Gå til innhold
Hundesonen.no

Jaget ulven - Reddet hunden


Ane

Recommended Posts

Skrevet

Ingen som skal skrive noe om at ulver ikke angriper annet enn jaktbikkjer, som befinner seg flere kilometer fra eier?

Skrevet

To hundre meter fra eier er jo et stykke. Og siden han tenkte tanken om ulv når han hørte hunden hyle og ikke hadde den innen synsvidde, så visste han nok om ulvefaren. Mange tror at dette ikke kommer til å skje de selv og folk er ofte ignorante. Og ja det irriterer meg at jegere lar hunden fly rundt langt utenfor synsvidde.. Så vel som andre folk..

Veldig bra at hunden ikke ble drept da og vi får håpe det ikke går infeksjon i skadene.

Skrevet

Siden dette skjedde i august engang, så regner jeg med at det gikk bra med hunden. Ellers så hadde det sikkert stått i flere aviser, hund døde av skader, etter å ha blitt angrepet av 2 ulver.

Skrevet

Det jeg alltid har sagt er at en ulv eller fler ikke flerrer en hund på 2-3 minutt,alle som har sett på animal planet ser at dyrene bruker tid på å drepe,tygge/smake og så flerre opp.De drar og drar og river og ja,det tar faktisk litt tid,de er ikke superalienptredatorer som bare tryller huden av hunden plutselig,alle som har sett hundeslossing ser at det tar tid,og man hører mye.

Disse her jegerne som alltid sier de "var rett i nærheten" har ikke vært i nærheten for da kunne de hørt,løpt og veivet med armene slik som denne eieren,som jeg tror var så langt fra hunden som han sa han var.Så enkelt er det,i min verden da vel å merke.

Er vel ingen som har sagt ulv ikke angriper 50-100 -200meter unna? men rett i beina på eier ca 5-10 meter har jeg min tvil ja,det er helt sikkert.50-200 meter eller mer er ganske mye det...

Skrevet

Syns det er litt ekkelt at:

– Ulvene viste usedvanlig liten form for skyhet, og da jeg så på GPS-en hvor ulvene og Tyra hadde kommet, hadde de krysset sporene mine – uten at ulvene brydde seg om det, sier Bjørn Lybæk og undrer seg litt over dyrenes adferd og tilsynelatende manglende skyhet som er vanlig hos ville dyr.
Skrevet

Hvordan kunne han se ulvene på GPSen? Han har vel gått ut ifra at de måtte ha krysset sporene. Klart ulver er nysgjerrige når de får ferten av andre hundedyr... Ikke rart de blir mindre sky heller når befolkningen stadig bosetter seg mer og mer i ulveland.

Skrevet

Løshundjakt er en del av jakttradisjonen i Norge og derfor har jeg full forståelse for at man også fortsetter å bruke hundene til denne jaktformen som de er avlet frem for. Det handler om kulturarv, ivaretakelse av raser, en sunn og fornuftig hobby og ikke minst forvaltning av naturressursene våre. Dessverre hender det fra tid til annen slike ting som dette (og her gikk det jo relativt bra), hva man skal gjøre er en vanskelig debatt. Man vil ha både ulv, jakt og jakthunder (eller sauer og bønder).

Ulv og mennesket er en vanskelig debatt, uansett hvilken side av saken man velger å stå på (eller som meg, midt i mellom).

Skrevet

Jeg skjønner godt at folk vil ta vare på denne metode jakt og har ingen problemer med det eller jakt i seg selv. Men jeg synes at de må ta litt hensyn og at de vet at det kan skje noe med jakthunden om de ikke har den i synet. Jeg synes det blir helt på trynet å gå ut i avisa om at hunden ble drept av ulv, "den var jo ikke så langt ifra meg", når den i virkeligheten vimser avgårde flere hundre meter unna jeger. Så får ulven svi fordi jegerne driter i den rett og slett..! Og det blir så feil :) Det er for min del ikke å ta ansvar for bikkja, men heller skylde på et rovdyr som hører hjemme i norsk skog, og som gjør det som er naturlig for den...

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei. En 12-ukersvalp skal ikke alene en hel arbeidsdag. Start på sekunder og gå tilbake før den piper. Når dere senere faktisk går ut: spør en nabo, eller la en gammel iPhone ligge i gangen med skjermen på, så dere vet om det er 20 sekunder eller 20 minutter. Jeg har laget en liten iPhone-app for akkurat det: BarkPing. Varsel når den bjeffer. Ingen kamera. Den får ikke bjeffingen til å slutte — den gjør bare at du vet. https://apps.apple.com/se/app/barkping-dog-monitor/id6798404076
    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
    • Velkommen tilbake!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...