Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvor mye tåler en gammel hund?


Bisk

Recommended Posts

Skrevet

Hei!

Familiens hund er 12 år gammel. Foreløbig er han ikke helt i slaget (kennelhoste), så går ikke lange turer med ham for tiden. Har lest at de skal ha det helt rolig til de blir friske.

Jeg lurer på hvor mye en hund i den alderen tåler?

Har lest at gamle hunder burde få slappe av osv, men hvor lang tur er for lang tur for ham tror dere? Går det greit med 7 km?

Han pleier ikke å få så lange turer til vanlig (han bor ikke hos oss, men i nabohuset).

Men til våren vil jeg gå en tur til et tjern, og det er ca 7 km til sammen.

Guest lijenta
Skrevet

Når hunden er gammel så ser jeg gjerne turene ann, For det ene så hoder jeg gjevn mosjon og for det andre så lærer jeg meg å lese hunden sit kropsspråk san at jeg kan se om den endrer seg fra dag til dag. Så det beste jeg vil si er lytt til hva hunden vil

Skrevet

Det kommer helt an på hundens rase, helsetilstand, kondisjon osv. Da gordonsettertispen vår var på den alderen, så gikk hun like lange turer som da hun var fem år f.eks. Lange fjellturer med bratt stigning og lange skiturer. Men hun var en sprek og seig gammel hund. Det kommer helt an på hunden. Men selv om gamle hunder klarer slike lange turer uten problemer, så bruker de gjerne litt lenger på å komme seg igjen etterpå. Så da er det kanskje greit å legge inn en ekstra hviledag. :icon_redface:

Skrevet

Takk for svar :icon_redface:

I verste fall får jeg bære ham hjem da :lol:

Han er forresten dvergpuddel, har sunn vekt, men bilyd på hjertet.

Skrevet

Jeg tenker med gamle hunder som med unge hunder - heller en kilometer tur hver dag i uka, enn syv kilometer tur en dag i uka.

Hva slags aktivitet er hunden vant til å få der den bor?

Ellers ser en an dagsformen og tilpasser deretter. Vi mistet vår gubbelille i høst, litt over 12 år gammel. Han hadde dager hvor han syntes det var mer enn nok å gå tur-retur postkassa (den står vel 150 meter fra inngangsdøra), og ellers turer ut i hagen hvor han gikk og snuste rundt, rullet seg, tisset litt, ruslet rundt og tok alt i sitt tempo. Men han var også med på fjellturer og skogsturer når formen tilsa det. Vi tok en dag om gangen, rett og slett.

Skrevet

Han er vant til turer på rundt 20 min, ikke lange turer.

Han liker å leke med ball osv.

Så hvis han virker sprek, så er det ok å ta ham med på tur i skogen?

Skulle gjerne hatt en yngre og sprekere hund, men vi leier av bestefar, og han sier at han er redd for lyden av bjeffing, så det blir ikke noen ny hund her vi bor nå dessverre :blink:

Jeg er veldig keen på å gå på tur i skogen, men vil helst ha med meg en liten voffs. Klarer ikke å dra meg ut i skogen aleine :lol:

Skrevet

Han er vant til turer på rundt 20 min, ikke lange turer.

Han liker å leke med ball osv.

Så hvis han virker sprek, så er det ok å ta ham med på tur i skogen?

Skulle gjerne hatt en yngre og sprekere hund, men vi leier av bestefar, og han sier at han er redd for lyden av bjeffing, så det blir ikke noen ny hund her vi bor nå dessverre :blink:

Jeg er veldig keen på å gå på tur i skogen, men vil helst ha med meg en liten voffs. Klarer ikke å dra meg ut i skogen aleine :lol:

Hvis han er vant til en tur på 20 min så hadde jeg ikke gått langtur med han. 20 min er er type "rundt blokka", og da er vel ikke han i god fysisk form?

Skrevet

Jo, han er faktisk veldig sprek, og har akkurat passe vekt.

Sterk er han og :blink:

Hvis han er veldig sprek, kan han selvfølgelig få turer som står i stil til formen hans. Men han må da bygges opp gradvis fra disse 20 minuttersrundene til en syv kilometerstur på over to timer. Om du skal jogge maraton på 52 kilometer, må du trene på mer enn bare sporadiske femkilometersturer før du går til startstreken :lol:

Skrevet

Jo, det er sant :lol:

Men han har gått strekningen da han var yngre da, seinest for et par år siden.

Dessuten blir det pauser innimellom og hvis han er sliten :blink:

Skrevet

Jo, det er sant :lol:

Men han har gått strekningen da han var yngre da, seinest for et par år siden.

Dessuten blir det pauser innimellom og hvis han er sliten :blink:

Mulig jeg misforstår, men om hunden gikk den turen for to år siden, og etter det bare har fått sporadiske 20 minuttersturer - så er ikke det en 12 år gammel hund som er i form til å gå den turen til tjernet nå, med mindre den holder seg i aktivitet og bevegelse på andre måter og derfor er i bedre kondisjon enn en skulle tro og anslå på bakgrunn av turmengden.

Om du vil gå tur i skog og mark kan du jo begynne med det nå, du må jo ikke vente til sommeren for å få en fin tur til et tjern langt borte.

Skrevet

Kan du ikke ta med en sekk/veske å putte han i hvis han blir sliten? (Nå veit ikke jeg hvor stor han er, men gjorde dette med min når hun var liten)

Skrevet

Ja, den gjør andre ting enn å gå på tur. Og den har gått lengre enn 20 minutter liksom.

Han kan være i aktivitet i timesvis uten å bli sliten.

Venter ikke til sommeren nei, men til våren. Går ikke an å gå i skogen nå, er ikke brøyta, og er mye snø.

Jo, går an å ha ham i en sekk hvis han blir sliten ja :hmm:

Men kan like gjerne bære ham da.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...