Gå til innhold
Hundesonen.no

Et lite spørsmål til dere klikkertrenere.


Guest Vicky

Recommended Posts

Jeg bare lurer litt på noen ting. Når dere skal f.eks lære inn sitte bamse, har dere ikke lov å løfte opp hunden? :? Sliter dere ikke med å lære inn dette uten å ta på hunden? hvorfor kan dere ikke flytte på hunden når dere f.eks lærer inn stå under innkalling?

Bare nysgjerrig, og lurer.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

nå har jeg en såpass klikkertrent hund at så fort jeg ser hun nærmer seg det jeg vil, så klikker jeg og da skjønner hun at hun er på rett spør.

Isteden for å løfte henne opp i stå, så klikker jeg heller de gangene jeg ser hun står...også setter jeg inn komando etterhvert som hun forstår det :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

nå har jeg en såpass klikkertrent hund at så fort jeg ser hun nærmer seg det jeg vil, så klikker jeg og da skjønner hun at hun er på rett spør.

Isteden for å løfte henne opp i stå, så klikker jeg heller de gangene jeg ser hun står...også setter jeg inn komando etterhvert som hun forstår det :lol:

men hvordan får dere hunden i den bevegelsen? :? Det er jo veldig få hunder som kommer seg i den stillingen uten hjelp.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

En klikkertrener skal ikke lokke og lure og flytte og styre osv for å få hunden til å utføre en atferd. Enten fanger man atferden, eller så shaper man den inn, eller så bruker man target. Grunnen til det er at hunden skal få en bedre forståelse av det den faktisk gjør.

Man skal ikke trenge å ta på hunden for å lære den inn ting og tang. Om man skal lære inn hunden å sitte bamse så kan man gjøre det på forskjellige måter - enten kan man bruke target og holde den litt over hodet på hunden, men ikke så langt at den må hoppe, og klikke og belønne for at hunden trykker nesa mot targeten akkurat når den sitter bamse, og deretter ta bort targeten og sette på kommando. Eller så kan man f.eks. klikke og belønne for at hunden sitter og gir labb, deretter vil du ha labben høyere og høyere opp og to labber osv før du klikker, og så setter du på kommando. Eller så kan du selvsagt fange atferden. Dog er det litt vanskelig, da jeg til dags dato bare har møtt en eneste hund som sitter bamse uten å ha blitt lært det på noen som helst måte. I alle fall. Den letteste måten å lære inn å sitte bamse på i klikkertrening er nok ved hjelp av target. Selv får vi det ikke til, men det tror jeg har mer med Tinkas balanse å gjøre enn at det ikke er mulig å lære det inn på klikkermåten. :wink:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

det er der man har det da...min hund tilbyr adferd, som blant annet stå.

Hvis det er det jeg vil ha fra henne da så klikker jeg og gir godbit :lol:

Og da er den første neste øvelsen hun tar stå, fordi hun husker at der fikk jeg klikk i stad :)

ja.. for jeg spurte noen klikkertrenere og de sa at de måtte løfte litt på hunden . Men gjør alle det? eller bruker dere en annen metode for å få hunden i den stillingen som f.eks sitte bamse, osv.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Eller så kan du selvsagt fange atferden. Dog er det litt vanskelig' date=' da jeg til dags dato bare har møtt en eneste hund som sitter bamse uten å ha blitt lært det på noen som helst måte.[/quote']

