Gå til innhold
Hundesonen.no

Terroristene på tur


Guest Jonna

Recommended Posts

Haha, så søte! River ned duken og sprader rundt med de herlige halene sine! ;)

Gardinen Ingvild gardinen! :P

Bildeforum riktignok men det må jo være lov å kommentere/tilføre bakgrunnsinfo?

Altså, jeg startet dagen med å "preparere terrorbanen", dvs valpesikre litt hjemme. Jeg tenkte at det holdt å ordne i stua jeg, for trappen ville jo utgjøre en naturlig hindring (Ignorance is bliss eller noe sånt..) Så stålamper ble pakket bort, ledninger tatt ut av kontakter og gjemt bort mest mulig og så er jeg jo, for første gang i mitt liv, den lykkelige eier av 3 stk sett kompostgrinder -idag skulle jeg endelig få teste dem Yay!! Men de var som rene iq-testen.. sånn tilsynelatende dødsenkelt i form av få unike elementer - det var grind og sånne skrukkelukker, fjæraktige greier.. ikke mer enn det liksom. Så enkelt, så ufattelig enkelt - med trykk på ufattelig.. strips er nok tingen ja. Det ble med tanken med kompostgrindene, men det var nå greit nok i stua uten dem også.

Og så var det klart til mottak. Og Jeanette kom, med nusselige små i bur bak i bilen. De gjør ikke så mye av seg i bur, små søte fjes, livlige små øyne som titter men absolutt ro og harmoni. Det inntrykket tok fort slutt da de ble tatt ut av bur - de kryr og myldrer og vandrer og løper og yrer - kjappe også for å være så små og ha så korte bein! Og det øyeblikket potene har bakkekontakt går visst alt ut på å komme seg vekk fra den bakkekontakten! Det var 100 % action fra touch down!

Jeg følte innledningsvis en enorm engstelse - hvordan i all verden kunne man holde orden på denne gjengen her? Jeg hadde trodd de skulle vært litt forsiktige jeg, de er jo bare litt over 6 uker - små bebisser - og på et helt fremmed sted - jeg hadde ventet at de ville se an litt jeg. Men nei - verden oppdages etterhvert som man går den, er visst mottoet - de er ikke helt stødige i konsekvensanalyse tror jeg.

Vi fikk nå tutlet bortover men ved grønnsaksbedene og drivhuset ble det stopp. Jeg har alltid forbundet grønnsaksbedene med luking og planting og jobb jeg, så snever man kan være - for dette var jo Sør Odalsavdelingen av Tusenfryd og Disney World! Hadde man syntes at valpene var livate før, var det ingenting mot oppdagelsen av bed og hekker og lokkene til bedene (trerammer med duk på som brukes om våren..) og planter og koster - turbo! 6 stk over alt og i full destruksjonsmodus. Feiekosten ble fellt og deretter behørig drept. Det var litt gnissninger om drepingen, men Balrog var smart og drepte heller skafte-enden enn koste-enden. Trinnet opp til drivhuset, dekket av glatte fliser, var noe som skulle forseres - helst i stor fart - og bomma man så gjorde det ingenting, tryning er visst bare ekstra krydder i tilværelsen.

Og hekken da - valpene påtok seg den store oppgaven å fjerne den.. lyktes ikke men det var ihvertfall ikke pga mangel på innsats (og så teite de så ut da - stod litt på avstand så bare kastet de seg inn i hekken, grep tak i første beste grein og dro og knurret og var så livsfarlige altså.. små krypene :P )

Jeg tok meg i flere ganger å si at det var heldig med årstiden.. planter er vissne, bedene skal ryddes osv for her ble det demontert grønske over en lav sko! Og så var det lokkene til bedene da.. verdens fineste labyrint, verdens fineste tygge materiale, verdens fineste duk å forsøke å gå på - å se fryden i det de rev ut store biter av duken... (stakkars Jeanette, unnskyldte og unnskyldte - men den duken bytter vi jo ut hver vår for den tåler ikke vinteren uansett! Eneste forskjellen nå, er at vi behøver ikke lure på akkurat når til vinteren duken ryker..!)

Etterhvert fikk Kakkelakk komme ut. Nå gjorde ikke Kakkelakk umiddelbart noe positivt inntrykk - han voffet, var stor svart og vilter og veldig veldig ivrig (der var jo Jeanette som Kark fryktelig gjerne ville hilse på, og gubben, som hadde vært på jakt, var jo tilbake og Kark tar sin oppgave rundt det å ønske familiemedlemmer velkommen hjem veldig tungt), så det var litt skepsis i terror-banden. Den første som prøvde seg var Wizard, han snek seg frem - Kark snuste - Wizard hylte og styrtet bort litt, snudde seg og kom etterhvert tilbake igjen, dette vesenet måtte jo forskes mer på! De var bort på og snuste på Kark (som var fryktelig ivrig og ikke veldig pedagogisk) men det ble først moro når gubben tok og gikk en sving med Kark - da var det en gjeng "followers" som fulgte etter og studerte fenomenet tissende flatcoat.

