Gå til innhold
Hundesonen.no

Spiselige julegaver


JailyTina

Recommended Posts

Jeg er, som vanlig, ganske blakk før jul og prøver å komme på forholdsvis billige, men likevel ålreite julegaver å gi bort til jul. Og i den forbindelse kom jeg på at det går ann å gi bort noe spiselig! Og så langt har jeg kommet på:

- Serinakaker (de fleste spiser det, og det tar ikke lange tiden å lage)

- Bailyes kuler (litt dyrt med Bailyes, men det får gå)

- Risboller (enkelt og billig)

- Alle andre tørre julekaker.

Og i teorien fungerer dette fint i hodet mitt! :ahappy: Men! Hvordan bør sånt pakkes inn? :ahappy:

Hvordan kan jeg pakke inn Baileys kulene så de ikke moser hverandre, ikke trekker til seg fuktighet (som jeg har lest marsipan kan gjøre), holder smaken osv ? Noen gode råd?

Og hva med risboller? Hvordan kan jeg få pakket inn det ordentlig? Hva slags beholder bør jeg bruke? Metall? Plastikk? Pakke i matpapir og så julepapir uten på?

Andre oppskriftsideer mottas også med stor takk! Men de må kunne lages og fullføres på 2-3 dager. (Ikke sånne stå-i-en-uke-oppskrifter med andre ord. :D )

Lenke til kommentar
Del på andre sider

"Også kan me juksa litt" :ahappy: Hvis du smelter melkesjokolade, firkløver eller annet i vannbad og heller over i konfektformer blir disse kjempegode (og lekre med de rette formene. Fåes kjøpt i f.eks hobbybutikker. Du kan også bruke myke isbitformer fra ikea (10,-), men disse blir matte i stedet for shiny og blanke, storsett. Det viktigste er at du kan bøye de ut av formen.

Ang innpakning, så lenge selve gaven ikke smelter uinnpakket kan du ha litt silkepapir (12-20kr søstrene grene f.eks) inni litt cellofan (20,- plantasjen f.eks) med litt gavebånd i toppen? :ahappy:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Fløtekarameller. Pakkes inn i cellofan enkeltvis, og igjen i en større cellofanbit man knytter igjen med en sløyfe eller pakkebånd.

Har du bær i fryseren så lag syltetøy. Plukk etiketten av et gammelt glass, legg en tøybit over lokket og knytt sløyfe rundt.

Fløtekarameller var ikke dumt! Det har jeg ikke tenkt på.

Brente mandler er genialt! Forbausende lett å lage, enkelt å pakke inn (gjør seg veldig godt på glass, f.eks. Søstrene Grene har billige glass med lokk) og er perfekt i julen.

Hm, kanskje det! Jeg spiser ikke mandler selv så sånt noe kommer jeg aldri på! ;) Søstrene Grene har jeg aldri hørt om før, men ser de har en butikk på Gulskogen. Kanskje jeg rekker dit før jul.

Sjekk om Nille har noen rimelige og greie små kakebokser du kan legge gavene i. Lettere å pakke inn en kakeboks enn masse smått og spiselig løst :-)

Nille kan kanskje ha noe, ja! Ikke dumt! :blink:

Og hvis du pakker inn godteriet enkeltvis i f.eks. cellofanpapir tar de litt større plass i en kakeboks e.l. Ergo trenger du færre av dem i hver pakke også...

Susanne

Hehe. Det var et godt tips! Innpakkingen tar jo også plass. Lurt å ha i bakhodet.

Rull marsipan og dypp de i sjokolader :wub: det skal jeg lage i år :wub:

Det er omtrent det Baileys kuler er. :) Bare at marsipanen blandes med Baileys først, så i sjokolade og så i kakaopulver. Ser for meg at det er innmari søtt, men passer til noen av de jeg skal gi gaver til vet jeg. :)

"Også kan me juksa litt" :) Hvis du smelter melkesjokolade, firkløver eller annet i vannbad og heller over i konfektformer blir disse kjempegode (og lekre med de rette formene. Fåes kjøpt i f.eks hobbybutikker. Du kan også bruke myke isbitformer fra ikea (10,-), men disse blir matte i stedet for shiny og blanke, storsett. Det viktigste er at du kan bøye de ut av formen.

Ang innpakning, så lenge selve gaven ikke smelter uinnpakket kan du ha litt silkepapir (12-20kr søstrene grene f.eks) inni litt cellofan (20,- plantasjen f.eks) med litt gavebånd i toppen? ;)

:) Godt sagt! Og god ide! ;) Må prøve å finne en butikk som har cellofan og sånt. Vet ikke om noe sted jeg får tak i det her i byen. Vi har ikke Plantasjen her, men må da være flere butikker som har det.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg laget hjemmelaget sitronsyltetøy for noen år siden og ga i gave til jul og det ble faktisk ikke så aller verst... :blink: Tror jeg fant oppskriften i et hefte fra butikken, men det går sikkert ann å google "sitronsyltetøy" -oppskrift og finne oppskrift:)

Ganske blakk selv nå før jul, så vurderer å lage noen julegaver selv i år:)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg laget hjemmelaget sitronsyltetøy for noen år siden og ga i gave til jul og det ble faktisk ikke så aller verst... :blink: Tror jeg fant oppskriften i et hefte fra butikken, men det går sikkert ann å google "sitronsyltetøy" -oppskrift og finne oppskrift:)

Ganske blakk selv nå før jul, så vurderer å lage noen julegaver selv i år:)

Syltetøy av sitron? :wub: Det visste jeg ikke at gikk ann å lage! :) Men kanskje jeg må prøve ut det å!