Du skulle ha hilst på Ero, når han vil ha noe, oppmerksomhet eller gobit, sitter han bamse helt uten at vi har lært han det :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg må innrømme at jeg lærte inn sitte bamse med å ha godbiten over hodet hennes :oops: Men jeg snakket med Lene om det i går på Hamar, og spurte hvordan hun hadde gjort det (for Cita begynte bare å hoppe når jeg tok fram targetsticken), og hun hadde først lært Lili å "gi labb" eller "vinke". Og klikket mange ganger for det. Men så lot hun være å klikke noen ganger, og da anstrengte Lili seg enda litt mer, slik at begge forbeina ble løftet opp, og da klkikket hun og gav jackpot :wink:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg lærte også inn bamse ved å alltid klikke når han ga labb.. Og det gjorde han fort frivillig (begynte altså bare når han løftet labben bittelitt, så gikk det fort derifra). etterhvert så måtte han løfte labben høyere og høyere for å få klikk, også kom etterhvert den andre labben littegrann med også. Da var det bare å være veldig nøyaktig. Så måtte han alltid løfte begge litt for å få klikk, osv. Nå er bamse den adferden han tilbyr raskest, og han lærte det på en dag med trening.. Men såklart- det er vanskelig å lære bamse om du har en stor og tung hund f.eks, eller en hund som ikke av seg selv vil litt opp i lufta.. :cry:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå lurer JEG på noe...hvorfor er det så mange som lærer inn denne "sitte bamse" øvelsen???? Hva er poenget ? Er det et poeng i det hele tatt ?

:?

Man kan le av hundene når de gjør det :)

Hehe.. neida.. Er vel mange som lærer det inn fordi det er søtt.

Om jeg noen gang lærer det til Mona, er det kun fordi det hadde vært jækla tøft med en svæær ulvehund som satt bamse :cry:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Man kan le av hundene når de gjør det :(

Hehe.. neida.. Er vel mange som lærer det inn fordi det er søtt.

Om jeg noen gang lærer det til Mona, er det kun fordi det hadde vært jækla tøft med en svæær ulvehund som satt bamse :cry:

Og...da trodde jeg rett...kun fordi det er søtt... :wink:

-jeg syns bare det serteit ut, da.. :(:) :roll:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå lurer JEG på noe...hvorfor er det så mange som lærer inn denne "sitte bamse" øvelsen???? Hva er poenget ? Er det et poeng i det hele tatt ?

:?

Hmm, si det :) Ikke særlig nyttig akkurat... Men på BSBK utstillingen måtte jeg pelle meg inn i en tom ring og ha oppvisning for en gjeng retrieverfolk som ville se en søt hund sitte bamse (måtte ha samme oppvisninger minst 7 ganger den helgen :roll: :cry: )

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hmm, si det :( Ikke særlig nyttig akkurat... Men på BSBK utstillingen måtte jeg pelle meg inn i en tom ring og ha oppvisning for en gjeng retrieverfolk som ville se en søt hund sitte bamse (måtte ha samme oppvisninger minst 7 ganger den helgen :roll: :cry: )

:):(:( fliiink du eeer!!! :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Et flott partytriks ???? Hva mener du ? hunden min ekke med meg på no party hvertfall....-og de vennene jeg kjenner og er mye med, har hundene nede og i burene sine når vi er oppe og fester...

