Gå til innhold
Hundesonen.no

Hva skal en velge?


Gro Anja

Recommended Posts

Har tidligere stort sett brukt Troll til Kira. Hun har spist det i perioder, men opplevde stadig og Kira valgte å være sulten framfor å spise. Derimot hadde hun flott pels, var i god form, og ellers ingenting å utsette på. Vi har også prøvd andre typer fôr som hun har spist litt av, men ingenting som "fenget".

Nå har vi brukt royal canin en periode, og Kira elsker det! Spiser mye mer enn tidligere, og har til og med lagt på seg litt.. (noe som er greit ettersom hun fremdeles er slank og fin) Ulempen er at det ser ut som om hun reagerer litt på fôret. Kan se at hun flasser, og røyter litt mer enn vanlig.. Ellers er hun i god form, og har masse energi!

Så hva skal en velge?

Ett fôr hun spiser kunn for å slukke sulten, eller ett for som ser ut til ikke å være bra for huden/pelsen hennes?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Du kunne jo eventuelt forsøkt sensible-varianten til RC, men den går nok først og fremst på fordøyelse. Eller den som heter dermacomfort, som er utviklet spesielt med tanke på de med følsom hud. Å bytte innenfor et merke har ofte ikke så mye å si som å bytte til et helt annet merke - det er min erfaring i hvertfall.

Link med info om dermacomfort:

http://www.royalcanin.no/DERMACOMFORT+%E2%80%93+DAGLIG+ERN%C3%86RING+FOR+SENSITIV+HUD.b7C_wtHQ0z.ips

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Du kan prøve å tilsette omega3 i maten hennes, det er veldig bra for hud og pels ;)

Jeg ville gjort dette før jeg byttet mat.

Ja, har allerede brukt omega 3 en stund.. Men ser ut til at jeg kanskje ble litt for bekymret mor, da flassingen gikk over etter et par dager...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...

Hvorfor ikke prøve Vom & Hundemat?

De fleste hunder liker det veldig godt, og det inneholder ikke mange ting de kan reagere på. :)

Min får V&H, og så får hun av og til tilskudd av selolje og ølgjær (den typen som er beregnet til kosttilskudd). Pelsen er blank og fin, hun røyter ikke (annet enn i røytepriodene), Tredeputene er ikke så tørre som de var da hun fikk tørrfor. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Om du helst vil fòre på tørrfòr, så ville jeg ha prøvd Pro plan.

Hadde en pyrre som var sær i matveien som unghund, spyttet ut det ene etter det andre. Proplan falt virkelig i smak hos han, også trengte han mindre dagsdose for å holdes i fin form. Var litt beinrangel til tider ... :)

God pels og passelig mengde avføring.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Du kan jo velge noe som er sunt OG godt..

Men det utelukker helt klart tørrfôr, all den tid store mengder karbohydrater ikke er sunt for en hund.. Og karbohydrater er det MYE av i alt tørrfôr.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

nå har jeg matglade hunder da, men royal canin er det de har likt best, de har også sett bra ut på det foret. Ellers er jeg veldig fornøyd med eukanuba lam og ris(lam er også veldig bra for pelsen), men om det er en mulighet for deg så er jo vom og hundemat(råforet) det beste for hunder. Det er både bra for hunden og godt på smak.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vil bare skyte inn at kanskje du kan vurdere Spesific Diets sitt tørrfor? Eg bruker dette på samojed og er kjempe fornøyd. Har også med hell observert at dette foret blir akseptert selv blandt dem mest kresne av hunder eg personlig har møtt.

kanskje noe og vurdere?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Som flere andre har nevnt.. Prøv vomoghundemat. Det er som regel godt mottatt smaksmessig hos hunden, og personlig mener jeg det er noe av det beste man kan gi innen ferdigfor.

