Gå til innhold
Hundesonen.no

Rasevalg


Martine

Recommended Posts

Skrevet

Kjæresten min har hatt lyst på hund siden han var 6 eller 7 år gammel (er nå 22), og nå ser det ut til at det passer fint å få en hund sammen.

Han har tidligere hatt lyst på border collie og golden retriever, men nå har han aller mest lyst på en rottweiler. Vi har ikke noe erfaring med rottweiler, bortsett fra at vi kjenner to stk som har det.

Hvordan er egentlig rottweileren? Har lest litt, men jeg vil gjerne høre litt fra andre som har rottweiler, eller har erfaring (både gode og dårlige erfaringer mottas gjerne!) med denne rasen.

Vi tar også i mot tips om andre raser. Kravene vi har da er:

- Middels/stor hund

- Hunden må kunne være løs, dvs at den ikke må ha et sterkt jaktinnstinkt

- Ikke mye bjeffing (noen raser er mer "utsatt" for bjeffing enn andre, men det bør kunne gå an å trene det bort når den er liten. Litt bjeffing går greit, men ikke hele tiden)

- Den må kunne gå sammen med andre dyr

Dette kan vi gi hunden:

- Flere turer om dagen, hvor en av de vil være på minst en time

- Mentalt arbeid, varierende lengde

- Være med i stallen ca. 4 dager i uken

Si i fra hvis det er noe mer dere trenger å vite, har helt sikkert glemt noe!

Kanskje greit å skrive hva vi ønsker å bruke hunden til? Det er i hvert fall spor og lydighet som står på den listen nå, men det blir nok mye annet fysisk mosjon i tillegg. Pluss innlæring av triks osv.

Skrevet

Her er et forum med mange dedikerte og engasjerte rottweilereigere.

Selv har jeg en fin liten rottistispe.

Hun får turer,og litt lp trening og sportrening, foreløpig konkurrerer vi ikke i noe men satser på å starte i lp på nyåret.

Jeg mener ikke at hundene MÅ konkurrere men at de burde trenes i en eller annen form utenom fysisk.

Når det er snakk om så stor hund, og med det ryktet den har er det spesielt viktig å fokusere på mentaliteten på foreldredyr og slekt, foreldrene bør og være HD, og AA røngtet.

Typen din bør lese seg opp på rasen, og snakke med folk som har erfaring med rasen, og evnt få anbefalt kenneler som avler på bra foreldre, for det er veldig mye rar avl på rottweilere, det er bare å ta en kikk på finn.no for å se det.

Skrevet

En ting som iallefall er veldig vitkig og tenke på er å kjøpe valp etter en kombinasjon med god og stabil mentalitet. vær kritisk til mentaliteten til foreldrene.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det kan være mange grunner til at en hund ikke fungerer i hundemøter. Mye av grunnlaget legges i valpekassa, hvordan mor og søsken interagerer, og sosialisering med andre hunder i valpe- og unghundtiden. I tillegg kommer rasetypisk adferd og arvelighet. Avhengig av adferden til mor og hva slags sosialisering hunden har fått i ung alder så har hunden lært seg hvordan den skal eller kan oppføre seg rundt andre. Eller ikke lært det, forsåvidt. Det er aldri for sent å trene på sosialisering, men er viktig å lese språket til alle de involverte hundene og gå inn og avbryte adferd som ikke er greit. Hvis andre hunder sier fra og setter grenser uten at hun respekterer det er det ditt ansvar som eier å fjerne henne fra situasjonen. Om hun får fortsette lærer hun jo bare at det er greit å holde på slik.
    • Kan en hund ha null sosiale ferdigheter med andre hunder? Hun har konflikter med alle hunder hun møter. Akkurat som hun ikke skjønner at hun er for mye og ikke tar til seg til at andre hunder sier i fra til henne? Hun tar jo ikke hintet.
    • Det er nok ikke pga navnene du ikke har fått svar🙂I mange år nå har det vært fryktelig liten aktivitet på forumet her. Syntes alle navnene var fine jeg likte Lilly best. Masse lykke til med valp!!
    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...