Gå til innhold
Hundesonen.no

Bak enhver god utstillingshund ligger det en blå sløyfe


MegaMarie

Recommended Posts

  • Svar 54
  • Created
  • Siste svar

Men om du er en super god handler vil du nok ikke få blått:-)

Alle hunder har feil, alle hunder har noe de kan trekkes for, være seg vinkler, skuldrer, poter, pels, hode, øyne, ører osv. Hvordan dommer vektlegger feil og etter hvilken premiering er opp til hver enkelt dommer.

Jeg har en gjennomsnittlig god hund, jeg vet hvordan jeg skal handle henne for å få frem hennes beste side (nå har vi stillt i over 2 år) og jeg vet hva som er feilene hennes. Hvordan dommeren velger å vektlegge feilen er som skrevet opp til hver enkelt, jeg har hatt dommere som ikke har sett på feilene hennes som grove feil, og jeg har hatt dommere som har kastet henne ut på blå for de samme feilene. Ikke unaturlig. Hvordan dommeren ønsker at hunden skal se ut er hva som avgjør hvilke farge du får på sløyfen din, og når du har vært i gamet en stund, så går det ann å gjøre en research for å sjekke hva dommer vektlegger. Jeg feks gidder ikke stille for dommere jeg vet plukker på detaljer (ører, øyner, osv) fordi da kan de plukke på endel, men selv om det er annerledes er det ikke utenfor standard. Hun har litt lette ører (dvs hun har et hengeøre og et rosenører innimellom, ikke en ting en allround dommer feks ville likt) og hun har litt store øyner (store øyner har jeg aldri egentlig fått kommentar på, heller at de ønsker mer utfyllt under øynene). Men jeg stiller gjerne for dommere som kjenner rasen, å jeg har per idag aldri fått noe mindre en en 1.kval for dommere som kjenner rasen. Jeg gidder ikke bry meg om en blåsløyfe fra en Italiensk/Romensk/Spansk dommer, fordi de knapt nok har sett rasen før, å da blir det liksom litt annerledes. HVEM blå sløyfen kommer ifra, og HVA kritikken sier er det aller aller viktigste. Har du stillt ut hunden din for dommere med litt kjennskap til rasen, så vil du fort se hva som går igjen i kritikken eller ikke. Det hjelper lite å være en god handler når dommer antagelig kan alle "triksene i boken" selv :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men om du er en super god handler vil du nok ikke få blått:-)

Om du ønsker å teste ut teorien, så skal du få lov til å stille ut schäfertispa mi, så kan du jo se om du får noe mer enn blått på henne. Oppdretteren som har stilt schäferhund i flere tiår, "maktet" ikke å få noe mer enn blått, men han er nok bare en dårlig handler egentlig. :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg lurer fremdeles på dette, jeg...? :- ) Ingen som vet om f.eks. en oppdretter eller noe, som har tatt seg tid til å forklare alt dette i detalj på hjemmesidene sine eller noe?

Du finner noen artikler på min hjemmeside, men de er ikke lest av meg eller revidert på en stund, så de kan være utdaterte.

Ellers er som andre har sagt utstillingsreglene, championatreglene og Ny i ringen gode tips, de dukker sikkert opp på et googlesøk.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Personlig er jeg veldig glad i bichon-rasene, selv om de krever litt klipping og børsting. Med riktig sosialisering og trening så er de fine familiehunder som kan være med på det meste. Om dere lener mot spaniel så synes jeg personlig at springeren er et bedre valg. Cockeren og de mindre (king charles og cavalier) har mye helseproblemer. De er fine familiehunder, men krever også litt pelsstell. Shetland sheepdog kan være et alternativ. Hvis dere ikke vil ha pelsstell i det hele tatt så ta en titt på dansk/svensk gårdshund. De kan bjeffe når det kommer besøk, går folk på veien, osv. men ikke noe mer enn de fleste andre små raser. De er glatthåret, men røyter da korte hår minst et par ganger i året, som er normalt for alle røytende raser. De er aktive og trenger både fysisk og mental aktivisering, og kan kanskje minne litt om beagle hvis det er utseende som trekker der. Mellompuddel eller dvergpuddel er morsomme og allsidige hunder, de må klippes/børstes.
    • Takk for utfyllende svar og gode råd!  Hvis vi skulle se på en mindre hund, er det noen raser du vil anbefale da?   Hvis vi lener mot spaniel: vil en cocker spaniel eller springer spaniel være et bedre valg? 
    • Har jobbet i kafé tidligere, og etter det jeg kan huske så benyttet vi oss av et spesifikt middel for å bløtlegge bestikk i noen minutter før steamer. Het vel «Dip-It» eller noe sånt.
    • Det ser jo ut som at det virker å bruke strup, men jeg ønsker ikke å bruke det på hundene mine uansett. Mykere metoder tar nok lengre tid, og krever sikkert mer av meg som hundefører, men jeg ønsker heller å legge inn den innsatsen enn å påføre smerte på hundene mine. Hva forskning sier er ikke så relevant for meg, når jeg ser at jeg klarer å oppnå det jeg ønsker uten å bruke brutale metoder så gjør jeg selvsagt det.  Ingen av mine hunder er enkle typer, så når det går an å få de til å fungere godt uten bruk av vold så tenker jeg det skal være mulig for de fleste. 
    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...