Gå til innhold
Hundesonen.no

Reddet 500 hunder fra å bli slaktet


Guest Lilli22

Recommended Posts

Guest Lilli22

Link Dette stod på dagbladet.no i dag

Jeg kjenner jeg blir helt kvalm. For meg er hund et kjæledyr og blir helt i fra meg av å tenke på hvor mange hunder som faktisk blir ansett på som mat i utlandet. Jeg vet jeg aldri kommer til å reise til steder jeg vet spiser hunder. Nei bra disse 500 hundene ble reddet ihverfall.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvorvidt det er moralsk galt å spise hund versus å spise ku, gris og geit er absolutt noe som kan diskuteres.

Men det å behandle dyr slik som kineserne behandler sine kjøtthunder (og sikkert mesteparten av den levende maten) er kvalmende. Mange tror at det å pine hunden gir bedre smak på kjøttet eller vitalitet til den som spiser det, og de flår og blør dem mer enn gjerne levende og bevisste.

Man skal være veldig obs om man selger hunder til utlandet ihvertfall, jeg vet at min egen rase har fått økende popularitet som kjøtthund. :(

Edit:

For dem som trenger harde fakta, her er en video.

ADVARSEL!

Denne videoen inneholder STERKE bilder av blant annet dyr som flås levende, slås ihjel, tråkkes på og et dyr som fremdeles er bevisst etter at det er flådd.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Lilli22

Jeg kommer aldri til å si at hvis man behandler hundene på en bra måte så kan man anse hunder som mat. Å behandle dyrene med respekt før de slakter synes jeg er selfølgelig mye bedre enn hvordan de blir behandlet i dag diverse steder i verden. Ikke missforstå. De blir behandlet veldig dårlig og jeg klarer ikke se den filmen engang. Det er forferdelig. Samme med pels industrien. Hunder er kjæledyr i mine øyne uansett. No offence. Det er min mening. Ja vi spiser gris, ku, sau og hest osv. De er søte de også. Det blir uansett annerledes. Ku, gris og sau er dyr som blir avlet først og fremst ikke for å være kjæledyr, men for å bli mat for oss mennesker. Hest synes jeg også er mer kjæledyr enn mat.

Redigert: redigerte litt på teksten

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg tar meg da overhodet ikke nær av at du mener det, jeg påpeker bare at det i utgangspunktet er et irrasjonelt syn. Jeg har geit og lama som kjæledyr, men jeg kunne ikke finne på å mene at det er galt å spise dem. Dog ville jeg nok ikke klart å spise min egen geit eller lama, fordi jeg har et personlig forhold til dem. Jeg planlegger dog å spise mine egne kalkuner. Jeg vil jo ha kylling/kalkun å spise, og da foretrekker jeg at de har det godt mens de lever og at jeg får takle at det er vondt for meg å slakte dem.

Det er veldig individuelt og oftest kulturelt betinget hva man ser på som mat og ikke. Dog vil jeg klassifisere hundekjøtt som en luksusvare på lik linje med pels. Rasjonelt sett er jeg like mye imot det å gå med pels som det å spise hund - det er greit så lenge dyret har hatt det godt.

Poenget mitt er vel at det som det bør rettes størst fokus mot er hvordan de behandler disse dyrene i første omgang. Det gjelder ikke bare hunder og katter som blir mat og pels.

Magefølelsen min, derimot. Den forteller meg noe helt annet og jeg blir kvalm av tanken på at noen har hund til middag.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har ingenting imot det at hund og andre dyr som jeg anser som kjæledyr blir spist i andre land.

Hva jeg derimot reagerer på, er måten dyra blir behandlet.. Men nå tror jeg ikke høns og gris og alt annet vi spiser her i Norge blir noe særlig bedre behandlet uansett. Det er lettere å endre på noe som skjer i sitt eget land, enn å begynne å blande seg inn i hva andre land gjør.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har ingenting imot det at hund og andre dyr som jeg anser som kjæledyr blir spist i andre land.