Så var det tid for å trekke seg innendørs. Igjen virket de helt uberørte av å komme inn et fremmed sted. Det aller første de gjorde var å storme opp trappen jeg trodde var valpesikker (joda, jeg fikk bange anelser allerede ute da jeg så den enorme mobiliteten!) - ikke voldsomt elegante men svært svært effektive.. tok en lynaksjon i kontakt-fjerning og så krydde det igjen. Det foregikk noe overalt! Teppet på kjøkkenet ble myrdet, gardiner skulle "forkortes", ved skulle forflyttes,min manglende støvsuger-nøyaktighet påpekes (man fant da både pelsdotter og småflis..) osv osv Inntil de plutselig bare deiset sammen og sovnet.. litt. Og så var det full rulle igjen! :P

Oj.. dette blir langt ser jeg... men det er først i mitt neste liv jeg skal være ordknapp masochist - så litt til her!

Besøket ble avsluttet med lufting av ekorn-mamma og ekorn-mormor (aka Talli og Blaze). Og det var så herlig - for egen del føler jeg at kan lille Strider likne på dem (enda så forskjellige de er..) bare litt -ja - da har man skutt gullfuglen altså :P . De levde veldig opp til ekorn-betegnelsen, og Blaze viste at hun i grunnen ikke er så alvorlig som man får intrykk av på bilder - hun er faktisk lommetyv også - ikke helt diskret lommetyv heller.. :P

Nei, for en opplevelse. Jeg har aldri opplevd å få vært sammen med et valpekull i så lang tidsperiode (ble vel noen timer idag), og å ha lært seg halsbåndene på forhånd var veldig veldig nyttig (og etterhvert så man at de er egentlig ganske forskjellige å se på de valpene, kunne begynne å kjenne igjen den enkelte uten halsbånd ID liksom..) . Helt fasinerende å bare se på - i all deres hektiske virksomhetstrang. De har jo en masse basislikheter selvfølgelig (de er alle kelpier liksom,ikke å ta feil av det), men veldig forskjellige personligheter også. Fikk se bitehemningsinnlæring i praksis. Tenkte på at når man hører det der rådet om å hyle høyt når valpen biter for hardt - da skal det skikkelig hyles høyt altså - antagelig er vi mennesker allt for pinglete i våre hyl til at det duger til noe særlig - for her var det hyl med stor intensitet og høy desibel-faktor! Skal man ta etter det selv, tror jeg man kan risikere å få politiet på døra..

Og så var det morsomt å se hvor knyttet de er til Jeanette. De er utadvendte, sosiale, kjærlige, lekne, selvstendige men Jeanette er nå "mamma" hun også. Hun tyr man til når man er trøtt og grinete eller verden har gått en imot!

Nei, det får duge i denne omgangen - er vel begrenset hvor festlig det er å lese om alle nitidige detaljer jeg egentlig har lyst å fortelle om (feks et par ganger var det valp som surret seg inn i et hjørne og ikke fant veien ut igjen med en gang, der andre valper ville begynne å hyle etter hjelp så ble disse bare irritert de! Man hørte sånn irritert mumleknurring mens de forsøkte å finne veien tilbake igjen - ikke noe rop om hjelp nei! Og defant veien ut selv ved begge anledninger!)

Men takk for besøket jeanette - det var så inn i hampen morsomt og interessant - og huset står jo fremdeles, gardinene kan fremdeles brukes til gardiner, og hagen er jo blitt litt luket og klargjort til vinteren! :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Gardinen Ingvild gardinen! ;)

*klippet lang og herlig bakgrunnsinfo*

Beklager, det lignet i farten på en blondeduk, men jeg ser jo nå at den mangler bord! Gardinspisende kelpier er vel i grunnen ikke så mye bedre? :P