Har du greit med fryserplass? Eventuelt kort vei til nærmeste forhandler så det går bra å handle inn ofte? Gidder du styre med halvtining i kjøleskapet for porsjonering og ny nedfrysing, eller skal hunden ha nok mat per dag til at du klarer å hogge opp passelige biter (3-4 dagers holdbarhet om du ikke mellomtiner noe) fra frossen stand? du får både 0,5 - 1 - 5 - og 20kg. Sistnevnte kommer i en slags flat blokkform. De andre er pølseforma. Kiloprisen er lavere jo større biter du kjøper. Arbeidet med oppdelingen er enklere desto mindre biter du kjøper. Vurderingssak, gidd vs kostnad. (Eksempelvis betaler jeg 90kr for 5kg =18kr/kg. Kilopølse koster litt under 30kr hos samme forhandler.)

Jeg sier ikke at dette er det perfekte foret for absolutt enhver hund. Men det ER generelt sett et bra for, som skiller seg noe ut fra "det meste" da det er rått istedetfor behadla og tørt, og sjansene er store for at hunden liker det. Så vurder, prøv litt :) Og se om det funker for dere. Nr25 er varianten som best fungerer som fullfor. Nr33 skal visst også være helt fin å fullfore på, men anbefales at man tilfører lakseolje/selolje.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tusen takk for mange gode råd! =)

Men som et nytt spørsmål oppi alt dette.. For jeg har jo tidligere kjøpt omega 3 fra dyrebutikk, men har det noe å si om det er vanlig lakseolje, eller må denne være spesielt for hund? Og hva med tran på generell basis?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tusen takk for mange gode råd! =)

Men som et nytt spørsmål oppi alt dette.. For jeg har jo tidligere kjøpt omega 3 fra dyrebutikk, men har det noe å si om det er vanlig lakseolje, eller må denne være spesielt for hund? Og hva med tran på generell basis?

De fettløselige vitaminene A, D og E kan ikke skilles ut slik som vannløselige vitaminer kan, og over tid kan det bli en slags "overdosering" av dem, som er skadelig. (Også for mennesker hvis man får i seg for mye). A-vitamin er direkte farlig i store mengder. Og det blir fort mer enn kroppen trenger som da uansett blir en belastning på organene.

Det anbefales derfor ikke å gi hunder tran.

Hentet fra denne tråden.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Puddelen min er ikke spesielt matglad. Bedre nå, verre før.

Men jeg har noen triks.

Det ene er at hun trenger litt tid før hun klarer å spise.. Hun trenger ca 5 minutter fra jeg anonserer at det er mat til hun klarer å starte å spise.

Jeg lar også ,maten trekke litt i lunket vann (De 5 minuttene hun trenger på å forberede seg til å spise (noe med opparbeidelse av fordøyelses enzymer).

Minst mulig uro rundt måltidet er også viktig). Maten lukter og smaker litt bedre da "varmen" frigir duftmolekylene.

Da hun kom tilbake til meg etter noen mnd på førerhundskolen var hun veldig tynn. Da var også veldig nøye med å minke energitap til å holde seg varm.

Hun sov vedsiden av senga mi med en babydyne under seg og en babydyne over seg :whistle:. Å veie forlite er igrunnen en veldig negativ spiral.

Jeg bruker en liten klunk olje i maten ved ett av måltidene. Litt forskjellige typer olje.

Nylig fikk jeg tips om å ha olje i maten i 3 uker for så å ta ei uke "av". Dette var tisp fra en stor oppdretter i Frankrike samt fra en profesjonell handler.

En liten dash med kjøttdeig, små ostebiter, tunfisk o.l. blandet i fôret kan j o også øke apetitten, Dette har jeg i fôret sammen med vannet.

Fôret blir ikke oppbøtt bare litt vått og mere smakfult.

JEg bruker forskjellig fôr. Er ikke merke tro, Men bytter ikke fôr i "hytt og vær

Det jeg tenker er å jobbe med smaken på maten og ikke nødvendigvis pøse på med fett og karbohydratet.. samt å ungå energitap til varme.