Hva jeg derimot reagerer på, er måten dyra blir behandlet.. Men nå tror jeg ikke høns og gris og alt annet vi spiser her i Norge blir noe særlig bedre behandlet uansett. Det er lettere å endre på noe som skjer i sitt eget land, enn å begynne å blande seg inn i hva andre land gjør.

Veldig enig...

Altså i andre land er ku ett hellig dyr, samme med gris.

De landene syns jo vi er helt latterlige som spiser de dyra.

For min del må folk få spise hva de måtte ønske.

Det er vel strengt tatt måten de behandler dyrene på som er problemet for min del. Men som sagt over, så tror jeg jaggu ikke at alle kuer, griser, sauer osv i Norge har det så forbaska godt i tiden før de blir slaktet. Så blir litt blåøyd syns eg, og tro at vi i Norge behandler slakterdyrene våre som guder.

Og så det er sagt, forsvarer IKKE hvordan hundene her blir behandlet ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hadde noen stoppet en trailer med 2000 høner i på vei til slakt her i Norge, så hadde man fått en del oppnavn som ikke akkurat hadde vært så positive som disse har fått. Da hadde man vært fanatisk, gal i hodet sitt etc etc. Nå foregår det en del grufullheter mot dyr her i landet, men siden det "bare er dyr som skal bli til mat", så er det ikke så veldig mange som gjør så mye med det. Men man skal kanskje ikke dra inn produksjonsdyr i debatter om andre dyr her på sonen, selv om hunder likestilles med våre produksjonsdyr der nede (dvs dyr som er til for at folk skal putte de på tallerkenen).

Hvorfor skal en hund være mer verdt enn en ku egentlig? Et dyr er vel et dyr og fortjener vel samme respekten og behandlingen uansett hvilken art det tilhører? Eller er det "klasseforskjeller" på de slik at hunder skal være mer eller mindre "hellige" på verdensbasis fordi at vi her har de som kjæledyr? Mens det er OK å spise alle de artene vi anser som mat?

Nå støtter jeg ikke Kinas behandling av dyr (eller tidvis mennesker), men det er vel litt snevert å tru at vi skal kunne sitte med fasiten på hvilke dyr som er mat og ikke...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Enig i at folk må få spise hva de vil. Og enig i at måten hundene blir behandlet på er helt forj****.. Jeg vet godt hvordan dyra har det her i landet selv om de "bare" skal bli mat. Det er ikke slik at dyra i landet her blir behandlet på den beste måten og at vi bare kan sveve rundt på våre rosa skyer i all "uvitenhet", mens vi kjefter på de som gjør det på andre måter i andre land. Som oftest så vet folk her på forumet at dyra her i Norge godt kunne fått et bedre liv osv.

I forhold til enkelte land så har dyra det bedre her i Norge, men de lever ikke en dans på roser for det. Mange her har vel sett videoer undercover hos blant annet PETA osv hvos de skjærer over senene i føttene til kua i det den snubler ned av lasteplanet, eller at de kutter strupen på dyra mens de henger opp ned på slakteriet, 5-7 hunder i ett KNØTTLITE bur som blir slengt ned fra bilen and the list goes on. HELT avskyelig og jeg mister respekt for mennesker som arbeider på den måten uten å se noe galt i det.

