Gå til innhold
Hundesonen.no

Terrariestørrelse- og lys


C.J

Recommended Posts

Skrevet

Poster denne her også, siden folka på Reptilfreaks ikke bød på noen nyttige svar. Ser også at noen her er aktive på tella-fronten :lol:

Jeg vurderer å skaffe meg en tarantell (G. Rosea), men innen den kommer i hus vil jeg forsikre meg om at den vil få det godt, og leve et liv som er en tarantell verdig. Mitt første spørsmål er derfor: hvor mye plass krever en fullvoksen g. rosea egentlig? Jeg hører folk si at den føler seg tryggest i et lite terra (30*30*30) og trives utmerket der, mens andre sier at de vandrer en del på natten og derfor trenger større plass.

Jeg har et 60-liters akvarie (ca. 60*35*40) og et terrarie på 30*30*30 disponibelt.

Hva er deres synspunkt? Kom med argumenter!

Så en liten ting angående lys - hvor viktig er det med en direkte lyskilde over terrariet? Er det slik at tarantellen ikke klarer å skille mellom dag og natt dersom den ikke har noen lyskilde "å gå etter"? Er det nok med lyset i rommet, og sollyset som kommer inn stuevinduet (sollyset vil selvsagt ikke treffe terrariet direkte)?

Skrevet

Jeg har ett lite akvarielys med pære i over det ene terraet og en liten ledlampe fra ikea over den andre. Når tellaen er liten er 30x30x30 stort nok i massevis! Går jo ann å bytte når den vokser seg til?

Den ene av mine bryr seg ikke om dag/natt virker det som, den andre kommer kun ut når lyset er på for å sole og varme seg :lol:

Skrevet

Jeg brukte 30 x 30 x 30 cm til min rosea til den døde av alderdom... De er jo ulike de også, så om du får en vandrer kan du jo heller bytte dersom det blir behov senere :lol:

Skrevet

Pleier holde med den minste størrelsen.

Lys over hadde jeg brukt uansett. Rett og slett fordi det ser mye penere ut. Slår du av lyset over ett terrarie eller akvarie, så blir det ganske mørkt, selv med lys i rommet :lol:

Skrevet

30x30x30 skal nok holde ja. Er det en fullvoksen du skal få? Evnt vet du hva den har bodd i fra før?

Er det en sling du skal ha, så kan det nok hende den bør ha MINDRE plass i begynnelsen. Her har våre bodd i plastbokser den første tida.

Det ER nok penest med lys over ja. :)

Skrevet

Har hatt sling i 30x30x30 fra starten, har gått fint! Det jeg har gjort er å vente til den er tydelig sulten og legge kakkerlakken rett i spindelvevet så den er garrantert ett "kill".

P.s Sirisser er kjipt å kjøpe til de. Jeg kjøpte inn mange fra dyrebutikk når jeg fikk min første tella. Ordnet til fint til dem i ett eget terrarie og valgte ut de største i dyrebutikken. Var riktig stolt av hvor fint de fikk det! Problemet var at voksne sirisser lever kun to uker eller noe, ingen som hadde sagt noe til meg :) Fikk gitt edderkoppen to stk før alle femten var stein døde. He he. :)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


×
×
  • Opprett ny...