Gå til innhold
Hundesonen.no

Vaksiner - hvordan regler gjelder?


Aussieglis

Recommended Posts

Skrevet

Den ene hunden min er vaksinert som valp og ved 1årsalder, mens My er bare vaksinert (2 ganger vel og merke) som valp. My er 2år. Må My vaksineres før hun kan stilles på utstillinger? Hørte noe om at det var kommet nye retningslinjer, men har ikke funnet noe skriftlig til nå.

Skrevet

Hentet fra NKK sitt regelverk:

3.3 Vaksinasjonsregler

Hunder må være vaksinert mot valpesyke

og attest kunne fremvises.

- Hund under ett års alder: Hunden må

være minimum 12 uker ved siste vaksinasjon.

- Hund over ett års alder: Hunden skal

være vaksinert ved ca ett års alder

(maksimum 12 måneder etter forrige

vaksinasjon) og deretter skal siste vaksinasjon

være utført for maksimum 3 år

siden.

- Ved førstegangsvaksinasjon må det ha

gått minimum 2 uker fra vaksinasjonsdato.

Skrevet

Ja, det er jo det som står overalt. Men så hører jeg (på facebook) at det kanskje ikke trengs lengre.. Men da er det vel hvis de har fått vaksine ved 1 årsalder.

Jeg hadde egentlig ikke lyst til å gjøre det enda, kunne gjerne tenkt meg til å vente litt til, ihvertfall til vi har fått begynt på V&H og gått på det en stund så alt ligger til rette for at immunforsvaret hennes ikke skal bli nedsatt igjen.

Tror jeg velger å vente litt (kjøper V&H i neste uke) og vaksinerer henne når hun har fått ordentlig mat en stund osv. Bedre det enn at hun skal få briller (miste pels rundt øynene), snåle små liggesår på albuen osv som hun gjorde som unghund etter vaksinene (tror jeg da)

Har ikke hatt mulighet til å få kjøpt V&H før nå og de har sluttet å selge NP her så jeg har måttet bruke en blanding av royal canin og hundepølser fra butikken (mest hundepølser til My). Tror kanskje My er allergisk mot noe i tørrfor så hun blir tørr i huden og klør litt, men merker ikke noe til det av hundepølser f.eks, så tror kanskje det er lagermidd hun reagerer på. Det er det lite av i V&H så håper det blir bra! :aww:

Skrevet

Ja så hvis hunden din er grunnvaksinert, ergo fikk valpevaksinene og 1års vaksinen så kan du vente til 3 år på datoen fra siste vaksine.

Er den eldre enn 3 år, eller ikke grunnvaksinert så er faktisk hunden din ikke vaksinert godt nok til utstilling.

Før var regelen 2år. Og du trenger ikke vaksinere med samme vaksine hvergang. Selv velger jeg kennelhoste hvert år og dhppi hvert 3 år.

Det som ikke "trengs" lengre, men som mange oppdretter gjør pga evt smittefare for utsatte hunder (flere hunder i husholdningen o.l.) er å droppe 8 ukers vaksinen.

Skrevet

Men da stemmer det da; jeg mente jo at reglene var litt endret. :) Tidligere var det max 2 år gammel vaksine (etter grunnvaksinering), nå er det altså 3 år.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Min golden (jakt) røyter bare to ganger i året, men de vanlige goldene jeg vokste opp med røyta helt sykt mye😅 Ellers er de veldig fine hunder, så lenge de får brukt hodet nok. 
    • Jeg har min med på trening i all slags vær, og da kan det fort bli timer i bilen. Men ved å parkere i skyggen (hvis mulig), silvershade duk og alle vinduer åpne pluss glippe på bagasjerommet (med krok) så er det alltid behagelig i bilen, selv i 30 varmegrader. 
    • Det kan være mange grunner til at en hund ikke fungerer i hundemøter. Mye av grunnlaget legges i valpekassa, hvordan mor og søsken interagerer, og sosialisering med andre hunder i valpe- og unghundtiden. I tillegg kommer rasetypisk adferd og arvelighet. Avhengig av adferden til mor og hva slags sosialisering hunden har fått i ung alder så har hunden lært seg hvordan den skal eller kan oppføre seg rundt andre. Eller ikke lært det, forsåvidt. Det er aldri for sent å trene på sosialisering, men er viktig å lese språket til alle de involverte hundene og gå inn og avbryte adferd som ikke er greit. Hvis andre hunder sier fra og setter grenser uten at hun respekterer det er det ditt ansvar som eier å fjerne henne fra situasjonen. Om hun får fortsette lærer hun jo bare at det er greit å holde på slik.
    • Kan en hund ha null sosiale ferdigheter med andre hunder? Hun har konflikter med alle hunder hun møter. Akkurat som hun ikke skjønner at hun er for mye og ikke tar til seg til at andre hunder sier i fra til henne? Hun tar jo ikke hintet.
    • Det er nok ikke pga navnene du ikke har fått svar🙂I mange år nå har det vært fryktelig liten aktivitet på forumet her. Syntes alle navnene var fine jeg likte Lilly best. Masse lykke til med valp!!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...