? Føler meg som en hysterisk hundeeier her jeg sitter, så hvor lenge skal jeg se an «harking» før jeg ringer dyrelege?🤣 Han har ingen problemer med pust, og harkingen kommer hvis han blir litt gira 
    • Ede er bra i magen igjen, etter en lang periode på kost bedre egnet for gris enn en hund. He doesn't seem to mind ^^ Jeg uttalte nylig at det som en periode har tedd seg som Sir Edeward nå har begynt gjenoppta mange uvaner han hadde som yngre. Kampen om kjøkkenbenken, motvilje mot utgangsstlling, vil ikke slippe leker på kommando. Han har begynt te seg valpete igjen, på alle måter.  When Dickhead Awakes var en boktittel jeg lekte med da jeg planla hundeholdet. Selv om han fortsatt sitter og tisser som en jente og spiser som en toåring, så blir nok de neste sidene i denne dagboken hetende nettopp det.
    • Labrador Golden  Toller?  Det jeg gjorde når e skulle velge rase var å møte opp på treninger/konkurranse jeg synes var spennende og snakke med eiere og observere rasene e likte. Da får en bedre feeling for hvordan rasene er, hvis man møter flere individ av samme rasen. Mitt forslag -lykke til!  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...