Gå til innhold
Hundesonen.no

Et lite spørsmål til dere klikkertrenere.


Guest Vicky

Recommended Posts

Jeg bare lurer litt på noen ting. Når dere skal f.eks lære inn sitte bamse, har dere ikke lov å løfte opp hunden? :? Sliter dere ikke med å lære inn dette uten å ta på hunden? hvorfor kan dere ikke flytte på hunden når dere f.eks lærer inn stå under innkalling?

Bare nysgjerrig, og lurer.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

nå har jeg en såpass klikkertrent hund at så fort jeg ser hun nærmer seg det jeg vil, så klikker jeg og da skjønner hun at hun er på rett spør.

Isteden for å løfte henne opp i stå, så klikker jeg heller de gangene jeg ser hun står...også setter jeg inn komando etterhvert som hun forstår det :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

nå har jeg en såpass klikkertrent hund at så fort jeg ser hun nærmer seg det jeg vil, så klikker jeg og da skjønner hun at hun er på rett spør.

Isteden for å løfte henne opp i stå, så klikker jeg heller de gangene jeg ser hun står...også setter jeg inn komando etterhvert som hun forstår det :lol:

men hvordan får dere hunden i den bevegelsen? :? Det er jo veldig få hunder som kommer seg i den stillingen uten hjelp.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

En klikkertrener skal ikke lokke og lure og flytte og styre osv for å få hunden til å utføre en atferd. Enten fanger man atferden, eller så shaper man den inn, eller så bruker man target. Grunnen til det er at hunden skal få en bedre forståelse av det den faktisk gjør.

Man skal ikke trenge å ta på hunden for å lære den inn ting og tang. Om man skal lære inn hunden å sitte bamse så kan man gjøre det på forskjellige måter - enten kan man bruke target og holde den litt over hodet på hunden, men ikke så langt at den må hoppe, og klikke og belønne for at hunden trykker nesa mot targeten akkurat når den sitter bamse, og deretter ta bort targeten og sette på kommando. Eller så kan man f.eks. klikke og belønne for at hunden sitter og gir labb, deretter vil du ha labben høyere og høyere opp og to labber osv før du klikker, og så setter du på kommando. Eller så kan du selvsagt fange atferden. Dog er det litt vanskelig, da jeg til dags dato bare har møtt en eneste hund som sitter bamse uten å ha blitt lært det på noen som helst måte. I alle fall. Den letteste måten å lære inn å sitte bamse på i klikkertrening er nok ved hjelp av target. Selv får vi det ikke til, men det tror jeg har mer med Tinkas balanse å gjøre enn at det ikke er mulig å lære det inn på klikkermåten. :wink:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

det er der man har det da...min hund tilbyr adferd, som blant annet stå.

Hvis det er det jeg vil ha fra henne da så klikker jeg og gir godbit :lol:

Og da er den første neste øvelsen hun tar stå, fordi hun husker at der fikk jeg klikk i stad :)

ja.. for jeg spurte noen klikkertrenere og de sa at de måtte løfte litt på hunden . Men gjør alle det? eller bruker dere en annen metode for å få hunden i den stillingen som f.eks sitte bamse, osv.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Eller så kan du selvsagt fange atferden. Dog er det litt vanskelig' date=' da jeg til dags dato bare har møtt en eneste hund som sitter bamse uten å ha blitt lært det på noen som helst måte.[/quote']

Du skulle ha hilst på Ero, når han vil ha noe, oppmerksomhet eller gobit, sitter han bamse helt uten at vi har lært han det :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg må innrømme at jeg lærte inn sitte bamse med å ha godbiten over hodet hennes :oops: Men jeg snakket med Lene om det i går på Hamar, og spurte hvordan hun hadde gjort det (for Cita begynte bare å hoppe når jeg tok fram targetsticken), og hun hadde først lært Lili å "gi labb" eller "vinke". Og klikket mange ganger for det. Men så lot hun være å klikke noen ganger, og da anstrengte Lili seg enda litt mer, slik at begge forbeina ble løftet opp, og da klkikket hun og gav jackpot :wink:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg lærte også inn bamse ved å alltid klikke når han ga labb.. Og det gjorde han fort frivillig (begynte altså bare når han løftet labben bittelitt, så gikk det fort derifra). etterhvert så måtte han løfte labben høyere og høyere for å få klikk, også kom etterhvert den andre labben littegrann med også. Da var det bare å være veldig nøyaktig. Så måtte han alltid løfte begge litt for å få klikk, osv. Nå er bamse den adferden han tilbyr raskest, og han lærte det på en dag med trening.. Men såklart- det er vanskelig å lære bamse om du har en stor og tung hund f.eks, eller en hund som ikke av seg selv vil litt opp i lufta.. :cry:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå lurer JEG på noe...hvorfor er det så mange som lærer inn denne "sitte bamse" øvelsen???? Hva er poenget ? Er det et poeng i det hele tatt ?

