Gå til innhold
Hundesonen.no

Få valpen til å leke ute


xxx12345

Recommended Posts

Skrevet

Smula er helt fantastisk på lek - inne. Ute er hun derimot helt uinteressert i å leke, og det nytter derfor ikke å bruke det som belønning. Hvordan kan jeg få opp interessen hennes for å leke ute?

Skrevet

Da jeg fikk Zima kunne jeg ikke bruke lek som belønning, ikke med meg som fører iallefall. Jeg trente det rett og slett inn jeg, belønnet med godbit for lek. Hun leker fint nå, faktisk. Ikke så bra som Knott, men hun kan belønnes med lek.

Skrevet

Er vel ganske vanlig at noen valper ikke vil leke ute/andre plasser enn hjemme i begynnelsen.

Man må "øve" på det som med alt annet. Begynne ute foran huset/på terrassen, og så utvide etterhvert som valpen blir trygg på å leke overalt. Dette gjelder selvfølgelig ikke alle valper :)

Skrevet

Tror du det er fordi det er så mye annet å følge med på at hun ikke leker ute?

Ville isåfall tatt det gradvis; hage / veranda der det er helt rolig først, og når hun leker der - ta det videre.

Om du venter med å ta henne ut for å leke til hun har kjedet seg en stund. Også leker du bare litt og gir deg når hun har det aller mest gøy, hver gang - vil dette kunne hjelpe for å få opp lekesuget hennes.

Skrevet

Jeg kan lett belønne henne med godbiter, så hun følger med på meg uten problem. Men skal prøve å begynne leken ute i gården. Hun kan lekes med også på terrassen - og den valpen kjeder seg aldri... Da leker hun bare med seg selv istedenfor :lol:

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Lite spennende steder først (steder dere er/går forbi hver dag), la henne få fordøye de nye inntrykkene der dere er før du prøver å leke med henne. Jaktleker (som kan gå over i drakamp om hun vil etterhvert) og slutt før hun blir lei/opptatt av noe annet. Du får bare prøve deg fram og ta tida til hjelp. Bygg henne samtidig skikkelig opp på leke hjemme i hagen. Ha gjerne noen ekstra kule leker du tar fram kun når du skal leke med henne (som er mye kulere enn det hun har liggende fremme til å bite på/leke med for seg selv), få henne skikkelig gira på disse lekene og ta med de samme lekene når du skal leke med henne ute. Ikke vær redd for å drite deg ut. Vi mennesker blir ofte litt stivere og mer passive når vi skal leke der det er andre som kan se oss enn hjemme på stua.

Skrevet

Mitt gjennombrudd på lek med Nansen var da vi fikk låne pipeleka til Therese. Så mitt tips er: stjel andres leker, spesielt de som lager lyd :aww:

Skrevet

Mitt gjennombrudd på lek med Nansen var da vi fikk låne pipeleka til Therese. Så mitt tips er: stjel andres leker, spesielt de som lager lyd :aww:

Akkurat slik var det når vi var to stykker og trente her en dag. Jeg hadde med pipeballene mine som jeg bruker som belønning på Milla. Hun hadde også med leker til sin hund. Men hunden fungerte ikke, og hadde nesten ingen intresse for sine leker.

Det øyeblikket han så Milla sine leker, ble han helt vill. Hun fikk låne disse, hunden jobbe superbra og digga ballene til Milla. :)

Skrevet

Nå har Nada fått en kampleke som er bare min og hennes. Jeg bestemmer når den skal brukes og den ligger ikke fremme sammen med resten av lekene. Vi har nå vært ute i gården og hatt en runde der, og det var kjempegøy. Masse lyd og ikke pokker om hun gir seg :D

Så får vi bare bevege oss oppover innkjørselen..

Guest Gråtass
Skrevet

Nå har Nada fått en kampleke som er bare min og hennes. Jeg bestemmer når den skal brukes og den ligger ikke fremme sammen med resten av lekene. Vi har nå vært ute i gården og hatt en runde der, og det var kjempegøy. Masse lyd og ikke pokker om hun gir seg :D

Så får vi bare bevege oss oppover innkjørselen..

Pass på at det hun ikke blir overbelastet av deg i leken. Det er ikke uvanlig at lyd kommer pga dette. Bind et snøre i leken, så dere får litt avstand mellom dere og at hun ikke føler konkurransen blir så stor.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...