Gå til innhold
Hundesonen.no

Div. spørsmål om mobillevetid og mobilkjøp


Ingvild

Recommended Posts

Jeg har en tre år gammel Nokia 5070 som jeg i grunnen har vært fornøyd med og vel så det. Den har lang batterilevetid, den kan ringe og den kan å sende meldinger, og den har til og med spillet Canal Control som er utmerket tidsfordriv når det er tjueåtte minutter til neste buss går og man må vente inne på 7/11. Forøvrig er den solid og robust - jeg har for eksempel mistet den ut av lommen og sparket den bortover en parkeringsplass full av søledammer, i høljregn, uten at den tok noe skade av det, og jeg kødder ikke når jeg sier at den er mobiltelefon og slagvåpen i ett, liksom (ikke at jeg har prøvd, altså!).

Men nå har den begynt å tulle litt med meg. :lol: Den har hatt tendens til å bli litt treg i kulda før (den satte ikke så innmari stor pris på tjue minusgrader forrige vinter, liksom), men nå henger det i flere timer etter at jeg har kommet inn igjen. Når jeg skriver meldinger, har den plutselig begynt å skrive andre bokstaver enn de jeg trykker på, også videre. Batteritiden har også blitt litt kortere, men det er ikke noe problem egentlig - det er jo bare å lade opp litt oftere, og det kan fremdeles gå en uke mellom hver gang jeg lader telefonen (og da er den heller ikke helt utladet, altså).

Jeg har flere spørsmål i forbindelse med dette:

1. Hvor lenge kan man forvente at slike enkle mobiltelefoner lever? Den forrige hadde jeg i fem år, og jeg hadde ærlig talt forventet at denne skulle bli like gammel, men det kan jo nesten virke som om den ikke har tenkt til å bli det.

2. Hvilken telefon kan jeg eventuelt kjøpe i stedet for denne? Kamera, musikk, gps, internett - alle slike ting er totalt unødvendig. Jeg skal ringe, sende melding og slippe å lade telefonen hver eneste dag, liksom. Robust er også viktig. Og at den ikke er for dyr. Også trives jeg med Nokia.

3. Siden dette bare er min andre mobiltelefon og jeg i grunnen ikke har kjøpt noen av dem selv, er jeg innmari n00b når det kommer til dette, så jeg må få forklart... Jeg har Tele2, men aner ikke hvilket abonnement (mamma har bestilt det gjennom organisasjonsnummeret sitt for å få bedriftsavtale og gunstigere vilkår, så hun betaler regningen mens jeg overfører penger til henne). På den typen telefon som jeg skal ha, subsidierer vel ikke teleoperatørene noe særlig? Så da er det greiest å kjøpe en telefon som ikke er låst? Men hva så? Setter jeg bare det gamle SIM-kortet mitt inn i den nye telefonen og så fungerer alt helt utmerket? :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

1 og 2 har jeg ingen peiling på, så der får noen annen komme med noe fornuftig..

Men ang. abonnement - hvis du bruker tel. veldig lite (og ikke noe data/internett) vil det i de aller fleste tilfeller raskt lønne seg å sjekke forskjellige abonnement. Jeg har Tele2 Sheriff, og betaler kun for datatrafikk og når jeg er i utenlandet. Bruken innenfor Norge er under de 175,- man "får" i rabatt pr mnd. I realitetn betaler jeg da ca 20,- hver annen/tredje mnd... Tror jeg sender sånn rundt 100 SMS'er i mnd, og ringer praktisk talt aldri..

Men regnskapet forandrer seg raskt i forhold til bruksmønster! Men viktig å følge med litt selv - for kjedelig å sitte og betale hundrevis av kroner for mye, liksom..

Ang. SIM-kortet - ja, det er bare å sette rett inn i en ny telefon, også skal det virke. Men husk å kopiere evt. adresse/tel.liste til sim-kortet, da - så får du med den også til den nye telefonen.

Også hvis du har minnekort med musikk e.l. på, vil jeg jo sjekket at det samme minnekortet passer i den nye telefonen.. (Regner med at slikt et kompatibelt)

Kjøpte tel. med omtrent samme kriterier som deg i fjor, endte opp med en Nokia 3710 (ville ha sånn foldetelefon). Den har i alle fall tålt litt misbruk, ramle ned og sånn...

Susanne

Lenke til kommentar
Del på andre sider

svar til spørsmål 2:

Min samboer har en Nokia som ALDRI vil dø, Nokia 1208, selges på Chlas Ohlson for 399,- eller rimeligere uten abo. Tåler vann, kulde og å bli brukt som slagvåpen.

Løp og kjøp

Nokia-1208-1.jpg

ellers kan jeg ikke svare på spørsmål 1, for jeg bytter mobil hver 6.måned av direkte kjedsomhet :whistle:

Svar til spørsmål 3 har du allerede fått.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

1. Du har 5 års reklamasjon. Hvis du tar kontakt med butikken hvor de har kjøpt mobilen kan de sende den inn til reparasjon for deg.

2. Hvis du ikke har bruk for kamera, så er Nokia 1208 som har blitt anbefalt et godt kjøp. Hvis du evt. vil ha mulighet til å ta bilder har du nokia 3720.

