Gå til innhold
Hundesonen.no

Bilder fra Amadeus dyrepark


Cams

Recommended Posts

Amadeus dyrepark er en veldig trivelig liten dyrepark i nærheten av Hamar.

Jeg kjenner sønnen til han som driver parken, hvilket også byr på den enorme luksusen å få besøke parken etter den er stengt. :) Veldig deilig å titte på dyr i full stillhet i forhold til når det er fullt av folk overalt.. Hvilket også resulterer i bilder under konsentrasjon!

De har blant annet to Afrikanske struts i parken, som deler plass med to sebraer. Struts er merkelige skapninger. Det er få dyr det faktisk lyser dumhet av. :P Men de er jo veldig flotte og majestetiske der de rusler, og virker som stort sett trivelige dyr.

struts.jpg

EOS011of1-29.jpg

I Amadeusparken har man også muligheten til å klappe på det meste, og det må jo nevnes at det er veldig spesielt å stå der og klappe på en!

EOS011of1-20.jpg

EOS011of1-11.jpg

EOS011of1-5.jpg

EOS011of1-26.jpg

sebra01.jpg

Mufflon-sau har de også i parken, hvor hannen er den som er flottest. Jeg har litt soft-spot for villgeit og villsau, og denne flotte karen beviser jo hvor vakre de kan være.

Mufflon01.jpg

Søyene er dog litt mer kjedelige, og da vi var der drev de også og skiftet vinterpelsen ut med sommerpels.

Mufflon02.jpg

Dådyr er det mye av i parken, hvor det er to hanner og resten hunner.

EOS011of1-36.jpg

EOS011of1-35.jpg

EOS011of1-34.jpg

Kaaamerraaaaa?

EOS011of1-33.jpg

EOS011of1-16.jpg

Leucistisk dådyr, ikke albino!

EOS011of1-15.jpg

Ettersom fugleinteressen er høy blant både far og sønn, så er det mye fugl i parken. De har en stor dam med diverse fuglearter, blant annet denne nilgås/anda. (forskere som ikke klarer å bli enige om det er en gås eller en and...)

EOS011of1-18.jpg

Australske svartsvanen er dog på svartelisten over fly-forbanna sinte svaner. Blir også kalt for "*****-svanen" av kompisen min. :P Den skal visstnok være mye mer hissig enn den gjennomsnittsgåsa vi er vandt med her i Norge.

EOS011of1-13.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

En litt mer beskjeden og vakker type, rustand.

EOS011of1-12.jpg

Parken har sin gode dose av emu også. De lager en helt sprø lyd når de er glade!

EOS011of1-22.jpg

EOS011of1-27.jpg

Afrikansk dverggeit som man kan gå inn til hvis man føler for det. Ellers er disse så enorme utbryterkonger at man ofte finner dem på utsiden av gjerdet også. :P

EOS011of1-3.jpg

En veldig gammel "traver" av en liten shetlandsponni.

EOS011of1-32.jpg

Esel!

EOS011of1-31.jpg

Tigerpytonen Pai Mei. Vakker og snill frøken, som er glad i kos. :D

EOS011of1-23.jpg

Fullt av lama i parken. Bare jeg som finner de litt skumle når de stirrer intenst? Forventer et spytt i tryne når som helst. :P

EOS011of1-30.jpg

EOS011of1-17.jpg

EOS011of1-25.jpg

EOS011of1-24.jpg

Mara, ser ut som en bastard mellom marsvin og rådyr. Merkelige skapninger, fryktelig søte!

EOS011of1-9.jpg

Finnes også mye aper i parken, blant annet svartaper.

Pinne opp i nesa!

EOS011of1-19.jpg

Chiller'n...

EOS011of1-14.jpg

Og et bilde som skapte stor diskusjon på Facebook'en min av et medlem fra NOAH. :)

EOS011of1-21.jpg

Baktriske kameler er noe av det tøffeste. De hadde nettopp fått en unge under første besøk, og flokken var veldig beskyttende ovenfor kalven. Se så nydelig!

EOS011of1-28.jpg

Kompisen min ville dog ta en nærmere titt, og ruslet rett bort til de enorme kjempene.

