Gå til innhold
Hundesonen.no

Reseptfritak for Droncit vet 50 mg


Recommended Posts

Har det egentlig noe å si at slike legemidler er reseptbelagt?

Selv opplever jeg bare at jeg må dra direkte til veterinæren for å kjøpe det. Altså mer begrensede åpningstider enn apotek f.eks. også må jeg være sikker på at veterinæren har det inne.

Hva slags forskjell gjør det at Droncit er fritatt? At man skal oppmuntre til hamstring?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Her er lenken.

Apotekerbransjen legger til rette for det nye regelverket som Mattilsynet har innført, rett og slett.

Edit: Og siden det allerede er reseptfritt i Sverige, er det vel ingen grunn til å få mer hamstringspanikk nå enn før?

Banminth ormekur på tube var da reseptfritt før det også, men vi ga det ikke til hundene som griseører for det.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Her er lenken.

Apotekerbransjen legger til rette for det nye regelverket som Mattilsynet har innført, rett og slett.

Men for meg hadde det ikke vært store forskjellen å dra innom veterinæren å kjøpe det, eller direkte på apoteket. Jeg har virkelig ikke merket noe til at ormkurene er blitt reseptbelagt ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men for meg hadde det ikke vært store forskjellen å dra innom veterinæren å kjøpe det, eller direkte på apoteket. Jeg har virkelig ikke merket noe til at ormkurene er blitt reseptbelagt ;)

Men jo lettere det blir å få tak i ormekur, jo færre vil jeg tro slurver med å gi det når de skal over grensa og inn til Norge igjen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men jo lettere det blir å få tak i ormekur, jo færre vil jeg tro slurver med å gi det når de skal over grensa og inn til Norge igjen.

Joooa det er sant. Og det er vel lettere å gjøre et fritak enn å sjekke opp at alle gir ormkuren, dessverre.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men for meg hadde det ikke vært store forskjellen å dra innom veterinæren å kjøpe det, eller direkte på apoteket. Jeg har virkelig ikke merket noe til at ormkurene er blitt reseptbelagt ;)

Ikke alle har det som deg. For noen er det faktisk et stykke til veterinær - min far, for eksempel, bruker tre kvarter til sin veterinær. Og han bruker tre kvarter til Svinesund. Men det er i motsatt retning.

Så da må han enten kjøre halvannen time til sin faste veterinær (tur-retur) for å få slike tabletter, eller så kan han kjøre rett til Sverige og kjøpe det på et apotek der etter å ha handlet flesk og snop eller vært på hytta til sin søster. Eller så kan han få lov til å kjøpe det på apotek i Norge, når han likevel er der for å handle melk og brød. Det burde ikke være noen forskjell på om en har norsk eller svensk apotek.

Ikke alle har veterinær rett i nærheten, ikke alle veterinærer har såpass gunstige åpningstider at en kan svippe spontant innom når en får lyst til å ta noen dager på en camping i Strömstad.

For mange er det også et fordyrende mellomledd å måtte dra til veterinær for å få resept, og deretter til apotek for å ta ut varen. Nei, ikke alle veterinærkontor har medisinutsalg hos seg, og dermed må du betale for resepten.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Personlig er jeg veldig glad i bichon-rasene, selv om de krever litt klipping og børsting. Med riktig sosialisering og trening så er de fine familiehunder som kan være med på det meste. Om dere lener mot spaniel så synes jeg personlig at springeren er et bedre valg. Cockeren og de mindre (king charles og cavalier) har mye helseproblemer. De er fine familiehunder, men krever også litt pelsstell. Shetland sheepdog kan være et alternativ. Hvis dere ikke vil ha pelsstell i det hele tatt så ta en titt på dansk/svensk gårdshund. De kan bjeffe når det kommer besøk, går folk på veien, osv. men ikke noe mer enn de fleste andre små raser. De er glatthåret, men røyter da korte hår minst et par ganger i året, som er normalt for alle røytende raser. De er aktive og trenger både fysisk og mental aktivisering, og kan kanskje minne litt om beagle hvis det er utseende som trekker der. Mellompuddel eller dvergpuddel er morsomme og allsidige hunder, de må klippes/børstes.
    • Takk for utfyllende svar og gode råd!  Hvis vi skulle se på en mindre hund, er det noen raser du vil anbefale da?   Hvis vi lener mot spaniel: vil en cocker spaniel eller springer spaniel være et bedre valg? 
    • Har jobbet i kafé tidligere, og etter det jeg kan huske så benyttet vi oss av et spesifikt middel for å bløtlegge bestikk i noen minutter før steamer. Het vel «Dip-It» eller noe sånt.
    • Det ser jo ut som at det virker å bruke strup, men jeg ønsker ikke å bruke det på hundene mine uansett. Mykere metoder tar nok lengre tid, og krever sikkert mer av meg som hundefører, men jeg ønsker heller å legge inn den innsatsen enn å påføre smerte på hundene mine. Hva forskning sier er ikke så relevant for meg, når jeg ser at jeg klarer å oppnå det jeg ønsker uten å bruke brutale metoder så gjør jeg selvsagt det.  Ingen av mine hunder er enkle typer, så når det går an å få de til å fungere godt uten bruk av vold så tenker jeg det skal være mulig for de fleste. 
    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...