Stakkars puddelen min som bor sammen med to samojeder som elsker kulde.

Puddel(Sofia) var 17,8 kg da hun var ca 2 år . Da hadde hun rast ned fra 22 kg, Nå veier hun 21,5 kg. (hun er ei høy puddeltispe på 61 cm).

Mine erfaringer:

Pt forer jeg med Labb apetitt (fornøyd, nærmeste forhandler). Jeg har brukt "pro-plan" (fornøyd) "Happy dog" (Fornøyd, För kjøpt via Veiviseren førehundskole) V og H (fornøyd, har bare for liten fryser og for langt til forhandler), Royal C (smakfult, men magen fester seg ikke godt nok selv etter 15 kg sekk).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Belgerpia

Nå skriver hun vel ganske greit at hunden elsker Royal Canine og har lagt på seg, det er da vel ingen grunn til at man da skal fortsette å bytte?

Jeg har prøvd mye forskjellig for og har hatt hunder som ikke nødvendigvis har syntes at mat har vært nødvendig på noen som helst måte. Jeg har prøvd Flatazor (byttet fordi importøren den gangen gikk konkurs og det ble håpløst å få tak i), Eukanuba, ProPlan, Specific (bikkja ble kjempesyk pga. fiskeallergi), Labb (vant 60 kilo og måtte jo bare bruke det), Vom og Hundemat og Royal Canine.

Flatazor - i og for seg fornøyd, men trøblete å få tak i

Eukanuba - tørr, glansløs pels og kløe

ProPlan - fornøyd frem til produsenten flyttet produksjonen fra Frankrike til Italia, fra da begynte foret å lukte skikkelig dritt og bikkjene ville ikke ha det.

Specific - lurt av veterinæren, bikkja ble dausjuk

Labb - lukta høgg og bikkjene dreit uante mengder

Vom og hundemat - fornøyd, men ikke helt topp pelskvalitet - funka best i kombinasjon med RC tørrfor

Royal Canine - foret jeg hele tiden vender tilbake til. Alle mine hunder har elsket smaken, pelsen har vært vanvittig fin, de har røytet mindre, lite avføring og sist men ikke minst foret lukter godt når man åpner sekken.

Min hund får ikke noe i tillegg til foret, og det til tross for at jeg har en rase som har veldig tørr hud/pels. Det hender jeg gir litt VH i tillegg for å være snill (han elsker jo den slags), men det er ikke nødvendig. Jeg opplever også RC som det enkleste foret å holde vekta på hunden med. Veldig fornøyd. Jeg bruker heller ikke "krimskrams for" - jeg kjører helt vanlig medium adult og det fungerer superbra!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå skriver hun vel ganske greit at hunden elsker Royal Canine og har lagt på seg, det er da vel ingen grunn til at man da skal fortsette å bytte?

Problemet med Royal canin alene var at hun fikk tørr hud, flasset og røytet. Har nå etter flere eksperimenter med ulikt for funnet ut at en god blanding mellom royal canin, friskies (av alle ting!) og en slump med olje har fungert veldig bra for Kira. Matlysten holder seg oppe, pelsen er fantastisk god og myk (!) og Kira er fornøyd! =D :wub:

Vi får holde på med dette en liten stund nå.. Kjenner Kira godt, så regner med at hun blir matlei om ikke alt for lenge, så da må vi prøve å finne opp kruttet på nytt, men sånn er det når en har en kresen hund.

Får se om vi får tak i litt vom til henne til jula.. Hun må jo få kose seg i jula hun også :whistle:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mine erfaringer:

Pt forer jeg med Labb apetitt (fornøyd, nærmeste forhandler). Jeg har brukt "pro-plan" (fornøyd) "Happy dog" (Fornøyd, För kjøpt via Veiviseren førehundskole) V og H (fornøyd, har bare for liten fryser og for langt til forhandler), Royal C (smakfult, men magen fester seg ikke godt nok selv etter 15 kg sekk)

Jeg har jo 3 pels-raser. Synes det er veldig vanskelig å registrere pelskvalitet og fôr. Samojedene røyter jo 2 ganger i året.. og ca 2.hvert år røyter de ekstremt (mye dekk hår i tillegg). Det jeg vet er at pelsen er av god kvalitet og mengde.