EOS011of1-6.jpg

EOS011of1-7.jpg

EOS011of1-8.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Så kule bilder :) Stilig! :P Den svanen der ville ikke jeg hilst på altså, syns de vanlige hvite er sinna nok :P

Takk! :D

ja, svaner og gjess er egentlig veldig skumle dyr. o_o Denne her jeg tok bilde av var hannen, og hunnen lå i et rede hvor hun antageligvis ventet egg snart. Så du kan tro hannen var overbeskyttende. Han fuglte etter oss konstant og nølte ikke med å bite hvis vi sto for nærme gjerdet. o_o

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Morsomt å se bilder derfra. Jeg var i Klæbu dyrepark, som var samme parken for en del år siden, og likte den utrolig godt. Da hadde de fokus på nordiske dyr, og ingen kameler, eller zebraer og lignende. Er egentlig litt skuffet over at de har gått bort fra det, siden jeg syntes det var et utrolig bra konsept. Skal ta oss en tur opp tid en dag tenker jeg!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Morsomt å se bilder derfra. Jeg var i Klæbu dyrepark, som var samme parken for en del år siden, og likte den utrolig godt. Da hadde de fokus på nordiske dyr, og ingen kameler, eller zebraer og lignende. Er egentlig litt skuffet over at de har gått bort fra det, siden jeg syntes det var et utrolig bra konsept. Skal ta oss en tur opp tid en dag tenker jeg!

Jeg fikk aldri se den gamle parken, men har hørt at Amadeus-parken har fått mye skryt for å beholde den koselige stemningen. Man har skog veldig tett innpå seg i parken og det føles ut som a ta en tur i skogen fremfor en tur i dyrehage.

Nordiske dyr er vel så bra det, men jeg syns det er litt spennende med litt mer eksotisk utvalg også. :)

Koselig park. Kom plutselig på at jeg har noen bilder derfra jeg også..

Feel free å poste dem i tråden her om du vil! :P Er gøy å se.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Litt flere ymse bilder fra visitt nummer 2.

Påfuglen var ute og viste seg denne gangen,

amadeusoghest019.jpg

Mara'ene nyter en varm sommerdag

amadeusoghest060.jpg

amadeusoghest070.jpg

Mara'ene hadde også fått barn. :)

amadeusoghest337.jpg

amadeusoghest004.jpg

amadeusoghest006.jpg

Yak oksen, enorme karen!

amadeusoghest029.jpg

Alt smaker godt..

amadeusoghest030.jpg

Og gresset er alltid grønnere på den andre siden.

amadeusoghest239.jpg

Mufflonen viser seg frem

amadeusoghest039.jpg

Kamelungen har blitt nesten 2 måneder gammel,

amadeusoghest048.jpg

Sjarmerende frøken som fikk navnet Lene Alexandra..

amadeusoghest050.jpg

amadeusoghest284.jpg

Alex, alligatoren, koser seg ved dammen sin. Hun er forresten veldig glad i pølse. :P

amadeusoghest059.jpg

Silkeapene hadde også fått unger, mener å huske det var 2 stk.

amadeusoghest361.jpg

amadeusoghest104.jpg

amadeusoghest084.jpg

amadeusoghest077.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

- og plutselig kom jeg på...

Feel free å poste dem i tråden her om du vil! :P Er gøy å se.

Så her kommer mitt bidrag i Amadeus-tråden:

317.jpg

260.jpg

278.jpg

222-2.jpg

248.jpg

227.jpg

197.jpg

187.jpg

098.jpg

164.jpg

150.jpg

131.jpg

123.jpg

116.jpg

- denne er nesten litt trist..

