Jump to content
Hundesonen.no

Hva slags kurs?


sham

Recommended Posts

Posted

Hei!

Typen min har en hund som er 4 år som ikke har blitt brukt noe spesielt til mentaltrening. Han kan ikke noen LP øvelser. Han kan bare sitt, ligg, rull rundt og er helt rå på innkalling ;) (noe jeg har problemer med min hund :P)

Han er en kelpie blanding så jeg tror nok jeg kan komme lengere med han enn med min hund, han er egentlig ganske smart :) Så jeg har smått begynt med kontakt og på plass. Leking er det beste han vet, liker best sosial kamp :) Så jeg tenkte jeg skulle begynne å trene han med et mål om å prøve å konkurere med han. Han kan bli litt ivring når vi "trener", med forventingsbjeff så jeg må ta det litt rolig med han.

Så over til spørsmålet. Hvilket kurs anbefaler dere for en slik en? :P Starte på grunnkurs? Og evt med hvilken hundeskole?

Litt vanskelig for meg å trene alt for mye han, da han bor med typen min i Oslo og jeg i Moss, men det ordner seg alltid ;) Så alle tips om gode kurs i Oslo og Østfold er det bare å komme med :D

Posted

De fleste grunnkurs tar vel for seg øvelser som sitt, dekk, innkalling osv, så det blir kanskje litt for basic? Men hva med å ta et bronsemerkekurs? Jeg har tatt et kurs i Oslo Hundeskole (agility), de har avdeling både i Oslo og Moss :) Jeg var veldig fornøyd med det kurset, treneren brukte klikkermetoden.

Posted

De fleste grunnkurs tar vel for seg øvelser som sitt, dekk, innkalling osv, så det blir kanskje litt for basic? Men hva med å ta et bronsemerkekurs? Jeg har tatt et kurs i Oslo Hundeskole (agility), de har avdeling både i Oslo og Moss :) Jeg var veldig fornøyd med det kurset, treneren brukte klikkermetoden.

Ja sant det. Han er liksom kanskje litt for "god" til grunnkurs, men for dårlig til litt høyere kurs? Vet ikke helt jeg ;) hehe

Ja Oslo hundeskole har jeg trent med i flere år og vet hvordan kurset dems er :) Bronsemerke er en stor mulighet. Hvis ikke har jeg trent på et kurs som varer et halvt år, hver mandag som man kan trene på hva man vil, men de har også organiserte treninger, samt at instruktøren er der hele tiden. Kanskje jeg skal høre om jeg får lov til å gå ditt. Jeg vet at egentlig må de vært igjennom noen kurs før de får lov til å gå ditt men ;)

Edit: Han bryr seg ikke om andre hunder når han trener, iallefall ikke med leke ;) Så jeg har forhåpentligvis et godt utgangspunt :)

Posted

De fleste grunnkurs tar vel for seg øvelser som sitt, dekk, innkalling osv, så det blir kanskje litt for basic? Men hva med å ta et bronsemerkekurs? Jeg har tatt et kurs i Oslo Hundeskole (agility), de har avdeling både i Oslo og Moss :) Jeg var veldig fornøyd med det kurset, treneren brukte klikkermetoden.

Hæ? Oslo hundeskole kjører vel ikke klikkertrening? Eller har de slått seg på det også, innimellom lokking og struphalsbånd? :P

Det er mange gode hundeskoler i Oslo. Hva dere bør gå avhenger litt av målsetningene. Men grunnleggende lydighet er uansett bra, så er grunnkurs, bronsemerkekurs er nok en god start. Ellers er det kurs og treninger i rallylydighet, lp, agility, triks og litt av hvert på de ulike hundeskolene, så da er det jo bare opp til dere å finne et kurs som passer.

Hundeakademiet har noen morsomme kurs, og er veldig flinke. Familiehunden også, og de har ihvertfall kurs i Østfold et sted.

Posted

Hæ? Oslo hundeskole kjører vel ikke klikkertrening? Eller har de slått seg på det også, innimellom lokking og struphalsbånd? :P

Jeg har hørt mye rart om OHS. Og det er vel noe tvang og litt forskjellig... Men det er vel forskjell på trenerne :aww:

Posted

Hæ? Oslo hundeskole kjører vel ikke klikkertrening? Eller har de slått seg på det også, innimellom lokking og struphalsbånd? :P

Som om jeg skulle sagt det selv! Signeres! :lol:

Posted

Jeg har hørt mye rart om OHS. Og det er vel noe tvang og litt forskjellig... Men det er vel forskjell på trenerne :aww:

Derfor det kan være lurt å velge en hundeskole som har en gjennomgående ideologi med mindre vet om en konkret instruktør man ønsker å gå hos som man vet er dyktig ;)

Posted

Jeg har siden desember gått valpekurs, grunnkurs, hverdagslydighet og startet på bronsemerket hos Oslo hundeskole og er veldig fornøyd. Har hatt forskjellige instruktører hvert kurs, men har aldri opplevd noe til denne tvangen dere snakker om. Litt lokking blir det jo, spesielt på valpekurset, men godbiten forsvinner etter hvert. De som ville kunne også bruke klikker dersom de ønsket det.

Ingen mennesker er like, og dette merker man også på kurs. Det er nok ingen hundeskoler hvor alle instruktørene bruker akkurat de samme metodene, og tenker helt likt. Oslo hundeskole har nok gjennomgående ideologi, men instruktørene tar også med seg egne erfaringer til kursplassen.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


  • Nye innlegg

    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
    • Hvis du ikke har vært borte mer enn en time nå, og så plutselig øker til en hel arbeidsdag så er det klart at det blir problemer. Jeg vil også påstå at de færreste valper takler greit en arbeidsdag alene ved 12 uker, og synes det er ganske dårlig av en oppdretter å påstå det. Det er også litt raseavhengig, men jeg ville aldri regnet med at hunden var klar til hele dager alene hjemme ved 12 uker, uansett rase. Man henter vanligvis valpen ved 8-10 uker. Den første uken bør man være sammen med valpen og legge et trygt grunnlag, og så gradvis legge til rette for at valpen takler at man går unna, enten det bare er i et annet rom, ut og hente posten, osv. Da er det veldig individavhengig hvor fort man kan gå fram, og går man for fort fram må man ofte gå mange steg tilbake igjen. Det ER mye jobb å ha hund, og uansett hvor forberedt man er så tror jeg mange får seg en overraskelse. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Create New...