Gå til innhold
Hundesonen.no

Noen få spørsmål om italiensk mynde.


elinebj93

Recommended Posts

Heisann!

Jeg er ganske nye her, så om jeg legger noen feil, så beklager!

Jeg har akkurat fått "Tassen" husrein, og har begynt smått med å lære han å sitte å ligge.

Sittingen lærte han i løpet av en 60 min, men når det gjelder at han skal legge seg, så er det litt mer vrient. Jeg har prøvd klikketrening, og jeg forteller det han skal gjøre. Når jeg da ber han om å legge seg, så løper han flere runder i huset, så setter han seg bare.

Noen tips til hva jeg kan gjøre?

Takk på forhånd!

post-7545-0-01335000-1296670603_thumb.jp

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Så nydelig!

Hvordan trener du? Trener du en time av gangen?

Det lønner seg å ta flere veldig korte økter i stedet for en lang.

Du sier du prøver å klikke, men har du "klikket han inn"? Forstår han at klikk = godbit?

Om du googler litt så kan du lese masse om klikkertrening!

Valpekurs er også veldig lurt å gå på=)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Oj, 60 min var mye ja! Jeg ville kuttet det enda mer jeg, 5 min av gangen eller noe. Du ser fort når han begynner å bli ufokusert, trikset er å gi seg mens man er på topp, og når hunden gjør det riktig. Ta heller noen veldig korte økter iløpet av dagen, 30 min er veldig lang tid for en liten valp, det er for lang tid for min voksne hund (men det er nå så, vi trener ikke så aktivt akkurat).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takker for svar! :lol:

Mange har fortalt meg at jeg går inn i noe krevende, når jeg valgte en italiensk mynde. Hva mener dere om dette?

Uten å ha så veldig stor kompetanse på mynde så våger jeg å påstå det ikke er en krevende rase. Har en venninne som har italiensk mynde, noe av det mest lettrente jeg har vært borti :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takker for svar! :D

Mange har fortalt meg at jeg går inn i noe krevende, når jeg valgte en italiensk mynde. Hva mener dere om dette?

Du får bare svare jaja og trekke på skuldrene når du får høre sånt. Nå har du valpen og det går sikkert innmari bra. :D

Til første spørsmålet ditt - han er bare en liten valp med rakett i rompa nå. Ikke tenk så innmari mye på hvor lang tid han bruker for å lære dette og hint. Han lærer nok både hva det vil si å legge seg og alt annet sånn etterhvert. :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja,han lærte veldig fort sitt, og bli. Så lærte han veldig fort å gå fint i bånd.

Nå er det bare å ligge å bitingen hans som gjenstår.

Bitingen hans forsvinner når han får nytt gebiss. Og det ser vi frem til alle sammen, hilsen en annen piraya-eier. :lol::D Inntil da får du bare ha tyggebein og frossen vaskeklut og greier spredt overalt. Når han begynner med bitinga si så gi han noe annet å tygge på enn dine fingre/tær/klær etc. :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ville jobbet mest med innkallingstrening :D Der gikk jeg på en smell med min hund. Var mer opptatt av å lære henne, sitt, ligg, værsegod og slike ting :D

Det var ingen som nevnte for deg hvor viktig det var med innkalling da du annonserte hva slags hund du var i ferd med å anskaffe deg. :lol::D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tips til hva jeg kan gjøre for å få han utslitt? Han blir aldri tom for enegi. Går lange turer, trener han, men det er alltid futt i han.. :D

Glem det - valper har Duracelbatteri. Sånn er det bare. :D Og plutselig slokker lyset også ligger den til lading før det er full fart igjen. :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mynder generellt kan bli fort leie av repetisjoner, så her gjelder det å trene i korte faser, gjøre det spenndende og ha god belønning. Ikke sett for høye krav, og ikke vær for utålmodig. Noen ganger må man bare akseptere at hunden kanskje ikke vil/ikkw liker å sitte/dekke etc. så da trenger man ikke å tvinge den bare for triksets skyld. Alle hunder kan sitte og dekke, men kanskje ikke på asfalt, på vått underlag etc. man må se an hva hunden liker. (hvis man ikke er ute etter en LP hund, men da velger man ikke mynde uansett)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 3 weeks later...

