Gå til innhold
Hundesonen.no

Dominerende/yppete med andre hunder


giggi

Recommended Posts

Skrevet

Nå har Chihuahuaen blitt 1.5år. Han har alltid vært veldig glad i andre hunder, og somregel kommet godt overens med andre. Men han er veldig dominerende, og da mener jeg at han hopper opp på nakken/siden til den andre hunden og blir "sint" om den andre hunden stopper det. Jeg har pleid å stoppe han hvis det ble for mye, men nå er han bare blitt verre. Han er ikke aggresiv, men i hilsing/lek er han veldig yppete, både med små og store. Til nå har det gått fint, men jeg vet at det bare er et spørsmål om tid før noen svarer tilbake, å en knott på 2.5kg tåler ikke så fryktelig mye.

Jeg har alltid irritert meg over små dritt bikjer som holder på slik, å at eieren ikke gjør noe. Men nå er det jeg som har drittbikja :getlost: Med husets hunder gjør han aldri noe som helst, stoppe med en gang de gir beskjed, men med nye hunder er han ekstrem, jeg trenger tips!

Takk på forhånd :) Følte meg plutselig fryktelig dum som ikke klarer å ha kontroll på 2.5kg :lol:

Skrevet

kanskje d kan hjelpe å prøve å vise at du hilser på di andre hundene først å "godkjenner" di så han kanskje ikke føler behovet for å teste dem. Ellers så kan d hjelpe å bare gå vekk me han når han bynner slik, å rose han masse når han hilser på en akseptabel måte. Har desværre ikke noen mere konkrete råd siden, men dette er ting jeg har prøvd me Rotteweileren jeg hadde som ikke tålte andre hunder å d hjalp litt.

Skrevet

Min er også ganske så yppete og bøllete med andre hunder. Smiskete i starten, men blir veldig "heit" og bøller seg. Jeg vil ikke ha noe av det, han har ikke godt av det, og det har heller ikke den andre hunden. Så da får han stå i bånd, og kanskje se om det fungerer litt bedre neste gang. Av og til gjør det det, andre ganger ikke.

Skrevet

Jeg har egentlig litt tro på å ikke la unge hanner få være sammen med andre hanner i den alderen de gjerne begynner med denne yppingen. Dess flere negative opplevelser de får med andre hanner jo verre vil det bli, tror jeg.

Skrevet

Jeg har egentlig litt tro på å ikke la unge hanner få være sammen med andre hanner i den alderen de gjerne begynner med denne yppingen. Dess flere negative opplevelser de får med andre hanner jo verre vil det bli, tror jeg.

Enig - og uenig :ahappy:

Jeg har tro på å ikke la unge hanner få være yppete med andre hanner i den alderen de gjerne begynner med denne yppingen. Dess flere opplevelser av at ypping mot andre hanner kan være gøy/farlig/spennende jo verre vil det bli, tror jeg.

Hihi :) Nå er det ikke alle hanner (og i alle fall ikke alle unge hanner!) jeg har så god kontroll på Nansen rundt at det lar seg gjøre å omgås uten ypping, så da holder man seg unna. Men jeg hadde ingen problemer med å kreve ro og fred og ittno tull da vi hadde en jevngammel herremann på besøk i noen dager, og jeg merker tydelig forskjell på småen etter det. Han har blitt mye flinkere til å jekke seg ned og bare "henge" i nærheten av andre hannhunder :)

Skrevet

Jeg har egentlig litt tro på å ikke la unge hanner få være sammen med andre hanner i den alderen de gjerne begynner med denne yppingen. Dess flere negative opplevelser de får med andre hanner jo verre vil det bli, tror jeg.

Jeg har tro på å ikke la unge hanner få være yppete med andre hanner i den alderen de gjerne begynner med denne yppingen. Dess flere opplevelser av at ypping mot andre hanner kan være gøy/farlig/spennende jo verre vil det bli, tror jeg.

Enig med Tonje, om "sammen" betyr løs og fri til å gjøre så mye ypping man vil.

Enig med Vims, mulighetene til å få glede/bli skremt av ypping, må være så nær null som mulig.

Men ts sa ikke noe om det bare var mot andre hannhunder, så om han ypper mot tisper også, er det vel egentlig like stor grunn til bekymring?

Og jeg forstår ts' frustrasjon, men jeg har ingen bedre råd enn å nekte ham tilgang til andre hunder på den måten, for som du sier, hvis feil hund får nok på feil tidspunkt, så er hunden din veeeldig liten :hmm:

Skrevet

Takk for svar alle sammen! Da skal jeg prøve å holde han litt unna, og heller prøve sakte men sikkert å hilse på en finere måte. :)

Skrevet

Jeg ville gått en tur sammen først jeg.. Slik at hundene blir kjent på avstand og samtidig får ut litt energi slik at de ikke har det helt store herje eller markeringsbehovet etterpå.. Ville iallefalll begynt der også testet grenser gradvis etterhvert. Hvem du velger og ha han med kan jo også spille inn.. Rolige og naturlig 'dominante' hunder er nok mye bedre enn gjevngamle spirrevipper, og tisper er kanskje bedre enn hanner?

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...