ja, sitter du i en bursdag med hunden kan du jo vise noe morsomt. Artig å ha en elegant hund som gjør kunster :cry:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det kan være at strået har forårsaket et sår eller noe som holder på å gro. Hvis du er usikker, ta en telefon til dyrlegen og hør hva de sier. Jeg ville sett det an et par dager til om hunden ikke er plaget ellers.
    • For ca 3 dager siden startet hunden min å nyse noe voldsomt. Plutselig kom det masse neseblod, og mens jeg hastekjørte til vetrinæren kom det plutselig et gress-strå ut av nesa hans… Dro det forsiktig ut, og da stanset både blødning og nysing og lillemann var like kvikk og glad som ellers!  Bare snu bilen å komme seg hjem…  De siste to dagene har han gått rundt å «harket» innimellom. Det virker som om han har noe ubehag i halsen. Ser ingen gress eller noe annet som sitter bak i svelget… Såå kan det være ubehag fra strået som kom ut av nesa?  Eller bør jeg ta han til vetrinær og få sjekket? Føler meg som en hysterisk hundeeier her jeg sitter, så hvor lenge skal jeg se an «harking» før jeg ringer dyrelege?🤣 Han har ingen problemer med pust, og harkingen kommer hvis han blir litt gira 
    • Ede er bra i magen igjen, etter en lang periode på kost bedre egnet for gris enn en hund. He doesn't seem to mind ^^ Jeg uttalte nylig at det som en periode har tedd seg som Sir Edeward nå har begynt gjenoppta mange uvaner han hadde som yngre. Kampen om kjøkkenbenken, motvilje mot utgangsstlling, vil ikke slippe leker på kommando. Han har begynt te seg valpete igjen, på alle måter.  When Dickhead Awakes var en boktittel jeg lekte med da jeg planla hundeholdet. Selv om han fortsatt sitter og tisser som en jente og spiser som en toåring, så blir nok de neste sidene i denne dagboken hetende nettopp det.
    • Labrador Golden  Toller?  Det jeg gjorde når e skulle velge rase var å møte opp på treninger/konkurranse jeg synes var spennende og snakke med eiere og observere rasene e likte. Da får en bedre feeling for hvordan rasene er, hvis man møter flere individ av samme rasen. Mitt forslag -lykke til!  
    • Jeg tror hun bjeffer når hun blir stressa. Det brukes som en protest, under stress, som et språk hun bruker for det aller meste nå på sine eldre dager. Det hender hun tisser litt inne,som regel på min side av senga. Hun skjønner ikke helt greia med å gå på do før vi skal dra lenger. Hun er vant til åpen dør til hagen, så vi må følge henne rundt for å passe på at hun gjør det hun må før vi drar. Kom på at hun heller ikke vil være i et annet rom når vi er hjemme. Hun vil ikke ligge og hvile på et annet rom,da må vi være der sammen med henne. Vi hadde en som skulle reparere komfyren her ved to anledninger. Da var mannen oppe med reparatøren,mens jeg og hundene var i kjellerstua og på soverommet. Den ene gangen hadde jeg radioen på,da fikk hun ikke med seg at han kom. Den andre gangen bjeffa hun omtrent hele tiden de tre timene mannen var her. Hun vil ha tilgang til hele huset, slik hun har hatt siden vi flyttet hit for snart 6 år siden, og stengte dører er ikke greit. Da bjeffer hun hele tiden. Hun vil ikke være på soverommet og kjellerstua med stengt dør, ikke på soverommet, og hun vil ha oversikten slik at hun kan gå der hun føler for selv. Hun er fysisk sprek, men jeg er usikker på det mentale. Hun inviterer junior til lek selv,og synes det er veldig gøy en stund,men når hun ikke orker mer,så er hun så mild at hun ikke sier i fra klart nok til den yngste. Og junior er sterkere og naturlig nok mer utholdende,så da blir det for mye for henne. Junior vil mer enn gjerne løpe, leke og herje hele tiden,så vi må inn for å stoppe det ofte. Hun begynner jo å roe seg litt mer, men er fortsatt ganske umoden som lapphunden ofte kan være ganske lenge. Og da blir det mye bjeffing. Da skiller vi de. Det er jo ikke så lett å få gjort når de er alene,og derfor tenker vi det er best for den gamle at de er hver for seg. Men,hun bjeffer når de er alene sammen og junior ligger og sover også,så hvorfor,det vet vi ikke. Det eneste som stopper bjeffingen i alle situasjoner stort sett,er så lenge hun har en frossen kong eller noe annet å tygge på. Da er det som regel stille til hun er ferdig med det, og så er det på igjen med bjeffingen. Hun elsker mat,går helt i transe og koser seg så hun er helt i sin egen verden. Så ja,det er ikke bare en ting, men det mest utfordrende akkurat nå,er at det blir vanskelig når de ikke kan være alene i samme hus. Jeg har prøvd å snakke til henne via kamera for å roe henne når hun bjeffer så mye,men da eskalerer det enda mer fordi hun ikke ser meg. Og junior blir jo med i bjeffekoret,og står da å uler. Vi har heldigvis meget tålmodige naboer, men det går jo ikke i lengden når de hører lyden inn i husene sine i timevis. Jeg synes egentlig løsningen med at den gamle har hele huset med tilgang til kjeller, mens junior har gangen med en kompostgrind mellom de burde være en god løsning, men det synes altså ikke pensjonisten vår at var greit.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...