:?

Man kan le av hundene når de gjør det :)

Hehe.. neida.. Er vel mange som lærer det inn fordi det er søtt.

Om jeg noen gang lærer det til Mona, er det kun fordi det hadde vært jækla tøft med en svæær ulvehund som satt bamse :cry:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Man kan le av hundene når de gjør det :(

Hehe.. neida.. Er vel mange som lærer det inn fordi det er søtt.

Om jeg noen gang lærer det til Mona, er det kun fordi det hadde vært jækla tøft med en svæær ulvehund som satt bamse :cry:

Og...da trodde jeg rett...kun fordi det er søtt... :wink:

-jeg syns bare det serteit ut, da.. :(:) :roll:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå lurer JEG på noe...hvorfor er det så mange som lærer inn denne "sitte bamse" øvelsen???? Hva er poenget ? Er det et poeng i det hele tatt ?

:?

Hmm, si det :) Ikke særlig nyttig akkurat... Men på BSBK utstillingen måtte jeg pelle meg inn i en tom ring og ha oppvisning for en gjeng retrieverfolk som ville se en søt hund sitte bamse (måtte ha samme oppvisninger minst 7 ganger den helgen :roll: :cry: )

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hmm, si det :( Ikke særlig nyttig akkurat... Men på BSBK utstillingen måtte jeg pelle meg inn i en tom ring og ha oppvisning for en gjeng retrieverfolk som ville se en søt hund sitte bamse (måtte ha samme oppvisninger minst 7 ganger den helgen :roll: :cry: )

:):(:( fliiink du eeer!!! :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Et flott partytriks ???? Hva mener du ? hunden min ekke med meg på no party hvertfall....-og de vennene jeg kjenner og er mye med, har hundene nede og i burene sine når vi er oppe og fester...

ja, sitter du i en bursdag med hunden kan du jo vise noe morsomt. Artig å ha en elegant hund som gjør kunster :cry:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Morsomt med småplukk å jobben med😅Enig med @simira, ta det helt tilbake til start. Hvilken rase(r) er hun (noen er jo kjent for å ha et litt høyere stressnivå enn andre)? Og hvilken bil har du? Udyret mitt synes bilkjøring er helt ok i min kompakt suv (der tar hun hele bagasjerommet, så ikke plass til bur, men har lastegitter); men hun hater å kjøre bil om vi låner type stor kassebil der hun må være i varerommet. Stressnivået går til himmels. Gjør det hele lystbetont med bildøren åpen og motoren av i begynnelsen, om hun er mottakelig for sitt/bli kommando eller bare be henne hoppe opp i bilen (om hun ikke er så liten at hun må løftes inn da). Babysteps og alt det der, masse lykke til!
    • Oof, det gjorde vondt å lese! Og jeg tror slett ikke hun nødvendigvis er trygg selv om hun er rolig da. Jeg ville faktisk vurdert å prøve å starte på scratch med burleker og positiv assosiasjon til buret som IKKE medfører timesvis med passivisering. Og ut fra det lille jeg vet så langt så er jeg helt sikker på at du klarer å få til dette når hun etterhvert får oppleve mer frihet, aktisering og meningsfylte oppgaver!
    • Hun har sittet 10 timer i bur daglig der hun kom fra, så hun er forsåvidt trygg og rolig i bur, men det er vel mest fordi hun har lært seg å være passiv der. Hun har også ressursforsvar på liggeplass, og tror helst bare hun vil være i fred når hun går inn i buret (ikke at jeg har bur innendørs uansett, men fikk det inntrykket der jeg hentet henne). Hun har litt problemer den frøkna her 🙈 Men hun er bare 3 år og synes det er veldig gøy å trene, så tror absolutt det er håp for henne.
    • Er hun trygg i bur? Hvis ikke ville jeg startet der, med å jobbe med burleker generelt og trygghet i bur, inne hjemme. Så gradvis flyttet buret ut i bilen (hvis det er tid, mulighet. Hvis ikke må du såklart bare jobbe med burlekene og tryggheten i bilen parallellt). Medisinering har definitivt noe for seg med det nivået av stress. Blir hun bilsyk så kan jo det også påvirke. Jeg ville prøvd noen av de klassiske beroligene feromonene, Adaptil, Chlomicalm etc.  Spennende, lykke til!
    • Ja, jeg har vært inne på tanken om medisinering kunne vært noe, for som du sier er det ikke noe poeng i å trene en hund som er så stresset at den ikke er mottakelig for læring. Min forrige hund var så lydsensitiv som det var mulig å bli, så hun gikk på angstdempende en periode for å få henne såpass ned at det var mulig å trene på (ikke at vi noen gang kom i mål med det da, hun ble døv før den tid...) Men det er heldigvis ikke angst med denne hunden, hun er bare skyhøyt i stress og tipper over bare av å se en fugl liksom...
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...