Puddel hadde pelsskifte rundt 1,5 års alderen.. og nå er brunfargen i bleking.. Det endrer kvaliteten på pelsen. Men pelsen tover seg lite.

Tror medkomponentene er olje(alt fra hvetekim, soya, oliven,solsikke, tran ossv) , tunfisk, makrell og det lille ekstra.

Merker ikke forskejll på avføringsmengden.. kun fastheten i fôrskifteperioden på 1 uke eller 2.

V og H skiller seg kanskje ut med lite avføring etter at magen har satt seg (veldig løs i starten).

Jeg ga forresten hundene hvalkjøtt over 3 dager. Der ble avføringen kjempefin.

Jeg kunne gjerne tenlt meg å bruke R C fordi jeg vil støtte dyrebutikken her jeg bor.. men det fungerer ikke på magen..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Den beste maten jeg har prøvd er Norwegian Polar og V&H. Hundene har elsket det og pelsen blir utrolig fin og glansfull. Og avføringen normal, samt prisen er bra. Jeg bruker selv kun V&H til mine nå.

Av tørrfor syns jeg Proplan var bra, men alt for dyrt. Det samme med eukanuba som jeg brukte i begynnelsen av mitt hundehold. LAbb/Apetitt har mine fått flass og tørr hud av.

Butikkmat som pedegree, maxdog, friskies etc har jeg også prøvd, men det var fos mat og hunden spise mye og dreit masse, samt mye gass i magen.

Troll var det tørrforet jeg brukte mest. Veldig fornøyd med det, men den forrige hunden var litt sensitiv i magen så hun reagerte på korninnholdet i det og fikk tidvis litt bløt avføring. Men jeg tror Troll kunne ha fungert utmerket til de to jeg har nå, så skal jeg bytte til tørrfor, blir det nok til Troll.