Men kjempebra at de fikk reddet disse hundene ihvertfall!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da sitter jeg her og klyper meg i armen, fordi Edeward ga meg både utgangsstilling og flere meter med fot gjennom tre vendinger og flere stopp med sitt uten å ha forventninger om verken lek eller godis for det. Hadde ingenting fremme, og attituden hans tilsa at han gjorde det bare for interaksjonen og noe å gjøre sammen. Kanskje er metoden effektiv - han har begynt forbinde handlingen i seg selv med noe bra? Det er den faglige forklaringen. ..men ved å antropomorfisere kan det også ha vært for å belønne meg for å ha vært flink mams og servert ham rikelig med vom for å sitte pent og vente mens jeg kaster "apporten" - som jeg sliter med å kommunisere hvordan jeg ønsker levert. Det er vårt nye problem for tiden. Han blir forbanna fordi jeg ikke tar imot når han bare slipper den foran meg og begynner kjefte på meg fordi jeg krever å få den i hånden før jeg serverer noe. Vi har hatt mange sånne runder nå, og jeg forstod endelig at vi må tilbake noen skritt og trene på å holde apporten igjen. Gått altfor fort og klønete frem.  Ellers har Jokke kommet tilbake. Antar det er fordi testikkelen som ikke har kommet ned i pungen vokser i størrelse og er ukomfortabel der den sitter. På gjerdet om å fjerne den, fordi jeg er usikker på om jeg vil fjerne bare den ene som ikke har kommet ned, eller kastrere ham fullstendig. Har på følelsen av at den avgjørelsen blir tatt litt uti puberteten ^^ Det er vanskelig, altså. På den ene siden virker den ballen på feil sted ubehagelig for ham, og det er en fare for kreft i den. På den andre siden er kirurgi kirurgi. Fordi den har vært jojo, nede i pungen i perioder og ligget utenfor kanalen, i lysken, så er det stadig en sjanse for at den kommer helt ned. Da er det dumt å utsette ham for kirurgi unødvendig. Hormonene har flere effekter på helse og humør, er ikke bare der for forplantning. Noen av effektene vil en helst være foruten, men å fjerne dem kan også medføre uønskede helse- og adferdsendringer. En kan vel tilføre hormoner kunstig dersom det blir et problem. Et mindre onde enn testikkelkreft. ..men fjerne en eller begge, og når?  Antakelig er han 8 år og har fått en kreftdiagnose innen jeg klarer bestemme meg.   
    • Tok bilder i dag, med tanke på dagboken, og innså at det ikke er noe nytt å melde, utover ny frisyre. Spanielørene måtte vike i varmen. Nyfrisert Edeward i solnedgang   
    • Når du ber om en øvelse eller tar en strafferunde så belønner du bjeffingen med at det skjer noe. Så det beste er at det ikke skjer noe. Hva med å prøve konsekvent time-out i bilen? Eller lær å bjeffe på kommando og stoppe å bjeffe på kommando. Om du ber han om å slutte å bjeffe så husk å tell til tre før du belønner, ellers belønner du for tidlig at han er stille og han kan ta det som belønning for bjeff. 
    • Dytter denne opp. Her har jeg kontret forventingsbjeff med: "Legge i bakken" (forsiktig press i halsbåndet) og tatt en på stedet hvil. Ingen effekt utover tiden vi står i hvil, hvor han skuespiller avslappet for å komme videre, og begynner bjeffe igjen med en gang. Ignorert og ventet ham ut. Øker bare i stress. Bedt om øvelse (sitt/dekk/spinn/fot../) og så belønnet det med en leke for å gi ham litt godfølelse. Resultatet? Han ser bjeffing som et cue for å få meg til å utføre den adferden. Avledet med å ta en "strafferunde" rundt oss selv. Heller ikke effektivt utover i øyeblikket vi gjør det.  Gitt ham en kald skulder. Vist at jeg er skuffet og synes han er teit og snudd meg bort med et litt foraktelig fnys. Går opp i stress fordi han blir såret og synes jeg er urettferdig.  Jeg er clueless. Antakelig skulle en av disse metodene appliseres konsekvent, right? Det er antakelig veldig forvirrende med det random utvalget av ulike adferder fra meg - men hvilken er riktig å velge som en konsekvent reaksjon? Da hestene her ga ham sosial avvisning med foraktelige fnys og snudde ryggen til ham forstod han umiddelbart greia og responderte med å slutte bjeffe. Hvorfor har ikke det der samme effekten fra meg? Er det fordi jeg gir ham oppmerksomhet når jeg forstår/synes at han bjeffer av såkalte legitime årsaker? Jeg kan jo ikke slutte med det.   
    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...