Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvordan få hund til å komme på innkalling


Snickers

Recommended Posts

Hei, nå hadde man trengt litt hjelp av det vise sonen-folket!

Jeg har noen slektninger som har en BC-blanding på 3 år. Den er vel 75% BC og 25% schæfer/bygdemix. Det er en lydig og relativt veloppdragen inne, men ute har den null kontakt.. Stresser også litt på tur, men det har bedret seg det siste året.

De går mye tur med hunden, den får minst en langtur pr. dag og de snørekjører ofte med den. De trener endel triks med ham, men ikke nært nok vil jeg tro. De leker også litt med ham inne..

Men de har aldri hunden løs. Synes det er litt synd på hunden, og selv har de jo også dårlig samvittighet. Den får da heller aldri lekt med andre hunder, hilser bare på i bånd. De kan lite eller ingenting om innkallingstrening, og hadde også hunden svært lite løs når den var valp. Det var fordi den en gang stakk av og løp ut i trafikken etter bilene, og de har tydeligvis ikke turt å ha ham løs siden det. Hunden løper også etter mennesker og dyr.. Han gjeter, ja. En gang hadde han stukket bort til noen mennesker når de hadde gått tur og begynt å nappe dem i hælene, dvs gjete de..

Jeg lurer på, om det er mulig å få en sikker innkalling på denne hunden, tror dere? Jeg har lyst å prøve å trene litt med den, da jeg tror den vil få det mye bedre om den kan være løs i blant. Bare så det er sagt, så kommer han når man roper navnet hans, om han ikke er for interessert i noe annet.

Planen:

Trene inn klikker, han kan ikke dette ennå.

Tenkte å først å ha ham i langline (holder fast bandet) mens jeg belønner alltid når han går forbi. Deretter når han kommer inn til meg på eget initiativ, dvs minske radiusen hans.

Etter dette vil jeg sette inn hundefløytesignal, som jeg fløyter når han allerede er på vei inn til meg. Tenkte han skulle belønnes med yndlingsgodbitene/drakamp.

Etterhvert sette inn distraksjoner, andre hunder, mennesker, osv.

Hmm. Tror dere det er verdt ett forsøk? Hvor lenge må jeg regne med å måtte trene ham, unntatt vedlikeholdet som de får ta selv?

Noen tips, eller andre treningsmetoder? Takknemlig for innspill! :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tror det kan være vanskelig siden han har fått mulighet til å jage og gjete fra før av. Og han synes jo det er gøy. Men hvis han viser interesse for klikkermetoden og ser ut til å være veldig lærevillig tror jeg ikke det hadde vært umulig. Synes også du har lagt det opp fint, men du må huske at du må bruke lang lang tid. Og ikke la ham få "gleden" av å gjøre feil. Hvor lang tid det kunne tatt vet jeg ikke, men det er ikke gjort på noen uker. Mye mye trening og belønning av rett adferd er ihvertfall viktig.

Synes det er supert gjort at du vil prøve å trene ham slik at han kunne vært løs! :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Må han fly løs der hvor det er folk og biler og slikt, da? Ville sluppet han på et jorde og latt ham leke med en hund med god innkalling, jeg. Han vil ganske sikkert følge etter når den andre hunden blir kalt inn og dermed får begge superros og godbit og værsågod lek videre :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tror det kan være vanskelig siden han har fått mulighet til å jage og gjete fra før av. Og han synes jo det er gøy. Men hvis han viser interesse for klikkermetoden og ser ut til å være veldig lærevillig tror jeg ikke det hadde vært umulig. Synes også du har lagt det opp fint, men du må huske at du må bruke lang lang tid. Og ikke la ham få "gleden" av å gjøre feil. Hvor lang tid det kunne tatt vet jeg ikke, men det er ikke gjort på noen uker. Mye mye trening og belønning av rett adferd er ihvertfall viktig.

Synes det er supert gjort at du vil prøve å trene ham slik at han kunne vært løs! :lol:

Bra at du ikke tror det er umulig! Jeg har i alle fall lyst å gjøre et forsøk. Han er en utrolig lærevillig hund som elsker å trene triks i alle fall, så tror ikke det blir et problem på den fronten. :D

Må han fly løs der hvor det er folk og biler og slikt, da? Ville sluppet han på et jorde og latt ham leke med en hund med god innkalling, jeg. Han vil ganske sikkert følge etter når den andre hunden blir kalt inn og dermed får begge superros og godbit og værsågod lek videre :lol:

Han flyr jo ikke løs noen steder, det er jo det som er problemet. De tør ikke la ham være i løs i det hele tatt lenger. Det at han jager biler og mennesker har bare skjedd noen få ganger, men de vet at om han får sjansen gjør han det igjen.

