Gå til innhold
Hundesonen.no

Få valpen til å leke ute


xxx12345

Recommended Posts

Da jeg fikk Zima kunne jeg ikke bruke lek som belønning, ikke med meg som fører iallefall. Jeg trente det rett og slett inn jeg, belønnet med godbit for lek. Hun leker fint nå, faktisk. Ikke så bra som Knott, men hun kan belønnes med lek.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er vel ganske vanlig at noen valper ikke vil leke ute/andre plasser enn hjemme i begynnelsen.

Man må "øve" på det som med alt annet. Begynne ute foran huset/på terrassen, og så utvide etterhvert som valpen blir trygg på å leke overalt. Dette gjelder selvfølgelig ikke alle valper :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tror du det er fordi det er så mye annet å følge med på at hun ikke leker ute?

Ville isåfall tatt det gradvis; hage / veranda der det er helt rolig først, og når hun leker der - ta det videre.

Om du venter med å ta henne ut for å leke til hun har kjedet seg en stund. Også leker du bare litt og gir deg når hun har det aller mest gøy, hver gang - vil dette kunne hjelpe for å få opp lekesuget hennes.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Snusmumrikk

Lite spennende steder først (steder dere er/går forbi hver dag), la henne få fordøye de nye inntrykkene der dere er før du prøver å leke med henne. Jaktleker (som kan gå over i drakamp om hun vil etterhvert) og slutt før hun blir lei/opptatt av noe annet. Du får bare prøve deg fram og ta tida til hjelp. Bygg henne samtidig skikkelig opp på leke hjemme i hagen. Ha gjerne noen ekstra kule leker du tar fram kun når du skal leke med henne (som er mye kulere enn det hun har liggende fremme til å bite på/leke med for seg selv), få henne skikkelig gira på disse lekene og ta med de samme lekene når du skal leke med henne ute. Ikke vær redd for å drite deg ut. Vi mennesker blir ofte litt stivere og mer passive når vi skal leke der det er andre som kan se oss enn hjemme på stua.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mitt gjennombrudd på lek med Nansen var da vi fikk låne pipeleka til Therese. Så mitt tips er: stjel andres leker, spesielt de som lager lyd :aww:

Akkurat slik var det når vi var to stykker og trente her en dag. Jeg hadde med pipeballene mine som jeg bruker som belønning på Milla. Hun hadde også med leker til sin hund. Men hunden fungerte ikke, og hadde nesten ingen intresse for sine leker.

Det øyeblikket han så Milla sine leker, ble han helt vill. Hun fikk låne disse, hunden jobbe superbra og digga ballene til Milla. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå har Nada fått en kampleke som er bare min og hennes. Jeg bestemmer når den skal brukes og den ligger ikke fremme sammen med resten av lekene. Vi har nå vært ute i gården og hatt en runde der, og det var kjempegøy. Masse lyd og ikke pokker om hun gir seg :D

Så får vi bare bevege oss oppover innkjørselen..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Gråtass

Nå har Nada fått en kampleke som er bare min og hennes. Jeg bestemmer når den skal brukes og den ligger ikke fremme sammen med resten av lekene. Vi har nå vært ute i gården og hatt en runde der, og det var kjempegøy. Masse lyd og ikke pokker om hun gir seg :D

Så får vi bare bevege oss oppover innkjørselen..

Pass på at det hun ikke blir overbelastet av deg i leken. Det er ikke uvanlig at lyd kommer pga dette. Bind et snøre i leken, så dere får litt avstand mellom dere og at hun ikke føler konkurransen blir så stor.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hadde nettopp en kjempefin tur uten noe tull, og masse pen lineføring. Ede var skikkelig på tilbudssiden og ikke engang utålmodig på godbitene. Det går virkelig fremover. Ordentlig godgutt i dag 🥰 Flink vaktbikkje også, for anledningen i Miljøpatruljen. Forsøpling tar vi alvorlig.
    • Hadde nettopp et mareritt av en "treningsøkt". Hadde alle favorittingene hans og lommene fulle av snacks. Godt vær og stille og rolig feriestemning. Ede åpnet med å hoppe opp og bite og bjeffe og jukke og være teit. Jeg trodde vi skulle ha en fin økt med den energien der, men da jeg ba om utgangsstilling for TREDJE GANG, så gikk han sakte og satte seg seigt ned. ... Eneste lyspunkt var en fin innkalling da han mens jeg prøvde samle meg vimsete avgårde på egenhånd inn i en luftegård jeg ikke har gitt ham lov til å gå i. Da spratt han opp fra sniffingen og kom løpende inn med en gang. Supert! ..men det var det ENESTE han gjorde riktig på cue. Han dekket hver gang jeg ba om stå. Så dumt på meg når jeg ba om utgangsstilling. La repeatedly fra seg apporten en meter fra meg i forsøk på å innkassere uten å måtte gi den fra seg. Fant plutselig ut at det var kewlere å gå fra front mellom beina mine til utgangsstilling istedenfor å svinge bakparten inn, og gjentok den der flere ganger. Nektet gå fot uten lure i hånden. Den økende frustrasjonen min gjorde ikke ting bedre. Han begynte holde hard rock konsert. Hoppet og bet og jukket. SÅ kom jeg på at han ikke har fått skjønnhetssøvnen sin. Han hadde vært våken fra kl 07 i morges uten å blunde et blunk. Aha! All made sense. Tok ham med meg inn igjen, og det tok ikke engang et minutt før han brøt ut i full raptus og fløy villmann mellom veggene i toddler tantrum. Stoppet plutselig og begynte krafse og grave som en manisk gærning på gulvet, og falt så dønn om, som et slakt, rett i søvn. — Har De forsøkt skru maskinen av og på igjen? 
    • Det er nok definitivt en del av "spøkelsesalderen", men det er også viktig å ta på alvor så man ikke ved uhell forsterker adferden så den blir en uvane.
    • Er hun ikke i den alderen? Jeg har noe liknende problemer selv, også 5 mnd. Bjeffet plutselig på en dame på bussholdeplassen i dag, uvisst av hvilken grunn. Heldigvis bare sosial bjeffing, som han gjør når han vil noe, men hun ble dessverre ukomfortabel, så måtte fortelle henne at det var vennlig kommunikasjon for å få oppmerksomhet, ikke noen trussel eller advarsel. De høres veldig annerledes ut og serveres mot "inntrengere" på "eget territorium". Kanskje sammenlignbart med hva din gjør? Fordi min er avlet for å vokte, så belønner jeg ham for å være flink gutt og gjøre jobben sin tilfredsstillende når han serverer advarselbjeff på fremmede "inntrengere". Hadde han truet og ikke latt seg avlede hadde jeg kjøpt profesjonell hjelp, men foreløpig er han tilfreds med å få respons på varselet og tar min vurdering av situasjonen som god fisk.  Kjenner du til begrepet sladretrening? 
    • Det er vanskelig å si uten å se hunden. Går dere på noe valpekurs? Isåfall er det et godt sted å spørre. Jeg tenker også at det er veldig viktig med god sosialisering med trygge hunder og folk, og på trygg avstand til "skumle" ting i ulike miljøer generelt, så ikke alt ukjent blir skummelt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...