For meg er det viktig at hunden fungerer optimalt på det. Både fordøyelse og pels, samt at de liker det.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da fikk vi trent trapp og lykkes med det Ikke en adferd vi fikk etablert med pålitelighet, men den kommer. I tillegg har vi fått trene heis, tog, roterende dører, ståk og kaos med ski og bagasje og rullestol og sikkert mye jeg ikke tenkte over. Tisse på asfalt og drite på perrong fikk hver sin ✅ på lista de også, fordi han ikke kan drite på cue ennå. Vi har altså vært på Trondheim Lufthavn Værnes i dag. Ingen trenger stille spørsmål ved mutterns motivasjon for å dra med Ede dit. View fra togvinduet forklarer mer enn et avsnitt med ord.  Allerede rett etter å ha forsert det skumle underlaget med farge og knatter og en stor sprekk i, uten å ha blitt gitt tid til å undersøke det nærmere på tur ut av toget, så møtte vi første virkelige utfordring: Jeg vurderte ikke prøve engang. Han hadde allerede blånektet de få trinnene fra sentralstasjonens hall opp til spor 1, hvor han måtte bæres av tidsnød. Manøvrerer fint i folkemengde på perrongen, men er ikke noen follower og måtte bæres ombord i toget også, av tidsnød. Ikke en god start på bekjentskapet med tog, men alternativet var å bli stående igjen på perrongen. Må man så må man. Vel inne i toget var han ikke fornøyd. Sutret og klagde fordi det var kjedelig, menneskene der inne ignorerte ham, han fikk ikke roame rundt i vognen og undersøke som han ville, men måtte ligge trangt på gulvet. Godisautomaten var skikkelig kjip og rasjonerte middagen hans som kommunistregimet i Venezuela, mens han var skrubbsulten. Hadde sikkert hjulpet om han kunne fått se ut vinduet, men hunder er forvist til gulvet, og der er det dørgende kjedelig.  Han er en skikkelig good boy. Utover litt klaging og sutring på et akseptabelt volum, bare noen få høye bjeff - forståelig som sulten og rastløs lite barn i en dørgende kjedelig situasjon hvor det duftet fulle lommer - så var han på ingen måte vanskelig å ha med å gjøre. Muttern fikk ta bilder av utsikten og tenke over hvordan dette myke, jakt-, beite- og jordbruksvennlige landskapet rundt den fiskerike fjorden full av blåskjell var et bra sted for forfedre å slå seg ned, mens stakkars liten måtte finne seg i å ligge på gulvet og kjede seg fordi dumme muttern glemte ta med noe å tygge på.    Etter å ha hastet ut av toget uten å få undersøke underlaget i tråd med HMS retningslinjer (leverte avviksmelding på den), blitt båret opp rulletrappen fra perrongen, så gikk han nonchalant gjennom den første roterende døren og fikk tisse på gress. Den neste roterende døren var heller ikke en issue. Inne i den travle ankomsthallen var det mye å ta inn, men muttern hadde et mål basert på et falskt minne om en kaffebar foran sikkerhetskontrollen på øvre plan. Viste seg at lagersjefen i hjernen hennes hadde effektivisert litt i overkant ved å sause sammen minner fra Værnes med minner fra Gardermoen. — Same/same og tar mindre plass på lageret, forsvarte han seg med. Jeg har gitt opp å krangle med ham. Det var altså ingen kaffebar oppe, men vi fikk ihvertfall tatt heis to ganger og sett og luktet mye rart, bl.a. en renholder med vasketralle som tømte en diger søppelbøtte rett foran oss og tok samme heis. Det luktet sterkt av vaskemidler fra den rare og skranglete tralla og de formene da hun åpnet den svære boksen og byttet sekkene var også store inntrykk. Heisen med glassvegger var helt ny, og Ede ble forfjamset da den beveget seg oppover. Genuint forfjamset. Tidligere har han bare tatt lukket heis med speil i, som han har antatt var en ekte sci-fi portal, uten å synes det var merkelig på noen måte. Å se heisens bevegelse var en Eureka opplevelse for ham.  