100.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Enig med det over. Lær inn eventuelt en «gå og legg deg» kommando, så du kan avlede med å be hunden å gå og legge seg.  Miljø trene og sosialisere masse så hunden blir godt vant med lyder og folk rundt seg. Men føler det har mye med mentaliteten på hunden og rasen og gjøre. Har du en usikker vokterhund så er det vanskelig å dempe varsling. Har du en trygg vokter så har den høyere terskel for å anse noe som nødvendig å varsle på. 
    • Da har vi fått oss en reell frykt. Viser seg at tøffeste, tryggeste lille Edeward er som Mr.T når det kommer til trapper. Tror han fikk vondt i en klo da vi skulle opp trappen til veterinæren. Den forserte vi ved at jeg praktisk talt stod over han og løftet labbene hans en og en trinn for trinn. Han nektet gå selv, men var ok med å gjøre det sånn, hele trappen. Stoler på meg, men ikke sine egne bein.  Nå tenkte jeg det skulle være annerledes med en ny trapp som ser litt annerledes ut, på et annet sted, i annet lys, men nei. Ikke engang Nom Noms fristet nok til å våge gå et eneste trinn av den trappen med bakbeina.  Vurderer om Nom Noms er verdt det: Prøver snakke meg til fornuft. Det må vel finnes en annen måte? Muttern prøver friste med "kjepp". Dette ble pinlig fordi det er folk rundt, vi er på Tiller - Trondheims Grorud - og det ryktes at det kan være risikabelt å flagge blasfemiske avvik her på kveldstid etter mørkets frembrudd. Er det ikke provoserende nok å være svart hund om vi ikke skal gå rundt og vise at han liker å sutte på "kjepp" også?  — Virkelig, muttern! Dette vil jeg ikke være med på! Jevngodt med å brenne en Koran her. Du er sinnsyk!  Så han ble båret opp, som den lille babyen han er. Mindre pinlig. Fikk ham til å gå de siste tre trinnene selv. Prøver øke til fire-fem neste gang, uten å vifte med en diger "kjepp" så alle kan se det.  Han er i full sving med å fortære den nå, mulig for å prøve sikre seg mot flere sånne flauser ^^  
    • Avledning, og innlæring av alternativ adferd. "Hysj, gå og legg deg" fungerer bare HVIS hunden har lært og KAN oppgaven. Hvordan jeg ville gått fram avhengger veldig både av rase og individ. Men jeg ville ikke skjermet valpen for det som skjer rundt, den må jo bli vant til normale forstyrrelser. Hvis det er en rase med tendens til varsling så ville jeg nok sørget for å trekke for gardinene og ha på radio ved alenetreningen, så forstyrrelser utenfor blir mindre tydelige. I mange tilfeller ville jeg nok belønnet veldig raskt etter første bjeff, og deretter avbrutt/avledet, og lært inn alternativ adferd. Det er helt greit med et bjeff eller to for å si fra, og så komme til meg. Men hvis det er en bjefferase som varsler så skal man være ganske forsiktig for å ikke forsterke adferden. Det aller viktigste er å selv slappe av og ikke være så opptatt av det rundt. Det er ikke sikkert hunden reagerer i det hele tatt, og da trenger den ihvertfall ikke å lære det av eieren. Hvis det kommer et bjeff eller to på noe fra en valp ville jeg sagt "ja, ok", og så funnet på noe annet med valpen. En valp som får miljøtrening ute og oppdage masse lyder og omgivelser vil også være tryggere hjemme, mener jeg. Jeg kan anbefale boken Hverdagslydighet fra valp til voksen av Arne Aarrestad og Siri Linnerud Riber, den tar også for seg vanlige utfordringer.
    • Unge lovende sover søtt etter en to timer lang opp og ned fellestrening med mye bra og masse klebb.  Forventninger til hele stedet, både godteributikken som eimer deilig godis av alle slag, og hallen hvor godbitene hagler og det er lek og moro, de forventningene er skyhøye. Da muttern ba om en sitt før hun åpnet døren var ikke den unge lovende enig i det. Han var fokusert på å komme seg inn til moroa. Dumme muttern la listen for høyt og trodde hun skulle få sitt med verbal kommando, uten å engang hjelpe med lure. Hennes: "I shall ønly say this once," policy, hvorpå hun etter å være sikker på at han hørte det stilte seg til for å vente på sitten - det var som en krigserklæring. Da sitten endelig kom, men den kjipe megga ikke belønnet den med en gang, og hadde nerver til å lukke døren igjen da Ede spratt opp for å løpe inn, for å kreve mer.. Etter mange sånne forsøk, hvor sitten til slutt ble holdt med en godbit foran nesen, lenge nok til at mutteren fikk satt foten innenfor døren, så ble den belønnet et kom og ros og godis og den korte selvbeherskelsen han ble tvunget til å ha for å komme inn - sinnsykt frustrerende - ble forløst i økt glede, mer energi og iver, han ble mer gira av det enn han allerede var, så da muttern på ny, bare to meter innenfor første døren ***** ba ham om enda en sitt for å komme gjennom neste dør.. Hun fikk den, men han var ikke blid.  