Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvilket För bør jeg velge?


idaasp

Recommended Posts

Hei, jeg holder på å skal prøve nytt fôr til hunden min, så lurer på hva dere syns om eukanuba?

Gammel eieren synes jeg skal bruke eukanuba, men jeg har hørt mye dårlig om det.

Erfaringer? Hva annbefaler dere? :-)

Det er en 1år gammel blandings hund. Jâmthund, Laika og golden retriver. Han har brukt Labb før, det synes jeg ikke noe om, dessuten så spiser han det ikke om jeg ikke tar opp i en skje med olje.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest lijenta

Den som kan gi deg best svar på om Eukanuba er bra eller ikke er hunden etter at dere har prøvd det i minst en måned. Men du skal også huske på at røytingen snart kan sette inn så det gjør det i tilfelle værre å si om foret er bra for hunden.

Når du skal prøve et for så prøv et som du gjerne kjøper i dyrebutikk eller vetrinær. Se på hva som er lettest tilgjengelig og start med det. Kan hende du må ta noe annet men det finnes mange gode forslag ute i markede det gjelder bare å finne det som er rett for din hund.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Uansett hvilket fôr du velger av de "store" merkene (Royal Canin, Eukanuba, Hills, Pro Plan etc.) er de i prinsippet gode merker. Man må prøve seg fram og se hva som fungerer på ens egen hund. Eukanuba er et kvalitetsfôr i alle fall.

Selv har jeg alltid falt tilbake på Royal canin til min hund. Jeg gir fri tilgang til det og Vom & Hundemat en gang om dagen. Sistnevnte er jo så absolutt i vinden om dagen, og stadig fler går vekk i fra tørrfôr. Og jeg har ingen problemer med å anbefale deg V&H hvis du skulle være interessert i å prøve noe annet enn tørrfôr.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Okei, takk for hjelpen :-) Var på dyrebutikken nå nettopp å hørte litt. Hun anbefalte meg Royal canin, så jeg skal prøve det først. Schæfer, valpe fôret. Det skulla han gå på te han ble 1,5år.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Etter å ha prøvd en del merker har jeg til min egen overaskelse landet på Apetitt. Hundene liker det faktisk og spiser det uten tilsetning, pels er helt grei og avføringen også. Det har sikkert noe å si at det er ferskere og inneholder mer kjøtt enn de andre, store merkene.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Etter å ha prøvd en del merker har jeg til min egen overaskelse landet på Apetitt. Hundene liker det faktisk og spiser det uten tilsetning, pels er helt grei og avføringen også. Det har sikkert noe å si at det er ferskere og inneholder mer kjøtt enn de andre, store merkene.

Dette kjenner jeg en annen som brukes med suksess på sine to jacker. Rett og slett fordi den ene hunden ikke liker noe annet.

Og da er jo inget fór bedre, da det uansett ikke blir spist.

Men de har ingen problemer, hundene er fine i pelsen og avføring og slikt.

Selv bruker jeg Arion, og er godt fornøyd med det. Flere hundekjørere har byttet ut Pro plan med det, og virker svært fornøyde.

Men det ideelle for meg, er V&H.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvor lenge varer et Back on Track dekken? Når blir det slitt? Hvor mye vask tåler det? Mitt er vel 10 år gammelt, så vurdere å kjøpe nytt.  Men noen som har noen info om dette? Har sjekket BOT sin side, men finner ikke noe om akkurat dette.   
    • Lange turer er ikke nødvendigvis veldig stimulerende. Det kan være, men det kan også øke stress, særlig hvis dere går mye i ukjente miljøer eller rundt mye andre folk og hunder. Stress og usikkerhet er i stor grad genetisk, og påvirkes såklart av hormoner. Søksarbeid er ofte god stimuli, og er bevist å øke selvtilliten hos hunder. Meld dere på et kurs i nosework, barn hunt eller annen type søk som dere kan bruke som aktivisering i hverdagen. Tren triks og lydighetsøvelser. Kjøp spill med utfordringer som hun kan løse for å få middag. Generelt vil jeg også skjerme henne mot å bli presset inn i situasjoner der hun føler hun må si fra. Det er ikke alltid mulig, men ikke la fremmede klappe henne, hold avstand til ting eller steder som stresser henne, osv. Hvis hun knurrer er hun for ukomfortabel, og hvis det signalet blir oversett er bitt ofte neste.
    • Har en mittelspitz tispe som har mye stress. Dette spesielt i de to røyteperiodene og under løpetid. Merker dette godt med økende varsling, knurring mot ukjente(hvis de forsøker ta på henne) og slikking av labber. Alt dette begynte etter første løpetid. Vi forsøker å gå lange turer og leke for å stimulere henne, virker noe... Ingen smerter.  Snakket med dyrlegen uten noe særlig gode råd. Har også hatt atferdsanalyse for noen år siden, hvor konklusjonen var mer stimuli og eksponering.   Er det noen med liknende erfaringer? Kan det være hormonelt betinget, eller er det en slags angstlidelse?   
    • Det er ingen grunn til å ikke bruke tørrfôr som godbiter ellers også, det er jo bare mat, så lenge hunden vil ha det. Og vær for all del ekstremt forsiktig med AI. De stiller ikke vesentlige spørsmål som en veterinær vet å spørre før man behandler en hund. Kildekritikk er fint, men det kommer helt an på hvilke kilder man bruker. Og har lov til å bruke. Så enten er AI-en trent på ulovlig materiale, eller så har den et begrenset spenn av kilder. I tillegg er det ekstremt stor forskjell på hundehold i ulike land, så selv forutsetninger for forskning og råd fra profesjonelle vil variere stort.
    • Altså hvorfor har ikke jeg tenkt på dette?!  Så genialt med AI altså👏🏻  Har snakket med vetrinær igjen i går, og vi skal forsøke med Hills sitt allergifor:) Vi startet overgang i går og lillemann ELSKET det og «sorterte» maten i skåla for han skulle spise Hills-bitene først🤣  Det som var et kjempepluss var at foret har godbiter med samme ingredienser, så de kunne han få 4 stk av om dagen, selv om han er på eliminasjonsdiett. Så GJETT om det ble fest hjemme i går. Første godbit på mer enn syv uker.  Fikk også sove natta gjennom uten magetrøbbel og i morres var avføring fast og fin!    Har skikkelig tro på at dette skal bli bra🫶🏻 OG når vi forhåpentligvis starter provokasjonsdiett om noen uker så skal vi starte med VOM fra taste!    Tusen takk for gode råd folkens👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻 Dere er helt supre som tar dere tid til å svare, og nå er vi såå lykkelige i heimen😍    
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...