Gå til innhold
Hundesonen.no

Få valpen til å leke ute


xxx12345

Recommended Posts

Da jeg fikk Zima kunne jeg ikke bruke lek som belønning, ikke med meg som fører iallefall. Jeg trente det rett og slett inn jeg, belønnet med godbit for lek. Hun leker fint nå, faktisk. Ikke så bra som Knott, men hun kan belønnes med lek.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er vel ganske vanlig at noen valper ikke vil leke ute/andre plasser enn hjemme i begynnelsen.

Man må "øve" på det som med alt annet. Begynne ute foran huset/på terrassen, og så utvide etterhvert som valpen blir trygg på å leke overalt. Dette gjelder selvfølgelig ikke alle valper :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tror du det er fordi det er så mye annet å følge med på at hun ikke leker ute?

Ville isåfall tatt det gradvis; hage / veranda der det er helt rolig først, og når hun leker der - ta det videre.

Om du venter med å ta henne ut for å leke til hun har kjedet seg en stund. Også leker du bare litt og gir deg når hun har det aller mest gøy, hver gang - vil dette kunne hjelpe for å få opp lekesuget hennes.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Snusmumrikk

Lite spennende steder først (steder dere er/går forbi hver dag), la henne få fordøye de nye inntrykkene der dere er før du prøver å leke med henne. Jaktleker (som kan gå over i drakamp om hun vil etterhvert) og slutt før hun blir lei/opptatt av noe annet. Du får bare prøve deg fram og ta tida til hjelp. Bygg henne samtidig skikkelig opp på leke hjemme i hagen. Ha gjerne noen ekstra kule leker du tar fram kun når du skal leke med henne (som er mye kulere enn det hun har liggende fremme til å bite på/leke med for seg selv), få henne skikkelig gira på disse lekene og ta med de samme lekene når du skal leke med henne ute. Ikke vær redd for å drite deg ut. Vi mennesker blir ofte litt stivere og mer passive når vi skal leke der det er andre som kan se oss enn hjemme på stua.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mitt gjennombrudd på lek med Nansen var da vi fikk låne pipeleka til Therese. Så mitt tips er: stjel andres leker, spesielt de som lager lyd :aww:

Akkurat slik var det når vi var to stykker og trente her en dag. Jeg hadde med pipeballene mine som jeg bruker som belønning på Milla. Hun hadde også med leker til sin hund. Men hunden fungerte ikke, og hadde nesten ingen intresse for sine leker.

Det øyeblikket han så Milla sine leker, ble han helt vill. Hun fikk låne disse, hunden jobbe superbra og digga ballene til Milla. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå har Nada fått en kampleke som er bare min og hennes. Jeg bestemmer når den skal brukes og den ligger ikke fremme sammen med resten av lekene. Vi har nå vært ute i gården og hatt en runde der, og det var kjempegøy. Masse lyd og ikke pokker om hun gir seg :D

Så får vi bare bevege oss oppover innkjørselen..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Gråtass

Nå har Nada fått en kampleke som er bare min og hennes. Jeg bestemmer når den skal brukes og den ligger ikke fremme sammen med resten av lekene. Vi har nå vært ute i gården og hatt en runde der, og det var kjempegøy. Masse lyd og ikke pokker om hun gir seg :D

Så får vi bare bevege oss oppover innkjørselen..

Pass på at det hun ikke blir overbelastet av deg i leken. Det er ikke uvanlig at lyd kommer pga dette. Bind et snøre i leken, så dere får litt avstand mellom dere og at hun ikke føler konkurransen blir så stor.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
    • Som jeg nevnte så er alle rasene i blandingen kjente for å ha sterkt jaktinstinkt. Noe av denne kunnskapen kommer for min del fra Linn som har hatt ambull i mange år, og vi kjenner begge både oppdrettere og aktive hundesportsfolk med alle disse rasene og er aktive i sine respektive raseklubber. Det betyr ikke at det er umulig, men definitivt en langt større utfordring enn om du hadde kjøpt en labrador eller en cocker spaniel. Og det synes jeg oppdretter burde visst om med en slik kombinasjon, men tiltroen min til oppdrettere som blander slike raser er heller ikke veldig stor.  Det er jo uansett bra om det går fint, og så lenge man er bevisst på hva slags hund man har så er det bedre.
    • Hvor har du det fra??? Mage hunder blir feilaktig kalt for kattedrepere, uten at det er noe hold i det. Ja, hundene våre, uansett rase, har jaktinstinkt i større eller mindre grad, men at ambull er så mye verre enn mange andre hunder, har jeg vanskelig for å tro.  Nå kan jeg uansett fortelle at det gjøres store fremskritt her i huset. Hunden har lært seg å sitte når kattene passerer, og han viser en mye lavere interesse for de nå enn i begynnelsen. Han kan fint ligge rolig i ene enden av sofaen og en av kattene ligger i den andre delen uten at de gjør noe stort nummer av hverandre. Så jeg syns vi er på rett vei 🙂
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...