Ede er god på læx lineføring gjennom søndagstravel flyplass. Passe folksomt. La inn noen sitt-ligg-stå for å stoppe en konsert han ville beære publikum med mens jeg sjekket prisene på kafeen vs Narvesen. Vi endte selvsagt på Narvesen hvor muttern tok til takke med en kjip latte fra maskin, uten sirup eller krem eller noe, og Ede fikk en wienerpølse. Ikke en hel på en gang, men muttern ble nødt til å kjøpe NOE for å bøte på sin manglende evne til å porsjonere ut en stor middag over et kjent tidsrom. Det krever gode bestikkelser å manøvrere ansvarlig sikkerhetspersonell mellom hyllene på Narvesen uten å undersøke noe. Han har en iboende pliktfølelse til å undersøke alt for å kvalitetssikre mutterns vurderinger av HMS. Vi hadde fortsatt mye å gjøre og jeg hadde vært for raus med godbitene, så wienerpølse ble en venn i nøden. Heller for mye motivasjon og glede enn for lite. Høy haleføring på trygg og selvsikker kropp i sånne miljøer er ikke noe jeg tør ta for gitt. Matserveringen hjelper trygge meg i troen på å få en miljøsterk og trygg voksen hund. Vi fikk besøkt et trangt toalett med kø av damer og Edeward lærte at det er sjarmerende og søtt å titte nysgjerrig under veggen til den fornødne ved siden av:  ✅ "Tnååå, så søt!" Vi oppdaget plutselig at roterende dører var rart, begynte bæde på dem og nektet entre. En grundigere sikkerhetssjekk ble foretatt ved å sitte på utsiden og se på et par rotasjoner, for å kartlegge mønsteret i bevegelsen. Den merkelige portalen fikk security clearance og ble ført tilbake på lista over ok ting det ikke er nødvendig å stille flere spørsmål ved.  Det ble tid til å blåse ut med lek etter så mye fokus og inntrykk. Utrolig befriende og skikkelig glad for å få hoppe og sprette og jage og kampe litt etter så mye øving på well behaved big boy gentleman rollen. En riesenschnauzer er alltid på vakt, though. Her lagde noen en lyd: ..men det var ikke noe som krevde nærmere undersøkelser. Mer heis, gullstol i rulletrapp og på egne bein gjennom roterende dører for å tisse før vi dro tilbake til perrongen med enda en failure på å gå opp liten trapp, men vellykket gjennom roterende dører og heis.  Ede ikke var super happy med å plutselig trenge drite på perrongen. Han så seg fortvilet rundt etter et bedre egnet sted, men måtte akseptere et folketomt område mot enden. Sånn kan det gå når en ikke har lært å drite på kommando ennå. Stor lettelse for ham og kanskje noen Shitbreak (American Pie) nykker redusert for fremtiden. Muttern var mest glad for at det ikke var morgendagens suppe av wienerpølse, og noterte seg at den bør siktes inn på et egnet sted.  På toget hjem påstod konduktøren over høyttaler at det ikke var lov med bagasje i midtgangen. Ede som har plukket opp at muttern tenker påføre ham stående spike hanekam (med stivelse) i puberteten, sånn bare for å kommunisere tydelig for omverdenen hvor landet ligger for tiden — han bestemte seg for å begynne øve på den rollen som teenage bøllefrø og holdt en sivil ulydighet protestaksjon. Her har konduktøren nettopp passert i den retningen:  Vi mistet bussen hjem med et simpelt minutt og fikk en hel time på sentralstasjonen, med potesokker, fordi muttern er langt mer germophobe angående togpassasjerer enn flypassasjerer.  Med en hel time til rådighet klarte Ede overkomme sin lammende frykt for trapper flere ganger. Bykset opp flere trinn. Den deilige mestringen han utstrålte da det løsnet var en vidunderlig gave. ..bare for å fryse til av skrekk og skuffelse da vi rundet hjørnet etter den første trappen og ble møtt med dobbelt så mye trapp. Trengte hjelp, men ikke like lammet av angst som før. Dette går seg til med mer trening.  Sitt og bli sittende fungerer fint i mange lange sekunder mens muttern tråkker rundt synlig på noen meters avstand i hallen. Våget på en bli stående som gikk over forventning. Reiste seg fra ligg før markør flere ganger før han koblet at min retur ikke var markøren. Det gikk seg til. Han er så flink gutt 💕 Sa fra om at han måtte tisse også. Skjønner fint forskjellen på inne og ute, selv på fremmede sentralstasjonen. Tisset dog rett på asfalten noen meter fra døren da vi kom ut, etter at jeg i mitt stille sinn hadde konstantert at her var det ingen egnede steder å tisse. Som om vi hadde en mental connection om situasjonen der, før han tok en selvstendig avgjørelse. Å klare dele soner av utendørs asfalt inn i grader av publikums aksept for å tisse på - her eller der borte - det er for mye forlangt av en 14 uker liten valp.  Jevnt over eksemplarisk adferd hele dagen, fra å stå i ro for å få på potesokker og løpe til bussen på dem hjemmefra. Har han tenkt fortsette sånn vil det være en ære å få bære ham opp rulletrapper i fremtiden. Such a good boy jevnt over, han kan få ha noen nykker. 