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Tilbake til start i trening av utgangsstilling og fot har Edeward fått IVEREN og GLEDEN i å utføre tilbake. Godisen har haglet og det har hjulpet. Hans aversjoner mot øvelsen er borte. Han har gitt meg på tom hånd mot å få kastet leke også. Tilbyr utgangsstilling og går klisterfot hver gang jeg har mat i hendene. Det er helt klart fremgang, på tross av å ikke egentlig være fremgang. Vi er tilbake på et punkt vi kan jobbe oss videre fra, men jeg tør ikke tøye strikken på en stund. Pengene må ligge på bordet ved bestilling en god tid fremover fordi tilliten er tynnslitt etter alle de hånlig nedlatende forsøkene på å narre ham til å utføre uten garantier om lønn. ..men han er IVRIG og GLAD igjen, og det er bra!  Ny milepæl: blir sittende ved kasting av apport - mens jeg har Vom i høyre hånd. Fremskritt det også. Han er så ivrig på å fly etter leker i bevegelse, der har jakten trumfet mat til nå. Små skritt. 
    • Da har vi entret en fryktperiode. Den som skulle starte ved 6 mnds alder startet plutselig i dag, 7 mnd og 8 dager gammel. Henger på greip med stor rase, tregere utvikling.  Han ville PLUTSELIG ikke entre bussen. Han som ELSKER buss! Bussjåførene elsker ham også, for han står som et skolelys og logrer ivrig og glad når de svinger inn på holdeplassen. Han bykser like glad og ivrig ombord. ..et. Bykset. Har bykset. Har elsket buss. Nå ville han IKKE gå ombord, helt plutselig. En hyggelig medpassasjerer tilbød seg å løfte ham ombord, noe Edeward satte STOR pris på, og takket mannen for i flere minutter etterpå. Ikke sett ham så takknemlig siden han oppdaget paraplyens funksjon.  Heldigvis er bygdebussen et samfunn, fullt av hundefolk, og alle de nærmeste trådte hjelpsomt til og var hyggelige og pratet og koste med ham, noe han ble kjempeglad for. Han elsker oppmerksomhet fra fremmede mennesker som elsker hund. It takes a village to raise a puppy. Ingen setback til fair of stairs da vi skulle av igjen, heldigvis. Spent på hva annet som plutselig blir skummelt fremover. Han får ikke relapse på trapper, og det neste skumle bør heller ikke bli heis. Han er for stor og tung til å bæres. I tillegg har han så ekstrem separasjonsangst, han kan ikke være hjemme alene unntatt når han er så utslitt at han MÅ sove.  Dette blir spennende fremover. Håper det går fort over igjen.  Utgangsstilling på tom hånd har forøvrig bedret seg litt. Den er langt fra bra, men det hender han gjør det for å være snill med meg, og legger ingenting imellom når han tydeliggjør at dette er en act of kindness fra ham til meg. Han har forstått at det gjør meg glad, så han belønner meg med utgangsstilling på tom hånd for å vise at han setter pris på adferden min innimellom. Kanskje blir det bronsemerket en dag. Kanskje. 
    • Ja her er det nok å jobbe med, det er helt sikkert 😅Hun er blanding mellom cavalier og puddel (det ligger noen bilder på instagram under lindaoglilje hvis noen vil se, har ikke lyst til å legge ut så mye her ettersom jeg bare har henne på prøve). Jeg kjører en Prius og buret står i baksetet, så tror ikke det er bilen som er problemet. Det er nok heller tidligere erfaring med bilkjøring som gjør dette et stressmoment for henne. Men hun er utrolig lydig da, så hun hopper inn i bilen når hun får beskjed om det. Hun er veldig søt når hun ikke er stressa, men det er jo sånn ca. én time i døgnet 😅 Men hun har bare vært hos meg en uke så hun trenger nok enda litt tid på å lande helt.
    • Morsomt med småplukk å jobben med😅Enig med @simira, ta det helt tilbake til start. Hvilken rase(r) er hun (noen er jo kjent for å ha et litt høyere stressnivå enn andre)? Og hvilken bil har du? Udyret mitt synes bilkjøring er helt ok i min kompakt suv (der tar hun hele bagasjerommet, så ikke plass til bur, men har lastegitter); men hun hater å kjøre bil om vi låner type stor kassebil der hun må være i varerommet. Stressnivået går til himmels. Gjør det hele lystbetont med bildøren åpen og motoren av i begynnelsen, om hun er mottakelig for sitt/bli kommando eller bare be henne hoppe opp i bilen (om hun ikke er så liten at hun må løftes inn da). Babysteps og alt det der, masse lykke til!
    • Oof, det gjorde vondt å lese! Og jeg tror slett ikke hun nødvendigvis er trygg selv om hun er rolig da. Jeg ville faktisk vurdert å prøve å starte på scratch med burleker og positiv assosiasjon til buret som IKKE medfører timesvis med passivisering. Og ut fra det lille jeg vet så langt så er jeg helt sikker på at du klarer å få til dette når hun etterhvert får oppleve mer frihet, aktisering og meningsfylte oppgaver!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...