3. Hvis moren din har et bedriftsabo. så er det mulig det er rimelig men det er umulig å svare på uten å vite hvilket tele2 abo det er. Du kjøper en ulåst mobil, så setter du bare inn simkortet du har fra før :whistle:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har en prisbevisst bror og en prisbevisst nevø, de begge anbefalte meg å bytte mobilabbonement til Onecall (og forøvrig strømleverandør til Gudbrandsdal energi :whistle: ) i min aksjon få bedre økonomi for noen år siden. Jeg tenkte at ok, når de har det så er det mer enn god nok referanse for meg... Jeg er knallfornøyd. Billige og enkle å forholde seg til. :blink:

Edit: dette var vel litt svar på spm 3.... dersom man legger go´vilja til... :wave:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg tror hun bjeffer når hun blir stressa. Det brukes som en protest, under stress, som et språk hun bruker for det aller meste nå på sine eldre dager. Det hender hun tisser litt inne,som regel på min side av senga. Hun skjønner ikke helt greia med å gå på do før vi skal dra lenger. Hun er vant til åpen dør til hagen, så vi må følge henne rundt for å passe på at hun gjør det hun må før vi drar. Kom på at hun heller ikke vil være i et annet rom når vi er hjemme. Hun vil ikke ligge og hvile på et annet rom,da må vi være der sammen med henne. Vi hadde en som skulle reparere komfyren her ved to anledninger. Da var mannen oppe med reparatøren,mens jeg og hundene var i kjellerstua og på soverommet. Den ene gangen hadde jeg radioen på,da fikk hun ikke med seg at han kom. Den andre gangen bjeffa hun omtrent hele tiden de tre timene mannen var her. Hun vil ha tilgang til hele huset, slik hun har hatt siden vi flyttet hit for snart 6 år siden, og stengte dører er ikke greit. Da bjeffer hun hele tiden. Hun vil ikke være på soverommet og kjellerstua med stengt dør, ikke på soverommet, og hun vil ha oversikten slik at hun kan gå der hun føler for selv. Hun er fysisk sprek, men jeg er usikker på det mentale. Hun inviterer junior til lek selv,og synes det er veldig gøy en stund,men når hun ikke orker mer,så er hun så mild at hun ikke sier i fra klart nok til den yngste. Og junior er sterkere og naturlig nok mer utholdende,så da blir det for mye for henne. Junior vil mer enn gjerne løpe, leke og herje hele tiden,så vi må inn for å stoppe det ofte. Hun begynner jo å roe seg litt mer, men er fortsatt ganske umoden som lapphunden ofte kan være ganske lenge. Og da blir det mye bjeffing. Da skiller vi de. Det er jo ikke så lett å få gjort når de er alene,og derfor tenker vi det er best for den gamle at de er hver for seg. Men,hun bjeffer når de er alene sammen og junior ligger og sover også,så hvorfor,det vet vi ikke. Det eneste som stopper bjeffingen i alle situasjoner stort sett,er så lenge hun har en frossen kong eller noe annet å tygge på. Da er det som regel stille til hun er ferdig med det, og så er det på igjen med bjeffingen. Hun elsker mat,går helt i transe og koser seg så hun er helt i sin egen verden. Så ja,det er ikke bare en ting, men det mest utfordrende akkurat nå,er at det blir vanskelig når de ikke kan være alene i samme hus. Jeg har prøvd å snakke til henne via kamera for å roe henne når hun bjeffer så mye,men da eskalerer det enda mer fordi hun ikke ser meg. Og junior blir jo med i bjeffekoret,og står da å uler. Vi har heldigvis meget tålmodige naboer, men det går jo ikke i lengden når de hører lyden inn i husene sine i timevis. Jeg synes egentlig løsningen med at den gamle har hele huset med tilgang til kjeller, mens junior har gangen med en kompostgrind mellom de burde være en god løsning, men det synes altså ikke pensjonisten vår at var greit.
    • Hva får hun for stress? Min Odin var også en lettstresset type og fungerte bedre med Eldepryl på sine eldre dager. Jeg tenker det er ganske naturlig at hun foretrekker det vante og trenger kontroll på omgivelsene med alderen. Det trenger ikke å være slutt enda, så lenge hun ikke har mye smerter og virker glad og fornøyd.  Blir det bjeffing om du har dem sammen, men begrenser området, altså ikke hele huset? Yngste begynner jo også å nærme seg voksen, og herjingen vil nok gi seg. Hvor lenge holder de på når de er alene sammen? Jeg tenker kanskje det er like greit for begge, og så får de legge seg og slappe av etterhvert?