    • Mine videofeeds er fulle av prong collars, e-collars, absurde mengder røffe corrections for ingenting og trenere som advocater for det. Det røskes og rykkes hardt i vonde halsbånd og det strømmes. Hundene gjør nøyaktig som de blir bedt om og trenerne strutter av selvtillit, gir inntrykk av kompetanse. Guruvibber som tiltrekker følgeskarer.  Metoden deres fungerer jo. De gjør det godt i sport fordi hundene aldri vegrer å adlyde på flekken og aldri vender oppmerksomheten mot noe annet - de vet hva som skjer da - og folk lar seg forføre av at hundene opptrer som maskiner, derav populariteten.  Noe av det mest kvalmende var en video som representerte positiv forsterkning med en bøs kar utkledd som "Karen" med blågrønn parykk, med tynn pipestemme, unnskyldende kroppspråk, som klikket manisk, klikk, klikk, klikk, klikk, og ... Jeg finner den ikke igjen ved søk nå, men det var en utrolig teit og barnslig misrepresentation av klikkertrening for å latterliggjøre konseptet for menigheten, og menigheten synes det var morsomt. Flere titusen likes og mange hundre kommentarer, i hovedsak oppmuntrende til firmaet og trenerne. En må se den. Mye verre enn beskrivelsen. Det verste var at folk synes den var morsom og beskrivende og de hånlo i broderlig fellesskap av de dumme klikkertrenerne som ikke forstår at bikkja må røskes lydig. Ikke sett noe liknende fra skandinaviske content creators, her hjemme ser det greit ut på internettet, men innholdet fra over dammen vil antakelig smitte på den yngre garde. Ble vitne til det her om dagen da en dame med vesttysk frosk skulle entre en kurstime, og hunden ikke umiddelbart satte seg ved døren. Den fikk kjapt et hardt røsk i tynn kjetting helstrup som skar i ørene på 5 meters avstand. Usikker på om fører lærte det der på kurs eller fra internettet. Ikke pent ihvertfall. SÅ viktig er det ikke at hunden setter seg så intenst umiddelbart foran en dør på vei inn til trening.  Om en vil ha en titt down the rabbit hole, søk på øvelser fra ringsport og raser som rottweiler, doberman, malinois, dutch og german shepherd, så er feeden befengt med de der trenerne der på no time. 
    • Det var trist å høre, han var ung? (Heh, sjekket bloggen din, det er visst jeg som er gammel. Men trist likevel.) Ifølge Akkurat nå er det noen "motreaksjoner" mot den positive trenden:  Nå er det noen år siden jeg var aktivt inne i noe treningsmiljø selv, men jeg tenker jo at Canis og klikkertrening/positiv forsterkning fortsatt er greia, og jeg ville nå gått til de samme bøkene som for ti år siden. Men klart, noen endringer er det nok og sikkert noen nye flinke guruer kommet til, så håper noen kan bidra der!
    • Det er nå to år siden Pax vandret videre, og vi (jeg) har begynt å planlegge ny valp.  De siste årene har gått mye til småbarn, jobb og hus, så jeg har ikke fulgt noe særlig med på hva som går for seg i hundemiljøet. Det må jeg gjøre noe med, og derfor spør jeg dere på Sonen om hjelp til oppdatering. Hvis du skulle anbefalt meg, en kommende valpespekulant, noen ressurser, creators på sosiale medier jeg kan følge, bøker å lese, treningsmetoder, trender/diskusjoner som er sentrale, hva som helst egentlig, hva skulle det vært? Er det noen tema som er kontroversielle eller er alt bare fryd og gammen? Har Cæsar Millan kommet tilbake eller har verden gått videre? Hva bør jeg sjekke ut? Hva bør jeg holde meg langt unna?   
    • Takk for tips!  Det hørtes ut som noen kloke råd. Jeg ser de potensielle ulempene med en stor og sterk hund og en flexline. Kontroll er definitivt øverst på prioriteringslista. Jeg skal definitiv sjekke ut den lina du har linket til👍
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...