Gå til innhold
Hundesonen.no

Dressur


Theri

Recommended Posts

Skrevet

Jeg lurer på hvor mye valpene deres kunne når de var 3 mnd gammel? Er litt nysgjerrig på om vi er i rute med dresseringen eller ikke. :lol:

Bolt er 3 mnd i morgen, og til nå kan han å gå rimelig fint i bånd. Han stopper opp iblant, men når han først går, så går han helt perfekt, uten å dra i båndet eller noe. Og på kommando så kan han å sitte, hoppe og ligge. Vi har lært han opp til å sitte utenfor ytterdøren og ikke gå inn før vi sier værsågod, selv om vi åpner døra og vi går inn først. Og han skal ha øyekontakt med oss, og ikke være fiksert på døra før vi sier det. Det samme når han får mat. Han sitter fint å venter på maten og ser på oss og ikke maten til vi sier værsågod. Vi kan også legge godbiter rett forran føttene hans, eller holde de forran snuten hans, og han tar de ikke før vi sier værsågod. Jeg er veldig fornøyd med hvor langt vi har kommet ihvertfall. Han har også bare hatt ett uhell inne de siste fire dagene, og jeg er rimelig fornøyd med det også. :lol: Vi har fått oss en herlig liten gutt! :P

Skrevet

Jeg lurer på hvor mye valpene deres kunne når de var 3 mnd gammel? Er litt nysgjerrig på om vi er i rute med dresseringen eller ikke. :lol:

Bolt er 3 mnd i morgen, og til nå kan han å gå rimelig fint i bånd. Han stopper opp iblant, men når han først går, så går han helt perfekt, uten å dra i båndet eller noe. Og på kommando så kan han å sitte, hoppe og ligge. Vi har lært han opp til å sitte utenfor ytterdøren og ikke gå inn før vi sier værsågod, selv om vi åpner døra og vi går inn først. Og han skal ha øyekontakt med oss, og ikke være fiksert på døra før vi sier det. Det samme når han får mat. Han sitter fint å venter på maten og ser på oss og ikke maten til vi sier værsågod. Vi kan også legge godbiter rett forran føttene hans, eller holde de forran snuten hans, og han tar de ikke før vi sier værsågod. Jeg er veldig fornøyd med hvor langt vi har kommet ihvertfall. Han har også bare hatt ett uhell inne de siste fire dagene, og jeg er rimelig fornøyd med det også. :lol: Vi har fått oss en herlig liten gutt! :lol:

Da er vel Bolt og Harly omtrent like gammel tenker jeg. :P

Båndtrening har vi ikke jobbet med, han går stort sett alltid løs. (Min nedprioritering)

Kommandor har jeg ikke lagt på noe enda, de kommer når han klasker ned i sitt, smell ned i dekk osv... Vil ikke ha kommando på noe som er nølende eller tregt.

Ellers har vi så langt jobbet med:

Lek i forskjellige miljøer

Nesedytter på håndflate

Burlek

2 av, 2 på (feltadferd agility)

Svinger (rundt løvsameler)

Innkalling

Bakpartskontroll

Utgangsposisjon + kontakt

Fremadsending til target

Trå på musematte

Edit: "om du er i rute..." kan ikke måles mot andre enn deg selv. Alle har vi forskjellige tanker om mål med vårt hundehold. Det meste jeg har gjort så langter en forberedelse til videre trening og konkurranse, mens du gjerne har noen helt andre planer igjen.

Kos deg med valpen din, og ta ting i deres tempo :lol:

Skrevet

Jeg lurer på hvor mye valpene deres kunne når de var 3 mnd gammel? Er litt nysgjerrig på om vi er i rute med dresseringen eller ikke. :P

Bolt er 3 mnd i morgen, og til nå kan han å gå rimelig fint i bånd. Han stopper opp iblant, men når han først går, så går han helt perfekt, uten å dra i båndet eller noe. Og på kommando så kan han å sitte, hoppe og ligge. Vi har lært han opp til å sitte utenfor ytterdøren og ikke gå inn før vi sier værsågod, selv om vi åpner døra og vi går inn først. Og han skal ha øyekontakt med oss, og ikke være fiksert på døra før vi sier det. Det samme når han får mat. Han sitter fint å venter på maten og ser på oss og ikke maten til vi sier værsågod. Vi kan også legge godbiter rett forran føttene hans, eller holde de forran snuten hans, og han tar de ikke før vi sier værsågod. Jeg er veldig fornøyd med hvor langt vi har kommet ihvertfall. Han har også bare hatt ett uhell inne de siste fire dagene, og jeg er rimelig fornøyd med det også. :) Vi har fått oss en herlig liten gutt! :lol:

Hmmm, skal vi se.. Vi er veldig nøye på treningssituasjon vs gå på "fri"tur. Altså, når hun har fri så surrer hun rundt, lukter og styrer. Når hun går fot og sånn så går hun veldig bra (valpekurslederen var helt i fyr og flamme siste kursdagen vår fordi Fanta gikk "høyt nivå i lydighetskonkurranse". *Stolt matmor* ). Hun kunne ligg, sitte, snurr høyre, snurr venstre, rull, rygge og high five. Ellers så satt hun fint og ventet på maten sin, om noe falt på gulvet når vi spiste så ventet hun på "vær så god" før hun evt spiste det. Hun satt fint ved inngangsdører og ventet på vær så god, hoppet inn i buret i bilen på kommando og ventet fint i buret når vi skulle ta henne ut, mens vi tok på bånd og sa "vær så god". Fokus på eier i situasjoner som trening, før mat, før vi skal ut, ette rå ha gått ut av buret i bilen, etc var hun også veldig flink til ;)

Skrevet

Pøbel kan det grunnleggende i hverdagslydighet, som å gå pent i bånd, "stopp", frikommandoen, innkalling, sitte, dekk (med hodet i bakken), vente, utgangsstilling (selv om jeg må pirke litt på posisjon, men det tar vi etterhvert) osv.

Også kan han noen småtriks som å snurre rundt, high five (både høyre og venstre), vente når jeg kaster godbiter på ham. Innkalling fra avstand, hvor han også kan sitt og dekk.

Skrevet

Oi, jeg trodde min valp fra flink, men jeg ser mange har nådd en del lengre ja. Ble fortalt av oppdretter om å ta det litt med ro når det gjaldt trening i starten (han er utdannet hundeinstruktør) for å unngå å få en hund som var treningslei som eldre. Skal også innrømme å ha adoptert litt av Rugaas sin filosofi om at dressur bør unngås på valper.

Men han kan da litt:

Kommer stort sett på innkalling (vi går veldig mye løst med mange forstyrrelser)

Reagerer alltid på kontaktlyd (klikker med tungen)

Kan rulle en ball med snuten (lekse på valpekurset)

Sitter på kommando

Ligger på kommando

Ligger før han får mat

Holder seg hele natten :lol::)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...