Gå til innhold
Hundesonen.no

Hunden min tør ikke gå ned trappen lenger


Nikita2010

Recommended Posts

Skrevet

Nikita har i flere måneder gått opp og ned trappen hos oss. Men den siste uka tør hun kun gå opp. Har prøvd å motivere henne til å komme ned alene på mange måter, men hun står bare på kanten av trappen å knistrer og skjelver. Hun har ikke hatt noen uhell i trappen som vi vet om. Noen som har opplevd lignende? Skjønner ikke selv hva det skyldes eller hva jeg skal gjøre for å få henne til å gå ned trappen igjen.

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Du er helt sikker på at hunden ikke har vondt noe sted. Ryggen eller knær f.eks.? Patella luxasjon er vel ganske vanlig på rasen. Om du er helt sikker på at det ikke er noen fysisk grunn til at hun plutselig ikke vil gå ned trappa lenger ville jeg tatt på hunden et kobbel og leda den bestemt, men ikke på noen måte truende ned trappa. Ikke la henne velge å være redd. Når hun først har brutt barieren med å gå ned trappa noen ganger med bånd og ros når dere er vel nede, men ingen dulling når hun nøler, så bruker sånt å gå seg til.

Edit: Forøvrig mener jeg at en mentalt sund unghund skal ikke reagere på ting over tid uten grunn selv når den er unghund. Ja, de kan se litt spøkelser i den aldern, men om en hund syns trappa den har gått i hver dag plutselig er skummel og den fortsetter å være det over flere dager/uker, så er ikke det bare at den ser spøkelser. Syns folk godtar litt vel mye redsler hos unghunder uten å reagere fordi de er i den aldern.

Skrevet

Den har ingen form for skader, er kjempe frisk og rask her ellers :)

Skal øve litt på trappen med bånd, hun går jo tross alt opp denne hver dag.

Skrevet

Prøv å sette henne ett trinn opp i trappen først, og se om hun vil gå ned det ene trinnet. Ikke begynn på toppen av trappen.... Hvis hun går ned det ene trinnet, kan du sette henne på trinn to og lokke henne ned...

Skrevet

Har prøvd det, hun går ned fra trinn 3, høyere opp enn det så trekker hun seg så langt bak på trinnet at hun holder på å falle ut bak (åpne trinn).

Skrevet

Den har ingen form for skader, er kjempe frisk og rask her ellers :)

Skal øve litt på trappen med bånd, hun går jo tross alt opp denne hver dag.

Hvordan vet du det - har du sjekket henne hos veterinær? Noen skader og vondter, som i nakke/rygg eller knær trenger de ikke å vise noen som helst tegn til ellers ... Jeg ville definitivt tatt en sjekk av henne hos en god veterinær før jeg begynte å tvinge henne iallefall :)

Skrevet

Vet det pga hun går ned andre trapper (ikke så lange som vår) og hopper ned fra steiner. Har aldri haltet eller gitt uttrykk for noen form for smerte ellers i hverdagen.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Enig, "gamle erfaringer" er vanskelig å bli kvitt. Skal ikke mye til hos oss heller før gammelt grums flyter opp. Bra hun får oppfølging av fagfolk, som sikkert hjelper med å holde fokus på hunden som ER og ikke hunder som VAR🌸
    • Håper på det. Behandler er iallefall positiv, jeg blir litt negativ merker jeg basert på tidligere erfaring. Men det er positivt at hun ikke halter eller noe sånt og tilsynelatende bygger fin og jevn muskulatur og ifølge behandler er myk og fin med god bevegelsesfrihet i ledd. 
    • Artig med rykk-og-napp-voksing😬 Håper vondt'er er forbigående🤞
    • Zelda vokser som ugress, dessverre i så stor grad at hun har litt problemer med muskulære spenninger (håper iallefall det er alt det er), men vi koser oss masse og hun utvikler seg fint tross alt og litt enkel behandling holder ting i sjakk. Gleder meg dog til hun ser litt penere og mer balansert ut, så fort fronten tar igjen bakparten så skyter bakparten fart igjen og vokser 5 cm "over natten".  Og håper hun ikke blir alt for stor. 🙈 Håper på mange fine valpevennlige turer ila høsten,  har så smått begynt å trene litt, lærer utrolig fort, men merker godt at det ikke er en rase som er avlet for bruk lenger. Iallefall ikke særlig målrettet. Men det bor en del i henne så tipper det blir en gøyal hund å trene på sikt når man bare får kanalisert det litt bedre.   
    • Det er hundrevis av hunderaser, så det er litt av en jobb å liste alle. I prinsippet er kanskje myndene de mest krevende fordi de er selvstendige, egenrådige og har høyt jaktinstinkt. Men det er også individuelt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...