Uansett, fantastisk herlig beskrivelse av dagen - de høres så trygge, artige og selvsikre ut. :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Tok bilder i dag, med tanke på dagboken, og innså at det ikke er noe nytt å melde, utover ny frisyre. Spanielørene måtte vike i varmen. Nyfrisert Edeward i solnedgang   
    • Når du ber om en øvelse eller tar en strafferunde så belønner du bjeffingen med at det skjer noe. Så det beste er at det ikke skjer noe. Hva med å prøve konsekvent time-out i bilen? Eller lær å bjeffe på kommando og stoppe å bjeffe på kommando. Om du ber han om å slutte å bjeffe så husk å tell til tre før du belønner, ellers belønner du for tidlig at han er stille og han kan ta det som belønning for bjeff. 
    • Dytter denne opp. Her har jeg kontret forventingsbjeff med: "Legge i bakken" (forsiktig press i halsbåndet) og tatt en på stedet hvil. Ingen effekt utover tiden vi står i hvil, hvor han skuespiller avslappet for å komme videre, og begynner bjeffe igjen med en gang. Ignorert og ventet ham ut. Øker bare i stress. Bedt om øvelse (sitt/dekk/spinn/fot../) og så belønnet det med en leke for å gi ham litt godfølelse. Resultatet? Han ser bjeffing som et cue for å få meg til å utføre den adferden. Avledet med å ta en "strafferunde" rundt oss selv. Heller ikke effektivt utover i øyeblikket vi gjør det.  Gitt ham en kald skulder. Vist at jeg er skuffet og synes han er teit og snudd meg bort med et litt foraktelig fnys. Går opp i stress fordi han blir såret og synes jeg er urettferdig.  Jeg er clueless. Antakelig skulle en av disse metodene appliseres konsekvent, right? Det er antakelig veldig forvirrende med det random utvalget av ulike adferder fra meg - men hvilken er riktig å velge som en konsekvent reaksjon? Da hestene her ga ham sosial avvisning med foraktelige fnys og snudde ryggen til ham forstod han umiddelbart greia og responderte med å slutte bjeffe. Hvorfor har ikke det der samme effekten fra meg? Er det fordi jeg gir ham oppmerksomhet når jeg forstår/synes at han bjeffer av såkalte legitime årsaker? Jeg kan jo ikke slutte med det.   
    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
    • Jeg ser ingen skam med å slite med å trene gå pent i bånd. Noe av det vanskeligste å få en hund stabil på. Ikke mål deg mot de som har fått det til eller la noen andre få demotivere deg med sammenligning. De har ikke din hund.  Du forteller ikke hvilken rase/blanding du har, men noen er virkelig vanskeligere/lettere enn andre. Av egen erfaring med veldig førerorientert hund, så hadde den standard stopp og snu metoden ingen effekt. Hunden tok det som en morsom lek. Det der var like interessant som å komme fremover.  Den jeg har nå kan ikke bare gå. Det er for kjedelig. Det som fungerer her er oppgaver, og de må gis fortløpende så han ikke rekker å kjede seg.  Belønning med lek er bedre enn mat på min. Energinivået er høyt, det blir mye stresshormoner når sterke forventninger til noe ikke umiddelbart blir innfridd og lek utløser endorfiner, som kontrer kortisol. Får ikke samme effekten av å belønne med mat, det risikerer jeg at stresset bare øker, dersom maten er av høy verdi. Min girer seg opp i forkant når han vet vi skal ut på tur, noe som resulterer i outbursts når vi kommer ut. Å leke litt før vi går avgårde, slippe ut litt damp på en kontrollert måte, det har en beroligende effekt.  At enkelte fnyser av verktøy som frontfestet sele og grime skal en ikke bry seg om. Det er mange profesjonelle som kritiserer disse verktøyene på sosiale medier, men de lever jo også av kunder som trenger hjelp med gå pent i bånd trening, så det gir mening, sant? Selv bruker jeg frontfestet sele heller enn halsbånd fordi min bykser impulsivt og ukontrollert. I tillegg til potensialet for skade på strupen er det sterkt ubehagelig for ham. En bykseraptus i halsbånd kan utvikle seg til et sinneutbrudd mot meg som holder båndet, noe som aldri skjer i selen.  Jeg har begynt trene min på å gå med grime fordi han nærmer seg pubertet og er stor og sterk. Bedre føre var enn etter snar om han plutselig endrer personlighet overfor passerende hunder - men min er ulik i ulike miljøer. Grime kan brukes i bymiljø, hvor han ikke bykser, men så har vi andre typer omgivelser hvor jeg ikke tør bruke grime før byksing er en utslukket adferd, av samme grunn som jeg bruker sele istedenfor halsbånd.  Også: det er alltid lys i enden av tunnelen. Alderen din er i er verste perioden, synes jeg ihvertfall. Teflonbelegg på hjernen og lite mottakelig for ny læring, glemmer ting den kan, selektiv hørsel, lett distrahert, nysgjerrig søkende på omgivelsene, ... Mye blir bare bedre "av seg selv" senere, når mer moden. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...