Gå til innhold
Hundesonen.no

Bittsår


Bambings

Recommended Posts

Skrevet

Hunden min ble nettopp bitt av en leonberger, og han har væskeansamling under huden rundt såret. (Jeg hører det..)

Må han til dyrlege? Ordentlig ordentlig kjipt fordi vi er i en overgangsfase og for øyeblikket er han bare forsikret i Skottland..og jeg har _ingen_ penger.... er det farlig om jeg renser det selv og holder øye med det?

Skrevet

Om det er væskeansamling så er det lommedannelse og/eller betennelse. Du kan jo sikkert forsøke å stikke en steril sprøyte inn i såret og rense/spyle, men jeg tipper du kommer til å ende opp til veterinæren til slutt uansett. Like greit å gjøre det først som sist kanskje.

Jeg er ikke redd for å prøve å ordne opp selv før jeg tar turen til veterinæren, men om det var væskedannelse tror jeg at jeg hadde hoppet over egenremediene for å være helt ærlig.

Skrevet

En av mine hunder kunne du høre det "surklet" etter to bittsår i ryggen etter en bullmastiff,

jeg fikk beskjed om å holde det rent og å vaske med medisinsk grønnsåpe daglig.

Det ble helt fint igjen...

Skrevet

Mener du at han bare er forsikret i Norge? Eller har ikke han flyttet enda, og er i Norge? Uansett, det kan være at forsikringen gjelder likevel. Agria dekte ihvertfall Odin et år i England.

Skrevet

Om det er væskeansamling så er det lommedannelse og/eller betennelse. Du kan jo sikkert forsøke å stikke en steril sprøyte inn i såret og rense/spyle, men jeg tipper du kommer til å ende opp til veterinæren til slutt uansett. Like greit å gjøre det først som sist kanskje.

Jeg er ikke redd for å prøve å ordne opp selv før jeg tar turen til veterinæren, men om det var væskedannelse tror jeg at jeg hadde hoppet over egenremediene for å være helt ærlig.

Den surklingen startet med en gang, 1 minutt etter bittet liksom...og SÅ fort kan det vel ikke bli betent... ?

Jeg har jobbet på dyreklinikk, og kjenner derfor prosedyrene de brukte der for å rense bittsår...Jeg er sikkert ikke like proff, men helt ærlig så har de aldri gjort noe der jeg ikke kan gjøre hjemme.. Det eneste jeg trenger fra veterinæren er i tillfelle antibiotika...men jeg tror jeg venter og ser hvordan det virker. Har fått ut det som var å få ut nå, bikkja hopper og danser og er glad som ellers, så vi ser det an til i morgen :icon_redface:

Skrevet

Den surklingen startet med en gang, 1 minutt etter bittet liksom...og SÅ fort kan det vel ikke bli betent... ?

Nei, det er klart.

Jeg har jobbet på dyreklinikk, og kjenner derfor prosedyrene de brukte der for å rense bittsår...Jeg er sikkert ikke like proff, men helt ærlig så har de aldri gjort noe der jeg ikke kan gjøre hjemme..

Kjør på. Du har jo erfaring og kunnskap, og stor skade kan du neppe gjøre. :icon_redface:

Skrevet

Nei, det er klart.

Kjør på. Du har jo erfaring og kunnskap, og stor skade kan du neppe gjøre. :icon_redface:

Krysser fingrene...takk for råd :rolleyes2: Jeg er ingen ekspert, og når det gjelder min egen lille bollemann så blir jeg kanskje litt ekstra hønemor.. :/

Skrevet

Mine to ble bitt av en leonberger for 3 uker siden ca. og sårene så ikke så dype ut. Jeg renset og tenkte ikke så mye over det, men dagen etter begynte det å lukte av det og det kom betennelse ut. (samt ømhet og smerte) Det er utrolig hvor fort det kan bli betennelser i slike type sår. De kan gå ganske langt inn, og i slike hudlommer hvor bakteriene samler seg lett. Det er noe svineri, så jeg ville heller vært føre var og fått det sjekket ut. Mine to fikk antibiotika kur og gikk på det i en liten uke, og nå har sårene grodd veldig fint på begge to. :icon_redface:

Skrevet

Ble jo litt bekymret i dag jeg da, selv om såret ser fint ut...så jeg har vært hos dyrlegen og fått antibiotika og smertestillende. Smertestillende ble han kvalm av, så det tror jeg ikke jeg skal gi så mye av. Håper på det beste nå, og at det ikke blir betennelse :getlost: Det lukter foreløpig ingenting...og såret ser tørt og fint ut :heart:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har gått helt fint med tispen min, ho spiste andre dagen mer normalt og nå spiser ho som før igjen. Ho går veldig bra også er veldig aktiv nå både før også etter fjernet stingene så tror det er temmelig individuelt det der egentlig fra hund til hund. Tispen min har endelig lagt på seg mer igjen også etter operasjonen da ho gikk ned i vekt før operasjonen ettersom tilstanden så det begynner bli veldig bra 😊
    • Har nylig vært gjennom det samme med min tispe på snart 9 år. Hun var for det meste i sengen sin den første uken, så vi gå henne våtfor og vann ved sengen (hun nektet å spise tørrfor, så hun fikk vårfor i ca 10 dager). hun beveget seg litt mer etter 7 dager, men ble ikke seg selv før stingene ble tatt av
    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...