De glade forventningene hadde slått over i irritasjon da vi kom frem til plassen vår, og han satte i en hardrock konsert av bjeffing. Frustrert bjeffing. Emo bjeffing. Intenst. Øredøvende. Muttern fikk påpakning fra instruktør om å få hunden under kontroll, noe hun til sin store overraskelse fikk til momentant med å legge hendene på ham. Bjeffingen tok fullstendig slutt, han glemte hele resten av hallen, alt fokus var nå på kamp mot muttern. Hender uten godbiter som hadde nerver til å holde ham fast.. Tyggebeinet han ble tilbudt som alternativ å bite på var han fullstendig uinteressert i. Mutterns hender var den punchingbagen han følte for å ta ut sin høygira irritasjon og frustrasjon på. Vi var med ett tilbake til situasjonen i forrige uke. Dette var ikke tanning, dette var kamp, og Ede ville lære muttern å slutte stille urimelige krav og heller servere godis og leker og være blid og lett å ha med å gjøre. Han bet hardt og med et mål om mutterns submission. — Respect my authoritay, bitch! Muttern er ikke komfortabel med å bruke fysisk makt for å få trumfet gjennom viljen sin, men den der typen biting er fullstendig uakseptabel, og negativ straff var ikke en mulighet i situasjonen. Avledning var allerede forsøkt. Å holde ham fastlåst ble i øyeblikkets hete vurdert som en dårlig løsning. Selv om det å fysisk tviholde ham fast til han ga seg antakelig ville fungert der og da, så er ikke det en løsning når han blir større, og det blir han. Det kommer en dag hvor han har passert 40kg og har 10x forhøyet testosteron ifht en voksen hann. Den kampviljen der i den situasjonen lar seg ikke løse med bryting.  Muttern brukte det ene positiv straff verktøyet hun er komfortabel med. Overleppene hans ble lagt over tennene hans, om og om igjen. Han liker ikke å bite seg selv i leppene, og det frustrerte ham, men han hadde ikke lyst til å gi seg uten å ha lekset opp for muttern om å drive han inn i et sånt humør med urimelige krav. Det tok antakelig flere minutter før han ga opp. Så ikke på klokka, men hendelsene i rommet forøvrig ga holdepunkter å estimere fra. Mange ekle og vonde bitt i sine egne lepper fulgt av flere runder av og på tyggebeinet før kamplysten forlot den lille kroppen som roet seg ned og slo seg til ro. Søte lille snille Edeward var tilbake, og resten av treningen var han bare søt og snill og grei og flink. Muttern gjorde masse feil i starten, samtlige fra å ha for høye forventninger til hva han skulle mestre nå, og så bli så forfjamset av å ikke få hva hun ba om at hun ble usikker og ikke helt visste hvordan hun skulle løse det. De første feilstegene på gulvet var å forvente oppmerksomhet med for lav belønningsfrekvens. Lineføring ble repeatedly brutt av fokus rettet mot de andre ekvipasjene fordi muttern var for kjip med tørrfor. Tilbake til plassen vår hvor Ede er superflink til å chille nå.  Neste runde på gulvet, etter å ha ligget og sett på de andre, så fikk muttern oppmerksomheten, men hun feilet igjen med verbale cues uten lure, og hennes usikkerhet rundt hvordan løse det etter å ha feilet med å forvente utførelse på verbale cues, den forvirret Ede også, og vi ble gående og virre uten mål og mening. Han VILLE gjerne mestre, han var fokusert, men kommunikasjonen fra muttern var ikke klar og tydelig nok. Han la seg ned som et spørsmålstegn. Skjønte ikke hvorfor godbitene uteble. Mistet motivasjonen. Tilbake til plassen vår.  Tredje runde gikk bedre. Muttern hadde senket forventningene, klarte kommunisere tydeligere og belønne med høyere frekvens. Det løsnet.  ..men alle øvelser er bagateller. Så lenge valpen er snill og grei og i godt humør og gir kontakt og kommer på oppfordring, så er det ikke viktig om han sitter skrått, ligger på hoftene eller må bes flere ganger om noe. Det eneste virkelig viktige er å få den kampviljen under kontroll. Det har skjedd to ganger til nå. To ganger har han slått over i en sånn modus. Det er ikke overraskende. Jeg trodde ikke jeg kjøpte en retriever. Spørsmålet er hvilken måte som er den mest riktige å håndtere det på for å unngå virkelige problemer når han vokser til og får baller.  Tre andre valper jeg har hatt reagerte på smertehyl og ble lei seg og ville si unnskyld for å ha bitt meg. Easy peasy bitehemming på null komma niks. Chihuahuaen hadde en annen kamp i seg. Hun tente på at jeg hylte og gikk på med dødsforakt. Negativ straff var nøkkelen med henne. Å bli forlatt alene i rommet hver gang var bare ikke verdt den triumferende følelsen av å bite det digre vesenet til grimaser og hyl av smerter som en liten pipeleke. Hun lærte fort av det.  Jeg håper og tror at kombinasjonen av sosial avvisning i de situasjonene hvor jeg kan forlate ham, og tennene over leppa så han biter seg selv i de situasjonene jeg ikke kan bruke sosial avvisning vil få dette under kontroll.  Han er bare 13.5 uker, og det har bare skjedd to ganger enda. 
    • Tar gjerne i mot deres beste tips/erfaringer med å forebygge varsling/vokting! Da tenker jeg på det å bjeffe om fulle folk roper i gaten om natten, om det smeller i bildører utfor huset, om naboen går nært husveggen og liknende. Har lest litt om temaet, men finner ulike teknikker og vet ikke helt hva som er best. Begrense hunden/valpens muligheter til å se og høre det som skjer utenfor? Eller tvert i mot, la vindu stå på gløtt så den blir vant med at det er masse lyder utenfor? La den se hva som skjer ute? Belønne når den ikke varsler, eller belønne når den varsler kort, så den forstår at jobben er gjort og det holder med ett bjeff? HVordan reagerer man om hunden bjeffer masse på en lyd utenfor? Skal man si ting som "hysj" "gå og legg deg", avlede og liknende når den varsler, eller vil det forsterke hundens oppfattelse av at det er viktig å varsle?  Mange tanker her - åpen for alle innspill! Vil være konsekvent fra valpen er liten, så jeg vet hvordan jeg skal løse problemet når det kommer.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...