Kokosmakroner, utrolig godt :wub:

Ja, det kjenner jeg mange som liker! Godt forslag! ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Snickerskaker? Det er kjempegodt, selv om jeg egentlig ikke liker snickers :blink:

Har ikke oppskriften her og nå, men det er bare å søke på google (jeg har veldig tregt nett i dag, kommer ikke inn på google).

Edit: Jeg husker vi hadde i peanøttsmør, sjokolade og cornflakes :wub:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Mine videofeeds er fulle av prong collars, e-collars, absurde mengder røffe corrections for ingenting og trenere som advocater for det. Det røskes og rykkes hardt i vonde halsbånd og det strømmes. Hundene gjør nøyaktig som de blir bedt om og trenerne strutter av selvtillit, gir inntrykk av kompetanse. Guruvibber som tiltrekker følgeskarer.  Metoden deres fungerer jo. De gjør det godt i sport fordi hundene aldri vegrer å adlyde på flekken og aldri vender oppmerksomheten mot noe annet - de vet hva som skjer da - og folk lar seg forføre av at hundene opptrer som maskiner, derav populariteten.  Noe av det mest kvalmende var en video som representerte positiv forsterkning med en bøs kar utkledd som "Karen" med blågrønn parykk, med tynn pipestemme, unnskyldende kroppspråk, som klikket manisk, klikk, klikk, klikk, klikk, og ... Jeg finner den ikke igjen ved søk nå, men det var en utrolig teit og barnslig misrepresentation av klikkertrening for å latterliggjøre konseptet for menigheten, og menigheten synes det var morsomt. Flere titusen likes og mange hundre kommentarer, i hovedsak oppmuntrende til firmaet og trenerne. En må se den. Mye verre enn beskrivelsen. Det verste var at folk synes den var morsom og beskrivende og de hånlo i broderlig fellesskap av de dumme klikkertrenerne som ikke forstår at bikkja må røskes lydig. Ikke sett noe liknende fra skandinaviske content creators, her hjemme ser det greit ut på internettet, men innholdet fra over dammen vil antakelig smitte på den yngre garde. Ble vitne til det her om dagen da en dame med vesttysk frosk skulle entre en kurstime, og hunden ikke umiddelbart satte seg ved døren. Den fikk kjapt et hardt røsk i tynn kjetting helstrup som skar i ørene på 5 meters avstand. Usikker på om fører lærte det der på kurs eller fra internettet. Ikke pent ihvertfall. SÅ viktig er det ikke at hunden setter seg så intenst umiddelbart foran en dør på vei inn til trening.  Om en vil ha en titt down the rabbit hole, søk på øvelser fra ringsport og raser som rottweiler, doberman, malinois, dutch og german shepherd, så er feeden befengt med de der trenerne der på no time. 
    • Det var trist å høre, han var ung? (Heh, sjekket bloggen din, det er visst jeg som er gammel. Men trist likevel.) Ifølge Akkurat nå er det noen "motreaksjoner" mot den positive trenden:  Nå er det noen år siden jeg var aktivt inne i noe treningsmiljø selv, men jeg tenker jo at Canis og klikkertrening/positiv forsterkning fortsatt er greia, og jeg ville nå gått til de samme bøkene som for ti år siden. Men klart, noen endringer er det nok og sikkert noen nye flinke guruer kommet til, så håper noen kan bidra der!
    • Det er nå to år siden Pax vandret videre, og vi (jeg) har begynt å planlegge ny valp.  De siste årene har gått mye til småbarn, jobb og hus, så jeg har ikke fulgt noe særlig med på hva som går for seg i hundemiljøet. Det må jeg gjøre noe med, og derfor spør jeg dere på Sonen om hjelp til oppdatering. Hvis du skulle anbefalt meg, en kommende valpespekulant, noen ressurser, creators på sosiale medier jeg kan følge, bøker å lese, treningsmetoder, trender/diskusjoner som er sentrale, hva som helst egentlig, hva skulle det vært? Er det noen tema som er kontroversielle eller er alt bare fryd og gammen? Har Cæsar Millan kommet tilbake eller har verden gått videre? Hva bør jeg sjekke ut? Hva bør jeg holde meg langt unna?   
    • Takk for tips!  Det hørtes ut som noen kloke råd. Jeg ser de potensielle ulempene med en stor og sterk hund og en flexline. Kontroll er definitivt øverst på prioriteringslista. Jeg skal definitiv sjekke ut den lina du har linket til👍
    • Flexiline er generelt en dårlig idé, og særlig for en stor og sterk hund. Hvis noen slipper sin hund bort til dere i bånd, kan det fort bli floke og konflikter. Du kan heller ikke slippe båndet hvis noe skjer (hunden setter seg fast, sykkel kommer på tvers mellom dere etc.). Og det er vanskelig å ta hunden inn hvis den er ytterst i båndet, med mindre du har en supersolid innkalling. Kjøp heller en halvlang-line på 5 meter som du kan slippe ut og hanke inn etter behov. Du blir fort vant til å håndtere en kort langline, og mye bedre kontroll på hunden. Du kan slippe den både for å la hunden løpe litt, eller gi den friere bevegelsesrom i møtesituasjoner som ikke kan unngås (både med folk, hunder, sykler...). Du kan også ta et grep midt på båndet uten å svi av deg håndflaten hvis hunden trekker eller bykser avgårde. Vi har hatt disse, og er noe av det vi har tatt vare på etter å mistet hundene, de er supergode: https://dyresjappa.no/Produkt/1/294247/Supergrip-Sporline-5m
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...