Gå til innhold
Hundesonen.no

p-sprøyte eller p-piller


Tonje

Recommended Posts

er det noen her som bruker det på tispa si? hvordan fungerer det,forsvinner løpetiden helt? er det noen bivirkninger ved det? skal ringe veterinær og høre også,men det er jo greit å høre andres erfaringer og :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

det har kommet en ny p-sprøyte har jeg hørt som ikke er så farlig som den gammle som fremkaldte kreft hos hundene(det er i hvertfall det jeg har hørt), men p-piller har jeg bare brykt på katt og de er jo det dokumetert at de kan få kreft av. :wink:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Skal dere ha valper på hun senere?

Ellers så hadde jeg anbefalt deg å sterilisere hun.

Jeg gjorde det på Chicka i høst og makan til lett og grei operasjon skal man lete lenge etter.

Hun måtte være rolig i 14dager og etter det var det tilbake til vanlige livet igjen. :wink:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

:( jo Ike er hannhund,men har fått tilbud om å overta ei tispe.derfor er jeg nysgjerrig på om dette kunne være noe å prøve under løpetida,for å slippe det værste kjaset.men har ikke bestemt meg for å ha henne enda,men må jo sjekke litt sånne ting først også. :)
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hormonsprøyte på tisper øker sjansen for innbildt drektighet, pyometra (livmorbetennelse)og jursvulster. I tillegg kan man risikere at tispen blir humørsyk, aggressiv, mister pels, får gule flekker i pelsen ol.

Dette står som bivirkninger på Covinan, som er den sprøyta de fleste regner som den "tryggeste". Promon brukes nesten ikke lenger pga den ekstremt store sjansen for kreft.

Når det gjelder kjemisk kastrering så ville jeg ikke anbefalt det annet enn som en test før man evt kastrerer kirurgisk.

Kjemisk kastrering over lengre tid er kreftfremkallende og anbefales absolutt ikke.

De eneste gangene man anbefaler det er hvis man er i tvil om eventuelle adferdsproblemer skyldes hormoner eller ikke, (prostataforstørring ol)

Covinan kan også brukes på hannhunder men virkningen er heller usikker. På noen så virker det sånn at de ikke bryr seg om løpetidstisper, men hvor lenge det virker er usikkert og på veldig mange hannhunder så virker det ikke i det hele tatt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er ingen grunn til å ikke bruke tørrfôr som godbiter ellers også, det er jo bare mat, så lenge hunden vil ha det. Og vær for all del ekstremt forsiktig med AI. De stiller ikke vesentlige spørsmål som en veterinær vet å spørre før man behandler en hund. Kildekritikk er fint, men det kommer helt an på hvilke kilder man bruker. Og har lov til å bruke. Så enten er AI-en trent på ulovlig materiale, eller så har den et begrenset spenn av kilder. I tillegg er det ekstremt stor forskjell på hundehold i ulike land, så selv forutsetninger for forskning og råd fra profesjonelle vil variere stort.
    • Altså hvorfor har ikke jeg tenkt på dette?!  Så genialt med AI altså👏🏻  Har snakket med vetrinær igjen i går, og vi skal forsøke med Hills sitt allergifor:) Vi startet overgang i går og lillemann ELSKET det og «sorterte» maten i skåla for han skulle spise Hills-bitene først🤣  Det som var et kjempepluss var at foret har godbiter med samme ingredienser, så de kunne han få 4 stk av om dagen, selv om han er på eliminasjonsdiett. Så GJETT om det ble fest hjemme i går. Første godbit på mer enn syv uker.  Fikk også sove natta gjennom uten magetrøbbel og i morres var avføring fast og fin!    Har skikkelig tro på at dette skal bli bra🫶🏻 OG når vi forhåpentligvis starter provokasjonsdiett om noen uker så skal vi starte med VOM fra taste!    Tusen takk for gode råd folkens👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻 Dere er helt supre som tar dere tid til å svare, og nå er vi såå lykkelige i heimen😍    
    • Takk! 🥰 Jeg glemte at det finnes en verden av små butikker utenom gigantene. Du reddet dagen og uka og måneden, og potensielt hele sommeren min. Nettopp vært på kurstime med råfor klabb og klæss og isj, og så ikke veldig lyst på fremtiden. Får hamstre.
    • Et enkelt nettsøk ga meg flere nettbutikker som har det? Ellers så er det flere som har lignende produkter, jeg kjøpte noen veldig gode for noen år siden, men husker ikke merke nå. Var ikke K9.
    • Fortviler, fordi det er tomt for nomnoms 😨 Det perfekte snæck. Smakelighet på høyde med favoritt råfor, men i en konsistens som kan skjæres med ostehøvel, til tynne, store skiver som dekker store deler av tunga og ganen og gir maks bæng for the bucks - verdi per kalori - som belønning. Rene råvarer av dyr, ikke noe vegetabilsk tull som fillere, i verdens mest tasty snæck av en konsistens som ikke klæsser til lomma eller hendene. ..og det er TOMT. Lå to pølser igjen i hylla på K9 Hundesenter i dag. Jeg kjøpte den ene. Tomt.  You don't know what you've got till it's gone. Det der er en uerstattelig belønning. Alt annet er enten for tørt og for lav verdi, og feil form, eller for klæssete og ekkelt og uhygienisk å fare rundt hjemmefra med.   K9 Nomnoms er (var? 💔) den P E R F E K T E treningsgodbit.    Gid noen med litt kundegrunnlag kan pushe på K9 for å få de til å produsere mer av det der. Finnes faktisk ikke andre belønninger av samme kvalitet. Enten må vi nå ned på belønningsverdi, eller jeg må begynne klæsse med å ha Vom og kjøleelementer i lommene K9 Nom Noms  produsert av K9 Hundesenter - Midt-Norsk Kompetansesenter for hund.  Please, please! Noen med litt kundegrunnlag og salgsvolum, push dem for å få produsert mer av det der 🥺    
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...