Det kunne forsåvidt fungert, men de kjenner dessverre ingen med hund med god innkalling, så vidt jeg vet. Eneste er min hund, og den har brukket beinet for ikke så lenge siden.. :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har gått inkallingskurs og en del andre kurs med min eldste hund. Men det er egentlig ikke min hund. Han har ikke optimal kontakt med meg. Jeg har det samme problemet. Han følger etter hva som helst som er morsommere enn meg. Jeg kan derfor ikke slippe ham på steder hvor det er trafikk eller fristelser som gjør det vanskelig å få tak i ham. Han får allikevell løpe løs på to turer daglig. Jeg bruker andre hunder og andre folks innkalling til å få tak i ham, og hver gang han kommer mot meg, roser jeg ham veldig. Enkelte ganger som i dag, når vi gikk på tur i skogen hvor vi ikke har gått så ofte, kom han tilbake av seg selv til tross for han fulgte etter en morsom tispe. Da ble jeg jo ganske stolt. Vi måtte bytte tursted da han ble for godt kjent og begynte å løpe over trafikkerte gater for å følge etter tilfeldige mennesker uten hund. Når han løper følger flokken etter, dermed må jeg jo ha kontroll over ham til tross for elendig inkalling:-)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ved henting tenker jeg at stoffburet er helt greit. Når dere kommer hjem ville jeg hatt transportburet inne, hjemme, med et mykt pledd og noen godbiter i. La valpen utforske buret og oppfordre den til å være der litt, uten å lukke. Så ville jeg prøvd å ta med buret i bilen allerede første dag, og kaste noen godbiter eller legge inn en god tyggeting de 10 minuttene du skal levere. Hvis valpen kommer fra en skikkelig oppdretter bør den har erfaring med bilkjøring fra før, selv om det ofte er med mor og/eller søsken. Hvis valpen IKKE er trygg alene de 10 minuttene så er den tryggere i et solid bilbur enn et stoffbur den kan tygge seg ut av... Hvis det viser seg å være et problem ville jeg fått noen til å sett etter den den korte tiden leveringen tar.
    • Jeg får valp imorgen. Vi er godt forberedt og skal ha fem uker fri.    Det jeg stresser med er at barnet mitt skal i barnehagen neste uke for å gi valpen litt mer ro den første uken. Det jeg bekymrer meg for er at jeg må ha den med i bilen når jeg leverer i barnehagen. Er det innafor å la den være i bilen de 10 minuttene det tar å levere barnet?    til vanlig skal jeg ha hunden i et transport bur bak i bilen, men tenker at den skal få være i et Stoffbur i passasjersetet ved siden av meg når jeg henter den imorgen og den første uken.  
    • Hadde nettopp en kjempefin tur uten noe tull, og masse pen lineføring. Ede var skikkelig på tilbudssiden og ikke engang utålmodig på godbitene. Det går virkelig fremover. Ordentlig godgutt i dag 🥰 Flink vaktbikkje også, for anledningen i Miljøpatruljen. Forsøpling tar vi alvorlig.
    • Hadde nettopp et mareritt av en "treningsøkt". Hadde alle favorittingene hans og lommene fulle av snacks. Godt vær og stille og rolig feriestemning. Ede åpnet med å hoppe opp og bite og bjeffe og jukke og være teit. Jeg trodde vi skulle ha en fin økt med den energien der, men da jeg ba om utgangsstilling for TREDJE GANG, så gikk han sakte og satte seg seigt ned. ... Eneste lyspunkt var en fin innkalling da han mens jeg prøvde samle meg vimsete avgårde på egenhånd inn i en luftegård jeg ikke har gitt ham lov til å gå i. Da spratt han opp fra sniffingen og kom løpende inn med en gang. Supert! ..men det var det ENESTE han gjorde riktig på cue. Han dekket hver gang jeg ba om stå. Så dumt på meg når jeg ba om utgangsstilling. La repeatedly fra seg apporten en meter fra meg i forsøk på å innkassere uten å måtte gi den fra seg. Fant plutselig ut at det var kewlere å gå fra front mellom beina mine til utgangsstilling istedenfor å svinge bakparten inn, og gjentok den der flere ganger. Nektet gå fot uten lure i hånden. Den økende frustrasjonen min gjorde ikke ting bedre. Han begynte holde hard rock konsert. Hoppet og bet og jukket. SÅ kom jeg på at han ikke har fått skjønnhetssøvnen sin. Han hadde vært våken fra kl 07 i morges uten å blunde et blunk. Aha! All made sense. Tok ham med meg inn igjen, og det tok ikke engang et minutt før han brøt ut i full raptus og fløy villmann mellom veggene i toddler tantrum. Stoppet plutselig og begynte krafse og grave som en manisk gærning på gulvet, og falt så dønn om, som et slakt, rett i søvn. — Har De forsøkt skru maskinen av og på igjen? 
    • Det er nok definitivt en del av "spøkelsesalderen", men det er også viktig å ta på alvor så man ikke ved uhell forsterker adferden så den blir en uvane.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...