Gå til innhold
Hundesonen.no

Passer det med valp?


GunnhildG

Recommended Posts

Skrevet

Hei! Jeg er ei jente på 14 som (forhåpentligvis) skal få hund til neste år :rolleyes2: Altså er jeg 15 da. Før noen tenker at "Du er alt for ung til å ha ansvar for en hund!", så må jeg si dette:

- Jeg har vokst opp med hunder. Siden jeg ble født har vi hatt minst 2 hunder i hus, hele tiden. Nå har vi fire.

- Jeg vet hvor stort ansvar det er, fordi jeg har hatt ansvar for vår yngste hund i et halvt år nå.

- Mamma og pappa vil hjelpe meg om jeg trenger hjelp til noe. Det har også en superflink oppdretter som bor 10 minutters kjøreavstand fra oss tilbudt seg.

Det jeg hadde tenkt var å vente til våren, altså neste år. Vi eier en gård, som pappa har arvet den etter sin far (og da min bestefar). Men vi bor i et hus ca. 10 minutters kjøreavstand fra gården. Pappa jobber som linjerydder i sitt eget firma. På våren har han mye å gjøre på gården, og da jobber han der stort sett hele våren.

Derfor tenkte vi at han kunne ha med valpen dit når jeg reiser på skolen. Så, istedefor å gå av skolebussen hjemme, så tar jeg den videre til gården, bort til valpen.

Sånn tenkte vi at ting kunne fungere, fram til valpen kan væte hjemme alene en hel skoledag. Når pappa skal begynne på linjerydding igjen, er han borte fra halv 8 om morgenen (samtidig som jeg reiser på bussen til skolen), og kommer ikke hjem før klokka 5. Men hvis valpen fortsatt ikke kan være hjemme alene så lenge da, har besteforeldrene mine - som bor i det ene huset på gården, tilbudt seg å passe på han, slik at jeg fortsatt kan ta bussen bort til gården. Hvis de skal vekk en dag kan min onkel og tante passe på valpen, de bor i det andre huset på gården.

For oss er dette fullt gjennomførbart og greit, men er dette greit for en valp også? :ahappy:

Eventuelt, hva er ikke greit?

Beklager for ett rotete innlegg, var vanskelig å formulere dette riktig uten en masse misforståelser. Så hvis noe ble uklart, bare spør :ahappy:

Skrevet

Høres ut som om du har tatt en reflektert og god gjennomtenking på dette, og kan ikke se noe som skulle tilsi at du burde vente med å få valp så lenge du har foreldre som støtter opp.

Jeg fikk selv min første hund som 14 åring, med god hjelp fra mine foreldre (men det var min hund- mitt ansvar).

I dag er hund /Basenji min store lidenskap :rolleyes2:

Skrevet

Har dere fire hunder? Og du skal ha din egen valp som da blir hund nr. 5? :rolleyes2:

Da har vi bare 3 hunder. For vår eldste hund på 14 år har fått kreft, og vil nok bli avlivd snart :ahappy:

Skrevet

Høres ut som om du har tatt en reflektert og god gjennomtenking på dette, og kan ikke se noe som skulle tilsi at du burde vente med å få valp så lenge du har foreldre som støtter opp.

Jeg fikk selv min første hund som 14 åring, med god hjelp fra mine foreldre (men det var min hund- mitt ansvar).

I dag er hund /Basenji min store lidenskap :ahappy:

Tusen takk! :rolleyes2:

Planen vår var først å vente til sommerferien, da vi tenkte at det passet bedre med tanke på hjemme-alene trening og sånn. Men så er det slik at vi reiser mye vekk på sommeren, camping osv. Og hvis valpen er for ung så blir det jo veldig styrete og ta den med. Og hvis vi skal til et sted vi ikke kan ha med valpen, så synes jeg det er dumt å plassere den hos besteforeldrene mine mens den fortsatt ikke er husren. Dessuten har jeg ikke veldig lyst til å forlate valpen i utganspunktet.. :ahappy:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
    • Ja og det prøver vi å jobbe med. Vi bruker langline 10-15 m. Munnkurv har vi trent inn, men ikke brukt mer enn på en tur enda. Venter på en bestilling på munnkurv fra usa som skal sitte bedre. løpe og sykle har vi ikke gjort enda da han kun er 6 måneder. Pleier å vete til de i alle fall er 9-10 måneder før jeg starter med det. vi har både prøvd å kutte ned og øke for å se om det er endring, men ingen forskjell. vi vurderer om det kan være ernæringsmessige årsaker til oppførsel. Men det er vi ikke i mål enda
    • Han trenger ikke å være løs, men jeg lurer på om balansen mellom mental og fysisk trening er riktig for ham. Har dere prøvd å kutte ned på søksarbeidet og løpe eller sykle med ham, eller lengre turer i langline? Bare 5-7 meter langt bånd gir mye mer frihet samtidig som du har kontroll på om han kommer over noe. Hvis han har god nok innkalling så kan jo evt munnkurv være et verktøy mot å spise alt. Det er det eneste jeg kan komme på å ta tak i, hva slags, hvor mye og riktig balanse mellom type aktivitet.
    • Ja det er superlativ rase og en drøm å ha når de fungerer som de skal. Dette er min 3 jakt cocker så rasen er ikke ukjent for meg.   det trenes spesifikk på ro, avslapping på teppe både inne, ute og i bilen. men han blir irritert når han blir fulgt tilbake på plass og ender kun med biting og frustrasjon fra hans side. Han kan å gå på teppet sitt og inn i buret. Men det fungerer ikke når ha blir i modus og han holder ikke mer enn kort tid de gangene han gjør det. Så fortsatt mye igjen å jobbe på.   maten blir brukt til det meste av trening og han fungerer godt når han er i riktig modus. Hovedsakelig skjer dette når han kjeder seg, hvis han får overtenning. Både når han har fått aktivitet og når han ikke får aktivitet. Så han er en liten nøtt og knekke. i aktivitet med voksne hunder fungerer han godt. Tilpasser seg tempo og sinnsstemning. Med valper så går han fort lei etter å10min og begynner heller å bite på oss. Så da må vi ta han bort fra situasjonen. Han får lengre turer i blandt. Men fordi han spiser alt som er på bakken har vi måtte begrense det å være løs etter flere turer til dyrlegen. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...