Gå til innhold
Hundesonen.no

Kulde, naboer og en hund


Gjest

Recommended Posts

Det er nærmere minus 20 minusgrader ute, kaldt og klarvær. Nærmeste nabo har fått seg hund i sommer, en Golden Retriever. Hunden, som ble kjøpt til familiens to små jenter på 6-8 år, bruker store deler av dagen ute i bånd. Også nå. Og jeg synes dette er ganske drøyt, når selv ikke jeg med mine hunder har de stående ute hele dagen. De er av mitt valg innehunder, og har hverken pels eller lyst til å stå ute.

Spørsmålet mitt er: er jeg frekk om jeg går og ringer på hos naboene? Eller er det faktisk skadelig for en Golden Retriever å ligge ute i flere timer i ro, i minus 20 grader? Hunden ligger på et lite teppe inne i en carport, så den har tak over hodet i teorien. Men den kunne jo like gjerne ligget under åpen himmel. Den ligger i en huskykrøll, og ser ut til å fryse siden den putter snuten under halen. Hunden har hverken dekken eller potesokker. De gangene jeg har hentet den når den har løpt løs i nabolaget har den på ingen møte føltes tjukkpelset ut, typisk "tynn pistrete Golden Retreieverpels".

Hva skal jeg gjøre? Jeg har ikke noe erfaring med Golden Retrievere, men jeg fikk vondt i hjertet mitt da jeg så hunden ligge ute mens jeg skyndtet meg inn med vedposen... Og er det i det hele tatt litt for frekt å ringe på hos naboene (som har hjemmekontor)? Jeg har et godt forhold til dem, aldri hatt noen uenigheter. Eneste jeg vet er at de ikke har veldig peiling på hundehold. De spurte meg hva i alle dager HD/AD røntging var for noe, en gang jeg spurte om hunden skulle røntges.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg synes du burde si ifra på en fin måte, i og med de ikke har lite peil på dyr. Jeg ville aldri hatt hunden min ute i bånd når det er så kaldt.

Fra mattilsynet sine sider.

På kalde dager bør du for eksempel unngå å forlate en hund utendørs mens du er på jobb eller på kafe eller kjøpesenter. Hunden kan få frostskader, luftveisinfeksjoner eller rett og slett vondt fordi den er for kald. Langhårete hunder tåler gjerne litt mer kulde enn korthårede.
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Off nei, det høres ikke bra ut. Selv om hunden tilbringer mye tid ute, så vil jeg ikke si at an golden for den pelstykkelsen og tettheten som kreves av en hund som skal ligge ute i såpass kaldt vær. Pelsen deres er ikke god nok, rett og slett.. Syns det er på sin plass å si ifra ved slke tilfeller. Det er ikke greit å ha en golden liggende ute i flere timer i 20 minus! :(

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest lijenta

Har hatt en flat som elsket å ligge ute i kulden ja han ble rett og slett sur hvis han ikke fikk lov til å ligge uten når jeg reiste på jobb. Selv om det var kaldt og vind så ville han ut og gjerne krølle seg sammen i snøen Han satte pels der etter. Han hadde også et hundehus men det brukte han ikke så ofte. Pelsen ble veldig tett men det er også individ rettet om dem kan få god vinter pels.

Ville vel tipset dem om hundehus og hal eller hundehus og varme fra en ovn og hvor dem får tak i sanne ting.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest lijenta

Hvis goldenen er ca 8 måneder så regner jeg med at den ikke har satt skikkelig voksen pels enda og da blir det for kaldt for den syntes jeg. Men det går j ann å snakke med dem om at det er kjekt med hundehus så den kommer opp fra bakken og så den kan holde varmen bedre også kan du jo tipse om at det finnes kopper som varmer litt oppp vannet så det ikke fryser. Tror dem finner det meste av tilbehør til en ute hund på http://www.kkimport.no/ Har ikke handlet fra dem men har lest at folk har vørt fornøyde

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei, altså dette er egentlig ikke noe problem bare et visst familiemedlem holder ham inne om morgenen. Ellers har han program han, masse trim - får han mer så hadde han kunnet risikere belastningsskader så jeg har kuttet litt ned på det, bilturer, lek osv, her er det full rulle nesten til leggetid og utenom en tid på dagen jeg ofte trener. Han har luke og kan gå ut i hundegården som han vil når døra ut er låst (han åpner dører selv), men det er mest for å ligge der og glane eller tisse. Om han ikke har 50-100 meter å løpe på så er det nesten ingen vits med gjerde for den typen hund, en hundegård er bare en startgrop for ham. Men på det nye stedet vi flytter vil han få det sånn, med 1.5 meter høyt gjerde. Og det har vi bestemt uavhengig av dere akuratt pga denne uvanen hans med å stikke av (flytte skulle vi uansett). Før har det gått hunder fritt her i alle år, de har åpnet dørne på huset selv og gått inn og ut som de ville, og det har aldri vært noe problem, men nå har det blitt det.
    • Ikke ta ting personlig. Opplysning om gjeldende lovverk er ikke et angrep på deg. Det er mange gæmliser her som har hatt hund før det var lover mot å la hundene løpe løse. Jeg (vi) kan relatere og forstår deg. Tror ikke du er et dårlig menneske. De lovene er forholdsvis nye, de er i konflikt med tradisjonelt hundehold på bygda og de står ikke på forsiden av avisene hver dag, en må søke etter dem eller få informasjon fra andre. Det er langt mellom lovverket og gjengs oppfatning av hva som er ok blant folk flest, utenfor typiske hundemiljøer. Folk flest bare har hund og gjør som alle andre rundt som også bare har hund. Slipper dem løse overalt fordi de synes de trenger å få løpe fra seg, helt uvitende om at det ikke er lov. ..men det er altså forbudt ved lov og kan medføre bøter ved overtredelse, selv om hunden ikke lager problemer for noen. Får dere til å sette opp en god løpestreng med retractable line som reduserer faren for at hunden vikler seg inn? Om det er folk hjemme som kan høre om hunden bjeffer, i tilfelle noe skjer, så kunne en sånn kanskje vært en løsning på morgenen, om ingen har tid til å lufte hunden godt nok. (Tror jeg. Den er ikke under FULL kontroll for den KAN vikle seg ut av selen eller noe kan løsne, men.. 🤷🏼‍♀️ Bedre enn å bare slippe den løs da) Så lenge opplegget holder hunden er den under kontroll.   
    • Nå har han hundegård da, men det er litt for lite for ham, så han får gå løs når vi har oversikt. Dit vi flytter om et år er det 4 mål tomt som vi planlegger å gjerde inn, det blir noe annet. Men dette synes jeg begynner blir tåpelig. Skal jeg fortelle hele livshistorien min mens vi holder på eller skrive en roman om livet og hunden min? Høres ut som mange her ville kjøpt den boken.
    • "Det gjelder ikke min hund" er dessverre en alt for vanlig unnskyldning. Helt til den dagen det gjør det. Gjerde inn tomta, problemet løst. Selv kunne jeg aldri tenkt meg å bo uten trygg inngjerding for hund rundt boligen.
    • Dette vet jeg og hadde det vært tilfelle så hadde det vært noe helt annet, men for å repetere: det som er greia her er at et familiemedlem som ikke altid er helt enkelt å forholde seg til slipper ut bikkja om morgenen - uten tilsyn - mens jeg og et annet familiemedlem har sagt ifra om akuratt dette her flere ganger, men det går inn ene øret og ut det andre.  Og bikkja jager ikke vilt, han går og snuser i veikanten fordi andre hunder har gått der, dette begynte han med seint i vinter, det var ikke noe problem før da.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...