    • Junior ligger og sover når hun er alene. Uten lyd. Den eldste har generelt mer og mer lyd med alderen. Gamlemor vil ha tilgang på hele huset slik hun er vant til. Hun finner seg ikke i å bli stengt inne på et rom,som for eksempel soverom/kjellerstue,der hun uansett pleier å legge seg. Døra må være åpen,så hun kan gå opp og ned trappa. De få gangene det har fungert på et slags vis, har junior lagt seg i gangen oppe, og gamlemor har lagt seg frivillig nede. Men,døra kan ikke være igjen mellom dem, for da blir det altså et voldsomt bråk som høres helt inn i huset til naboen.  Merker jo at hun begynner å bli litt gammel, men klarer ikke helt å tolke om hun glemmer litt noen ganger,kanskje. Syn og hørsel er det ingenting galt med,og alle undersøkelser hos veterinær er helt topp.  Har ingen forklaring på hvorfor hun bjeffer hele tiden når de er alene,  for hun er så glad i den lille frøkna. Det kan bli for voldsom leking når lillemor får overtenning, og derfor tenkte vi det var lurt å ha dem adskilt,men det vil gamlemor heller ikke. Spesielt dette prosjektet hun hadde med å meget bestemt jobbe intenst med å skyve bort kompostgrinda mellom dem for å komme seg inn til junior var litt spesielt å se på video.  Hun passer alltid på at junior har det bra, og helt siden valpen var bitteliten,har hun passet på henne som om det var hennes egen. Skal legge til at det er MYE bjeffing fra henne ellers også, ikke når vi er alene i familien, men på det meste annet. Det har blitt betraktelig verre med alder, og vi prøver å skjerme henne så godt vi kan. Vi har på radio så hun ikke skal høre så mye lyder, vi drar for gardinene så hun ikke skal få med seg alt som skjer utenfor osv. Jeg tror kanskje vi har litt skylapper på fordi vi ikke ønsker å se hvor ille lydnivået har blitt med alderen, men vi føler at hvis vi tilrettelegger nok for henne,så er hun fornøyd og har det bra. Og vi ønsker å strekke oss langt for at hun skal ha det bra. Det er mulig at alt handler om at hun er stressa,  kanskje er litt forvirret til tider,og at det er en grunn til at hun ikke klarer å roe seg.  Hun løper opp og ned trappa, bort til vinduene og bjeffer hele tiden. Så kan det bli stille litt,så er det på igjen. Når hun er hos hundepasser,så fungerer det bra, de bryr seg ikke om lyden, og hos veterinæren er hun helt rolig,og sitter med et stort smil på bordet.  På tur er hun helt rolig, ikke en lyd hvis det ikke kommer noen,da. Og inne og ute er hun stille hvis ingen kjører forbi,eller dukker opp på døra. I sommer har hun elsket å ligge hele dagen i skyggen, og sove.  Hun får metacam hver dag fordi vi mistenker artrose i et bein. Og hun får antidepressiva for stress. Beklager,dette ble nok litt rotete,  men vi har altså litt utfordringer med å forstå hva dette handler om. Er det kanskje vi som ikke skjønner at dette egentlig handler om en gammel hund som kanskje bør få slippe snart. Usikker. Faren min og svigerfar mener det.  Jeg har dratt det for langt med en syk hund før, så vi prøver å være veldig åpne for innspill. Hun virker altså som om hun har det bra når alt er kjent og slik det pleide å være. Når hun er alene hjemme slik hun var før når hun var eneste hund i heimen. Det er sjelden hun må være alene hjemme, det er ingen som er på jobb hele dagen lenger. Men,når vi tar med oss mini og drar,ser hun veldig blid ut,og går ned og legger seg med en gang.        
    • Hvordan er unghunden alene hjemme uten gamlemor? Jeg tenker at det kanskje er den yngste som rett og slett trenger mer alenetrening for å finne roen alene først. Jeg regner med dere har gjort de vanlige tingene med begge, som å gå tur eller aktivisering før dere går fra dem, har på radio, ikke for mye eller for lite plass, osv.  Hvis de er alene sammen med tilgang på kun ett rom og senger lett tilgjengelig, hvordan går det da? 
    • Vi er litt oppnådd her nå,så vi tar i mot tips med stor takknemlighet. Vi har en eldre dame på 11 år, og en unghund på 16 mnd. De går godt sammen. Utfordringer oppstår når de skal være hjemme alene. Begge takler fint å være hjemme alene hver for seg. Men, den gamle finner ikke roen når begge hundene er alene sammen. Heller ikke med kompostgrind mellom dem så de kan se hverandre,  da bruker hun tiden på å prøve å komme seg forbi grinda og inn til den andre hunden, og heller ikke i hvert sitt rom fungerer det. Vi har videoovervåkning på dem, og ser at den gamle går rundt og bjeffer omtrent hele tiden når hun vet at den andre hunden vår også er hjemme. Når hun er alene i huset, går hun og legger seg,og er helt stille. Hun er en litt nevrotisk og stressa type, samtidig veldig mild,og er veldig opptatt av unghunden, og at hun har det bra. Samtidig,når de er sammen,så blir det for mye når junior vil leke hele tiden. Så derfor er det best om de er hver for seg, men det hadde jo vært supert om de kunne være alene i samme hus. Slik det er nå så har vi prøvd oss litt fram, og det har blitt til at vi har tatt med oss junior,så pensjonisten får roa seg alene hjemme. Men,det er ikke alltid vi kan ta henne med oss, og da er det altså bjeffing omtrent non stop på den eldre. De er forresten lapphunder.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...